byliny vhodne na vyrobu tinktur ucinky tinktur vyhody tinkturTinktura je vlastně "bylinka vyluhovaná v alkoholu" (nejč. vodce). Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté, krájíme je keramickým nožem (ne kovovým). Pak je vložíme do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a zalijeme lihem o koncentraci 40 % a více. Na litr lihu se doporučuje asi 120-250 gramů čerstvých bylin (z toho je patrné, že tinktura je opravdu "koncentrát" a je důležité dodržovat dávkování). Sušených bylin se používá k maceraci asi poloviční množství. Bylinky necháme vyluhovat (v závislosti na okolní teplotě ad.) nejméně 10 (ideálně ale spíš 21 a více).  


Účinky rostliny:

Výroby bylinné tinktury vymačkání french pressemSklenici každý den pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem (na rozdíl od výroby bylinných olejů, kdy dáváme macerát na slunce). Není na škodu občas dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů (ne více). Po uplynutí minimálně 10 a více dnů obsah scedíme přes sítko a můžeme vymačkat french pressem (skleněná kádinka s pístem, na jehož konci je plastový filtr).

Tekutinu nakonec přelijeme do tmavé lahve (může být i světlá lahev, pokud skladujeme v nějaké temné místnosti), hermeticky uzavřeme víčkem.

 

ROSTLINY DO TINKTUR PODLE ABECEDY: A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P R Ř S Š T Ť V Y Z Ž

 

Dávkování tinktur

Obvyklé dávkování je 1 kapka na kilogram hmotnosti a den rozdělené na 3 dávky, tzn. pokud vážíte 60 kg, dávkujete 3x denně 20 kapek.
Užíváme 3x3 týdny vždy s týdenní pauzou, tzn. 3 týdny, pauza, 3 týdny, pauza, 3 týdny a konec. U závažných onemocnění (rakovina) nebo onemocnění, které jsou dlouhodobé a je potřeba je uzdravit z nějakéh důvodu rychle (např. žena s myomy dělohy, která chce otěhotnět) neděláme týdenní pauzu.
Důležité je úzkostlivé dávkování u polojedovatých bylin (jmelí, vlaštovičník, ad.).
Některé tinktktury nejsou vhodné pro děti - je to u nich v textu uvedeno červeným písmem.
Dávkování u dětí je 1 kapka na kilogram hmotnosti a den rozdělené na 3 dávky. Abychom tinkturu zbavili alkoholu, kapeme tinkturu do horké vody nebo horkého čaje.

1 sklenička tinktury o velikosti 100 ml je asi 100 dávek pro dospělého člověka a měla by vydržet na celou léčebnou kúru (tj. 3 měsíce - vizte výše).

DŮLEŽITÉ: Zvýšením dávky tinktury nezvýšíte účinnost léčby!
Účinnost tinktury spočívá v pravidelnosti užívání.

 

Výhody tinktur

  • Je možné je užívat kdekoliv a kdykoliv (práce, příroda, cvičení, na ulici), aplikace v řádu sekund. Není nutné vařit čaj apod. Tinktury se ředí ve vodě (cca. 0,5-1 dl vody), nezpůsobují podnapilost (při dechové zkoušce policistům nic nenadýcháte, protože v 1 dávce užíváte jen 30 kapek tinktury, tj. asi 1 ml).
  • Zachované termolabilní účinné látky (teplem se velkém množství účinných látek rozkládá)
  • Vyluhování látek, které jsou ve vodě nerozpustné (vhodné např. u ginkga /jinanu dvoulaločného/, u kterého se ve vodě nevymacerují téměř žádné účinné látky)
  • A z toho plynoucí vyšší účinnost
  • Dlouhá trvanlivost - 3 roky (velmi pomalé klesání koncentrace účinných látek), většina účinných látek je údajně v tinktuře přítomna i po max. 7 letech.
  • Při užívání tinktur je možné souběžně pít alkoholické nápoje (u léků je to problém), nicméně alkohol tělu škodí, proto to nedoporučujeme.
  • Nemusí se udržovat v chladu (lednice). Jsou konzervovány alkoholem nekazí se. Měly by být ale uchovány mimo dosah slunečních paprsků - ideálně nějaká skřín nebo temná spižírna.

Nevýhoda

I zde platí, že mnoho výrobků na běžném trhu jsou "šmejdy" - nejč. problém je ten, že je tinktura velmi ředěná nebo že je vyrobená z bylin, které byly natrhány na nevhodném místě (u pole, u silnice, u továrny, zapařená bylina ...). Věřte jen tinkturám od osvědčených bylinkářů. Ideálně těch, které dobře a osobně znáte a důvěřujete jim.
Druhou nevýhodou je, že tinktura je dražší než sušení bylin na nálev (čaj).

Pravidla pro výrobu tinktur

K výrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50-60%. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, protože bylinku "spálí" - např. květy rostliny.
Obecně platí, že čím tvrdší je bylinná droga (použitá část byliny), tím silnější by měl být alkohol. Zatímco u okvětních lístků růží využijeme alkohol o nízké koncentraci, u kořenů a kůry musíme "přitvrdit" a mít alkohol kolem 80% a více.
Nekovové nástroje využíváme při výrobě tinktur proto, že kov může snižovat koncentraci účinných látek (kov reaguje s některými biochemickými sloučeninami, jak zjistili farmakobotanické studie). Proto používáme vždy keramický nůž.
Zatímco u výroby oleje léčivá rostlina nesmí vyčnívat nad úroveň hladiny oleje, tak u tinktur to nevadí (plíseň v alkoholu nehrozí).

Alkoholovou tinkturu můžeme dát i dětem!

Biochemickými pokusy bylo zjištěno, že po nakapání tinktury do 90°C čaje se veškerý alkohol vypaří. Lidské tělo je připraveno od cca. 10-15 let připraveno zpracovat malé množství alkoholu a záleží na úzkostlivosti rodičů, zda dítěti tinkturu s minimálním množstvím alkoholem dají nebo ne.


Účinky jednotlivých tinktur

Akát bílý tinktura

Křeče žaludku a střev. Podpora vylučování žluči, podpora vylučování moči, podpora tvorby trávicích enzymů. Nemá vliv na chuť k jídlu.

Alchornea tinktura

Silné přírodní antibiotikum (Aspergillus spp., Babesia spp., Bacilus subtilis, Candida albicans, Entamoeba histolyca, Escherichia coli /E. coli/, Helicobacter pylori /původce žaludečních vředů/, Klebsiela pneumoniae, Plasmodium spp., Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enteritidis, Shigella flexneri, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes).

Aloisie trojlistá (citronová verbena) tinktura

Zánět sliznic (nos, průdušky), podpora trávení. Žaludeční křeče, nadýmání. Rychlá srdeční frekvence - tachykardie. Neklid, rozrušení. Kašel, dvanáctníkové vředy, žaludeční vředy, nemoci plic, nucení na zvracení (nauzea).
Tuto tinkturu vyrábím.

Aloe tinktura (gel z listu)

Užívá se při nechutenství, zácpě, zánětech středního ucha (vnější užití), angína, zápal plic.
Tinktura se vyrábí tak, že se vybere gel z listů (zelená část listu se nikdy nepoužívá, způsobuje trávicí potíže!), nechá se přeschnout na vzduchu a po přeschnutí se teprve dá do alkoholu. Pokud bychom dali gel přímo do alkoholu, výrazně by snížil koncentraci alkoholu a tím snížil macerační schopnosti etanolu.
Tuto tinkturu vyrábím.

Andělika čínská = děhel (kořen)

Migréna, menstruační bolesti, nechutenství, poruchy trávení, poruchy zažívání. Zahlenění, posiluje srdce, protikřečový účinek trávicích orgánů, tlumí nadýmání, stres, "životabudič", redukuje kvasné a hnilobné bakterie. Vysoký krevní tlak, diabetes, nemoci plic, nemoci ledvin, sedativní účinek. Obsahuje fytoestrogeny - hamonizuje menstruační cyklus, prevence osteoporózy v menopauze. Po menopuauze je prevencí srdčně-cévních (kardiovaskulárních) nemocí. Prevence onkologických onemocnění (rakoviny) u žen po menopauze. Klimakterium - tlumí klimakterické potíže. Suchá poševní sliznice, suchá vagína po přechodu.
Tuto tinkturu vyrábím.

Anona ostnitá (graviola) tinktura

Protirakovinné účinky - hlavně rakovina prostaty, rakovina plic, rakovina slinivky břišní, rakovina prsu, rakovina tlustého střeva.
Tuto tinkturu vyrábím.

Anýzová tinktura (semínko)

Křeče břicha, nadýmání, říhání, pálení žáhy, nevolnost na zvracení, průjem. Redukuje kvasné bakterie. Podpora kojení (mlékotvorná bylina).

Anýzová tinktura (sušená nať)

Polypy střev.

Aralka mandžuská (arálie mandžuská) tinktura

Adaptogen, zvyšuje odolnost orgnaismu, podpora fyzických a duševních sil, únava, stimuluje CNS centrální nervovou soustavu. Deprese, neurózy. Impotence.

Arnika horská (prha arnika) tinktura - květ

Šetrně zlepšuje prokrvení věnčitých cév a to nepřímo aktivací buněk převodního systému, které dodávaji energii buňkám hybným. Digitalis oproti tomu působí přímo na hybné buňky srdečního svalu. Arnika zlepšuje i periferní prokrvení.
Používáme ji při astma, ateroskleroze (arterioskleróze), srdeční nedostatečnosti, záchvatech bolesti při nemoci zvané angina pectoris, poškození myokardu (např. po infarktu) apod. Mírně působí i na zánět žaludku (gastritida) a tenkého střeva (enteritida). Také mírně zvyšuje krevní tlak a vyvolává děložní stahy. Zevně bylina působí antosepticky a granulačně na všechny rány, vředy či zánět křečových žil, používáme tinkturu ředěnou 1:5-10 nebo arnikovou mast. Obklad z arniky může pomoci při svalových a kloubních potížích. Bylina má silný účinek a dávkování musí být umírněné.

Arónie (temnoplodec) tinktura - plod

Nemoci štítné žlázy, jater, ledvin, vysoký krevní tlak, detoxikace, zdroj vitamínů a minerálů. Vynikající na stav a pružnost cév.
Tuto tinkturu vyrábím.

Artyčok (čerstvé výběžky)

Podpora tvorby žluči, detox jater. Podpora tvorby trávicích enzymů slinivky břišní (nahrazuje lék Pancreolan). Alergie, ekzémy, cukrovka.

Azadirachta (zaderach indický, nimba, neem) tinktura (plod a kořen)

Antibakteriální, antivirové účinky - bolest v krku, řicpka, angína, nachlazení. Podporuje imunitu, zejm. buněčnou imunitu. Plísně, paraziti, kožní nemoci, vyhlazuje vrásky, zlepšuje kvalitu a vzhled pokožky.

Badyán (badyáník pravý) tinktura

Zlepšuje trávení, proti křečím. Nemoci dýchacích cest. Chřipka, influenza - je součástí léku Tamiflu!

Bakopa (brahmí) tinktura

Paměť, soustředění, učení - podporuje prokrvení mozku. Úzkost, neklid, napětí, stres, padání vlasů, krevní tlak, demence, okysličení mozku. Stejně jak pupečník podporuje vznik/obnovu nervových spojení mezi neurony (synapse). Stimuluje centrální nervový systém. Antioxidant - chrání mozek před oxidativním stresem.
Tuto tinkturu vyrábím. 

Bazalka posvátná (tulsi) tinktura - nať

Adaptogen, imunostimulant. Alergie, astma, sená rýma.
Posiluje imunitu (viry, bakterie, iniciální fáze rakoviny), náhrada kofeinu (psychostimulant) bez narušení spánku, diabetes.
Zlepšuje paměť a prokrvení mozku.
Tuto tinkturu vyrábím.

Bazalka pravá tinktura

Žaludeční křeče, nadýmání, zlepšuje trávení, peristaltika. Zahlenění - podporuje vykašlávání. Nespavost, migréna, astma, vliv na činnost jater.

Bedrník větší tinktura (kořen)

Močopudný účinek, odkašlávání, nespavost. Vhodný na nemoci sliznic - kašel, chrapot, bronhicitida, bronchiální astma, angína, spála. Dále na žaludeční katar. Ledvinové kameny a močové kameny. Močová retence - zadržování moči. Rakovina dělohy. Též vhodný na záněty dásní, ozubice (periodontitis), zánět zubního lůžka (alveotilis). 

Bergenie tučnolistá (kořen, list)

Bolesti v krku - zabrání rozvoji nachlazení a angíny. Antivirový a antibakteriální účinek. Zánět močových cest, zánět močového měchýře (cystitida). Zánět ledvin (nefritida, pyelonefritida). Virové průjmy, bakeriální průjmy, dysentérie (úplavice). Eroze děložního čípku.

Bez černý tinktura (kořen)

Otoky způsobené srdečním selháváním. 

Bez černý tinktura (květ)

Prevence a léčba nachlazení, potopudný, močopudný, nemoci ledvin. Příznivý vliv na cévní stěnu a její pružnost.
Tuto tinkturu vyrábím.

Bez černý tinktura (plod, bezinky)

Neuralgie trojklanného nervu trigeminu, záněty nervů (neuritida, neuritis). 

Benedikt čubet (bodlák) - nať

Lymfatický systém, posílení imunity, detoxikace, podpora tvorby žluči a slin, kožní záněty (desinfekční účinek), bércové vředy, lupénka, antibiotický účinek.
Tuto tinkturu vyrábím.

Bezová tinktura (plody, bezinky)

Neuralgie trojklanného nervu trigeminu.
Tuto tinkturu vyrábím.

Bělotrn kulatohlavý tinktura (hlavně semena)

Obrovský účinek na vedení vzruchu nervy a míchou. Umí opravit poškozený zrakový nerv.
Neuritidy, atrofie nervů, neuralgie, neuropatie, Alzheimerova nemoc, Alzheimerova choroba.

Bobkový list tinktura (tinktura z vavřínu vznešeného) - list

Diabetes, migréna, otoky, dna, revma.
Tuto tinkturu vyrábím.

Borovice tinktura (pupeny, jehličí, smůla /pryskyřice/)

Nachlazení, nemoci dýchacích cest, gastritida (zánět žaludku) s překyselením, žaludeční vředy, dvanáctvníkové vředy, záněty v ústech (vyplachování úst). Podporuje tvorbu trávicích enzymů.
Dále záněty ledvin, záněty močových cest, zánět močového měchýře (cystitida). Zvětšená prostata, hypertrofie prostaty, zduřelá prostata. Revma, revmatismus, revmatoidní artritida, regenerace kostí, regenerace chrupavek - obzvl. u starých lidí.
Tuto tinkturu vyrábím.

Borůvka tinktura (plod)

Bakteriální průjem, zlepšení stavu cév, křeče hladkých svalů (spasmolytický účinek). Revma, revmatismus, revmatoidní artritida. Zlepšuje stav cévních stěn a zlepšeuje vidění - opravuje sítnici (hlavně tyčinky).
Tuto tinkturu vyrábím.

Borůvka tinktura (nať)

Diabetes, cukrovka, bolesti břicha, křeče hladkých svalů (spasmolytický účinek), bolesti břicha, zánět močových cest.

Bršlice kozí noha (list)

Dna, překyselení organismu, podpora metabolismu, jarní detox, bolesti kloubů a nohou.
Tuto tinkturu vyrábím.

Brusinka tinktura (nať, plod)

Zánět močových cest, bakteriální průjem (obsahuje arbutin, který se mění v játrech na silně protizánětlivý hydrochinon).
Tuto tinkturu vyrábím.

Brutnáková tinktura (kvetoucí nať)

Posiluje činnost srdce, chrání sliznice, tlumí záněty v močovém ústrojí, antidepresivum, zlepšuje stav vlasů a nehtů.
Tuto tinkturu vyrábím.
Tinktura se užívá max. 14 dnů v kuse a pak se dělá měsíc a půl pauza. Tinktura není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.

Bříza, březová tinktura (tinktura z břízy bělokoré) - pupeny

Dna, močopudná, myozitida, podpora tvorby žluči, zánět kloubu (artritida), špatně se hojící kožní vředy, proleženiny.

Bříza bělokorá tinktura (list, kůra)

Močopudný účinek, nemoci ledvin a močových cest, otoky, detoxikační účinky. Podpora ledvin.

Březovník obecný tinktura (houba)

Podobné účinky jako čaga (rezavec šikmý). Rakovina žaludku, rakovina prsu, antibiotický účinek.

Bukvice lékařská (nať)

Bolesti hlavy, epilepsie, astma, bolesti křížů, záněty močových cest, léčba následků mrtvice, průjmy.
Překyselení žaludku (náhrada Omeprazolu apod.), pálení žáhy, zánět žaludku (gastritida), dyspepsie (říhání, nadýmání, nevolnost na zvracení, průjem). Zápal plic, zahlenění, astma, zánět nosních dutin (sinusitis, sinusitida).
Tlumí nežádoucí účinky chemoterapie (v kombinaci s dvouzubcem trojdílným).
Tuto tinkturu vyrábím.

Catuaba tinktura

Afrodiziakum, stimulátor CNS centrálního nervového systému. Současně tlumí nervozitu, neklid, nesousředěnost, poruchu koncentrace, nespavost, nervová vyčerpanost, emocionální stres. Afrodiziakum, libido stimulátor u mužů i žen. Úzkost, poruchy paměti. Bolesti páteře (lumboischiadický syndrom).

Cedr sibiřský tinktura (oříšky i se skořápkou)

Revma, dna, artritida.

Celerová tinktura (oddenek)

Zánět ledvin, astma, revma, ischias.

Cibulová tínktura (oddenek)

Zánět žaludku (gastritida), zánět střev (enteritida).

Cist šedavý tinktura

Silný antioxidant.

Citronová tráva tinktura (lemon grass)

Podpora trávení, chřipka, malárie, žaludeční choroby, nervové choroby, podpora soutředění (koncentrace). Antioxidační účinek.

Čekanka tinktura (kořen, nať)

Podpora metabolismu. Obsahuje inulin, což je vláknina - upravuje konzistenci stolice (chronická zácpa, chronický průjem). Inulin má přiznivý vliv na růst pro tělo zdavých symbiotických bakterií ve střevě (je to prebiotikum - vyživuje zdravé bakterie). Tímto způsobem zlepšuje přirozeně stav imunity.
Osteoporóza - zlepšuje vstřebávání vápníku ze stravy.
Díky inulinu čekanka snižuje vstřebávání cukru v tenkém střevě - vhodná pro diabetiky.
Myomy dělohy, nemoci jater, bolesti žlučníku a ledvin při kaméncích, zácpa, nechutenství, přecitlivělý žaludek, ž. vředy, diabetes.
Tuto tinkturu vyrábím.

Černohlávek obecný tinktura

Zvyšuje krevní srážlivost (výhoda např. při krvácejícím žaludečním vředu, silné menstrauci, krvácejících hemoroidech, apod.). Pritzánětlivý účinek. Urychluje hojení ran. Angína, bolesti žaludku, zánět hltanu (faryngitida), zánět žaludu (gastritida), průjem, střevní katar (zánět). Klokátní při bolestech v krku a zánětech v ústech, zánět dásní. Urychluje hojení ran - potírání rozdrcenou rostlinou nebo obklady macerátem.

Černucha setá

Střevní paraziti. Podporuje tvorbu žluči. Podporuje vylučování enzymů slinivky břišní (náhrada léků s enzymy slinivky - Pancreolanu apod.). Tlumí křeče (spasmolytikum, spasmolytický účinek). Nadýmání.

Černý čaj tinktura

Stimulační účinky, stimulace centrálního nervového systému, zlepšuje náladu a vede k optimismu. Zlepšuje duševní rovnováhu. Léčí průjem, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, krevním séru. Diabetes, cukrovka - snižuje hladinu krevního cukru glukózy v krevním séru. Antioxidant.

Červená řepa tinktura

Nemoci krve, rakovina. Revma, revmatismus, revmatoidní artritida. Detoxikační účinek. Podpora metabolismu. Cholesterol - snižuje vysokou hladinu cholesterolu (hypercholesterolémii). Působí jako mozkový nutrient (podporuje činnost mozku).

Česnáčková tinktura (list)

Jarní detox, jarní únava, kvasinky ve střevech a nadýmání.

Černohlávková tinktura

Stoví vnitřní krváceni, tlumí silnou menstruaci, proti zánětům v krku.

Česneková tinktura (z česneku zahradního/setého)

Snižuje tlak, tlumí infekce, snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru glukózy.
Působí antibioticky a proti kornatění cév (ateroskleróza).
Likviduje kvasinku Candida albicans a zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus). Průjem, zápal plic, záněty horních cest dýchacích, zánět průdušek (bronchitida).

Česneková tinktura (z česneku medvědího)

Detoxikace organismu, čistí cévy, odstraňuje těžké kovy. Působí antibioticky, dezinfikuje střeva.
Tuberkulóza, salmonelóza, chřipka. Ničí helicobacter pylori - bakterii způsobující žaludeční vředy. Zlatý stafylok (Staphylococcus aureus) - likviduje některé typy.
Velmi efektivní na kvasinkové infekce - mj. kandindu (Candida albicans). Střevní paraziti.
Tuto tinkturu vyrábím.

Česneková tinktura (z česneku hadího - planého česneku co roste v přírodě)

Vysoký tlak, podpora trávení, paraziti (hlísti), nespavost, hnisavé rány, kožní vředy a proleženiny (dekubity).

Čubet benedikt tinktura

Silné působení na virové infekce a bakteriální infekce. Kyselina močová - podporuje vylučování. Potlačuje kvašení ve střevech a hnilobné procesy. Zlepšuje složení žaludečních šťáv. Zhoršené vstřebávání živin ze stravy u seniorů, starých lidí. Brucelóza, Bangova nemoc - vlnitá horečka (nemoc z mléka). Pásový opar.

Damiána (pastala rozprostřená) - list

Silné afrodiziakum pro muže i ženy, impotence, menstruační potíže, únava a psych. nevýkonnost, zácpa, tlumí astma

Tuto tinkturu vyrábím.

Dang shen (pazvonek chloupkatý) tinktura

Chronická únava (chronický únavový syndrom) a vyčerpání organismu z nejrůznějších příčin.
Astma, metabolický stimulant (horečka), zvýšení potence u mužů i žen.
Tuto tinkturu vyrábím.

Devětšil tinktura (kořen)

Dna, astma, suchý kašel, horečka, vypocení, krev v kloubu (krevní výron), střevní paraziti, křeče žlučníka (žlučníková kolika), laryngitida (zánět hrtanu), epilepsie.
Tuto tinkturu vyrábím.

Diviznová tinktura (květ divizny velkokvěté nebo jiné)

Suchý kašel, škrábání v krku a zánět v krku, nachlazení, zánět průdušek, zápal plic, hlasivky, ztráta hlasu, zánět hrtanu, bolesti kloubů, slabá menstruace, bolesti a křeče svalů.
Brání virům v množení se v buňkách (virostatický účinek).
Slezina, brzlík - podporuje činnost, tíám zlepšuje stav sliznic a imunitního systému.
Tuto tinkturu vyrábím.

Dobromysl tinktura (nať)

Kvasinky, plísně, podpora imunity, slabost, nevýkonnost, chronická únava, podpora trávení (zlepšuje peristaltiku střev), žaludeční neuróza, posílení jater, posílení slinivky břišní a zvýšení produkce enzymů slinivky. Vliv na náladu - zlepšení nálady.
Podpora prokrvení končetin, zlepšuje prokrvení srdečního svalu myokardu (angina pectoris). Posiluje sílu srdečního svalu myokardu.
Zahlenění - usnadňuje vykašlávání.
Tuto tinkturu vyrábím.

Drmek tinktura (plod)

Myomy dělohy, endometrióza, menstruační potíže, podpora laktace, ženská neplodnost z hormonálních příčin, podpora ovulace. Premenstruační syndrom (náladovost, úzkost, psychické napětí, bolesti prsou před menstruací), silné menstrauační krvácení, nepravidelná menstruace. Akné, poruchy trávení, nachlazení, Antibakteriální a antimykotický účinek. U mužů tlumí sexuální libido. 
Nevhodné užívat v době těhotenství a při medikování antipsychotik.
Tuto tinkturu vyrábím.

Dřišťál tinktura (kůra)

Dna (podagra), bolesti svalů a vyloučení solí z organismu.
Tuto tinkturu vyrábím.

Dub letní - tenká kůra z větví

Hemoroidy, křečové žíly, průjem a zánět trávicího traktu, silná menstruace, parodontóza dásní.
Brání průniku škodlivých bakterií ze střeva do krve.
Tuto tinkturu vyrábím.

Duběnka tinktura (výrůstky na listech dubu)

Imonustimulační efekt

Dvouzubec, dvojzubec trojdílný

Stimulace metabolismu. Podpora krvetvroby. Vysoký cholesterol, otoky a zadržování vody v těle, podpora nadledvinek, revma, alergie, sená rýma, ekzémy, krtice, lišej, bolesti zubů, psoriáza (lupénka).
Tuto tinkturu vyrábím.

Echinaceová (třapatková) tinktura - kořen (nebo květ/okvětní lístky)

Je to vynikající imunostimulans. Užívá se jako lék i prevence na nachlazení, chřipky, virózy, angínu. Posiluje schopnost makrofágú ničit choroboplodné zárodky, zvyšuje tvorbu T a B lymfocytů a interfeukinu-1. Učinnou složkou je echinakosid - širokospektré přírodní antibiotikum. Dále obsahuje echinacein, který se podílí na ochraně proti průniku choroboplodných zárodků
do buněk (ničí enzym hyaluronidázu, který odbourává kyselinu hyaluronovou, ta je součástí tkání a tvoří štít proti pruniku infekčních agens do buňky) a podporuje tvorbu fibroblastů. U třapatky byla prokázána také přítomnost látky podobné svým účinkem interferonu (interferon je látka, kterou uvolňuj í již poškozené buňky a která pomáhá okolním dosud nepoškozeným buňkám ubránit se infekci). Volba mezi květem, kvetoucí natí, kořenem či jejich směsí je individuální.
Tuto tinkturu vyrábím.

Eklipta bílá tinktura (Bhrangarádža)

Nemoci jater. Zácpa - projímavý účinek, antimikrobiálí účinky. Antioxidant. Zpmaluje stárnutí, zlepšuje paměť a soustředění. Prevence demence, zpomalení nástupu Alzheimerovy nemoci. Dále předčasné šedivěví vlasů, plešatost, alopecie. Závratě. Sluch, zrak - zlepšuje. Vysoký krevní tlak - snižuje. Tlumí bušení srdce (palpitace). Uvolňuje úzkost, psychické napětí, tlumí podrážděnost a hnněv. Má antibakteriální účinky. Chrání játra před toxickými látkami - hepatotoprotektivní účinek. Léčí kožní nemoci - kopřivka, ekzém, lupénka, depigmentace (vitiligo), svědění. Vypadávání zubů, padání zubů - prevence. Posiluje kosti a kostní tkáň.
Tuto tinkturu vyrábím.

Eleuterokok ostnitý tinktura (kořen)

Eleuterokok ostnitý - posílení imunity (zvyšuje fagocytózu makrofázů a produkci bílých krvinek a interferonu). Zlepšuje prokrvení srdce amozku. Zlšpšuje celkový stav organismu a odolnost proti stresu. Podporuje regeneraci psychických sil, vitality, zmírňuje chronické nemoci. Tlumí křeče svalů, podporuje léčbu u rakoviny - prevence metastáz. Chřipka, revma, virózy.
Zlepšuje prokrvení srdce a mozku. Harmoniuje endokrinní systém.
Tlumí nežádoucí účinky při ozařování (radioterapii) a chemoterapii. Tlumí tvorbu metastáz.
Vidění, zrak - zlepšuje zrakovou ostrost (stejně jako schizandra). Prevence mrtvice, cévní mozkové příhody. Angina pectoris - zlepšuje prokrvení srdečního svalu myokardu.
Urychluje rekovalescenci a uzdravení po operaci (alternativa Wobenzymu, bylinný Wobenzym). Zlepšuje adaptabilitu na dlouhodé vypětí a vyčerpání organismu - psychické i fyzické.
Tuto tinkturu vyrábím.

Emblika (Ámalakí, indický angrešt) tinktura

Antioxidant, antibakteriální účinek, antivirový účinek. Antimutagenní, nematocidní. Křeče - spasmolytický účinek. Anabolikum. Hepatoprotektivum - chrání játra. Protizánětlivý. Alergie - bylinné antihimstaminikum. Vysoký cholesterol - snižuje hladinu krevního cholesterolu. Kvasinky, houby - zpomaluje růst. Nadměrné pocení. Překyselení žaludku - anacidum. Protinádorový účinek, antimutagenní účinek. Ovlivňuje megaboslismus - obezita, hubnutí. Vliv na peristaltiku střev.
Tuto tinkturu vyrábím.

Fazol lusk tinktura (bez fazolí, jen oplodí)

Diabetes, cukrovka (často se kombinuje s jinými léčivými rostlinami - např. oman, jasan ad.). Močové kameny, urolitiáza. Urychluje metabolismus. Revma, revmatismus, revmatoidní artritida. Kožní nemoci.

Fenyklová tinktura (semeno)

Trávicí potíže, nadýmání, křeče v trávicím ústrojí, kašel. Podpora tvorby mateřského mléka (mlékotvorná rostlina). Kašel - podporuje odkašlávání. Horečka - snižuje ji. Infekce - bakteriostatické účinky. Podpora tvorby žluči. Ledvinové kameny, močové kameny a písek - podporuje vylučování.

Fialka, violka tinktura (květ)

Angína. 

Ginkgová tinktura (z jinanu dvoulaločného)

Prevence a lék - Parkinsonova, Alzheimerova choroba. Prevence mozkové mrtvice a nemoci oběhové soustavy. Cévní potíže, zlepšuje paměť a zrak.
Tinnitus, pískání v uších, hučení v uších, nedoslýchavost. Vertio, závratě. Poruchy paměti, kognivitních funkcí. Studené ruce, studené nohy - zlepšuje prokrvení periferie.
Tuto tinkturu vyrábím.

Gaba tinktura

Duševní harmonie, zlepšení soustředění při učení.

Galgán lékařský tinktura

Podpora trávení. Nechutenství - podpora chuti k jídlu. Nevolnost a zkažený žaludek. Podpora metabolismu. Angina pectoris.

Gotukola tinktura (pupečník, centela)

Mozkový nutrient - paměť, prokrvení mozku, zlepšuje zrak, snižuje cholesterol, únava (dobíjí energii), zklidňuje psychiku, nervové nemoci.
Zpomaluje stárnutí mozku a senilitu. Tonizační účinek - zvyšuje fyzickou a duševní výkonnost. Uzliny, lymfatické otoky - zmenšuje je.
Kůže, pokožka - podpora tvorby kolagenu. Hojení ran, pružnost pokožky. Klouby - kloubní mazivo, podporuje tvorbu.
Svwědění pochvy, svědění konečníku, řitní trhliny. Očení sítnice - podpora výživy. Ochdlípení oční sítnice, amoce retiny. Křečové žíly, vnitřní rány, žaludeční vředy. Sklerodermie (tvrdá, zatvrdlá kůže). Nepravidelná menstruace - regulace cyklu. Poševní výtoky, poševní záněty. Zlepšení prokrvení mozku a končetin. Deprese - antidepresivní účinky. Lupénka, ekzémy, houbové infekce - fungicidum. Astma, diabetes (cukrovka), kardiotonikum, krev v moči (hematurie) - i z důvodu kameénků poškozujících močovod apod.
Tuto tinkturu vyrábím.

Granátovník tinktura

Úplavice, chornický průjem, střevní paraziti, krev ve stolici (meléna), poševní výtok (bělotok).

Guarana tinktura

Migréna, nesoustředění (obsahuje kofein, theobromin a theofylin), únava, nevýkonnost, letargie, poruchy paměti, afrodiziakum.
Nadváha, obezita (pomáhá regulovat hmotnost změnou metabolismu).
Infekční průjmy, salmonelóza, úplavice.
Příznivý vliv na myšlení a vyjadřování (kognitivní funkce mozku).
Tuto tinkturu vyrábím.

Gymnéma lesní tinktura

Diabetes, cukrovka - redukuje hladinu krevního cukru glykémii a zvyšuje množství buněk slinivky tvořících inzulín; cholesterol, obezita, snížení chuti na sladké.
Tuto tinkturu vyrábím.

Hálková tinktura (hálky z růže šípkové)

Angína, chřipka, posílení imunity, proti plísni v těle a prevence rakoviny. Jde o vzácnou tinkturu, kterou málokdo vyrábí.
Tuto tinkturu v omezeném množství (cca. 1 litr za rok) vyrábím.

Harpagofit, harpagofyt tinktura (harpagofytum ležaté, čertovo kopyto)

Zánět kloubu, artritida, i revma revmatoidní artritida. Protizánětlivý účinek obecně. Dna, Bechtěrevova choroba. Diabetes, cukrovka. Zvýšený bilirubin v krvi. Dlouhodobé bolesti hlavy.
Tuto tinkturu vyrábím.

Heřmánek pravý tinktura (květ)

Křeče svalů, dásně, zánět v krku (kloktá se), mírně podporuje srážlivost krve, sedativní účinek (uklidňuje), podporuje pocení a vypocení, podporuje tvorbu žluči. Neutralizuje bakteriální jedy.
Tuto tinkturu vyrábím.

Heřmánek římský tinktura

Problémy s trávením - silnější účinek než heřmánek pravý. Plynatost, nedostatek trávicích šťáv. Žlučníkové potíže. Enzymatické poruchy - slinivka břišní.

Hlaváček jarní (nať)

Sedativní účinek, na nespavost, srdeční slabost, srdeční nedostatečnost.
Musí se úzkostlivě dodržovat dávkování.

Hlívová tinktura (houba)

Pokud se nezpracovává varem a nepoužívá se na krájení kov, jde o silný stimulatnt imunity (obsahuje betaglukayny).
Protirakovinný )čionek, podporuje růst kmenových buněk. Harmonizuje obsah cukru a cholesterolu v krevním séru.
Tuto tinkturu vyrábím.

Hlohová tinktura (květ, plod)

Vysoký krevní tlak - snižuje ho až po dlohodobějším užívání, nespavost, angina pectoris, arytmie, štítná žláza - hypertyreóza, tachykardie. Tlumí klimakterické potíže.
Infarkt myokardu - léčba po infarktu, rekonvalescence. Zlepšuje prokevení mozku.
Tuto tinkturu vyrábím.
Tinktura není vhodná pro děti.

Hluchavka bílá květ

Harmonizuje menstruaci. Gynekologické záněty. Průjmy. Gynekologické záněty.
Tuto tinkturu vyrábím.

Hojník syrský (sideritis) tinktura - nať

Silně podporuje imunitu, na neklid, nespavost, nachlazení, rýmu, kašel, zánět průdušek, močové cesty.
Tuto tinkturu vyrábím.
(Bylinu si nechám dovážet z Řecka.)

Hořčice bílá tinktura (semeno), "hořčičný líh"

Radikulitida (zánět míšních kořenů), neuritidy - záněty nervů, zánět pohrudnice, revma (lokální aplikace).
Podporuje prokrvení kůže a sliznic. Zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv. Zrychluje eperistaltiku střev. Nedostatek trávicích enzymů.
Tuto tinkturu vyrábím.

Hořec žlutý (kořen)

Zánět žaludku (gastritida), zánět střev (enteritida), podpora imunity,zlepšení metabolismu.
Nedostatek slin, suchost v ústech - podporuje tvorbu slin (dává se do směsi s čubetem benediktem).
Chudokrevnost - podoruje krvetvorbu. Tonikum - stavy vyčerpanosti a rozlady - sezonní "deprese", "deprese" z dlouhé zimy. Rekonvalescence po nemocích.
Tuto tinkturu vyrábím.

Housenice čínská, cordyceps tinktura (parazitická houba)

Únava, deprese, paměť, imunita, astma, rakovina (onkologická onemocnění).
Vhodný pro sportovce, afrodiziakum, zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus), zánět průdušek (bronchitida), kašel, stimulace nadledvinek, angina pectoris. 
Impotence, poluce (samovolný výron semene), bolesti beder, bolesti končetin. Vysoký cholesterol - hypercholesterolémie. Prokrvení srdce (angina pectoris), prokvení plic - zlepšuje.
Tuto tinkturu vyrábím.

Hřebíčková tinktura (květ)

Antiseptický účinek, streptokoky, stafylokoky, brzdí růst plísní, antivirové účinky.
Optimalizuje složení bakteriální flóry v dutině ústní. Soor, moučnivka v ústech a jazyku.
Nehojící se a hnisavé rány. Vhodný na výplachy po stomatologické operaci. Způsobuje lokální znecitlivění, pomáhá při bolstech zubů.

Hvozdík karafiát tinktura (listy)

Děložní krvácení, hemoroidální krvácení, poporodní krvácení.

Chaluha bublinatá tinktura

Doplňuje jód. Vhodná na štítnou žlázu a její nemoci - hypofunkce štítnice. Obezita, nadváha - urychluje metabolismus.
Příznivě ovlivňuje ostatní endokrinní žlázy (žlázy s vnitřní sekrecí).
Tuto tinkturu vyrábím.

Chancea piedra tinktura

Močové kameny, ledvinové kameny, žlučové (žlučníkové) kameny, žluvové bahno, žlučový písek.
Tlumí bolesti močových cest. Protizánětlivý účeinek močových cest a střev.

Chininovník tinktura

Malárie, zimnice, vysoké horečky, silné pocení. Tlumí bolest centrálního nervového systému. Zlšpšuje pružnost dév, prevence aterosklerózy. Tachykardie, zrychlý tep - snižuje srdeční frekvenci, snižuje krevní tlak. Částečně antiparazitární účinek (v krvi).

Chlorela tinktura

Antibakteriální, podpora imunity, detoxikace, podpora trávení. Prevence rakoviny a srdečních nemocí. Tlumí nežádoucí účinky stresu. Chronická únava, chronický únavový syndrom. Hypercholesterolémie - snižuje hladinu cholesterolu v krevním séru.

Chmelová tinktura (šištice)

Stres, napětí, nespavost, klimakterium (fytohormony), podpora kojení, lámavé vlasy, poluce (výron semene ve spánku), posílení srdce a cév.
Podporuje trávení, antibakteriální účinky.
Tuto tinkturu vyrábím.

Chrpa modrá tinktura (květ)

Nemoci ledvin, nemoci močovodu, nemoci jater a žlučovodu. Nechutenství - podporuje chuť k jídlu.
Zevně na nemoci očí (záněty ad.).
Tuto tinkturu vyrábím.

Chřest tinktura (mladé výhonky)

Močopudný účinek, zánět močového měchýře (cystitida), nemoci ledvin, nemoci srdce, revma.
Adaptogen ženských pohlavních orgánů, plic a imunitního systému.
Ekzémy, vyřážky (čistí krev).
Obezita, diabetes - urychluje metabolismus.
Protirakovinný účinek - stadium testování antionkogenního účinku.

Ibišek súdánský tinktura

Ateroskleróza - rozpouští usazeniny cév (antisklerotikum). Obsahuje vitamín C a tělu prospěšné organické kyseliny. 
Protizántlivý účinek - trávicí a močový systém.
Antibiotikum. Paraziti - antiparazitický účinek je-li podáván ve vyšší koncentraci.
Tuto tinkturu vyrábím.

Irský mech tinktura (řasa)

Antioxidant, antibiotikum. Protizánětlivý, silně stimuluje imunitní systém. Zápal plic, zánět střev (enteritida, kolitida), zánět ledvin (nefritida), zánět močového měchýře (cystitida). Bolesti žaludku při žaludečních vředech (vředové koliky). Artritida, otoky kloubů infekčního charakteru. Obsahuje jód - štítná žláza (ovlivňuje hypotyreózu).
Antivirový účinek - chřipka typu B. Příušnice (parotitis, parotitida).

Jablečníková tinktura (nať)

Zahlenění - uvolňuje hleny, tlumí kašel, léčí žaludeční a jaterní potíže. Podporuje tvorbu žluče. Posiluje srdce a krevní oběh, čistí lymfatické žlázy. Tinktura má velmi hořkou chuť.
Srdeční arymie (extrasystoly, vynechávající srdeční rytmus) - v kombinaci s hlohem se používá k léčbě těchto potíží.
Tuto tinkturu vyrábím.

Jahodníková tinktura (list)

Dna, kožní nemoci - vyrážka, akné, ekzém, hemoroidy a nemoci cév, ateroskleróza, chudokrevnost, průjmy, zadržování vody v těle, zlepšení trávení, zlepšení konzistence stolice, "čištění krve", zlešené stavu nervů a srdce, zlepšení stavu ledvin, zlepšení trávení, prevence rakoviny, "zpomalení stárnutí", revma.
Ledvinové kameny, močové kameny, ledvinový písek, močový písek - napomáhá rozpadu močových usazenin. Kyselina močová - pomáhá vylučovat. Fragilita kapilár, křehkost cév. Infekční průjmy.
Tuto tinkturu vyrábím.

Jalovec tinktura (plod)

Kašel, močové cesty - desinfekční účinek, srdeční slabost, revma, bolesti kloubů, bolesti páteře. Otoky ze selhávání srdce, rekonvalescence a detoxikace, bílkovina v moči, nemoci dýchacích cest. Zevně zlepšuje prokrvení.
Tuto tinkturu vyrábím.

Jam batátový tinktura (smldinec čínský)

Stimulace imunity. Tonizace žláz s vnitřní sekrecí. Časté močení, polakisurie, imperativní mikce. Protizánětlivý účinek - hlavně močové cesty.
Zánět pochvy, výtok z rodidel. Předčasná ejakulace. Neurastenie. Obsahuje diosgeenin, ze kterého si tělo umí vytvořit progesteron. Pro gynekologické účely nutné dávkovat 3x denně!

Jasan ztepilý (list)

Diabetes, cukrovka, zácpa, bolesti kloubů, revmatismus, zápach z úst, mastná pokožka, horečky, deprese, posílení imunity a sleziny, horečka, střevní paraziti.
Tuto tinkturu vyrábím.

Ječmenová tinktura (z rozdrceného semene)

Zánět žaludku, zánět tenkého střeva, průjem.

Jehlice trnitá

Kyselina močová - podporuje vylučování. Močové kameny, ledvinové kameny, močový písek, ledvinový písek. Zánět ledvin, zánět močových cest. Protiánětlivý účinek - náhrada kortizonu, kortizolu. Ovlivňuje metabolismus, lymfatický oběh a žlázy s vnitřní sekrecí.

Jerlín japonský tinktura (poupata)

Obsahuje obrovské množství rutinu. Nemoci cév - křečoví žíly, bércové vředy, hemoroidy. Zlepšuje pružnost a pevnost cév. Zánět žil, flebitida. Prevence sraženin v krevním oběhu - trombózy. Astma - zlepšuje dýchání při astmatu. Silný protizánětlivý účinek.

Jeřabina lékařská, jeřáb tinktura (plod)

Klimakterium a hormonální výkyvy, nechutenství, chrapot, ztráta hlasu, žaludeční nevolnost, průjem, lymfatické otoky, kašel, zápal plic, bronchitida.
Tuto tinkturu vyrábím.

Jestřabina tinktura

Diabetes - snižuje hladinu krevního cukru glukózy. Močopudný účinek. Obsahuje fytoestrogeny. Mlékotvorná rostlina - podporuje tvrobu mateřského mléka, kombinuje se s fenyklem.

Jestřábník chlupáček tinktura

Nechutenství - podporuje chuť k jídlu. Žadluečení záněty - katary žaludku. Moučnivka, soor - kvasinkové onemocnění u dětí. Furunky, kožní záněty. Protizánětlivý účinek. Nemoci srdce. Selhávání ledvin - podpora funkce. Nemoci jater, žlučníku. Průjem, zánět trávicích otraktu. Slabá menstruace. Průjem.

Jetelová tinktura (z jetele lučního/červeného - květu)

Zdroj fytoestrogenů - nahrazuje hormonální léčbu pacientek s komplikovaným klimakteriem. Klimakterium, přechod, menopauza.
Kašel, bronchitida, detoxikace, rekonvalescence po nemocích, ateroskleróza, chudokrevnost, nechutenství, krtice (boule na krku).
Průjem, revma (revmatoidní artritida), lymfatické otoky, diabetes.
Tuto tinkturu vyrábím.

Jidášovo ucho tinktura

Bílé krvinky - podporuje jejich tvorbu. Snižuje hladinu cholesterolu a triacylgylerolu (triglyceridů, TAG). Prevence sraženin v krevním oběhu (antiagregační účinek). Protizánětlivý účinek, imunostimulant, protirakovnný efket na sarkom 180 (doplňková léčba). Diabetes - snižuje hladinu krevního cukru glukózy v krevním séru. Antioxidant - mozek a játra. Peristaltika - zrychluje ji. Hemoroidy - zastavuje krvácení. Gynekologické záněty - léčí vaginální výkony. Svalové křeče. Bolesti páteře - lumbago. Urychluje hojení špatně se hojících ran.
Tuto tinkturu vyrábím.

Jilm obecný tinktura

Překyselení žaludku - neutralizace žaludečních šťáv. Průjem. Plynatost, flatulence. Upravuje trávení.
Zevně - ekzémy, kožní záěnty, podrážděné sliznice.
Kaseinová intolerance, alergie na mléko, intolerance mléka - pomáhá trávit mléko.

Jirnice modrá tinktura

Dvanáctníkové vředy, žaludeční vředy. Těžké infekty dýchacích cest - zápal plic (pneumonie), zánět průdušek (bronchitida). Nervozita, nespavost, neklid - sedativní účinek.

Jitrocel kopinatý tinktura (list)

Kašel, zahlenění, zánět průdušek, "čistí krev" - detoxikace, bércové vředy, špatně se hojící rány (i zanícené).
Žaludeční vředy, dvanáctníkové vředy. Zánět tlustého střeva, Crohnova nemoc, Crohnova choroba.
Tuto tinkturu vyrábím.

Jitrocel větší tinktura

Zahlenění dýchacích cest, protizánětlivý účinek.

Jmelí bílé tinktura (list jmelí rostoucího na jabloni, sbírá se v březnu)

Vysoký krevní tlak, posílení srdce a podpora imunity.
Ateroskleróza - antisklerotický účinek. Vertigo, motace, točení hlavy. Návaly krve do hlavy. Vazodilatační účinek (roztahuje cévy).
Návaly v klimakteriu, přechodu.
Vylučování žluči - harmonizace. Slinivka břišní - harmonizace. Rakovina - u některých druhů rakovin umí naprogramovat smrt buněk apoptózu. Aktivuje imunitní systém a působí i na zvýšení počtu buněk imunitního systému - makrofágy, granulocytay, B-lymfocyty, T-lymfocyty, NK buňky (natural killer).
Chemoterapie, radioterapie - chrání DNA přes poškozením.
Do směsí ne nepravidelnou menstruaci.
Podporuje tvorbu beta-endorfinů, takže účinkuje proti bolesti.
Rakovina prsu, rakovina střeva, rakovina plic, rakovina vaječníků, rakovina hlavy, rakovina krku, rakovina žaludku, rakovina kůže, radkovina děložního čípku.
Pokud používáme na léčbu vysokého krevního tlaku, po ukončení užívání tinktury používáme tinkturu hloh (květ nebo plod).
Je nutné přesně dodržovat dávkování! Nevhodné pro děti.
Tuto tinkturu vyrábím.

Jírovec maďal (kaštan) tinktura - květ i oloupaný plod

Křečové žíly, hemoroidy, revma, křehké cévy, brécové vředy, prevence krevních sraženin, ateroskleróza. Otoky nohou pro městnání žilní krve (chronická žilní insuficience, CHŽI). Lymfatické otoky, lymfodrenážní léčivá rostlina.
Vysoký cholesterol, jaterní nemoci. Pihy, různé záněty v těle.
Zlepšuje prokrvení končeti, angina pectoris - zlepšuje prokrvení srdečního svalu myokardu. Flebitida - zánět žil.
Podporuje nadledvinky.
Tuto tinkturu vyrábím.

Jujube tinktura (cicimek datlový, jujuba čínská) - plody

Únava, vyčerpání, slabost, vysoký krevní tlak (hypertenzní nemoc, hypertenzní choroba), nespavost, podvýživa. Tonifikační účinek, zpomalení stárnutí, kašel - tlumí ho. Tlumí nadměrné pocení.

Kadidlovník pravý tinktura

Chronický zánět kloubů (polyartritida), chronický zánět střev (divertikulitida, Crohnova nemoc, ulcerozní kolitida).
Blokuje 5-lipoxygenázy, což je enzym pro syntézu leukotrienů. Ty jsou zdopodvědné za udržování chronických zánětů.
Astma, lupénka (psoriáza).

Kakost luční

Zánwt hlasivek. Průjmy. Střevní záněty, žaludeční záněty (katary).

Kakost smrdutý

Moč v krvi - hematurie. Krvavé průjmy, průjmy s příměsí krve. Močový písek, močové kaménky, ledvinový písek, ledvinové kameny, nemoci ledvin.

Kalinová tinktura (kůra)

Prevence potratu, bolestivá menstruace, horečka, hysterie.

Kalinová tinktura (květ)

Krvácení v těhotenství, prevence potratu, podpora vykašlávání.

Kalisiová tinktura (výhonky o 5 kolíncích, před sběrem dáváme celo rostlinu na několik dnů do lednice)

"Všelék", únava, nevýkonnost, podpora imunity, migrény, viry, plísně, bolesti kloubů, záněty, zuby, dásně, kašel, chřipka, angína, rekonvalescence po nemocích, polypy střev, podpora při léčbě rakoviny (obsahuje fytosteroly zpomalující průběh rakoviny). Rakovina prsou, rakovina plic, rakovina štítné žlázy, rakovina žaludku, rakovina konečníku. Zvětšená prostata. Poruchy metabolismus. Zánět slinivky břišní. Diabetes. Nemoci jater, nemoci trávicího ústrojí. Detoxikace organismu, kožní nemoci.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kalopejková tinktura (tinktura kalanchoe)

Jen k zevnímu použití - bolesti nohou.

Karbincová tinktura (nať)

Zklidnění, úzkost, ŠTÍTNÁ ŽLÁZA - hypertyreóza, zvýšená funkce, harmonizace štítnice. Premenstruační syndrom PMS, ranní bušení srdce (kardiosedativní účinek), hormonální návyly, nespavost, posílení srdečního svalu, angina pectoris, migréna. Nespavost - zlepšuje spánek. Antibiotikum - salmonela, E. coli (Escherichia coli) a Proteus vulgaris.
Tuto tinkturu vyrábím.

KardamoM tinktura (kardamovník pravý, nesprávně kardamoN)

Nadýmání, křeče břicha, zahlenění, podpora pocení a vypocení (např. u kardiálních otoků), sedativní účinek, zácpa - mírné projímadlo. Paměť a soustředění - zlepšuje. Podpora trávení a vstřebávání živin střevem. Tlumí nevolnost a zvracení (nauzea). Bolesti v krku - tlumí. Noční pomočování dětí (enuréza), inkontinence.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kaštanovník jedlý (setý) tinktura

Zánět průdušek (bronchitida). Černý kašel (pertuse). Překotný kašel - tlumí nucení na kašlání. Zahlenění - zlepšuje vykašlávání. Astma. Projem. Kloktadlo při zánětu v krku

Kerblík třebule

Urologický účinek, bolesti žaludku, zánět průdušek

Kmín kořenný

Nadýmání, plynatost, podpora kojení, nepravidelná menstruace, vysoký chladina cholesterolu a triacylglycerolů.

Kokoška pastuší tobolka tinktura (nať)

Staví vnitřní krvácení - menstruační krvácení, hemoroidální krácení.
Zánět močového měchýře, vysoký krevní tlak, podpora kontrakcí dělohy při porodu (náhrada oxytocinu).
Močový písek, gynekologický výtok.
Zevně na rány, zhmožděniny, záněty šlach, karpální tunel.
Je nutné přesně dodržovat dávkování, silná bylina! (10 gramů nati na 100 ml alkoholu, užívá se jen asi 25 kapek tinktury v jedné dávce /10 kapek čistého lihu/)

Kokotice čínská tinktura

Nepravidelná menstruace, vysoký nitrooční tlak u zeleného zákalu (glaukom). Tinnitus - pískání, hučení, šumění v uších. Podpora imunity. Ochrnaa jater (hepatoprotektivní účinek), sleziny a ledvin.
Afrodisiakální účinky na muže, impotence, předčasná ejakulace, časté močení (polyurie) - snižuje ztrátu tekutin z těla. Rakovina kůže - laboratorně se prokázal účinek na tuto nemoc.

Komonice bílá tinktura

Prevence krevních sraženin - snižuje krevní srážlivost, "ředění krve" (obsahuje kumarinové glykosidy). Prevence a léčba zánětů žil (flebitis, flebitida).
Vysoký krevní tlak, nespavost, proti bolesti a křeči, bolest hlavy, hysterie, melancholie.

Kondurango tinktura

Nedostatek trávicích enzymů (náhrada léku Pancreolan), podráždění sliznic trávicího ústrojí, poruchy trávení. Stimulant. Kancerostatický účinek (zpomaluje růst nádoru) - hlavně rakovina trávicího ústrojí.
Čistí lymfatické uzliny.

Konopí (šištice) tinktura (indické i technické)

Pomáhá při nespavosti, nervových potížích, roztroušené skleróze, tlumí bolest, uvolňuje svaly a křeče. Léčba různých kožních nemocí.
Tinktura není vhodná pro děti.

Konopička (konopice) bledožlutá

Vysoký obsah kyseliny křemičité - podpora regenerace vazivových tkání a jejich udržování v dobrém stavu. Hojení sliznic po zánětu dýchacích cest. Anémie, krvotvorba - empiricky bylo zjištěno, že konopička podporuje krvetvorub (jde o empirickou zkušenost, mechanismus zatím není známý). Využívá se toho u nemoci leukémie.

Kontryhel (nať)

Lék na menstruační potíže, menopauzální (klimakterické) problémy, gynekologické záněty, gynekologický výtok. Menstruační křeče.
Tuto tinkturu vyrábím.

Konvalinková tinktura (používáme jen čerstvé květy!)

Srdeční slabost, horečka, křeče, epilepsie.
Pozor, rostlina je jedovatá a musí se úzkostlivě dodržovat dávkování.

Koprová tinktura

Tiky v obličeji, křeče, nespavost, zahlenění, plynatost a nadýmání.
Mlékotvorná rostlina - podpora kojení. Močopudný, dezinfekční - močové cesty a střevní paraziti.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kopřivová tinktura (jarní ňať)

Detoxikuje, čistí krev. Užívá se při artritických bolestech, kožních potížích, tlumí děložní krvácení.

Kopřivová semínka tinktura

Silné afrodisiakum, zánět močových cest, posílení nehtů a vlasů (mohou i těhotné a kojící ženy), únava, nevýkonnost, rekonvalescence po nemoci.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kopřivová tinktura kořen

Detoxikace, zlepšení kvality vlasů a nehtů, nemoci jater, žlučníku, žaludku (křeče, nevolnost), posílení srdce, stařecká slabost, podpora peristaltiky střev, zvětšená prostata, zánět prostaty (prostatitida). Průjmy a dyspepsie.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kopyšník pravý tinktura

Močové cesty, prostata, cévy, podpora mužské potence (sexuální aktivity), neuroprotektivní účinek (podporuje normální zdravou činnost nervové soustavy). Ženská hormonální rovnováha - navozuje ji. Ulevuje při menopauze (klimakterických potížích).

Korálovec ježatý tinktura

Iminita, žaludek, tlusté střevo a neurologické potíže.

Koriandr setý tinktura - kvetoucí nať

Detoxikace, eliminace rtuti z mozkové tkáně.

Koriandr setý tinktura - plod

Podpora trávení, podpora peristaltiky. Mírní křeceš v trávicím traktu, pdporuje slinivku břišní. Zahlenění - podporuje vykašlávání.

Kostivalová tinktura

Nemoci kloubů, bolesti svalů, pohmožděniny, zlomeniny, revma, otoky kloubů, dna, bércové vředy, křečové žíly, zánět žil.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kotvičníková tinktura

Podpora otěhotnění u žen (podporuje zrání vajíček!), afrodisiakum, poruchy potence.
Podporuje tvorbu testosteronu u mužů a tím sekundárně tvorbu spermií.
Oddálení menopauzy u žen, přibývání svalů při posilování.
Další účinky: dna, bolesti páteře (lumbago), nemoci jater, inkontinence, bolestivé močení, závratě, nemoci očí, závrať (vertigo), šelestry srdce, rekonvalescence po těžkých nemocích. Zvětšená prostata, prostatismus (benigní hyperplazie prostaty) mladších mužů, diabetes (cukrovka), zvýšené tuky v krvi (cholesterol, TAG - triacylgylceroly), ateroskleróza, močové kameny, močový písek, ledvinové nemoci a močopudný efekt.
Příznivý účinek na dýchací, kožní a nervové nemoci.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kozinec blanitý tinktura

Únava, silné posílení imunity, vazodilatancium, posílení srdce, vysoký krevní tlak, zlepšení prokrvení kůže (bércové vředy ad.), zánět ledvin, viry, bakterie, ztukovění jater (steatóza), nadledviny, bílé krvinky - zmnožení po nemoci.
Radioterapie (ozařování), chemoterapie - zmírňuje vedlejší účinky, vč. urychlení namnožení bílých krvinek.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kozlíková tinktura (valeriánské kapky, baldriánské kapky)

Pomáhá při nespavosti, nervozita, neklid, tachykardie, angína pectoris, problémy s trávením.
Tuto tinkturu vyrábím.

Krušina olšová tinktura

Zácpa, detox, podpora metabolismu, nemoci žaludku, žlučníku a jater.
Tuto tinkturu vyrábím.

Křídlatka japonská

Lymská borelióza, postboreliový syndrom, antibiotikum (i zlatý stafylokok), antivirotikum, antiparazitum, antimykotikum (plísně), proti bolesti, posílení imunity, kašel, astma.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kukuřice setá tinktura (blizny)

Zánět žlučníku, zánět žlučových cest, žloutenka, vodnatelnost (anasarka).

Kurkuma tinktura

Migréna, protizánětlivý účinek, únava, nevýkonnost, prevence krevních sraženin, podpora hojení, podpora imunity, nemoci jater, kloubů, srdce, mírní následky kouření, prevence rakoviny a metastáz, akné.
Tuto tinkturu vyrábím.

Kyvor lékařský tinktura (nať)

Kašel, ledvinové kameny. 
Rostlina je v ČR chráněná, nesbíráme ji. Hojně roste na italských horách. 

Lesklokorka leská (rei-shi) tinktura

Alergie, astma, autoimunitní nemoci, posílení imunity u rakoviny, zvládání vedlejších nedážádoucích účinků chemoterapie, radioterapie. 
Tuto tinkturu vyrábím.

Levandule tinktura (květ)

Neklid, nervozita, křeče svalů, potíže s trávením a podpora peristaltiky, antibakteriální a antimykotické účinky.
Tuto tinkturu vyrábím.

Lichořeřišnicová tinktura

Vynikající lék na těžké záněty močových cest i dýchacího ústrojí, gynekologické problémy, ekzémy.
Tuto tinkturu vyrábím.

Lnice květel tinktura

Zánět žaludku, špatně fungující játra, líný žlučník, prevence žlučových kamenů a žlučníkového záchvatu. Polypy střev.
Tuto tinkturu vyrábím.

Lopuchová tinktura

Dna, diabetes, hemoroidy, chronická zácpa, detoxikace, nemoci nehtů, vlasů, kůže (akné), zánět kloubu (artritida), jaterní a ledvinové kameny, furunkl, žaldeční vředy, zánět žaludku.

Majoránka zahradní

Migréna, menstruační křeče, trávicí potíže, neklid, nervozita, úzkost, prochladnutí, nespavost, astma, sená rýma, slabost, zahlenění, zánět tenkého a tlustého střeva.
Tuto tinkturu vyrábím.

Maliník

Poruchy erekce (zvyšuje hladinu testosteronu), silná menstruace, menstruační bolesti, usnadnění porodu, čištění porodních cest a zavinutí dělohy, posílení imunity, průjem, zánět žaludku a střev, chřipka, horečka
Tuto tinkturu vyrábím.

Mango tinktura

Obsahuje mangiferin - protizánětlivý účinek, antioxidant (antioxidační účienk), slinivka břišní a diabetes, cukrovka - příznivě ovlivňuje slinivku. Snižuje vstřebávání cukru ve střevě. Hypercholesterolémie, hypertriacylglycerolémie - snižuje hladinu cholesterolu a triacylglycerolu v krevním séru. Neuroprotektivní účinek, neuroprotektivum - chrání neurony mozku a periferních nervů. Neuropatie. Alzheimerova choroba, Alzheimerova nemoc.
Tuto tinkturu vyrábím.

Maralí kořen, parcha, leuzea

Borelióza a postboreliový syndrom, afrodisiakum, podpora plodnosti, otěhotnění, metabolický syndrom X, hyperglykémie, vysoký krevní tlak (vazodilatační účinek).
Bylinu si nechávám dovážet ze severního Ruska.
Tuto tinkturu vyrábím.

Mateřídoušková tinktura

Stimuluje imunitu. Užívá se proti zánětům dýchacího ústrojí, při kašli. Tlumí průjem a zažívací potíže.

Meduňková tinktura

Neklid, nervozita, úzkost, nespavost, vysoký krevní tlak ze stresu, zahlenění.
Tuto tinkturu vyrábím.

Měsíčková tinktura

Zvýšení odolnosti na stres, menstruační bolesti, podpora žlučníku, jater, bolesti hlavy, špatná nálada, zánět žaludku, žaludeční vředy, zevně na hnisavé a špatně se hojící rány.
Tuto tinkturu vyrábím.

Mochna nátržník tinktura (oddenek)

Protizánětlivá, hojivá, zahlenění - odkašlávání, baktericiční účinky, zánět žaludku a střev, zvyšuje srážlivost krve při krvácení ze žaludku, střev a dělohy (silné menstruační krvácení) - adstringentní účinek, zánět dásní (gingivitida), popáleniny, mokvavé ekzémy, kožní nemoci.
Nevhodná pro osoby se zácpou.

Mochna stříbrná tinktura

Crohnova nemoc, kolikovité bolesti, žlučníkové potíže.
Tuto tinkturu vyrábím.

Mrkev setá tinktura

Srdeční slabost.

Mučenka pletní

Nervozita, nespavost, pocit nepokoje, úzkost, zvýšení psychické odolnosti.
Tuto tinkturu vyrábím.

Muškátovník pravý tinktura

Zánět průdušek, nadýmání, nechutenství, revma (revmatismus, revmatoidní artritida).

Tuto tinkturu vyrábím.

Netýkavková tinktura

Vnitřně na kvasinky ve střevě a zevně na kožní a nehtovou plíseň (potírání)
Tuto tinkturu vyrábím.

Ohnice polní (ředkev ohnice) tinktura

Revma, dna, myozitida (zánět svalů), neuritida (zánět nervu), radikulitida (zánět míšního kořene).
Do tinktury je možné přidat ke zvýšení účinku trošku medu a špetku soli.

Olše lepkavá tinktura (šišky, kůra, méně listy)

Průjem, chronický průjem.
Tuto tinkturu vyrábím.

Olše šedá tinktura (šišky, kůra, méně listy)

Adstringentní účinek, podpora srážlivosti krve, zánět tenkého střeva (enteritida), zánět tlustého střeva (kolitida), střevní kolika, nachlazení, revma (revmatismus, revmatoidní artritida), dna (pakostnice). 

Oman pravý tinktura

Diabetes (cukrovka), kašel vč. chronického, paraziti střev, alergie - astma, sená rýma, žlučník, podpora žaludku a střev, stařecká ateroskleróza.
Tuto tinkturu vyrábím.

Ořešák královský tinktura

  • Pupeny - posílení imunity nejen v zimě (viry, bakterie, plísně, paraziti), příznivě ovlivňuje střeva.
  • Zelené ořechy namleté - vysoký tlak, tyreotoxická struma, průjem, gastritida, diabetes, problémy s trávením.
  • Membrány ze zralých ořechů - nemoci štítné žlázy a srdečně-cévní nemoci.

Oreganová, dobromyslová tinktura (nať)

Kvasinky, plísně, podpora imunity, slabost, nevýkonnost, chronická únava, podpora trávení (zlepšuje peristaltiku střev), žaludeční neuróza, posílení jater, posílení slinivky břišní a zvýšení produkce enzymů slinivky. Vliv na náladu - zlepšení nálady.
Podpora prokrvení končetin, zlepšuje prokrvení srdečního svalu myokardu (angina pectoris). Posiluje sílu srdečního svalu myokardu.
Zahlenění - usnadňuje vykašlávání.
Tuto tinkturu vyrábím.

Ostropestřcová tinktura (tinktura z rostliny ostropestřec mariánský)

Obnovuje jaterní buňky, léčí a detoxikuje játra, vhodný na akutní i chronické otravy jater.
Tuto tinkturu vyrábím.

Oves setý

Zelený oves - vyčerpání, psychická únava, nespavost.
Běžný oves (nať zelené rostliny) - posiluje srdce a nervy, nespavost, neurastenie.

Palma sabalová

Padání vlasů u mužů (blokuje testosteron v kůži), šedivění vlasů, prevence rakoviny prostaty. 
Tuto tinkturu vyrábím.

Pampelišková tinktura (z kořene)

Diabetes, nemoci jater, ekzémy kůže, dna, zánět žaludku, zácpa, zánět tlustého střeva, detoxikace organismu, paraziti (hlístice).
Tuto tinkturu vyrábím.

Papája tinktura (dřeň plodu)

Dekubity, proleženiny s bolestmi - lokální aplikace (obsahuje enzym papain). Bolest v krku, protizánětlivý účinek, zácpa, nadýmání, kožní rány, popáleniny, bolesti svalů, pásový opar.
Tuto tinkturu vyrábím.

Pelyňková tinktura (pelyněk černobýl)

Pocit přejezení, křeče střev, zánět žaludku, zánět tlustého střeva, nechutenství, podpora chuti k jídlu, nachlazení, chudokrevnost, přemnožení hnilobných a kvasných bakterií v tlustém střevě, parazity, zánět průdušek, horečka, paraziti.

Pelyňková tinktura (pelyněk pravý)

Tlumí křeče v trávicím ústrojí, problémy se zažíváním, žlučníkové choroby. Tinktura z pelyňku pravého vyvolává zastavenou menstruaci.
Tinktura není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy a nesmí se užívat dlouhodbě (obsahuje tujon).

Petrklíč, prvosenka tinktura

Chronická rýma, zadní rýma a problémy s paranazálními (nosmími) dutinami. 
Tuto tinkturu vyrábím.

Petrželová tinktura

Nemoci močových cest, neuralgie (bolesti nervů), bolesti zubů.
Tuto tinkturu vyrábím.

Perila křovitá (tinktura z perily křovité)

Alergie, autoimunitní nemoci.

Pivoňka lékařská tinktura (kořen)

Podrážděnost, nespavost, hysterie, fobie, hypochondrie, neurastenie, impotence - nervová nebo diabetická.

Podbělová tinktura (květ)

Suchý kašel, chronický kašel, laryngitida - zánět hrtanu, bronchiektázie (rozšíření průdušek), zahlěnění - odkašlávání, protizánětlivý a desinfekční účinek.  
Tuto tinkturu vyrábím.

Popencová tinktura (nať)

Alergie, autoimunitní nemoci.
Tuto tinkturu vyrábím.

Posed bílý tinktura (kořen)

Bolesti, křeče svalů, zánět porhudnice (pleuritida), zápal plic (pneumonie). 
Pozor, jedovatá rostlina, používáme ve velmi nízké koncentraci (150 g kořene, 1 litr vodky, užíváme max. 10 kapek za den) v kombinaci s jinými léčivými rostlinami!

Proskurníková tinktura (kořen)

Suchý kašel - na zvlhčení a jako ochrana sliznic; bronchitida, tracheitida, pneumonie

Průtržník lysý tinktura

Stresová inkontinence, desinfekce močových cest, chronické záněty močových cest, pálení při močení, ledvinový písek a kameny
Tuto tinkturu vyrábím.

Přesličková tinktura (nať)

Psychické napětí, nemoci močové a dýchací, zdravé kosti, klouby, pokožka a vlasy, lámavé nehty (obsahuje křemík).
Tuto tinkturu vyrábím.

Pupalková tinktura (květ a semena)

Premenstruační syndrom PMS, nepravidelná menstrauce, bolestivá ovulace, křeče, padání vlasů, hemoroidy, posílení imunity.
Tuto tinkturu vyrábím.

Pupečníková tinktura (gotu-kola, gotukola, centela)

Mozkový nutrient - paměť, prokrvení mozku, zlepšuje zrak, snižuje cholesterol, únava (dobíjí energii), zklidňuje psychiku, nervové nemoci.
Zpomaluje stárnutí mozku a senilitu. Tonizační účinek - zvyšuje fyzickou a duševní výkonnost. Uzliny, lymfatické otoky - zmenšuje je.
Kůže, pokožka - podpora tvorby kolagenu. Hojení ran, pružnost pokožky. Klouby - kloubní mazivo, podporuje tvorbu.
Svwědění pochvy, svědění konečníku, řitní trhliny. Očení sítnice - podpora výživy. Ochdlípení oční sítnice, amoce retiny. Křečové žíly, vnitřní rány, žaludeční vředy. Sklerodermie (tvrdá, zatvrdlá kůže). Nepravidelná menstruace - regulace cyklu. Poševní výtoky, poševní záněty. Zlepšení prokrvení mozku a končetin. Deprese - antidepresivní účinky. Lupénka, ekzémy, houbové infekce - fungicidum. Astma, diabetes (cukrovka), kardiotonikum, krev v moči (hematurie) - i z důvodu kameénků poškozujících močovod apod.
Tuto tinkturu vyrábím.

Puškvorcová tinktura (kořen)

Pálení žáhy, žaludeční a dvanáctníkové vředy, zácpa, nadýmání, pálení žáhy a překyselení žaludku.

Pěťour maloúborný (nať)

Podpora tvorby mateřského mléka, posílení imunity (chřipky, virózy), horečka, vysoký krevní tlak, kožní nemoci (vyrážky, ekzémy, lupénka).
Tuto tinkturu vyrábím.

Pýr plazivý (oddenek)

Revma, dna (zevní aplikace), vodnatelnost, kašel, zimnice, žaludeční katar, střevní katar,
Tuto tinkturu vyrábím.

Rakytník řešetlákový tinktura

Rýma, kašel, nachlazení, posílení imunity, posílení kloubů, srdce, únava, padání vlasů, nemoci žaludku, jater, sleziny, cév (hemoroidy, varixy).
Tuto tinkturu vyrábím.

Rdesno hadí kořen

Protizánětlivý účinek, střevní zánět a průjem, zánět v ústech (stomatitida), zánět dásní, vypadávající zuby.
Tuto tinkturu vyrábím.

Rdesno mnohokvěté (he-shou-wu) - kořen

PADÁNÍ VLASŮ (čistí ledviny a tím sekundárně podporuje růst nových vlasů, známá bylina TČM), antioxidant - zpomaluje strárnutí těla, pískání v uších (tinnitus), motace, zlepšení vlasů a kostí, šedivé vlasy, zvýšení plodnosti, mírně ředí krev, snižuje cholesterol, zácpa, únava, bolesti kloubů, nespavost, osteoporóza.
Tuto tinkturu vyrábím.

Rdesno peprník (listy)

Děložní a hemoroidální krvácení, zánět žaludku (gastritida), žaludeční vředy, nepravidelná menstruace, angína (kloktání).
Rostlina se nesmí vnitřně užívat při glomerulonefrtidě (zánětu ledvin)!

Rdesno ptačí (nať)

Silné menstruační krvácení, zánět žaludku a střev, průjmy, gynekologické záněty, močové záněty, dna, špatně se hojící rány.
Tuto tinkturu vyrábím.

Rezavec šikmý, čaga tinktura

Podpora při léčbě rakoviny, tlumí nežádoucí účinky ozařování. Stabilizuje růst nádoru, souč. je prevencí rakoviny; zánět žaludku, žaludeční vředy, bolesti břicha a srdce.
Uplatňuje se při léčbě rakoviny: rakovina žaludku, rakovina kůže, rakovina plic, rakovina dělhy, rakovina vaječníků. Významný stimulátor imunity.
Tuto tinkturu vyrábím.

Rojovník bahenní (květy)

Astma, revma, krtice, černý kašel.

Routová tinktura

Lék na žlučníkové a zažívací potíže, cévní problémy.

Rozchodnice růžová

Vynikající na angínu (kloktá se), dále na fyzické a psychické vyčerpání - rekonvalescence, zvýšená unavitelnost, neurastenie, horečka, silné menstruační krvácení, srdeční slabost, žaludečně-střevní nemoci, nízký tlak krve, podpora imunity, virózy.
Tuto tinkturu vyrábím.

Rozmarýnová tinktura (nať)

Zvyšuje krevní tlak, prohřívá organismus, stimuluje, posiluje a zlepšuje paměť (vhodné pro vysokoškoláky).
Tuto tinkturu vyrábím.

Rozrazilová tinktura

Plísňová onemocnění pokožky a kštice (vlasové pokožky hlavy), kašel, astma, bronchitida, bolesti hlavy, žaludeční potíže, detoxikace - čistí krev.
Vysoký cholesterol, močové kameny, rozproudění lymfy, detoxikace, chronický ekzém, svědění, stařecká kůže.
Tuto tinkturu vyrábím.

Růže stolistá tinktura

Melancholie, stavy beznaděje - sedativní účinek, protizánětlivý účinek - bakterie, viry, plísně, revma, diabetes, bolesti - analgetikum.
Tuto tinkturu vyrábím.

Rýmovníková tinktura (list)

Posílení imunity a urychlení léčby rýmy.
Tuto tinkturu vyrábím.

Řebříčková tinktura (nať)

Léčí nemoci močových cest, bolestivá menstruace, kardiovaskulární onemocnění, zánět žaludku, žaludeční vředy, bolesti břicha, rozšiřuje cévy.
Tuto tinkturu vyrábím.

Řecký horský čaj sideritis

Silně podporuje imunitu, tlumí neklid, nespavost, léčí nachlazení, rýmu, kašel, zánět průdušek, močové cesty.
Tuto tinkturu vyrábím.

Řepíková tinktura

Nemoci jater, nemoci žlučníku, léčba různých zánětů v těle. Vynikající na špatně se hojící rány (např. v ústech, gynekologické rány po operaci, apod.).
Tuto tinkturu vyrábím.

Řimbabová tinktura (nať)

Užívá se na migrény (vazodilatační účinek), ušní problémy, zmírňuje bolest a horečku.
Zánět tlustého střeva, Crohnova nemoc (choroba)
Tuto tinkturu vyrábím.
Tinktura není vhodná pro děti.

Sedmikráska tinktura

Zahlěnení, podpora vykašlávání, zánět močových cest, zánět ledvin (glomerulonefritida), zlepšuje vstřebávání vápníku. Posiluje srdce.
Tuto tinkturu vyrábím.

Shii take, houževnatec jedlý tinktura

Podpora léčby rakoviny (sarkom, rakovina krku, žaludku, tlustého střeva, konečníku), tlumí vedlejší účinky chemoterapie, virózy a nachlazení, vysoký tlak, posílení imunity.
Tuto tinkturu vyrábím.

Schizandra tinktura (plod)

Oči (zraková ostrost), únava (chronický únavový syndrom), nevýkonnost, posílení imunity, regenerace a ochrana jater, deprese, impotence, vysoký tlak, vazodilatační účinek. 
Tuto tinkturu vyrábím.

Skořicovník tinktura

Nadýmání, podpora trávení, antibiotické účinky, desinfikuje, chřipky, nachlazení, virózy, diabetes - zlepšuje metabolismus.
Tuto tinkturu vyrábím.

Smil italský tinktura

Kašel, zahlenění, astma, migréna, křeče střev, klimakterium, vysoký tlak, horečka, zánět kloubů, neuralgie, podpora imunity
Tuto tinkturu vyrábím.

Sporýš (verbena) tinktura

Cysty vaječníku, bolesti hlavy při menstruaci, otoky, svalové křeče, neplodnost, průjem, bolesti zad, oční zákal, nechutenství.
Tuto tinkturu vyrábím.

Srdečníková tinktura (nať)

Zklidnění, úzkost, nespavost, posílení srdečního svalu, angina pectoris, migréna.
Tuto tinkturu vyrábím.

Střemcha obecná, střemchová tinktura

Bolesti žaludku, střev, průjem.

Světelný kořen (jam čínský) tinktura

Harmonizuje hormonální systém, pomáhá ženám při emocionální nerovnováze, menstruační bolesti, klimakterium, podpora početí, účinky na slezinu, plíce, ledviny.
Tuto tinkturu vyrábím.

Světlíková tinktura (nať)

Zlepšuje zrak, odstraňuje psychickou únavu, snižuje krevní tlak, zlepšuje zažívání.

Svízel přítula (nať)

Lymfatické otoky, detoxikace jater, ledvin, sleziny, slinivky břišní, akné, alergie.
Tuto tinkturu vyrábím.

Šalvěj tinktura - kvetoucí nať (ev. v kombinaci s hřebíčkem či rdesnem hadím kořenem, pokud má léčit záněty dásní a záněty v krku)

Užívá se na nemoci močových cest, bolest v krku, gynekologické záněty, záněty dásní, snižuje pocení.
Tuto tinkturu vyrábím.
Tinktura není vhodná pro děti.

Šeříková tinktura

Revma, astma, dna, ostruha na patách, zimnice,

Šípková tinktura (plod)

Zdroj vit. C, kašel, horečka, nachlazení, průjem, koliky, zánět ledvin a močových cest, proti křehkosti cév a modřinám.
Tuto tinkturu vyrábím.

Šanta kočičí, šantová tinktura (nať)

Na neklid, nervozitu, popudlivost, nespavost, psychické napětí, menstruační křeče, vysoký tlak krve, zánět průdušek a křeče žaludku, žlučníku (trávicí potíže).
Tuto tinkturu vyrábím.

Šišáková tinktura (nať, kořen)

Snižuje krevní tlak, tlumí srdeční arytmie, alergie, působí sedativně a blahodárně na nervy. Vhodná pro děti s nočními děsy.
Tuto tinkturu vyrábím.

Štětková tinktura (kořen)

Užívá se na léčbu boreliózy.

Tinktura zánět hrtanu (laryngitida), chrapot, ztráta hlasu

1 sklenice vody, půl sklenice anýzových semen. Necháme 15 minut svařit. Pak semena vytáhneme a odvar necháme ještě svařit s 1/4 sklenicí medu (ideálně lipového). Přidáme 1 polévkovou lžíci koňaku. 
Užíváme po 1 polévkové lžíci každou půlhodinu. Je to vynikající prostředek při léčbě laryngiditdy a na chrapot, též ztrátu hlasu. 

Tlustice tinktura (nať)

Opary, afty, bolesti v krku, průjem-zácpa, strie, kuří oka, abscesy kůže, popáleniny, artróza (opotřebování) kloubů, zánět kloubu, zánět ledvin.
Tuto tinkturu vyrábím.


Topol osika tinktura (kůra větviček a mladé listy)

Dna, revmatismus.

Touleň srdčitá tinktura

Nepravidelná menstruace, pásový opar, zánět spojivek, zápal plic, zánět půdušek, chřipka, horečka, gyn záněty. 
Tuto tinkturu vyrábím.

Trnka tinktura

Chronická zácpa, vysoký diastolický tlak, vysoká hladina sodíku, záněty periferních cév, detox, obezita, závislost na projímadlech.
Tuto tinkturu vyrábím.

Třezalka v olejovo-alkoholovém roztoku (květ a list)

Žaludeční a dvanáctníkové vředy.
(500 gramů čerstvých květů s listy se dá do 1 litru oleje a 500 ml alkoholu, nezavírá se, nechá se 3 dny stát; po maceraci se užívá 1 polévková lžíce denně po dobu 2 měsíců.)

Třezalková tinktura (květ)

Lék na nervové vyčerpání, deprese, čistí krev, zlepšuje metabolismus, účinkuje na nechutenství.
Tinktura způsobuje zvýšenou fotosenzivitu a může snížit účinnost celé řady léků včetně hormonální antikoncepce!
Tuto tinkturu vyrábím.

Tužebníková tinktura (květ, event. i s listy)

Užívá se na horečky, revmatické potíže, žaludeční vředy a překyselení organismu.
Tuto tinkturu vyrábím.

Tymiánová tinktura (nať)

Kašel, nachlazení, průjem, nadýmání, parazitii střev, revma, dna, bolesti kloubů a svalů po námaze, záněty a zápach úst, plíseň kůže (zevně).
Tuto tinkturu vyrábím.

Vachtová tinktura (tinktura z vachty trojlisté) - list

Nechutenství - podpora chuti k jídlu, zánět žaludku, gastritida.
Rostlina je chráněná, nesbírejte ji v přírodě. Je možné ji sehnat v některých zahradnictvích.
Tuto tinkturu vyrábím.

Vilín viržinský tinktura (květ, list)

Náhrada kortikoidů u kožních nemocí, lupénka, mokvavý ekzém, svědění kůže, lymfatické otoky, hemoroidy, křečové žíly, zánět a krvácení dásní, zánět hrtanu laryngitida, erythema nodosum, stařecká pokožka. 
Tuto tinkturu vyrábím.

Violka trojbarevná tinktura

Zahlenění, otoky, revma, kožní nemoci dětí (ekzémy, lupénka), kožní alergie, posílení srdce.
Tuto tinkturu vyrábím.

Vitánie snodárná, ašvaganda (kořen)

Afrodiziakum pro ženy, afrodiziakum pro ženy, zlepšení erekce, podpora otěhotnění, posílení imunity, zlepšení soustředění, usnadnění usínání, proti únavě. Zánět průdušek (bronchitida), lupénka, senilní demence.
Tvorba bílých krvinek, tvorba červených krvinek (anémie, chudokrevnost, leukocytopenie). Cytostatikum, cytostatický účinek ve vyšších dávkách. Dlouhodobé vyčerpání a nespavost. Proti stresu. Obsahuje hodně železa a minerály.
Tuto tinkturu vyrábím.

Vlaštovičníková tinktura (nať)

Mimořádně silný protizánětlivý účinek! Léčí nemoci jater, žlučníku a žaludku. Detoxikuje. Zpomaluje růst koužních nádorů. Polypy střev.
Je nutné přesně dodržovat dávkování! Je nevhodná pro děti.
Tuto tinkturu vyrábím.

Vojtěška setá, tolice (mladá nať) tinktura

Podpora metabolismu, podpora ledvin, podpora jater, detox, podpora srdečního svalu myokardu. Vynikající na revma!

Vrba bílá tinktura

Horečka, revma, desinfekční účinek, neurastenie (předráždění). Špatně se hojící rány, lupénka.
Tuto tinkturu vyrábím.

Vrbovka malokvětá (nať)

Zvětšená prostata, zánět prostaty, rakovina prostaty - podpůrná léčba, nemoci ledvin a močového měchýře.
Tuto tinkturu vyrábím.

Vrbka úzkolistá (nať)

Podpora otěhotnění, neklid, nespavost, nemoci prostaty, nemoci střev, špatně se hojící rány kůže a úst.
Tuto tinkturu vyrábím.

Yzopová tinktura (nať)

Lék na bronchitidu, kašel, nachlazení. Dezinfikuje horní cesty dýchací i močové ústrojí. Ulevuje při klimakteriu (přechodové potíže).
Tuto tinkturu vyrábím.

Zázračná tinktura na zánět průdušek (bronchitidu) a zápal plic

3 citrony nastrouhané i s kůrou, 20 vlašských ořechů, 300 ml aloe gelu, 500 g medu, 200 ml kagoru nebo jinho kvalitního eveného víána. Užíváme jako uvolňjící a zklidňující prostředek při boelstech na plicích a průduškách. Užívá se 1 polévková lžíce 3x denně. 

Zázvorová tinktura (oddenek)

Průjem, nadýmání, bolesti svalů a kloubů, poruchy erekce, nechutenství, žaludeční potíže, tlumí bolest, nachlazení a kašel, posílení imunity, diabetes, nevolnost na zvracení, kinetóza, astma.
Tuto tinkturu vyrábím.

Zeměžlučová tinktura

Celkové tonikum. Pomáhá při zažívacích problémech, leukémii, zlepšuje krevní obraz.

Zimolez japonský /ovíjivý/ tinktura (nať)

Horečka, močopudný účinek, vodnatelnost, anasarka. 

Zlatobýl celík tinktura (zlatobýl obecný)

Nemoci ledvin, nemoci močových cest. Zavodnění těla až anasarka. Porucha metabolismu. Zvětšená prostata, hypertrofie prostaty.

Zlatobýl kanadský tinktura

Dezinfekční účinek močových cest. Nemoci ledvin. Kameny ledvin a močových cst (nefrolitiáza, uretrolitiáza). Hypertrofie prostaty, zbytnění prostaty. Protirakovinné účinky.

Ženšenová tinktura (ženšen pětilistý - nať)

Únava, poruchy paměti, poruchy erekce, posílení imunity a odolnosti na stres, tlak krve, vysoká glykémie a cholesterol.
Tuto tinkturu vyrábím.

Ženšenová tinktura (ženešen pravý - kořen)

Posílení organismu, únava, nespavost, nevýkonnost, sexuální nevýkonnost, srdeční ochablost, deprese, cukrovka, schizofrenie, astenie, hypochondrie.

Žluťuchová tinktura

Průjem, žloutenka, nachlazení, krvácení z nosu, celkové posílení organismu.


Propolisová tinktura

Záněty v ústech, afty, bolesti v krku, záněty kůže a víček, léčí i zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus)! Možná zevní i vnitřní aplikace. Vnitřní aplikace vhodná na infekci helicobacter pylori u žaludečních vředů.
Tuto tinkturu vyrábím.