komonice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKomonice lékařská (latinsky melilotus officinalis) léčí kašel, cévy, trombózy, snižuje srážlivost krve. Je to dvouletá lysá až metr a půl vysoká bylina. Má vřetenovitý kořen, poléhavý rozvětvený stonek. Listy 3četné, řapíkaté. Lístky zubaté. Květy žluté na krátkých stopkách, uspořádané v hroznech. Plodem jsou lusky, asi 4 mm dlouhé, vejcovité, lysé.


Účinky rostliny:

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Dodržujte dávkování. Při předávkování komonicí hrozí bolesti hlavy, zvracení, závratě, nespavost atd.

 

Kdy kvete?

Komonice kvete od června do začátku října. Pronikavě voní.


Používané části:

Sbírá se kvetoucí nať.

 

Léčivé vlastnosti:

Komonice se používá hlavně při žilních chorobách, zvyšuje pružnost cév a zároveň omezuje jejich lámavost. Léčí se s ní křečové žíly, hemoroidy, náchylnost k dělání "modráků" (modřin) atd. Komonice snižuje srážlivost krve, čehož se využívá při léčbě i prevenci trombóz a z toho plynoucích embolií.
V neposlední řadě se komonice hodí do čajových směsí proti kašli, astmatu, bronchitidě. Uvádí se též působení protikřečové a protizánětlivé. Pomáhá i při migrénách a bolestech hlavy.
Nespavost - podávaná před spaním slouží jako hypnotikum. Přivnějším použití se hodí na omývaní vředů, bércových vředů, hemoroidů, zánětů očních víček

 

Způsob použití:

Při samostatném použití se používá buď nálev, nebo macerát. Pijí se maximálně 3 šálky denně. Většinou se však komonice dává do směsí, buď
do žilních, nebo čajů proti kašli. Dalším vhodným způsobem použití je kornonicové víno. Do litru červeného vína se vloží asi 10-15 gramů sušené natě a nechá se 10 dnů vyluhovat. Užívá se 3x denně jedna kávová lžička před jídlem. Z komonice je též možné dělat tinkturu, která se přidává do směsi cévních tinktur (ginkgo, kaštan, routa ... ). 

 

Kontraindikace:

Drogu (bylinu) by neměli užívat lidé, kteří mají problém se srážlivostí krve (nedostatečnou srážlivost způsobenou nemocí nebo léky). V tom případě mohou vzniknout vnitřní krvácení. 

 

Použití v kosmetice: 

Komonici lze přimíchat do mastí proti křečovým žilám.


Použití v kuchyni:

Mladé listy lze v omezené míře přidávat do salátů. 

 

Recepty z komonice:

  • Komonicové víno - recept: do 1 litru kvalitního červeného vína naložíme na 10 dní 10 g sušené nati komonice, občas protřepeme, poté slijeme. Užíváme 3x denně kávovou lžičku před jídlem po dobu 14 dnů (pokud přípravek dobře snášíme, můžeme po 3-5 dnech zvýšit dávku až na 3x denně polévkovou lžíci). Nepřekračujeme dobu 14 dnů, další opakování minimálně po 3 měsících, maximálně 4x ročně. Toto víno zlepšuje krevní oběh a regeneruje menší cévy (červené popraskané žilky). 
  • Obklad z komonice připravíme z odvaru - 2 polévkové lžíce kvetoucí nati zalijeme půl litrem horké vody, necháme vařit 10 minut, ihned slijeme a používáme na obklady nohou při křečových žilách nebo k omývání bércových vředů. Aby léčba měla náležitý výsledek, musí se obklady přikládat 3x denně, vždy na 1-2 hodiny a potřetí na noc.

 

Rozšíření a výskyt:

Komonice se vyskytuje v Evropě a Asii. Většinou roste jako plevel na skládkách, rumištích, podél cest, na okrajích polí, na náspech atd. 

 

Sběr:

Sbírá se kvetoucí nať během celého léta. Nať by neměla být ve stadiu odkvětu. 

 

Možnost záměny: 

Komonici lékařskou lze zaměnit s komonicí bílou. Jediným hlavním rozlišovacím znakem je bílá barva květů. Pro domácí léčení záměna vůbec nevadí.

 

Obsahové látky:

Kumarinové glykosidy, třísloviny, slizy, flavony, éterický olej atd. 

 

Zajímavosti:

Komonice se někde kvůli svému aroma přidává do balicího tabáku.

 

Poznámky:

Sušená komonice v plátěném pytlíku může sloužit jako odpuzovač molů ve skříních. 

 

Jak se jinak říká komonici - synonymní názvy: 

Bulharský jetel ☼ Kamenná jetelinka ☼ Komínek žlutý ☼ Komínka ☼ Koňský jetel ☼ Svatojánská kadeř ☼  Uherský jetel ☼ Úbytní koření ☼ Včelí bylina