MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

rebarbora reven ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiReveň rebarbora (latinsky rheum rhabarbarum) neboli jednoduše jen rebarbora je naprosto nenáročná plodina, kterou  můžeme zasadit na kterýkoli nepříliš úrodný kousek zahrady, kde  by jinak nic moc nerostlo, třeba do polostinného kouta nebo pod  ovocné stromy. Nevyžaduje žádné zvláštní podmínky k pěstování,   žádnou péči, netrpí škůdci ani chorobami a můžeme ji využít  v kuchyni, v léčení i v biozahradě. Pro malé zahrádky se asi moc  nehodí, ale pokud máte dostatek místa, rozhodně doporučuji, už  proto, že rebarbora se dá přirychlit a sklízet od dubna, takže je  vlastně prvním jarním čerstvým "ovocem" ze zahrádky. Ve skutečnosti je to ale zelenina.Účinky rostliny:

  • zdroj mnoha vitamínů
  • zdroj minerálních látek
  • stabilitazac stolice - zácpa - projímavý účinek, průjem - stavicí účinek

Vím tedy sice, že botanicky rebarbora patří mezi řapíkovou zeleninu, ale stejně jako  meloun ji vnímám díky sladké a osvěžující chuti spíš jako ovoce.  

Rebarbora se obvykle zpracovává na koláče, můžeme ji použít  na jakýkoli oblíbený recept na ovocné řezy. Nejlépe jí to sluší s drobenkou
a tvarohem, ale dobrá je i na buchtě kynuté, v roládě či  bublanině. V každém případě musíme řapíky nejprve oloupat, potom  nakrájet na kostičky a dále tepelně zpracovávat. Pokud máme  více rostlin a tím i větší úrodu, můžeme z ní vyrobit i chutnou marmeládu,   která se hodí ke skladování, ale i jako čerstvá „rozvárka"  na palačinky, lívance nebo do pudingových či tvarohových pohárů.

Rebarborová marmeláda - marmeládu připravíme jednoduše tak, že na dva kilogramy rebarbory  nakrájené na kousky přidáme kilogram cukru a šťávu z jednoho citrónu  a za stálého míchání vaříme až do zhoustnutí. Před plněním  do sklenic vmícháme trochu rumu.  

Po sklizni řapíků můžeme zbylé listy buď zkompostovat, nebo  z nich připravíme posilující hnojivo. Listy natrháme na kousky,   v hrnci přelijeme vodou aby byly potopené a necháme dva dny  vyluhovat. Potom cca 10 minut převaříme, necháme vychladnout  a před použitím ředíme vodou 1:10. Vůni tohoto vývaru nesnáší  dřepčíci, takže kromě hnojení s ním můžeme zalévat i záhony,   kde hrozí napadení, případně prolijeme půdu preventivně před
výsadbou.

 

Pěstování rebarbory

Rebarboru můžeme pěstovat na jednom místě až 10 let. Semena  špatně vzchází, lepší (a jistějsi) způsob je množení dělením trsů,   nejlépe na podzim, aby rostlinka mohla ještě dostatečně zakořenit  a na jaře už byla v plném růstu. Připravíme si jámu naplněnou  kompostem a před zimou rostlinku ještě pořádně přihrneme dalším  kompostem a navíc i zamulčujeme. Kompost a mulč je vhodné  přidávat během celé vegetace, hnojit naopak vůbec nemusíme. Poloha  se obvykle doporučuje polostinná a je pravda, že reveň dobře  roste i pod ovocnými stromy či ve světlém stínu, ovšem řapíky ze
slunečných míst jsou chutnější a obsahují o něco méně dusičnanů.  

 

Sběr rebarbory

Řapíky se sbírají pouze do poloviny července (říká se do svátého  Jana, což je 24. července), a to ze dvou důvodů. Jednak po tomto
datu už začíná kvést a tudíž má i jiné chemické složení, např. i více
kyseliny šťavelové, jejíž množství se v rostlině postupně s růstem
zvyšuje a proto se k jídlu už tolik nehodí, jednak by měla mít možnost
před zimou vytvořit dostatek listů a vůbec pořádně zesílit.
Toho dosáhneme i vylamováním mladých květních lodyh, podpoříme
tím růst a vitalitu.
Při sklizni řapíky také pouze odlamujeme, neodřezáváme, protože
pokud po sklizni zbudou nějaké „odřezky", budou pravděpodobně
zahnívat a to rostlině příliš nesvědčí. Řapíky sklízíme až
z rostlin dvouletých a starších, jednoleté rostlinky necháme růst
a pořádně zesílit. Pokud máme trsů více a toužíme po koláči z čerstvé
rebarbory i v zimě, můžeme jednu rostlinu vyrýt i s kořeny
a přesadit do bedýnky se zemí do sklepa. Během měsíce obroste
a díky okolnímu tmavému prostředí budou řapíky sice menší, ale
zato jemné a křehké.

 

Vhodní sousedé

Je to solitéra, pěstuje samostatně, nikoli ve společenství.

 

Nevhodní sousedé:

Nemá obvykle žádné sousedy, tedy ani ty nevhodné.

 

Škůdci a nemoci:

Nemocemi ani škůdci netrpí.

 

Léčivé účinky:

Obsahuje sice pouze nepatrné množství vitamínu C, ale to vůbec  nevadí, protože se jí výhradně pečená či vařená a tepelnou úpravou  se vitamín C stejně ničí. Zato v ní najdeme významný obsah  vitamínu B3, B5 a B9 (kyselina listová), z minerálních látek hlavně  vápník, draslík, mangan, železo, fosfor a hořčík.

Díky poměrně  vysokému obsahu kyseliny šťavelové by si měli dobrůtky s rebarborou  odpustit všichni, kteří trpí revmatismem, dnou nebo ledvinovými  a močovými kaménky, ovšem i ostatní (zdraví) lidé by  ji určitě neměli konzumovat příliš často (více jak 2-3x do měsíce)
protože muze zhoršit látkovou výměnu v těle. Těhotným a kojícím  ženám a dětem do tří let bych ji také zrovna nedoporučil.  

V léčbě se používá kořen, nikoli řapíky. Vyrývá se na podzim,   omyje se, nakrají na kousky a usuší. Užívá se většinou ve formě  prášku, který má schopnost v malých dávkách zastavovat průjem,   ve větsich dávkách působí naopak jako mírné a nenávykové  projímadlo.

I listy mají úplně protichůdné účinky - pokud z nich  budeme pít čaj, začnou se nám velmi rychle tvořit ledvinové kaménky,   při použití zevné (na obklady) naopak pomáhají kaménky rozpouštět.  

 

  • Obklad z listů - listy podrtíme válečkem, aby trochu pustily štávu,   nahřejeme je na pánvi s trochou olivového oleje na nejvyšší teplotu,   kterou sneseme, přiložíme na oblast ledvin a upevníme. Necháme  působit přes noc.
  • Projímadlo - suché kořeny podrtíme v mixéru na prášek, jako projímadlo  při zácpě užíváme polovinu mocca lžičky jednorázově  účinek nastává po cca 8 hodinách.

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

kontraindikace   použití   zelina   nemoc   babské rady   plíseň   bylina   postup   zánět   zelenina   horké   Paracelsus   teplé   Janča   pěstování   čaj   katar   kvasinky   mensturace   účinek   koupel   Podhorná   strom   stonek   hlavy   slezina   zpracování   obsahuje   děti   žlučník   výroba   sušení   rostlina   komplikace   slinivka   antibiotik   zácpa   vývar   užití   trávicí   metabolismus   inhalace   pijeme   stvol   kůra   obsažené   brnění   nežádoucí   zápal   sliznice   minut   písek   kontraindikace   sval   pálení   kapsaicin   odvar   srdce   recept   kojenec   hemeroid   roztroušená   hlas   sirup   alergie   zdraví   olej   rýma   Váňa   Galenos   neht   nálev   osteoporóza   viry   studené   arteriskleróza   houba   ledvin   plísně   list   střev   kornatění   krk   bylinka   vlas   epilepsie   Treben   angína   využití   kolika   květ   nať   slezina   jaterní   ovoce   víno   chladné   tinktura   vitamín   kameny   účinky   akné   migrén   šlacha   noha   průjem   premenstruační   sběr   Mattioli   hemoroid   tlak   prášek   dásně   kloub   Zentrich   ateroskleróza   řídnutí kostí   menstruační   choroba   dna   horečka   nohy   stonek   vřed   ruka   krvácení   zrak   zlomenin   játra   artróza   indikace   Janča   mateřské   návod   štítná   nachlazení   Zentrich   kořen   abytyše Hildegarda   opar   žaludek   bolest   játra   končetina   močopudný   mrtvice   pupen   fytoterapie   kůže   zalijeme   chřipka   keř   astma   Avicena   fermentace   vitamin   vliv   bylinná směs   chřipka   Moučka   revma  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)