Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

kren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKřen selský (latinsky armoracia rusticana)   léčí záněty močových a dýchacích cest, zažívací  potíže, povzbuzuje celý organismus. Je to vytrvalá, až 1,5 m vysoká bylina s mohutným,   hlubokým kořenem. Lodyhu má přímou, hranatě  rýhovanou, dutou, větvenou. Přízemní  listy jsou velké až 1 rn, dlouze řapíkaté, vroubkované.Účinky rostliny:

 • rekonvelescence po nemocích a léčbě antibiotiky
 • posílení organismu
 • antibiotické účinky
 • antiseptikum - desinfikuje sliznice ad.
 • nachlazení, zánět horních cest dýchacích
 • silný dávivý kašel, zahlenění
 • záněty močových cest
 • trávení
 • zlepšuje metabolismus (látkovou výměnu)
 • mikroflóra střev po léčbě antibiotiky
 • zadržování vody v těle - močopudný účinek
 • bolesti zad, bolesti páteře, ischias
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • rýma
 • mastná pleť
 • desinfekce pleti
 • zánět dásní, gingivitida, parodontóza

 

 

Lodyžní listy se postupně zmenšují.   Drobné bílé květy jsou uspořádány'do vrcholových  hroznů. Rostlina kvete v květnu a červnu.   Plodem je šešulka, dlouhá asi půl cm. Květy  pronikavě voní.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje  organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále  má silné antibiotické a antiseptické  (desinfekční) působení,   kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném  zahleněním. Křen dále příznivě ovlivňuje  zažívání, látkovou výměnu (metabolismus) . Hodí se užívat  po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru.   Má močopudný účinek.   Při vnějším užití se používají křenové placky,   slouží k léčbě ischiasu (bolestí zad) , revmatických potíží.   Dále se používá k inhalacím při rýmě a silném kašli.

 

Způsob použití:

Křen se užívá zásadně čerstvý. Strouhá se bezprostředně  před užitím. Dávkování je poměrně  individuální, většinou však kolem tří polévkových  lžic. Křen se užívá spíše nárazově. Je vhodný  v kombinaci s medem - 1 lžíci nastrouhaného  křenu a 1-2 lžíce medu. Užívá se při kašli a rýmě.   Dalším obvyklým způsobem konzumace je mix  strouhaného křenu a jablek.   Placky na obklady se vyrábí z nastrouhaného  křenu, mouky a sádla v poměru 3 : 5 : 1. Placka  se přikládá na bolestivé místo na cca 20 minut.   Inhalace lžičky křenu ve 3 litrech vroucí vody (při  nachlazení) trvá zhruba 10 minut.

 

Kontraindikace:  

Křen je velmi agresivní, u přecitlivělých jedinců  mohou při vnějším použití nebo pouhém delším  kontaktu s křenem naskákat puchýře. Ani vnitřní
léčba by neměla trvat příliš dlouho, křen může  naleptat žaludeční stěny, nepříznivě ovlivnit  činnost štítné žlázy, silně podráždit žaludeční či  dvanáctníkové vředy.

 

Použití v kosmetice:

Čerstvá šťáva z křenu smíchaná s vodou (případně  i lihem) čistí, regeneruje a dezinfikuje  mastnou a nečistou pleť. Je však třeba dbát  na to, by pokožka s touto pleťovou vodou nebyla  ve styku příliš dlouho.  

 

Použití v kuchyni:

Kuchyňské použití křene je obecně známé. Křenová  omáčka či křen s jablky jako příloha k vařenému  a uzenému masu jsou obecně známé  pochoutky. Křen se též může dávat do sterilovaného  zelí ne o čalamád a pálivých kečupů.   Mladé listy se dají vařit jako špenát nebo přidat
do zeleninové polévky.  

 

Rozšíření a výskyt:

Křen má svoji domovinu v evropské části Ruska.   U nás se převážně pěstuje, ale poněvadž snadno  zplaňuje, nalezneme jej u starých stavení, podél  cest, na březích potoků a rybníků a podobně. Má  rád vlhko a stín.


Sběr:  

Kořen se sbírá na podzim, uschovává se buď  v mírně vlhkém písku ve sklepě nebo zabalený  ve vlhkém plátýnku v chladničce.   možnost záměny:
Velké listy křenu se dají zaměnit za mnoho dalších  rostlin, avšak kořen, kvůli kterému je rostlina  sbírána, je dík svému aroma naprosto jedinečný.

 

Pěstování:

Křen je takřka nezničitelný, neboť z každého malého  kousku, který se dostane do půdy, vyroste  další rostlina. Křen má rád vlhko a úrodnou, hlubokou  půdu. Vyhovuje mu polostín. Při pěstováni  pozor na jeho invazivnost. Starý křen zasahuje  svým kořenem do více než půlmetrové hloubky  a takřka nejde vykopat, a tudíž se jej zbavit.

 

Látky obsažené v křenu:

Silice, sacharidy, enzymy, flavonoidy, vitamin C,   organické kyseliny a další.  

 

Poznámky:  

Křen má vysoký obsah vitaminů a jeho chroupání  je dobrým lékem na parodontózu.

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

kojenec   stonek   slezina   řídnutí kostí   odvar   brnění   migrén   končetina   kontraindikace   astma   nálev   tinktura   bylinka   sběr   studené   list   Podhorná   plísně   indikace   angína   antibiotik   sirup   obsažené   děti   bylina   houba   rýma   tlak   plíseň   akné   kapsaicin   chřipka   dna   kolika   vitamin   vřed   recept   hemeroid   čaj   zápal   průjem   koupel   chladné   stvol   zalijeme   krk   Paracelsus   Avicena   Mattioli   inhalace   metabolismus   nemoc   Váňa   kornatění   ruka   šlacha   nachlazení   krvácení   choroba   Galenos   hlavy   ovoce   nohy   katar   jaterní   rostlina   žlučník   Janča   zelenina   hlas   nežádoucí   kořen   střev   opar   osteoporóza   zánět   noha   obsahuje   keř   pupen   využití   víno   zlomenin   ledvin   roztroušená   mrtvice   olej   sušení   zdraví   neht   artróza   hemoroid   pijeme   slinivka   Moučka   mensturace   chřipka   játra   pálení   květ   výroba   revma   zelina   kontraindikace   fytoterapie   teplé   babské rady   srdce   dásně   kameny   prášek   bolest   štítná   kůže   vliv   Janča   kloub   Treben   žaludek   menstruační   bylinná směs   kůra   zpracování   játra   horečka   komplikace   postup   fermentace   pěstování   alergie   sliznice   minut   kvasinky   trávicí   zrak   nať   premenstruační   močopudný   sval   návod   použití   horké   stonek   užití   vývar   arteriskleróza   mateřské   strom   písek   Zentrich   viry   zácpa   vitamín   epilepsie   vlas   abytyše Hildegarda   slezina   Zentrich   ateroskleróza  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)