Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

kren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKřen selský (latinsky armoracia rusticana)   léčí záněty močových a dýchacích cest, zažívací  potíže, povzbuzuje celý organismus. Je to vytrvalá, až 1,5 m vysoká bylina s mohutným,   hlubokým kořenem. Lodyhu má přímou, hranatě  rýhovanou, dutou, větvenou. Přízemní  listy jsou velké až 1 rn, dlouze řapíkaté, vroubkované.Účinky rostliny:

 • rekonvelescence po nemocích a léčbě antibiotiky
 • posílení organismu
 • antibiotické účinky
 • antiseptikum - desinfikuje sliznice ad.
 • nachlazení, zánět horních cest dýchacích
 • silný dávivý kašel, zahlenění
 • záněty močových cest
 • trávení
 • zlepšuje metabolismus (látkovou výměnu)
 • mikroflóra střev po léčbě antibiotiky
 • zadržování vody v těle - močopudný účinek
 • bolesti zad, bolesti páteře, ischias
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • rýma
 • mastná pleť
 • desinfekce pleti
 • zánět dásní, gingivitida, parodontóza

 

 

Lodyžní listy se postupně zmenšují.   Drobné bílé květy jsou uspořádány'do vrcholových  hroznů. Rostlina kvete v květnu a červnu.   Plodem je šešulka, dlouhá asi půl cm. Květy  pronikavě voní.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje  organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále  má silné antibiotické a antiseptické  (desinfekční) působení,   kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném  zahleněním. Křen dále příznivě ovlivňuje  zažívání, látkovou výměnu (metabolismus) . Hodí se užívat  po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru.   Má močopudný účinek.   Při vnějším užití se používají křenové placky,   slouží k léčbě ischiasu (bolestí zad) , revmatických potíží.   Dále se používá k inhalacím při rýmě a silném kašli.

 

Způsob použití:

Křen se užívá zásadně čerstvý. Strouhá se bezprostředně  před užitím. Dávkování je poměrně  individuální, většinou však kolem tří polévkových  lžic. Křen se užívá spíše nárazově. Je vhodný  v kombinaci s medem - 1 lžíci nastrouhaného  křenu a 1-2 lžíce medu. Užívá se při kašli a rýmě.   Dalším obvyklým způsobem konzumace je mix  strouhaného křenu a jablek.   Placky na obklady se vyrábí z nastrouhaného  křenu, mouky a sádla v poměru 3 : 5 : 1. Placka  se přikládá na bolestivé místo na cca 20 minut.   Inhalace lžičky křenu ve 3 litrech vroucí vody (při  nachlazení) trvá zhruba 10 minut.

 

Kontraindikace:  

Křen je velmi agresivní, u přecitlivělých jedinců  mohou při vnějším použití nebo pouhém delším  kontaktu s křenem naskákat puchýře. Ani vnitřní
léčba by neměla trvat příliš dlouho, křen může  naleptat žaludeční stěny, nepříznivě ovlivnit  činnost štítné žlázy, silně podráždit žaludeční či  dvanáctníkové vředy.

 

Použití v kosmetice:

Čerstvá šťáva z křenu smíchaná s vodou (případně  i lihem) čistí, regeneruje a dezinfikuje  mastnou a nečistou pleť. Je však třeba dbát  na to, by pokožka s touto pleťovou vodou nebyla  ve styku příliš dlouho.  

 

Použití v kuchyni:

Kuchyňské použití křene je obecně známé. Křenová  omáčka či křen s jablky jako příloha k vařenému  a uzenému masu jsou obecně známé  pochoutky. Křen se též může dávat do sterilovaného  zelí ne o čalamád a pálivých kečupů.   Mladé listy se dají vařit jako špenát nebo přidat
do zeleninové polévky.  

 

Rozšíření a výskyt:

Křen má svoji domovinu v evropské části Ruska.   U nás se převážně pěstuje, ale poněvadž snadno  zplaňuje, nalezneme jej u starých stavení, podél  cest, na březích potoků a rybníků a podobně. Má  rád vlhko a stín.


Sběr:  

Kořen se sbírá na podzim, uschovává se buď  v mírně vlhkém písku ve sklepě nebo zabalený  ve vlhkém plátýnku v chladničce.   možnost záměny:
Velké listy křenu se dají zaměnit za mnoho dalších  rostlin, avšak kořen, kvůli kterému je rostlina  sbírána, je dík svému aroma naprosto jedinečný.

 

Pěstování:

Křen je takřka nezničitelný, neboť z každého malého  kousku, který se dostane do půdy, vyroste  další rostlina. Křen má rád vlhko a úrodnou, hlubokou  půdu. Vyhovuje mu polostín. Při pěstováni  pozor na jeho invazivnost. Starý křen zasahuje  svým kořenem do více než půlmetrové hloubky  a takřka nejde vykopat, a tudíž se jej zbavit.

 

Látky obsažené v křenu:

Silice, sacharidy, enzymy, flavonoidy, vitamin C,   organické kyseliny a další.  

 

Poznámky:  

Křen má vysoký obsah vitaminů a jeho chroupání  je dobrým lékem na parodontózu.

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

komplikace   nežádoucí   písek   zalijeme   mensturace   kloub   vliv   bylina   menstruační   ateroskleróza   zelenina   střev   kojenec   bylinka   osteoporóza   hlas   postup   zelina   fytoterapie   Avicena   víno   horké   abytyše Hildegarda   zánět   průjem   jaterní   alergie   pálení   inhalace   květ   indikace   děti   trávicí   bolest   neht   teplé   Podhorná   kořen   nemoc   roztroušená   srdce   plíseň   astma   sliznice   prášek   nachlazení   noha   Zentrich   Váňa   sušení   mateřské   hlavy   nohy   šlacha   revma   Zentrich   výroba   slezina   tlak   vitamin   sval   zácpa   čaj   sirup   opar   stonek   krk   chřipka   použití   epilepsie   žaludek   angína   žlučník   chřipka   Paracelsus   artróza   ruka   koupel   játra   obsažené   fermentace   stvol   kontraindikace   antibiotik   akné   olej   horečka   Janča   tinktura   Janča   kolika   nať   návod   zápal   Galenos   končetina   pupen   stonek   štítná   premenstruační   hemoroid   katar   mrtvice   Mattioli   keř   studené   využití   strom   viry   arteriskleróza   řídnutí kostí   recept   brnění   babské rady   migrén   kůra   kontraindikace   kapsaicin   vřed   chladné   plísně   ovoce   slinivka   vlas   Treben   choroba   hemeroid   zrak   Moučka   rýma   bylinná směs   kvasinky   minut   metabolismus   zdraví   zlomenin   houba   zpracování   list   kameny   sběr   vývar   ledvin   pijeme   užití   vitamín   obsahuje   močopudný   rostlina   pěstování   dásně   dna   krvácení   slezina   nálev   odvar   kornatění   kůže   játra  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)