MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

 

kren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKřen selský (latinsky armoracia rusticana)   léčí záněty močových a dýchacích cest, zažívací  potíže, povzbuzuje celý organismus. Je to vytrvalá, až 1,5 m vysoká bylina s mohutným,   hlubokým kořenem. Lodyhu má přímou, hranatě  rýhovanou, dutou, větvenou. Přízemní  listy jsou velké až 1 rn, dlouze řapíkaté, vroubkované.Účinky rostliny:

 • rekonvelescence po nemocích a léčbě antibiotiky
 • posílení organismu
 • antibiotické účinky
 • antiseptikum - desinfikuje sliznice ad.
 • nachlazení, zánět horních cest dýchacích
 • silný dávivý kašel, zahlenění
 • záněty močových cest
 • trávení
 • zlepšuje metabolismus (látkovou výměnu)
 • mikroflóra střev po léčbě antibiotiky
 • zadržování vody v těle - močopudný účinek
 • bolesti zad, bolesti páteře, ischias
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • rýma
 • mastná pleť
 • desinfekce pleti
 • zánět dásní, gingivitida, parodontóza

 

 

Lodyžní listy se postupně zmenšují.   Drobné bílé květy jsou uspořádány'do vrcholových  hroznů. Rostlina kvete v květnu a červnu.   Plodem je šešulka, dlouhá asi půl cm. Květy  pronikavě voní.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje  organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále  má silné antibiotické a antiseptické  (desinfekční) působení,   kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném  zahleněním. Křen dále příznivě ovlivňuje  zažívání, látkovou výměnu (metabolismus) . Hodí se užívat  po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru.   Má močopudný účinek.   Při vnějším užití se používají křenové placky,   slouží k léčbě ischiasu (bolestí zad) , revmatických potíží.   Dále se používá k inhalacím při rýmě a silném kašli.

 

Způsob použití:

Křen se užívá zásadně čerstvý. Strouhá se bezprostředně  před užitím. Dávkování je poměrně  individuální, většinou však kolem tří polévkových  lžic. Křen se užívá spíše nárazově. Je vhodný  v kombinaci s medem - 1 lžíci nastrouhaného  křenu a 1-2 lžíce medu. Užívá se při kašli a rýmě.   Dalším obvyklým způsobem konzumace je mix  strouhaného křenu a jablek.   Placky na obklady se vyrábí z nastrouhaného  křenu, mouky a sádla v poměru 3 : 5 : 1. Placka  se přikládá na bolestivé místo na cca 20 minut.   Inhalace lžičky křenu ve 3 litrech vroucí vody (při  nachlazení) trvá zhruba 10 minut.

 

Kontraindikace:  

Křen je velmi agresivní, u přecitlivělých jedinců  mohou při vnějším použití nebo pouhém delším  kontaktu s křenem naskákat puchýře. Ani vnitřní
léčba by neměla trvat příliš dlouho, křen může  naleptat žaludeční stěny, nepříznivě ovlivnit  činnost štítné žlázy, silně podráždit žaludeční či  dvanáctníkové vředy.

 

Použití v kosmetice:

Čerstvá šťáva z křenu smíchaná s vodou (případně  i lihem) čistí, regeneruje a dezinfikuje  mastnou a nečistou pleť. Je však třeba dbát  na to, by pokožka s touto pleťovou vodou nebyla  ve styku příliš dlouho.  

 

Použití v kuchyni:

Kuchyňské použití křene je obecně známé. Křenová  omáčka či křen s jablky jako příloha k vařenému  a uzenému masu jsou obecně známé  pochoutky. Křen se též může dávat do sterilovaného  zelí ne o čalamád a pálivých kečupů.   Mladé listy se dají vařit jako špenát nebo přidat
do zeleninové polévky.  

 

Rozšíření a výskyt:

Křen má svoji domovinu v evropské části Ruska.   U nás se převážně pěstuje, ale poněvadž snadno  zplaňuje, nalezneme jej u starých stavení, podél  cest, na březích potoků a rybníků a podobně. Má  rád vlhko a stín.


Sběr:  

Kořen se sbírá na podzim, uschovává se buď  v mírně vlhkém písku ve sklepě nebo zabalený  ve vlhkém plátýnku v chladničce.   možnost záměny:
Velké listy křenu se dají zaměnit za mnoho dalších  rostlin, avšak kořen, kvůli kterému je rostlina  sbírána, je dík svému aroma naprosto jedinečný.

 

Pěstování:

Křen je takřka nezničitelný, neboť z každého malého  kousku, který se dostane do půdy, vyroste  další rostlina. Křen má rád vlhko a úrodnou, hlubokou  půdu. Vyhovuje mu polostín. Při pěstováni  pozor na jeho invazivnost. Starý křen zasahuje  svým kořenem do více než půlmetrové hloubky  a takřka nejde vykopat, a tudíž se jej zbavit.

 

Látky obsažené v křenu:

Silice, sacharidy, enzymy, flavonoidy, vitamin C,   organické kyseliny a další.  

 

Poznámky:  

Křen má vysoký obsah vitaminů a jeho chroupání  je dobrým lékem na parodontózu.

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

ledvin   nežádoucí   chladné   zrak   játra   bylinná směs   koupel   ateroskleróza   horečka   průjem   vřed   kořen   kameny   čaj   odvar   neht   tinktura   Galenos   kornatění   játra   užití   výroba   stvol   močopudný   chřipka   využití   keř   bylina   zalijeme   trávicí   děti   Podhorná   vitamín   zápal   obsahuje   vlas   písek   Moučka   zpracování   kloub   chřipka   řídnutí kostí   šlacha   zlomenin   zelenina   ovoce   návod   pěstování   srdce   opar   nachlazení   tlak   migrén   rýma   Treben   kontraindikace   Zentrich   horké   sliznice   hlas   revma   angína   pálení   obsažené   rostlina   končetina   stonek   roztroušená   akné   mateřské   katar   vývar   vitamin   prášek   slezina   noha   alergie   slinivka   Avicena   kolika   zácpa   astma   Paracelsus   krk   květ   artróza   postup   fermentace   účinek   viry   kůže   choroba   menstruační   Janča   nálev   ruka   vliv   brnění   antibiotik   sběr   sirup   teplé   nať   Zentrich   dna   pupen   recept   pijeme   kvasinky   sval   použití   nemoc   účinky   bylinka   minut   studené   kontraindikace   Mattioli   osteoporóza   nohy   žlučník   zdraví   strom   Janča   plíseň   olej   premenstruační   zelina   abytyše Hildegarda   kojenec   list   dásně   bolest   jaterní   hlavy   krvácení   indikace   arteriskleróza   zánět   kapsaicin   sušení   stonek   metabolismus   inhalace   plísně   Váňa   houba   slezina   štítná   střev   epilepsie   žaludek   hemeroid   hemoroid   fytoterapie   mrtvice   víno   babské rady   komplikace   mensturace   kůra  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)