Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

kren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKřen selský (latinsky armoracia rusticana)   léčí záněty močových a dýchacích cest, zažívací  potíže, povzbuzuje celý organismus. Je to vytrvalá, až 1,5 m vysoká bylina s mohutným,   hlubokým kořenem. Lodyhu má přímou, hranatě  rýhovanou, dutou, větvenou. Přízemní  listy jsou velké až 1 rn, dlouze řapíkaté, vroubkované.Účinky rostliny:

 • rekonvelescence po nemocích a léčbě antibiotiky
 • posílení organismu
 • antibiotické účinky
 • antiseptikum - desinfikuje sliznice ad.
 • nachlazení, zánět horních cest dýchacích
 • silný dávivý kašel, zahlenění
 • záněty močových cest
 • trávení
 • zlepšuje metabolismus (látkovou výměnu)
 • mikroflóra střev po léčbě antibiotiky
 • zadržování vody v těle - močopudný účinek
 • bolesti zad, bolesti páteře, ischias
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • rýma
 • mastná pleť
 • desinfekce pleti
 • zánět dásní, gingivitida, parodontóza

 

 

Lodyžní listy se postupně zmenšují.   Drobné bílé květy jsou uspořádány'do vrcholových  hroznů. Rostlina kvete v květnu a červnu.   Plodem je šešulka, dlouhá asi půl cm. Květy  pronikavě voní.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje  organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále  má silné antibiotické a antiseptické  (desinfekční) působení,   kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném  zahleněním. Křen dále příznivě ovlivňuje  zažívání, látkovou výměnu (metabolismus) . Hodí se užívat  po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru.   Má močopudný účinek.   Při vnějším užití se používají křenové placky,   slouží k léčbě ischiasu (bolestí zad) , revmatických potíží.   Dále se používá k inhalacím při rýmě a silném kašli.

 

Způsob použití:

Křen se užívá zásadně čerstvý. Strouhá se bezprostředně  před užitím. Dávkování je poměrně  individuální, většinou však kolem tří polévkových  lžic. Křen se užívá spíše nárazově. Je vhodný  v kombinaci s medem - 1 lžíci nastrouhaného  křenu a 1-2 lžíce medu. Užívá se při kašli a rýmě.   Dalším obvyklým způsobem konzumace je mix  strouhaného křenu a jablek.   Placky na obklady se vyrábí z nastrouhaného  křenu, mouky a sádla v poměru 3 : 5 : 1. Placka  se přikládá na bolestivé místo na cca 20 minut.   Inhalace lžičky křenu ve 3 litrech vroucí vody (při  nachlazení) trvá zhruba 10 minut.

 

Kontraindikace:  

Křen je velmi agresivní, u přecitlivělých jedinců  mohou při vnějším použití nebo pouhém delším  kontaktu s křenem naskákat puchýře. Ani vnitřní
léčba by neměla trvat příliš dlouho, křen může  naleptat žaludeční stěny, nepříznivě ovlivnit  činnost štítné žlázy, silně podráždit žaludeční či  dvanáctníkové vředy.

 

Použití v kosmetice:

Čerstvá šťáva z křenu smíchaná s vodou (případně  i lihem) čistí, regeneruje a dezinfikuje  mastnou a nečistou pleť. Je však třeba dbát  na to, by pokožka s touto pleťovou vodou nebyla  ve styku příliš dlouho.  

 

Použití v kuchyni:

Kuchyňské použití křene je obecně známé. Křenová  omáčka či křen s jablky jako příloha k vařenému  a uzenému masu jsou obecně známé  pochoutky. Křen se též může dávat do sterilovaného  zelí ne o čalamád a pálivých kečupů.   Mladé listy se dají vařit jako špenát nebo přidat
do zeleninové polévky.  

 

Rozšíření a výskyt:

Křen má svoji domovinu v evropské části Ruska.   U nás se převážně pěstuje, ale poněvadž snadno  zplaňuje, nalezneme jej u starých stavení, podél  cest, na březích potoků a rybníků a podobně. Má  rád vlhko a stín.


Sběr:  

Kořen se sbírá na podzim, uschovává se buď  v mírně vlhkém písku ve sklepě nebo zabalený  ve vlhkém plátýnku v chladničce.   možnost záměny:
Velké listy křenu se dají zaměnit za mnoho dalších  rostlin, avšak kořen, kvůli kterému je rostlina  sbírána, je dík svému aroma naprosto jedinečný.

 

Pěstování:

Křen je takřka nezničitelný, neboť z každého malého  kousku, který se dostane do půdy, vyroste  další rostlina. Křen má rád vlhko a úrodnou, hlubokou  půdu. Vyhovuje mu polostín. Při pěstováni  pozor na jeho invazivnost. Starý křen zasahuje  svým kořenem do více než půlmetrové hloubky  a takřka nejde vykopat, a tudíž se jej zbavit.

 

Látky obsažené v křenu:

Silice, sacharidy, enzymy, flavonoidy, vitamin C,   organické kyseliny a další.  

 

Poznámky:  

Křen má vysoký obsah vitaminů a jeho chroupání  je dobrým lékem na parodontózu.

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

teplé   trávicí   sliznice   horečka   Zentrich   roztroušená   kolika   slezina   šlacha   Paracelsus   chřipka   neht   zelenina   ovoce   recept   abytyše Hildegarda   koupel   zelina   žlučník   obsahuje   žaludek   list   migrén   zpracování   fytoterapie   pijeme   nežádoucí   zrak   Váňa   strom   játra   fermentace   inhalace   užití   chřipka   nemoc   alergie   choroba   stonek   prášek   víno   vřed   končetina   minut   vitamín   kameny   sirup   stvol   plíseň   ateroskleróza   slinivka   noha   kořen   vitamin   Zentrich   srdce   artróza   rýma   brnění   Janča   kapsaicin   sval   zácpa   keř   bylinná směs   sběr   bolest   jaterní   využití   dna   sušení   mrtvice   zdraví   písek   antibiotik   rostlina   hemeroid   zlomenin   chladné   bylina   kůra   mateřské   močopudný   kloub   tinktura   babské rady   viry   Treben   pupen   průjem   kvasinky   horké   řídnutí kostí   kontraindikace   nálev   bylinka   premenstruační   astma   arteriskleróza   návod   kontraindikace   metabolismus   květ   vliv   komplikace   akné   hemoroid   ruka   pěstování   játra   odvar   tlak   Mattioli   houba   zalijeme   menstruační   zánět   ledvin   zápal   opar   krk   vývar   nať   kornatění   děti   nachlazení   plísně   katar   indikace   nohy   střev   Podhorná   použití   studené   Galenos   vlas   kůže   Moučka   Janča   obsažené   stonek   postup   hlavy   mensturace   štítná   výroba   Avicena   pálení   kojenec   olej   epilepsie   hlas   revma   čaj   dásně   osteoporóza   slezina   angína   krvácení  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)