Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

kren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKřen selský (latinsky armoracia rusticana)   léčí záněty močových a dýchacích cest, zažívací  potíže, povzbuzuje celý organismus. Je to vytrvalá, až 1,5 m vysoká bylina s mohutným,   hlubokým kořenem. Lodyhu má přímou, hranatě  rýhovanou, dutou, větvenou. Přízemní  listy jsou velké až 1 rn, dlouze řapíkaté, vroubkované.Účinky rostliny:

 • rekonvelescence po nemocích a léčbě antibiotiky
 • posílení organismu
 • antibiotické účinky
 • antiseptikum - desinfikuje sliznice ad.
 • nachlazení, zánět horních cest dýchacích
 • silný dávivý kašel, zahlenění
 • záněty močových cest
 • trávení
 • zlepšuje metabolismus (látkovou výměnu)
 • mikroflóra střev po léčbě antibiotiky
 • zadržování vody v těle - močopudný účinek
 • bolesti zad, bolesti páteře, ischias
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • rýma
 • mastná pleť
 • desinfekce pleti
 • zánět dásní, gingivitida, parodontóza

 

 

Lodyžní listy se postupně zmenšují.   Drobné bílé květy jsou uspořádány'do vrcholových  hroznů. Rostlina kvete v květnu a červnu.   Plodem je šešulka, dlouhá asi půl cm. Květy  pronikavě voní.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje  organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále  má silné antibiotické a antiseptické  (desinfekční) působení,   kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném  zahleněním. Křen dále příznivě ovlivňuje  zažívání, látkovou výměnu (metabolismus) . Hodí se užívat  po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru.   Má močopudný účinek.   Při vnějším užití se používají křenové placky,   slouží k léčbě ischiasu (bolestí zad) , revmatických potíží.   Dále se používá k inhalacím při rýmě a silném kašli.

 

Způsob použití:

Křen se užívá zásadně čerstvý. Strouhá se bezprostředně  před užitím. Dávkování je poměrně  individuální, většinou však kolem tří polévkových  lžic. Křen se užívá spíše nárazově. Je vhodný  v kombinaci s medem - 1 lžíci nastrouhaného  křenu a 1-2 lžíce medu. Užívá se při kašli a rýmě.   Dalším obvyklým způsobem konzumace je mix  strouhaného křenu a jablek.   Placky na obklady se vyrábí z nastrouhaného  křenu, mouky a sádla v poměru 3 : 5 : 1. Placka  se přikládá na bolestivé místo na cca 20 minut.   Inhalace lžičky křenu ve 3 litrech vroucí vody (při  nachlazení) trvá zhruba 10 minut.

 

Kontraindikace:  

Křen je velmi agresivní, u přecitlivělých jedinců  mohou při vnějším použití nebo pouhém delším  kontaktu s křenem naskákat puchýře. Ani vnitřní
léčba by neměla trvat příliš dlouho, křen může  naleptat žaludeční stěny, nepříznivě ovlivnit  činnost štítné žlázy, silně podráždit žaludeční či  dvanáctníkové vředy.

 

Použití v kosmetice:

Čerstvá šťáva z křenu smíchaná s vodou (případně  i lihem) čistí, regeneruje a dezinfikuje  mastnou a nečistou pleť. Je však třeba dbát  na to, by pokožka s touto pleťovou vodou nebyla  ve styku příliš dlouho.  

 

Použití v kuchyni:

Kuchyňské použití křene je obecně známé. Křenová  omáčka či křen s jablky jako příloha k vařenému  a uzenému masu jsou obecně známé  pochoutky. Křen se též může dávat do sterilovaného  zelí ne o čalamád a pálivých kečupů.   Mladé listy se dají vařit jako špenát nebo přidat
do zeleninové polévky.  

 

Rozšíření a výskyt:

Křen má svoji domovinu v evropské části Ruska.   U nás se převážně pěstuje, ale poněvadž snadno  zplaňuje, nalezneme jej u starých stavení, podél  cest, na březích potoků a rybníků a podobně. Má  rád vlhko a stín.


Sběr:  

Kořen se sbírá na podzim, uschovává se buď  v mírně vlhkém písku ve sklepě nebo zabalený  ve vlhkém plátýnku v chladničce.   možnost záměny:
Velké listy křenu se dají zaměnit za mnoho dalších  rostlin, avšak kořen, kvůli kterému je rostlina  sbírána, je dík svému aroma naprosto jedinečný.

 

Pěstování:

Křen je takřka nezničitelný, neboť z každého malého  kousku, který se dostane do půdy, vyroste  další rostlina. Křen má rád vlhko a úrodnou, hlubokou  půdu. Vyhovuje mu polostín. Při pěstováni  pozor na jeho invazivnost. Starý křen zasahuje  svým kořenem do více než půlmetrové hloubky  a takřka nejde vykopat, a tudíž se jej zbavit.

 

Látky obsažené v křenu:

Silice, sacharidy, enzymy, flavonoidy, vitamin C,   organické kyseliny a další.  

 

Poznámky:  

Křen má vysoký obsah vitaminů a jeho chroupání  je dobrým lékem na parodontózu.

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

kapsaicin   viry   arteriskleróza   srdce   vitamín   postup   slinivka   víno   hlas   Váňa   menstruační   nežádoucí   květ   nachlazení   ateroskleróza   akné   astma   zdraví   končetina   keř   zpracování   zalijeme   mrtvice   průjem   ledvin   pěstování   studené   ruka   hlavy   vlas   prášek   krk   řídnutí kostí   bylinka   Zentrich   kontraindikace   slezina   alergie   choroba   Janča   děti   hemeroid   premenstruační   fytoterapie   inhalace   kvasinky   stonek   mensturace   sirup   sběr   žlučník   opar   Avicena   Janča   kontraindikace   houba   stonek   stvol   rýma   kůra   trávicí   sliznice   angína   Moučka   kloub   brnění   rostlina   Galenos   epilepsie   kořen   nálev   olej   štítná   revma   vřed   kameny   zelenina   šlacha   osteoporóza   užití   pijeme   chladné   Treben   slezina   dásně   játra   metabolismus   vliv   hemoroid   tinktura   list   recept   pupen   fermentace   zánět   střev   krvácení   chřipka   Podhorná   dna   pálení   Mattioli   zápal   obsažené   zelina   čaj   kolika   noha   kůže   nať   tlak   vývar   sušení   písek   antibiotik   obsahuje   jaterní   ovoce   teplé   plísně   plíseň   neht   bylinná směs   koupel   žaludek   využití   indikace   Zentrich   sval   kornatění   použití   výroba   vitamin   komplikace   chřipka   roztroušená   mateřské   zlomenin   zácpa   strom   horké   zrak   horečka   kojenec   abytyše Hildegarda   minut   artróza   migrén   Paracelsus   bylina   nemoc   bolest   odvar   katar   játra   babské rady   močopudný   nohy   návod  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)