Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

celer-mirik-celer-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci-pestovaniCeler  (miřík celer), latinsky  pium graveolens léčí nemoci ledvin, revma, dnu, zlepšuje látkovou  výměnu, je afrodiziakum.   Celer je jedno- až dvouletka. Má velký nažloutlý  kulovitá kořen s trsy postranních kořínků. Lodyha  je přímá, hranatá, nahoře větvená, asi půl  metru vysoká. Listy jsou aromatické, lesklé, dolní  peřenosečné, horní laločnaté. Květy jsou drobné,   bílé. Plodem je nažka s charakteristickou  vůní i chutí.Účinky rostliny:

 • zarudnutí obličeje
 • močopudný účinek
 • čištění organismu, detoxikace
 • nemoci ledvin
 • kožní nemoci
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • dna
 • močový písek, močové kameny
 • ledvinové kameny, ledvinový písek
 • impotence, poruchy erekce u muže
 • červené skvrny v obličeji, zarudnutí obličeje

Používané části:

Sbírá se hlavně kořen, vzácněji i nať a semeno.  

 

Léčivé vlastnosti:

Celer je močopudný, odvodňuje, mírně detoxikuje  a zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus). Těchto vlastností  se užívá zejména při nemocech ledvin,   kožních problémech, revmatických chorobách  a dně. Je vhodný i na močové kameny a jejich odplavení.   Celer mírně posiluje celý organismus,   užívá se k posílení mužské potence.  

 

Způsob použití:

Nejjednodušší je samozřejmě konzumace celerové  bulvy. Dá se z ní lisovat čerstvá šťáva, která  se užívá v dávce 0,5-1 dl denně. Šťávase dá kombinovat  s jinými - z mrkve, červené řepy, natě libečku,   ananasu.   Ze sušeného kořene se dá vařit odvar. Přidává se  i do urologických směsí.  

Nať se dá konzumovat syrová v salátech, lze z ní  lisovat šťávu, případně se z ní připravuje nálev.   Asi jedna polévková lžíce se zalije 0,25 I vody.

Rozemletá semena se užívají po špetkách 3x  denně.

 

Kontraindikace:

Celer ve větším množství dráždí ledviny. Lidé  s poruchami ledvin by ho neměli užívat. Totéž  platí pro těhotné ženy, které by měly celer užívat  pouze v jídle. Léčba celerovou šťávou by neměla  přesáhnout 1 měsíc.

 

Použití v kosmetice:

Recept na odstranění červených skvrnek na obličeji:   Celer nastrouháme na jemném struhadle.   Dvě polévkové lžíce nastrouhaného kořene vložíme
do hrnce, zalijeme asi 2 dl vody a necháme  přivést k varu. Po 15 minutách luhování přecedíme  přes filtr a získanou tekutinou omýváme  rudá místa na obličeji. Nejlépe ráno i večer.  

 

Použití v kuchyni:

Celer se hojně užívá v kuchyni. Povařená bulva  se dává do zeleninových salátů, pomazánek, mixuje  se do zeleninových kečupů a omáček. Vynikající  je též obalená a smažená jako řizek. Nať se  přidává zejména do polévek.  

 

Rozšíření a výskyt:

U násje celer oblíbenou a výhradně pěstovanou  zeleninou.

 

Sběr:

Nať se sbírá kdykoliv během vegetačního období.   Bulvy a semeno se sbírají na podzim.  

 

Možnost záměny:

Nať celeru se na zahrádce může zaměnit snad jedině  s natí libečku. U kořene už záměna nehrozí.

 

Pěstování:

Semena i sazeničky celeru jsou běžně k dostání  v zahradnictvích i na tržištích. Celer je na pěstování  poměrně náročný. Vyžaduje dobře zapracovanou,   hlubokou, lehčí půdu s dostatkem  živin. Má rád teplé stanoviště, nejlépe v polostínu  a vyžaduje dostatek zálivky.  

 

Jaké látky obsahuje celer:

Flavonové glykosidy, aminokyseliny, vitaminy  A, B, C, K, PP, minerální látky, sacharidy, organické  kyseliny, minerální látky, silice a další.  

 

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

osteoporóza   víno   neht   zlomenin   Janča   Galenos   babské rady   žaludek   řídnutí kostí   bylinka   ruka   fytoterapie   akné   obsažené   pupen   hlavy   indikace   trávicí   roztroušená   krk   kameny   kornatění   bolest   srdce   květ   stvol   arteriskleróza   vitamin   alergie   nálev   děti   sirup   noha   pálení   kolika   kontraindikace   průjem   výroba   horečka   štítná   mateřské   Avicena   chřipka   zalijeme   Treben   stonek   sval   angína   Zentrich   použití   bylinná směs   prášek   pěstování   recept   jaterní   hlas   minut   využití   rýma   zelina   migrén   revma   epilepsie   zelenina   sliznice   dásně   hemoroid   nemoc   vývar   kůra   játra   choroba   kapsaicin   plíseň   stonek   postup   slezina   močopudný   vlas   nohy   zrak   játra   vitamín   krvácení   houba   pijeme   kořen   tlak   žlučník   kvasinky   koupel   strom   tinktura   chřipka   hemeroid   nachlazení   chladné   komplikace   inhalace   slezina   čaj   astma   studené   dna   užití   Paracelsus   slinivka   ledvin   plísně   písek   šlacha   katar   zpracování   odvar   nať   návod   sběr   obsahuje   zánět   vliv   horké   menstruační   kontraindikace   zápal   Podhorná   kůže   mrtvice   kojenec   olej   sušení   keř   ovoce   končetina   Zentrich   zdraví   Janča   metabolismus   bylina   ateroskleróza   Váňa   kloub   brnění   Moučka   rostlina   viry   vřed   teplé   list   artróza   premenstruační   nežádoucí   antibiotik   zácpa   Mattioli   fermentace   opar   abytyše Hildegarda   střev   mensturace  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)