Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

celer-mirik-celer-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci-pestovaniCeler  (miřík celer), latinsky  pium graveolens léčí nemoci ledvin, revma, dnu, zlepšuje látkovou  výměnu, je afrodiziakum.   Celer je jedno- až dvouletka. Má velký nažloutlý  kulovitá kořen s trsy postranních kořínků. Lodyha  je přímá, hranatá, nahoře větvená, asi půl  metru vysoká. Listy jsou aromatické, lesklé, dolní  peřenosečné, horní laločnaté. Květy jsou drobné,   bílé. Plodem je nažka s charakteristickou  vůní i chutí.Účinky rostliny:

 • zarudnutí obličeje
 • močopudný účinek
 • čištění organismu, detoxikace
 • nemoci ledvin
 • kožní nemoci
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • dna
 • močový písek, močové kameny
 • ledvinové kameny, ledvinový písek
 • impotence, poruchy erekce u muže
 • červené skvrny v obličeji, zarudnutí obličeje

Používané části:

Sbírá se hlavně kořen, vzácněji i nať a semeno.  

 

Léčivé vlastnosti:

Celer je močopudný, odvodňuje, mírně detoxikuje  a zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus). Těchto vlastností  se užívá zejména při nemocech ledvin,   kožních problémech, revmatických chorobách  a dně. Je vhodný i na močové kameny a jejich odplavení.   Celer mírně posiluje celý organismus,   užívá se k posílení mužské potence.  

 

Způsob použití:

Nejjednodušší je samozřejmě konzumace celerové  bulvy. Dá se z ní lisovat čerstvá šťáva, která  se užívá v dávce 0,5-1 dl denně. Šťávase dá kombinovat  s jinými - z mrkve, červené řepy, natě libečku,   ananasu.   Ze sušeného kořene se dá vařit odvar. Přidává se  i do urologických směsí.  

Nať se dá konzumovat syrová v salátech, lze z ní  lisovat šťávu, případně se z ní připravuje nálev.   Asi jedna polévková lžíce se zalije 0,25 I vody.

Rozemletá semena se užívají po špetkách 3x  denně.

 

Kontraindikace:

Celer ve větším množství dráždí ledviny. Lidé  s poruchami ledvin by ho neměli užívat. Totéž  platí pro těhotné ženy, které by měly celer užívat  pouze v jídle. Léčba celerovou šťávou by neměla  přesáhnout 1 měsíc.

 

Použití v kosmetice:

Recept na odstranění červených skvrnek na obličeji:   Celer nastrouháme na jemném struhadle.   Dvě polévkové lžíce nastrouhaného kořene vložíme
do hrnce, zalijeme asi 2 dl vody a necháme  přivést k varu. Po 15 minutách luhování přecedíme  přes filtr a získanou tekutinou omýváme  rudá místa na obličeji. Nejlépe ráno i večer.  

 

Použití v kuchyni:

Celer se hojně užívá v kuchyni. Povařená bulva  se dává do zeleninových salátů, pomazánek, mixuje  se do zeleninových kečupů a omáček. Vynikající  je též obalená a smažená jako řizek. Nať se  přidává zejména do polévek.  

 

Rozšíření a výskyt:

U násje celer oblíbenou a výhradně pěstovanou  zeleninou.

 

Sběr:

Nať se sbírá kdykoliv během vegetačního období.   Bulvy a semeno se sbírají na podzim.  

 

Možnost záměny:

Nať celeru se na zahrádce může zaměnit snad jedině  s natí libečku. U kořene už záměna nehrozí.

 

Pěstování:

Semena i sazeničky celeru jsou běžně k dostání  v zahradnictvích i na tržištích. Celer je na pěstování  poměrně náročný. Vyžaduje dobře zapracovanou,   hlubokou, lehčí půdu s dostatkem  živin. Má rád teplé stanoviště, nejlépe v polostínu  a vyžaduje dostatek zálivky.  

 

Jaké látky obsahuje celer:

Flavonové glykosidy, aminokyseliny, vitaminy  A, B, C, K, PP, minerální látky, sacharidy, organické  kyseliny, minerální látky, silice a další.  

 

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

štítná   kapsaicin   řídnutí kostí   ateroskleróza   astma   koupel   končetina   Paracelsus   pupen   zácpa   migrén   zdraví   hlas   horké   střev   zánět   vitamin   průjem   nachlazení   roztroušená   viry   menstruační   využití   strom   komplikace   houba   indikace   fermentace   bylinná směs   dásně   krvácení   ruka   vliv   katar   brnění   Janča   sběr   kůra   babské rady   slezina   antibiotik   sliznice   nemoc   list   chřipka   zrak   revma   víno   nať   ovoce   postup   hemeroid   žlučník   akné   mensturace   užití   hemoroid   kontraindikace   prášek   nohy   pěstování   Janča   vývar   kloub   krk   játra   zalijeme   epilepsie   ledvin   bylina   arteriskleróza   hlavy   noha   osteoporóza   tlak   Galenos   květ   kontraindikace   jaterní   artróza   nálev   Treben   kameny   chladné   játra   žaludek   děti   písek   rýma   bylinka   sirup   vlas   obsahuje   abytyše Hildegarda   plísně   horečka   stvol   močopudný   Moučka   Zentrich   pálení   kvasinky   rostlina   obsažené   zlomenin   plíseň   minut   Váňa   olej   sušení   kojenec   zelina   mateřské   slinivka   mrtvice   neht   opar   angína   použití   šlacha   fytoterapie   výroba   Mattioli   kůže   odvar   alergie   sval   trávicí   choroba   vitamín   Avicena   čaj   recept   pijeme   zelenina   zápal   zpracování   tinktura   metabolismus   studené   bolest   teplé   kolika   vřed   kornatění   Podhorná   stonek   kořen   srdce   návod   nežádoucí   Zentrich   chřipka   inhalace   premenstruační   stonek   dna   keř   slezina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)