MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

 

celer-mirik-celer-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci-pestovaniCeler  (miřík celer), latinsky  pium graveolens léčí nemoci ledvin, revma, dnu, zlepšuje látkovou  výměnu, je afrodiziakum.   Celer je jedno- až dvouletka. Má velký nažloutlý  kulovitá kořen s trsy postranních kořínků. Lodyha  je přímá, hranatá, nahoře větvená, asi půl  metru vysoká. Listy jsou aromatické, lesklé, dolní  peřenosečné, horní laločnaté. Květy jsou drobné,   bílé. Plodem je nažka s charakteristickou  vůní i chutí.Účinky rostliny:

 • zarudnutí obličeje
 • močopudný účinek
 • čištění organismu, detoxikace
 • nemoci ledvin
 • kožní nemoci
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • dna
 • močový písek, močové kameny
 • ledvinové kameny, ledvinový písek
 • impotence, poruchy erekce u muže
 • červené skvrny v obličeji, zarudnutí obličeje

Používané části:

Sbírá se hlavně kořen, vzácněji i nať a semeno.  

 

Léčivé vlastnosti:

Celer je močopudný, odvodňuje, mírně detoxikuje  a zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus). Těchto vlastností  se užívá zejména při nemocech ledvin,   kožních problémech, revmatických chorobách  a dně. Je vhodný i na močové kameny a jejich odplavení.   Celer mírně posiluje celý organismus,   užívá se k posílení mužské potence.  

 

Způsob použití:

Nejjednodušší je samozřejmě konzumace celerové  bulvy. Dá se z ní lisovat čerstvá šťáva, která  se užívá v dávce 0,5-1 dl denně. Šťávase dá kombinovat  s jinými - z mrkve, červené řepy, natě libečku,   ananasu.   Ze sušeného kořene se dá vařit odvar. Přidává se  i do urologických směsí.  

Nať se dá konzumovat syrová v salátech, lze z ní  lisovat šťávu, případně se z ní připravuje nálev.   Asi jedna polévková lžíce se zalije 0,25 I vody.

Rozemletá semena se užívají po špetkách 3x  denně.

 

Kontraindikace:

Celer ve větším množství dráždí ledviny. Lidé  s poruchami ledvin by ho neměli užívat. Totéž  platí pro těhotné ženy, které by měly celer užívat  pouze v jídle. Léčba celerovou šťávou by neměla  přesáhnout 1 měsíc.

 

Použití v kosmetice:

Recept na odstranění červených skvrnek na obličeji:   Celer nastrouháme na jemném struhadle.   Dvě polévkové lžíce nastrouhaného kořene vložíme
do hrnce, zalijeme asi 2 dl vody a necháme  přivést k varu. Po 15 minutách luhování přecedíme  přes filtr a získanou tekutinou omýváme  rudá místa na obličeji. Nejlépe ráno i večer.  

 

Použití v kuchyni:

Celer se hojně užívá v kuchyni. Povařená bulva  se dává do zeleninových salátů, pomazánek, mixuje  se do zeleninových kečupů a omáček. Vynikající  je též obalená a smažená jako řizek. Nať se  přidává zejména do polévek.  

 

Rozšíření a výskyt:

U násje celer oblíbenou a výhradně pěstovanou  zeleninou.

 

Sběr:

Nať se sbírá kdykoliv během vegetačního období.   Bulvy a semeno se sbírají na podzim.  

 

Možnost záměny:

Nať celeru se na zahrádce může zaměnit snad jedině  s natí libečku. U kořene už záměna nehrozí.

 

Pěstování:

Semena i sazeničky celeru jsou běžně k dostání  v zahradnictvích i na tržištích. Celer je na pěstování  poměrně náročný. Vyžaduje dobře zapracovanou,   hlubokou, lehčí půdu s dostatkem  živin. Má rád teplé stanoviště, nejlépe v polostínu  a vyžaduje dostatek zálivky.  

 

Jaké látky obsahuje celer:

Flavonové glykosidy, aminokyseliny, vitaminy  A, B, C, K, PP, minerální látky, sacharidy, organické  kyseliny, minerální látky, silice a další.  

 

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

písek   nemoc   návod   sliznice   trávicí   strom   vlas   využití   opar   zpracování   účinky   menstruační   mensturace   Galenos   vývar   alergie   kontraindikace   použití   zelina   obsažené   řídnutí kostí   nohy   slezina   kornatění   Zentrich   šlacha   koupel   stonek   nálev   indikace   minut   osteoporóza   studené   obsahuje   recept   kolika   zácpa   abytyše Hildegarda   zánět   kvasinky   výroba   artróza   hemoroid   štítná   katar   horečka   čaj   premenstruační   kameny   noha   bolest   teplé   sušení   stonek   játra   bylinka   končetina   chřipka   metabolismus   zalijeme   kojenec   zápal   komplikace   odvar   hlas   játra   postup   Janča   revma   inhalace   hlavy   žaludek   ruka   zlomenin   nať   krk   zdraví   užití   dna   bylinná směs   horké   keř   vitamín   účinek   zrak   sval   jaterní   střev   olej   Podhorná   nachlazení   pálení   Treben   Janča   angína   kontraindikace   tlak   vliv   květ   brnění   mateřské   sběr   fytoterapie   prášek   arteriskleróza   ledvin   antibiotik   list   krvácení   nežádoucí   slinivka   průjem   plísně   bylina   kůra   vitamin   Avicena   Moučka   rostlina   neht   zelenina   rýma   močopudný   chladné   sirup   kůže   tinktura   choroba   ovoce   astma   fermentace   kapsaicin   srdce   Zentrich   houba   stvol   dásně   plíseň   pijeme   kořen   žlučník   mrtvice   slezina   víno   viry   roztroušená   vřed   hemeroid   Paracelsus   chřipka   ateroskleróza   Mattioli   děti   migrén   pěstování   Váňa   kloub   pupen   epilepsie   babské rady   akné  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)