Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

celer-mirik-celer-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci-pestovaniCeler  (miřík celer), latinsky  pium graveolens léčí nemoci ledvin, revma, dnu, zlepšuje látkovou  výměnu, je afrodiziakum.   Celer je jedno- až dvouletka. Má velký nažloutlý  kulovitá kořen s trsy postranních kořínků. Lodyha  je přímá, hranatá, nahoře větvená, asi půl  metru vysoká. Listy jsou aromatické, lesklé, dolní  peřenosečné, horní laločnaté. Květy jsou drobné,   bílé. Plodem je nažka s charakteristickou  vůní i chutí.Účinky rostliny:

 • zarudnutí obličeje
 • močopudný účinek
 • čištění organismu, detoxikace
 • nemoci ledvin
 • kožní nemoci
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • dna
 • močový písek, močové kameny
 • ledvinové kameny, ledvinový písek
 • impotence, poruchy erekce u muže
 • červené skvrny v obličeji, zarudnutí obličeje

Používané části:

Sbírá se hlavně kořen, vzácněji i nať a semeno.  

 

Léčivé vlastnosti:

Celer je močopudný, odvodňuje, mírně detoxikuje  a zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus). Těchto vlastností  se užívá zejména při nemocech ledvin,   kožních problémech, revmatických chorobách  a dně. Je vhodný i na močové kameny a jejich odplavení.   Celer mírně posiluje celý organismus,   užívá se k posílení mužské potence.  

 

Způsob použití:

Nejjednodušší je samozřejmě konzumace celerové  bulvy. Dá se z ní lisovat čerstvá šťáva, která  se užívá v dávce 0,5-1 dl denně. Šťávase dá kombinovat  s jinými - z mrkve, červené řepy, natě libečku,   ananasu.   Ze sušeného kořene se dá vařit odvar. Přidává se  i do urologických směsí.  

Nať se dá konzumovat syrová v salátech, lze z ní  lisovat šťávu, případně se z ní připravuje nálev.   Asi jedna polévková lžíce se zalije 0,25 I vody.

Rozemletá semena se užívají po špetkách 3x  denně.

 

Kontraindikace:

Celer ve větším množství dráždí ledviny. Lidé  s poruchami ledvin by ho neměli užívat. Totéž  platí pro těhotné ženy, které by měly celer užívat  pouze v jídle. Léčba celerovou šťávou by neměla  přesáhnout 1 měsíc.

 

Použití v kosmetice:

Recept na odstranění červených skvrnek na obličeji:   Celer nastrouháme na jemném struhadle.   Dvě polévkové lžíce nastrouhaného kořene vložíme
do hrnce, zalijeme asi 2 dl vody a necháme  přivést k varu. Po 15 minutách luhování přecedíme  přes filtr a získanou tekutinou omýváme  rudá místa na obličeji. Nejlépe ráno i večer.  

 

Použití v kuchyni:

Celer se hojně užívá v kuchyni. Povařená bulva  se dává do zeleninových salátů, pomazánek, mixuje  se do zeleninových kečupů a omáček. Vynikající  je též obalená a smažená jako řizek. Nať se  přidává zejména do polévek.  

 

Rozšíření a výskyt:

U násje celer oblíbenou a výhradně pěstovanou  zeleninou.

 

Sběr:

Nať se sbírá kdykoliv během vegetačního období.   Bulvy a semeno se sbírají na podzim.  

 

Možnost záměny:

Nať celeru se na zahrádce může zaměnit snad jedině  s natí libečku. U kořene už záměna nehrozí.

 

Pěstování:

Semena i sazeničky celeru jsou běžně k dostání  v zahradnictvích i na tržištích. Celer je na pěstování  poměrně náročný. Vyžaduje dobře zapracovanou,   hlubokou, lehčí půdu s dostatkem  živin. Má rád teplé stanoviště, nejlépe v polostínu  a vyžaduje dostatek zálivky.  

 

Jaké látky obsahuje celer:

Flavonové glykosidy, aminokyseliny, vitaminy  A, B, C, K, PP, minerální látky, sacharidy, organické  kyseliny, minerální látky, silice a další.  

 

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

hemeroid   zápal   mensturace   antibiotik   sliznice   stonek   prášek   teplé   sběr   list   arteriskleróza   víno   viry   keř   zácpa   menstruační   užití   tinktura   recept   návod   stvol   vliv   vitamin   metabolismus   jaterní   kapsaicin   Janča   houba   bylinka   srdce   slezina   olej   bylinná směs   kameny   revma   odvar   akné   chřipka   zelina   Zentrich   šlacha   koupel   zánět   bolest   kojenec   sirup   střev   alergie   nežádoucí   sval   vřed   stonek   abytyše Hildegarda   chřipka   kůra   čaj   krvácení   rostlina   strom   plísně   noha   bylina   slezina   obsahuje   ledvin   komplikace   kornatění   vitamín   zpracování   chladné   krk   Podhorná   Mattioli   ateroskleróza   tlak   trávicí   inhalace   hemoroid   dna   kontraindikace   horečka   Váňa   studené   dásně   minut   zlomenin   játra   kontraindikace   Janča   osteoporóza   plíseň   choroba   vývar   postup   Moučka   nať   játra   epilepsie   kůže   kloub   kvasinky   řídnutí kostí   kolika   zrak   ruka   nachlazení   ovoce   hlas   angína   roztroušená   pupen   pěstování   Zentrich   močopudný   Treben   rýma   brnění   končetina   průjem   obsažené   premenstruační   indikace   slinivka   štítná   hlavy   mrtvice   mateřské   vlas   katar   sušení   nálev   pálení   Paracelsus   pijeme   neht   nohy   žaludek   fytoterapie   děti   fermentace   využití   zalijeme   horké   babské rady   nemoc   zdraví   Avicena   výroba   Galenos   květ   opar   migrén   zelenina   písek   kořen   žlučník   astma   použití   artróza  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)