MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

 

celer-mirik-celer-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci-pestovaniCeler  (miřík celer), latinsky  pium graveolens léčí nemoci ledvin, revma, dnu, zlepšuje látkovou  výměnu, je afrodiziakum.   Celer je jedno- až dvouletka. Má velký nažloutlý  kulovitá kořen s trsy postranních kořínků. Lodyha  je přímá, hranatá, nahoře větvená, asi půl  metru vysoká. Listy jsou aromatické, lesklé, dolní  peřenosečné, horní laločnaté. Květy jsou drobné,   bílé. Plodem je nažka s charakteristickou  vůní i chutí.Účinky rostliny:

 • zarudnutí obličeje
 • močopudný účinek
 • čištění organismu, detoxikace
 • nemoci ledvin
 • kožní nemoci
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • dna
 • močový písek, močové kameny
 • ledvinové kameny, ledvinový písek
 • impotence, poruchy erekce u muže
 • červené skvrny v obličeji, zarudnutí obličeje

Používané části:

Sbírá se hlavně kořen, vzácněji i nať a semeno.  

 

Léčivé vlastnosti:

Celer je močopudný, odvodňuje, mírně detoxikuje  a zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus). Těchto vlastností  se užívá zejména při nemocech ledvin,   kožních problémech, revmatických chorobách  a dně. Je vhodný i na močové kameny a jejich odplavení.   Celer mírně posiluje celý organismus,   užívá se k posílení mužské potence.  

 

Způsob použití:

Nejjednodušší je samozřejmě konzumace celerové  bulvy. Dá se z ní lisovat čerstvá šťáva, která  se užívá v dávce 0,5-1 dl denně. Šťávase dá kombinovat  s jinými - z mrkve, červené řepy, natě libečku,   ananasu.   Ze sušeného kořene se dá vařit odvar. Přidává se  i do urologických směsí.  

Nať se dá konzumovat syrová v salátech, lze z ní  lisovat šťávu, případně se z ní připravuje nálev.   Asi jedna polévková lžíce se zalije 0,25 I vody.

Rozemletá semena se užívají po špetkách 3x  denně.

 

Kontraindikace:

Celer ve větším množství dráždí ledviny. Lidé  s poruchami ledvin by ho neměli užívat. Totéž  platí pro těhotné ženy, které by měly celer užívat  pouze v jídle. Léčba celerovou šťávou by neměla  přesáhnout 1 měsíc.

 

Použití v kosmetice:

Recept na odstranění červených skvrnek na obličeji:   Celer nastrouháme na jemném struhadle.   Dvě polévkové lžíce nastrouhaného kořene vložíme
do hrnce, zalijeme asi 2 dl vody a necháme  přivést k varu. Po 15 minutách luhování přecedíme  přes filtr a získanou tekutinou omýváme  rudá místa na obličeji. Nejlépe ráno i večer.  

 

Použití v kuchyni:

Celer se hojně užívá v kuchyni. Povařená bulva  se dává do zeleninových salátů, pomazánek, mixuje  se do zeleninových kečupů a omáček. Vynikající  je též obalená a smažená jako řizek. Nať se  přidává zejména do polévek.  

 

Rozšíření a výskyt:

U násje celer oblíbenou a výhradně pěstovanou  zeleninou.

 

Sběr:

Nať se sbírá kdykoliv během vegetačního období.   Bulvy a semeno se sbírají na podzim.  

 

Možnost záměny:

Nať celeru se na zahrádce může zaměnit snad jedině  s natí libečku. U kořene už záměna nehrozí.

 

Pěstování:

Semena i sazeničky celeru jsou běžně k dostání  v zahradnictvích i na tržištích. Celer je na pěstování  poměrně náročný. Vyžaduje dobře zapracovanou,   hlubokou, lehčí půdu s dostatkem  živin. Má rád teplé stanoviště, nejlépe v polostínu  a vyžaduje dostatek zálivky.  

 

Jaké látky obsahuje celer:

Flavonové glykosidy, aminokyseliny, vitaminy  A, B, C, K, PP, minerální látky, sacharidy, organické  kyseliny, minerální látky, silice a další.  

 

Další články v kategorii:

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

zpracování   bylina   květ   nať   inhalace   hlas   opar   hlavy   chladné   šlacha   Zentrich   tlak   vývar   účinky   premenstruační   horečka   mrtvice   stonek   migrén   nohy   katar   akné   viry   účinek   užití   abytyše Hildegarda   zelenina   dásně   vřed   kloub   močopudný   Zentrich   slinivka   roztroušená   fytoterapie   sliznice   děti   pálení   střev   keř   kontraindikace   kornatění   sirup   játra   žlučník   ledvin   kůže   pěstování   kameny   vliv   sval   žaludek   krvácení   nežádoucí   kolika   studené   Janča   Paracelsus   plísně   Galenos   arteriskleróza   ovoce   list   babské rady   mensturace   nálev   využití   houba   recept   slezina   krk   bylinná směs   epilepsie   prášek   mateřské   tinktura   ruka   horké   menstruační   kontraindikace   použití   štítná   metabolismus   kapsaicin   alergie   řídnutí kostí   stvol   strom   zrak   obsahuje   bylinka   astma   sběr   teplé   vitamin   pupen   návod   končetina   stonek   plíseň   olej   jaterní   choroba   dna   Avicena   koupel   víno   zalijeme   slezina   ateroskleróza   nemoc   trávicí   kůra   průjem   indikace   angína   kojenec   fermentace   rostlina   vlas   odvar   vitamín   chřipka   Moučka   Treben   zácpa   chřipka   osteoporóza   artróza   kvasinky   játra   čaj   zápal   hemoroid   Váňa   písek   obsažené   pijeme   antibiotik   neht   kořen   nachlazení   hemeroid   zdraví   Mattioli   postup   výroba   rýma   bolest   sušení   revma   srdce   zánět   zelina   minut   komplikace   brnění   Podhorná   zlomenin   noha   Janča  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)