Bronchitida (zánět průdušek) postihuje dýchací ústrojí. Zánět může být akutní nebo chronický. Akutní bronchitida obvykle trvá dva až tři týdny. Většinou začíná pálením na hrudi a ranním kašelem bez teplot, který je ze začátku suchý a dráždivý, po několika dnech postižený vykašlává hleny. Chronická bronchitida postihuje hlavně kuřáky.
Účinky rostliny:
Ti většinou kašel zpočátku ani neregistrují jako onemocnění, proto někdy trvá i roky, než se přistoupí k léčení, a mezitím může dojít k poškození plic a srdce.
Bronchitida je spojená s nemocí látkové výměny, hlavně slinivky. Jakmile se zaměříte na posílení činnosti slinivky, která reguluje veškeré slizy a hleny v těle, pocítíte úlevu.
Domácí léčba zánětu průdušek
K domácí podpůrné léčbě slouží velká spousta bylinek, které je možno pro tento účel použít.
Bylinné čaje
- Vytvořte směs 10 g květu divizny velkokvěté, 20 g natě mateřídoušky úzkolisté, 20 g listu a kořene proskurníku lékařského, 20 g květu černého bezu, 20 g lékořice lysé a 20 g kořene prvosenky jarní. Vrchovatou lžíci směsi přelijte 200 ml vroucí vody, nechte půl hodiny vyluhovat, občas promíchejte, nakonec sceďte. Denně pijte 3 šálky tohoto čaje. Můžete jej osladit medem.
- Smísíte stejné díly mateřídoušky úzkolisté, řepíku lékařského, listu ořešáku, květu černého bezu, řebříčku obecného, přesličky rolní, máty peprné, pukléřky islandské. Vrchovatou lžíci směsi zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat, potom přilijte macerát z kořene a listu proskurníku, který jste nechali 8 hodin vyluhovat ve vodě (1 čajovou lžičku proskurníku vyluhujte v 100 ml vody o pokojové teplotě). Za den vypijte 400 ml tohoto čaje.
- Přelijte 2 čajové lžičky (pro děti 1 čajovou lžičku) podbělu lékařského 200 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat as sceďte. Pijte horké. Šálek čaje si připravte i těsně před spaním.
- Oddenek pýru plazivého (50 g) povařte 5 minut ve 250 ml vody a sceďte. Užívejte po lžících v průběhu dne.
- Přelijte 10 g slézu léčivého (květu) 100 ml vroucí vody a vyluhujte 15 minut. Popíjejte přes den.
- Pepř a zázvor tvoří vhodnou kombinaci, která vyčistí průdušky od hlenu: půl čajové lžičky mletého zázvoru a špetku pepře přelijte 150 ml vroucí vody, průběžně popíjejte.
- Udělejte směs 20 g jitrocele kopinatého, 10 g islandského mechu, 10 g prvosenky jarní, 10 g tymiánu obecného a 1 lžíci směsi přelijte 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte přikryté, sceďte a popíjejte. Můžete přisladit medem.
- Na suchý kašel smíchejte 120 g přesličky rolní, 40 g kořene prvosenky jarní, 40 g jitrocele kopinatého: 6 lžic směsi a 6 šálků vody vařte 15 minut, pak nechte vylouhovat a sceďte. Tento čaj si připravujte po dobu 1 měsíce.
- Přelijte 1 čajovou lžičku divizny velkokvěté 150 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte a můžete osladit medem. Pijte tento čaj 2x denně hodně teplý.
- Na odkašlání hlenu připravte směs z 10 g plodu anýzu, 10 g plodu fenyklu obecného, 15 g lněného semene a 15 g natě tymiánu obecného: 1 čajovou lžičku směsi povařte v 150 ml vody 5-10 minut. Sceďte a pijte 3 šálky denně.
- Připravte směs stejných dílů podbělu lékařského, kořene omanu, listů šalvěje lékařské a listů jitrocele kopinatého: 1 lžíce se přelije 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhuje a scedí. Pijte 3x denně.
Obklady
- Nastrouhaný kořen křenu selského smísíte s moukou na těsto a vyrobíte „křenovou placku. Na prsou je jemnější a citlivější kůže, proto křen zjemníte moukou. Placku přikládejte jako obklad - nikdy však na holé tělo, na kůži dejte nejprve jemné plátno a teprve potom placku. Obklad by neměl trvat déle než 30 minut.
- Zázvorový obklad na odhlenění: 1 čajovou lžičku sušeného zázvoru přelijte 1 1 vroucí vody. Teplé obklady přikládejte na hruď a záda v oblasti lopatek. Nejdříve ale udělejte zkoušku citlivosti kůže. Jestliže nenastane žádná reakce a kůže jen zčervená, můžete obklady použít. Obklad nechte 5-10 minut, pak znovu namočte do teplé lázně a přiložte. Opakujte celkem 4x za sebou, a to 2x denně.
- Hrudník a záda mezi lopatkami hodně namažte čerstvým sádlem. Přikryjte plátnem, zabalte teplým šátkem a ulehněte. Obklad nechte 1 hodinu. (Do sádla můžete přidat éterický olej z tymiánu nebo některé bylinky - mateřídoušky, majoránky. Sádlo rozpusťte, přidejte byliny a nechte odležet přes noc, ráno opět sádlo rozpusťte, sceďte i mast máte připravenou.) Pokud nemáte sádlo, můžete rovněž použít máslo nebo například špek.
- Každý má doma kuchyňskou cibuli, která při úporném kašli poslouží jako obklad. Cibule se velmi dobře dokáže poprat se záněty. Uvařenou, na plátky nakrájenou cibuli zabalte do tenké utěrky a tou ovažte krk nebo přiložte na průdušky. Pak nechte nemocného usnout. Pokud obklad nevadí, můžete jej nechat působit i přes noc. Jen pozor, aby se cibulové plátky nedostaly přímo na kůži.
- Čerstvou šťávu z bílého zelí s medem v poměru 4:1 užívejte po 2 lžících vícekrát denně.