Štítná žláza patří do skupiny žláz s vnitřní sekrecí. Vytváří hormony obsahující jod, které jsou důležité pro látkovou výměnu a pro rozvoj mozku v dětství. Dále jsou ve štítné žláze buňky produkující hormon kalcitonin, který ovlivňuje hospodaření s vápníkem. Špatná funkce štítné žlázy se často velice špatně diagnostikuje. Všechny žlázy s vnitřní sekrecí se podílejí na látkové výměně. Stačí, když jedna z nich je oslabená, a naruší se fungování i ostatních. Porucha se pak těžko hledá.
Účinky rostliny:
Velmi častým projevem dysfunkce štítné žlázy je zimomřivost. U dětí se její nedostatečnost projevuje zpomalením rozvoje mozku a děti mentálně a pohybově zaostávají. Štítná žláza zodpovídá i za funkci šlach, vazů a svalových úponů. Při takových potížích si hlídejte dostatečný příjem jodu a uvidíte, že problémy ustoupí.
TIPY ZBYŇKA MLČOCHA:
- Jestli je problém se štítnicí vyvolán nedostatkem jodu se dozvíte od svého lékaře. Nadbytek jódu může tělu i uskodit! Další informace zde.
- Nikdy svévolně nevysazujte hormonální substituci (Euthyrox, Letrox). Alternativní léčba štítnice (např. bylinkami) je dlouhodobá a pokud se její hodnoty budou upravovat, lékař Vám upraví i dávkování substitutu.
Domácí léčba poruch štítné žlázy
Režimová opatření
- Pokud máte projevy dysfunkce štítné žlázy z nedostatku jodu, používejte chaluhu bublinatku, která obsahuje jod. Doporučuji bublinatku rozdrtit na prášek a užívat čtvrt čajové lžičky 2x denně a hodně ho zapít vodou.
- Dostatek jodu si zajistíte mořskými rybami (jako je sleď, treska, tresčí játra, makrela a losos), mořskými řasami, u nás jsou zdrojem jodu třešně a višně,vlašské ořechy, hnědý pstruh a plnotučné mléko.
Bylinné čaje
- Připravte směs 60 g lněného semene, 20 g chaluhy bublinatky, 20 g natě komonice lékařské a 20 g rozrazilu lékařského. Směs rozemelte na prášek a užívejte ho 2x denně půl čajové lžičky.
- Připravte směs 20 g dubové kůry, 20 g listu šťovíku (kyseláče lučního) a 40 g chaluhy bublinatky. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně.
- Při zvýšené funkci štítné žlázy a nedostatku jodu smíchejte 40 g natě karbince evropského, 40 g zběhovce plazivého, 20 g kořene kozlíku lékařského, 15 g kořene lopuchu plstnatého, 15 g listu kopřivy dvoudomé a 10 g kořene lékořice lysé.
Večer přelijte 2 lžíce směsi 0,5 1 studené vody, ráno krátce povařte a sceďte. Pijte po doušcích během dne. - Při snížené funkci štítné žlázy připravte směs 10 g listu máty peprné, 10 g natě truskavce ptačího, 30 g chaluhy bublinaté a 50 g rozrazilu lékařského. Přelijte 1 čajovou lžičku směsi 200 ml vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Vypijte po doušcích 1-2 šálky denně.
- Při nedostatku jodu smíchejte 10 g plodu anýzu vonného, 10 g kořenu lékořice lysé, 40 g chaluhy bublinatky, 20 g list podbělu lékařského a 20 g natě macešky trojbarevné. Vařte 1 čajovou lžičku směsi ve 200 ml vody 5 až 10 minut a sceďte. Pijte při snídani 1-2 šálky teplého čaje.
Tinktura na štítnou žlázu
- Štítnou žlázu srovnává černá jeřabina, které je účinnější ve formě tinktury.
- Je-li problém se štítnou žlázou spojen s nedostatečnou srdeční činností, užívejte tinktum z karbince evropského.