Jedná se o onemocnění houbami, plísněmi či kvasinkami. Velkou část lidstva postihují zejména kožní plísně - dermatomykózy. Osoby s narušenou imunitou může postihnout plíseň vnitřních orgánů - například plic, jícnu i mozku. Opět musím jmenovat jako příčinu nezdravou stravu, překyselení organismu a špatný životní styl. Sami připravujete plísním životní podmínky, aby se mohly dobře množit a způsobovat stále další problémy.
Účinky rostliny:
Domácí léčba plísnových onemocnění
Režimová opatření a doporučení
- Pokud vás postihne plísňové onemocnění, upravte v první řadě stravu. Snižte nebo úplně omezte živočišné tuky a cukry. Čajem na látkovou výměnu odplavte z těla toxické látky. Dbejte na základní tělesnou hygienu i čistotu prostředí, ve kterém žijete.
- Povzbuzujte imunitní systém, plíseň je všudypřítomná, a jakmile jste oslabení a navštívíte koupaliště, můžete přijít domů s novým přírůstkem plísní.
- Jezte dostatek ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vitaminu C nebo užívejte rakytníkovou šťávu.
- Při plísňových onemocněních dbejte na očistu střev, protože právě v nich plíseň ráda sídlí (více informací zde).
Bylinné čaje
- Čaj z ostružinového listí a mladých výhonků se doporučuje proti plísním, lišejům nebo jiným kožním chorobám. Dejte 15 g byliny do 0,5 l vody, vařte 5 minut, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně.
- Čaj z kručinky německé užívejte při plísňových problémech vnitřně i zevně. 25 g kručinky přelijte půl litrem vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně a potírejte postižená místa na kůži.
Tinktura
- Výborným léčivým prostředek na plísně je lichořeřišnice větší, které se lidově říká přírodní antibiotikum. Vnitřně užívejte lichořeřišnicovou tinkturu. Rozmačkanou rostlinu naložte do stejného množství lihu, nechte 14 dnů v teple v těsně uzavřené nádobě, občas promíchejte a potom přeceďte přes tenké plátno. Užívejte 20 kapek do vody 2x denně.
Mast proti plísni
- Mast z lichořeřišnice větší: rozehřejte čerstvé máslo v hliněné nádobě a přidejte k tomu stejné množství rozmačkané lichořeřišnice. Smažte 5 minut a nechte ztuhnout na 24 hodin. Znova rozehřejete, přeceďte přes plátýnko a uschovejte v kelímku v chladničce. Mastí potírejte postižená místa.
- Plísňové onemocnění na kůži potřete propolisovou tinkturou.
- Dejte 2 vrchovaté lžíce rozmačkaného plodu borůvky černé do 150 g rozpuštěného sádla a smažte 3 minuty, n a hle ztuhnout. Pouto mastí potírejte postižená místa a překryjte je gázou.
- Plíseň mezi prsty na rukou i nohou potírejte vylisovanou šťávou z česneku, vícekrát denně. Dobře funguje i olej z citrusových jadérek, které rovněž plíseň úspěšně ničí.
Obklady
- Při lišeji a plísních zvláště na nohou zahřejte ocet na teplotu, kterou snesete, a postižené místo do octu namočte. Štípe to a bolí, ale musíte vydržet. Proceduru provádějte lx denně, dokud plíseň nezmizí. Vždy po ošetření opláchněte nohy čistou vodou.
- Na mokvající lišeje přikládejte obklady z rozmačkaných čerstvých listu jitrocele kopinatého, které převažte gázou. Po 2 hodinách listy vyměňte.
- Do 1 l francovky Alpy naložte 200 g šalvěje lékařské, 200 g tymiánu obecného a 200 g vlaštovičníku většího (byliny rozmačkejte). Nechte vyluhovat 3 týdny, pak smíchejte jeden díl tohoto výtažku s třemi díly obyčejného 8% octa. Na pečlivě omyté nohy několikrát denně přiložte plátno namočené v tinktuře. Kůži je nutno občas promastit sádlem nebo lanolínovou mastí.
- Mladé výhonky maliníku obecného jsou rovněž vhodné na omývání a obklady při plísňových onemocněních. Povařte 30 g maliníku 5 minut v 0,5 l vody, 25 minut vyluhujte, sceďte a zchlaďte. Namočte plátno do odvaru a přiložte na postižené místo nebo v odvaru proveďte koupel.