bylinky-pro-lepsi-usinani-a-spanekMnozí z nás trpí lehkými depresivními stavy, které se projevují především v zimním období, kdy je nedostatek světla a slunečního svitu.  rojevují se například dlouhotrvající špatnou náladou, nevyspáním, vyčerpáním a ztrátou pocitu štěstí. Rostliny mohou pomoci.

___
___


Účinky rostliny:

 

Kozlík lékařský

Nejdříve začneme spánkem, jehož nedostatek se projeví na fyzické a psychické kondici. Nejčastěji doporučovanou léčivkou, kteráje velmi účinným prostředkem pro spaní, je kozlík lékařský. Je jednou z nejznámějších bylin používaných při nervových chorobách. Extrakt z rostliny účinně pomáhá v boji s nespavostí, neklidem, nervozitou, strachem, stresem, depresemi. Užívá se také při slabém třesu, hysterických stavech, migréně, menstruačních křečích či problémech spojených s menopauzou a má N mírné analgetické účinky. Zkracuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Působí podobně jako nízké dávky léků ;c:j na spaní - benzodiazepinů, ovšem bez nepříjemných vedlejších účinků těchto klasických léků.
Kozlík lékařský může být pro lepší efekt doplněn jinými uklidňujícími léčivkami - například heřmánkem, meduňkou, lipovým květem či třezalkou. Tyto byliny napomohoucelkovému uvolnění, zmírňují stres a usnadňují tak usínání. Byliny můžeme kombinovat libovolně.



Meduňka lékařská

Meduňkaje známá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Má celkově uklidňující vliv na náš organismus, tiší nervový systém a snižuje krevní tlak, pomáhá i s žaludečními neurózami. Užívání meduňkového čaje z listů vede ke stavu pohody, duševní vyrovnanosti a pocitu celkové harmonie. Pomáhá nám bojovat s nespavostí, s problémy s usínáním a navozuje zdravý spánek bez několika probuzení během noci. Meduňka je chuťově velmi příjemná a voní po citronech. Sbírá se list nebo nať, poskytující siličné drogy Folium melissae a Herba melissae. Listy se sbírají krátce před rozkvětem, nejlépe za suchého a chladnějšího počasí, kdy je obsah silice nejvyšší. Nejvhodnější je sušit nasbírané listy a nať přirozeně na větraných, stinných místech.



Třezalka tečkovaná

Třezalkaje také známá pro své sedativní a uklidňující účinky. Používá se pro uvolnění nervového napětí, při nadměrném stresu, pocitech úzkosti, proti pocitu melancholie, při nespavosti, problémech s usínáním či žaludečních neurózách. Také léčí lehčí deprese a stejně jako meduňka poruchy trávení souvísející se žaludkem a žlučníkem. Na čaj se používá kvetoucí nezdřevnatělá nať, která se sbírá v červenci a v srpnu. Sesbíraná nezdřevnatělá nať se suší na stinných, dobře větraných místech.



Levandule lékařská

Dalším uklidňujícím prostředkemje květ levandule lékařské, která má celkově sedativní a antidepresivní účinky. Je velice účinná při léčbě nespavosti, zvláště při poruchách s usínáním. Levandule pomáhá zvyšovat psychickou odolnost. Uklidňuje při celkové podrážděnosti, nervozitě, stavech neklidu. Užívá se rovněž při střevních potížích, poruchách trávení a žaludečních neurózách nervového původu či při hysterii. Pomáhá také při trávení a uvolňuje křeče v oblasti žaludku. Předmětem sběruje nať nebo květ, které se sbírají před rozvitím nebo na počátku rozkvětu, tj. v červenci nebo v srpnu, za suchého počasí, v ranních nebo večerních hodinách. Květonosné lodyhy se suší zavěšené ve svazečcích na suchém, stinném místě a pak se droga skladuje v uzavřených nádobách.



Stimulující byliny a rosliny aneb co před spaním nepijte

Nedoporučuje se pít odvary z těchto výše popsaných bylin těsně před spaním, neboť tělo potřebuje čas ke vstřebávání potřebných látek. Chcete-li klidně usnout, raději před spaním nepijte černý a zelený čaj nebo čaj ze semen guarany. Mají povzbudivé účinky.