Ekzém - je to povrchový neinfekční zánět pokožky. Projevuje se jako svědivé změny na kůži - puchýřky, mokvání, stroupky, šupinky. Dosti častý je výskyt atopického ekzému, který se obvykle objevuje od dětství a bývá spojen i s astmatem. Má různé formy podle věku, později se lokalizuje v loketních a podkoleních jamkách, okolo zápěstí apod. Ekzém se může projevit už u malých kojenců. Většinou pubertou odezní. Domácí léčba je vždy zdlouhavá, a pokud se nedostavuje hned výsledek, pacient v léčení často selhává.
Účinky rostliny:
Domácí léčba ekzému
Režimová doporučení
Při léčbě musíte v každém případě především upravit životosprávu. Z jídelníčku je třeba v době léčby ekzému omezit nebo i vyloučit živočišné bílkoviny - maso, mléko, mléčné výrobky, dále uměle dozrávající tropické ovoce. Snižte příjem cukru a rostlinných tuků.
Ekzémy se velmi lepší, když začnete užívat při vaření nebo po lžičkách 100% za studená lisovaný kličkový nebo kukuřičný olej.
Šupinatá kůže a zánět očních víček hlásí, že máte nedostatek vitaminu B6 (pyridoxinu). Ten je nezbytný pro zdravou kůži. Nejlepším zdrojem vitaminu B6 jsou obilné klíčky, pšeničné otruby, růžičková kapusta, zelí, slunečnicová semínka a celozrnné obiloviny.
Bylinné čaje na ekzém
- Popíjejte čisticí čaj: smíchejte 40 g natě čekanky obecné, 20 g kořene pampelišky (smetanky lékařské) s listem, 20 g kořene jehlice trnité, 10 g natě violky trojbarevné a 10 g natě rdesna ptačího. 2 lžíce směsi přelijte 0,5 1 vroucí vody a 20 minut vyluhujte. Čaj dejte do termosky a popíjejte ho celý den.
- Dětský nervový ekzém zmírňuje kopřiva dvoudomá: 1 čajovou lžičku sušeného listu přelijte 150 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte, dítěti oslaďte. Pije se 3x denně.
- Na mokvavý ekzém pijte nálev ze směsi 40 g kvetoucích vršků violky trojbarevné, 40 g listu kopřivy dvoudomé a 40 g jetele lučního. Přelijte 1 čajovou lžičku směsi 150 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte. Pijte 3x denně.
- Při mokvavých ekzémech se zaměřte na byliny posilující ledviny - pijte urologické čaje.
- Čaj ze smetanky lékařské, pampelišky: 1 čajovou lžičku sušených listů a 1 čajovou lžičku sušeného kořene přelijte 200 ml vroucí vody, 20 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně.
- Při suchých ekzémech se zaměřte na byliny posilující játra: 1 čajovou lžičku hořce žlutého a 1 čajovou lžičku máty peprné přelijete 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte a pijte 2x denně.
Tinktury na ekzém
Při suchých ekzémech je vhodná tinktura z ostropestře mariánského, smilu píšečného a vlaštovičníku většího. U mokvavých ekzémů používejte tinkturu z lichořeřišnice větší a vřesu
obecného. Tinktury zakoupíte v obchodě s bylinkami nebo si je můžete vyrobit sami.
Koupele
- Suché ekzémy oplachujte v nálevu ze sliznatých bylin, hlavně slézu lesního, ze semen lnu setého nebo chaluhy bublinatky: 1 vrchovatou lžíci byliny přelijte 0,5 1 vroucí vody, 20 minut vyluhujte a sceďte. Postižená místa oplachujte 2x až 3x denně.
- Mokvavé ekzémy oplachujte v nálevu z kořene lopuchu většího nebo květu měsíčku lékařského: 1 vrchovatou lžíci sušeného květu měsíčku přelijte 0,5 l vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte. Postižená místa oplachujte 2x denně.
- Při ekzémech na rukou koupejte ruce v nálevu z divoce rostoucího slézu nebo v nálevu z řepíku lékařského: 1 hrst sušeného řepíku přelijte 1 l vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Ve vlažném nálevu si oplachujte postižená místa lx denně po dobu 10-15 minut.
- Ekzémy se mohou často objevovat u kojenců. Napřed musíte zjistit, dali dítě netrpí nějakou alergií. Teprve pak můžete nasadit starý osvědčený domácí prostředek, kterým je hypermangan. Zevně použitý napomáhá k rychlejšímu hojení ekzému a kožních vyrážek. Do koupele přidejte pár zrníček hypermanganu. Lázeň musí být jen slabě růžová!
Obklady na ekzém
Plenková vyrážka - opruzení, opruzenina: nechávejte děťátko často svlečené na čerstvém vzduchu. Opruzeniny zmírníte studeným obkladem z nálevu měsíčku lékařského nebo řepíku lékařského, které přikládáte na krátkou dobu na postižená místa.
Masti proti ekzému
Česneková mast na suché ekzémy: 0,5 kg vepřového sádla vyškvařte s 30 g třeného česneku, 2 čajovými lžičkami strouhaného křenu, 1 cibulí, 1 lžící pelyňku pravého a 3 lžícemi kostivalu lékařského. Nechte přes noc odstát. Mastí potírejte postižená suchá místa.