cukrovka diabetes byliny bylinky babske rady caje tinkturyCukrovka - při onemocnění cukrovkou (diabetes mellitus) dochází v organismu ke špatnému využívání cukru - glukózy. Glukóza se dostává do buněk v nedostatečné míře, hromadí se v krvi a dostává se do moči. Močí se ztrácí a strhává s sebou vodu, což vede k častějšímu močení. Ztráta vody se spolu s nadměrným množstvím glukózy v krvi podílí na vzniku žízně. Onemocnění je zapříčiněno nedostatkem inzulínu nebo jeho malou účinností. 


Účinky rostliny:

Nedostatek inzulinu způsobuje i poruchy metabolismu tuků, bílkovin a celkové látkové výměny. Příčinou je změněná funkce slinivky břišní, ale i podprahově jater. Cukrovka se dělí na dva typy: 

  • Diabetes - 1. typ: závislý na inzulinu, vzniká častěji v mládí na autoimunitním podkladě, má značný sklon k těžkým akutním komplikacím včetně kómatu, je nezbytné je podávání inzulinu, jehož je při tomto typu v těle nedostatek. Začátek cukrovky typu I v dospělosti je méně častý.
  • Diabetes - 2. typ: nezávislý na inzulinu, vzniká spíše u starších, mnohdy obézních pacientů s výskytem cukrovky v rodině. Má méně dramatické příznaky, ale neléčený může vést rovněž ke komplikacím. Pro úpravu stavu někdy stačí dieta, až při těžším průběhu se nasazuje léčba. Tento druhý typ je v populaci častější a velmi dobře při něm pomáhá bylinná léčba.


Domácí léčba cukrovky, diabetu

Režimová opatření

  • Zde se zaměříme hlavně na léčení cukrovky typu 2. Pacient obvykle při: hází s některým z výše uvedených příznaků - zejména si stěžuje na žízeň a časté močení. Nezřídka podléhá různým infekcím nebo trpí plísňovým onemocněním. 
  • V první řadě je důležitá úprava stravy s omezením cukrů, řád s pravidelným příjem potravy v určitých časových intervalech, udržování přiměleiie tělesné hmotnosti.Vytvořte si dietní jídelníček obsahující potraviny,  které dokážou snižovat cukry v krvi (tyto účinky má například čočka, fazolové lusky, ředkvičky, kedlubny ad.).
  • Dbejte hlavně na dostatečný příjem vitaminu C pro úpravu funkce jater, dále příjem hořčin a stopových prvků. Po upravení jídelníčku přejděte na podpůrnou léčbu pomocí kvalitních potravin a bylin.
  • Ve stravě snižte také příjem tuků, které se podle nejnovějších studií nejvíce podílejí na vzniku cukrovky. Tuky jsou i rostlinné oleje! Z doporučených olejů jsou nejkvalitnější oleje ze světlice barvířské a lněný. Ty obsahují nejvíce omega-3 mastných kyselin potřebných pro tělo. 
  • Přes léto denně snězte 5 kusů syrových listů šalvěje lékařské. Přes zimu pijte během dne a mezi jídly po dobu 3 týdnů lx či 2x denně 200 ml šťávy z bílého zelí. Můžete opakovat až za 1 měsíc.
  • Pijete 150 ml čerstvé šťávy z červené řepy 4x denně.
  • Užívejte hořčičná semena po 1 čajové lžičce 3x denně.
  • Jezte čerstvé i sušené brusinky.

 

Bylinné čaje na cukrovku, diabetes

Čaje pomáhají na úpravu cukrovky a zlepšení obtíží s močením.

Připravte směs 15 g listu borůvky černé, 15 g listu kopřivy dvoudomé, 10 g kořene lopuchu většího, 5 g smetanky lékařské a 5 g lněných semínek: 1 čajovou lžičku směsi přelijte 150 ml vroucí vody, 20 minut nechte vyluhovat a sceďte. Pijte 3x denně, 1 šálek před jídlem.

Smíchejte 20 g natě jeřabiny lékařské, 20 g listu borůvky černé, 5 g kůry krušiny olšové a 5 g listu břízy bělokoré: přelijte 1 čajovou lžičku směsi 150 ml vroucí vody, nechte vyluhovat, až čaj zchladne a pak sceďte. Pijte 3x denně po jednom šálku před jídlem.

Připravte léčivou směs 15 g natě jeřabiny lékařské, 15 g lusku fazolu obecného bez semen, 15 g listu borůvky černé, 5 g listu máty peprné a 5 g listu smetanky lékařské: 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, vyluhujte 20 minut a pak sceďte. Pijte 3x denně, a to polovinu šálku 15 minut před jídlem a druhou polovinu 30 minut po jídle.

Připravte směs 20 g natě violky trojbarevné, 20 g chaluhy bublinatky, 10 g listu kopřivy dvoudomé, 10 g kořene lopuchu většího a 10 g natě rdesna ptačího (truskavce): 1 čajovou lžičku směsi přelijte 150 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte a pijte 2x denně po 1 šálku.

Smíchejte 25 g listu nebo květu slézu lesního, 25 g natě řebříčku obecného, 25 g listu kassie úzkolisté, 12,5 g listu máty peprné, 5 g květu měsíčku lékařského, 5 g natě violky trojbarevné a 5 g kořene jehlice trnité: 3 lžíce této směsi přelijete 0,5 1 vroucí vody a 15 minut vyluhujte. Vypijte v průběhu dne.

Přelijte 1 lžíci jeřabiny lékařské 1 1 vroucí vody a nechte 20 minut vyluhovat pod pokličkou. Užívejte 100 ml čaje 4-6x denně před jídlem a po jídle.

Přelijte 1 lžíci mladých lístků a výhonků z vlochyně bahenní 200 ml vroucí vody, asi 10 minut vařte na slabém ohni, ochlaďte a sceďte. Užívejte 3x denně 1 lžíci čaje.

V lidové medicíně se při onemocnění cukrovkou nejčastěji užívá fazol obecný - lusky bez semen. Podporuje tvorbu inzulinu, působí dobře na ledviny a močové cesty a dodává tělu potřebné minerální látky.

Povařte 1 lžíci fazolových lusků (bez semen) 15 minut v 1 l vody. Do horkého odvaru přidejte další byliny: 1 lžíci listu kopřivy, 2 lžíce listu borůvky černé a 2 lžíce natě jestřabiny lékařské. Nechte 10 minut vyluhovat a pak sceďte. Pijte několikrát denně vždy před jídlem.


Tinktura na cukrovku

Při onemocnění cukrovkou je rovněž velice užitečná tinktura z vlaštovičníku většího nebo z lichořeřišnice.


Obklad (doplňková léčba)

Připravte si nálev z 20 g natě mochny husí, 20 g lusku fazolu obecného bez semene, 10 g listu borůvky černé, 10 g listu ostružníku křovitého a 10 g listu kopřivy dvoudomé: 3 lžíce směsi přelijete 200 ml vroucí vody, nechte 5 minut vyluhovat a sceďte. Pohodlně ulehněte a na oblast slinivky přiložte plátno namočené v teplém nálevu. Obklad nechte na místě 2 hodiny a přikryjte ho ještě suchým bavlněným ručníkem. Během aplikace vám musí být teplo a snažte se relaxovat.