bercove vredy byliny bylinky babske rady obklady masti lecba doporuceni a opatreniBércové vředy - bývají častou komplikací žilní nedostatečnosti, která je zapříčiněna porušenou látkovou výměnou spolu s chybami ve stravování - hlavně nedostatkem vitaminu P (bioflavonoidů). Vitamin P je vícesložkový vitamin, který působí na pružnost cév. Jeho nedostatek vede k lámavosti cév (fragilitě kapilár) a ztrátě jejich pružnosti. Pokožka bérců v důsledku nedostatečného prokrvování není potřebně vyživována a je náchylná k poranění.


Účinky rostliny:

I z malých defektů na povrchu kůže se často vyvine špatně se hojící vřed, který zasahuje až do hlubších vrstev pokožky. Příčinami vzniku tohoto onemocnění bývá obezita, prodělaný zánět hlubokých žil a také dědičné sklony. Velkou měrou přispívá i nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání.

Domácí léčba bércových vředů

Režimová opatření

  • Především je třeba upravit stravu a dodávat tělu dostatek bioflavonoidů - například rutinu, který jako silný antioxidant mimo jiné zabraňuje oxidaci vitaminu C. Do jídelníčku pravidelně zařaďte borůvky, čerstvou petrželovou nať, salát, šípky, černý rybíz, modré hrozny, celozrnnou pohanku, červené zelí, křen
  • Vyhýbejte se hlavně nikotinu z cigaret, ten způsobuje stažení cév, což zhoršuje a narušuje krevní oběh. 
  • Přes léto denně snězte tři snítky petrželové natě. 
  • Teple se obouvejte, noste bavlněné ponožky, které nestahují. Udržujte končetiny v teple. Podchlazením se zhorší prokrvení, a tak se vytvoří předpoklady pro vznik vředu. Řemínky mezi prsty u sandálů mohou rovněž zhoršit důležitý krevní oběh. Nepoužívejte střevíce s otevřenou špičkou ani boty na vysokých podpatcích. Nechoďte naboso.
  • Předcházejte jakémukoli poranění nohou
  • V období zrání borůvek snězte denně malou misku borůvek.
  • V zimním období pijte šípkový čaj a jezte džem z borůvek

 

Masti na bércové vředy (bércáky)

  • Na bércové vředy účinně působí mast z měsíčku lékařského. Natrhejte dvě plné hrsti měsíčku. Čerstvé bylinky (použijte stvol, květ, list) drobně nasekejte a dejte do kastrůlku s 250 g čistého kvalitního vepřového sádla. Nechte zesklovatět, odstavte a nechte stát do druhého dne. Potom opět zahřejte, propasírujte, nalijte do nádoby a uložte v chladnu a temnu.
  • Stejným způsobem můžete vyrobit i mast z kostivalu lékařského, který má také hojivé vlastnosti.

 

Obklady na bércové vředy (bércáky)

  • Do studeného odvaru z přesličky rolní namočte plátno a přiložte na bércový vřed. Obklad přikládejte na noc. 2 lžíce přesličky vařte v 0,5 l vody 15 minut, 20 minut vyluhujte a sceďte. 
  • Listy hlávkového zelí přikládejte na vředy a zatvrdlá místa. Lépe se pak hojí. (Pozor ale na otevřené rány! Pro vysoký obsah enzymů nelze zelí na rány dávat.) Nasekané zelné listy přiložte na postižená místa a překryjte. Vše volně omotejte obinadlem nebo bandáží. Zelný list postupně „vytáhne" hnis a změkčí rány. Zelný zábal přikládejte několikrát denně.
  • Na špatně se hojící vředy si udělejte obklad z kořene puškvorce obecného: v 0,5 1 vody vařte 3 minuty pokrájený kořen puškvorce a pak sceďte. V odvaru namočte obklad, který přiložíte na vředy.
  • Na bércové vředy přikládejte vyždímaný ručník namočený v octové vodě (jeden díl octa a deset dílů vody).