akne trudovitost uhry bylinky byliny babske rady obklady bylinne cajeAkné - trudovitost je kožní onemocnění charakterizované zánětem mazových žláz. Vyskytuje se hlavně u dospívající mládeže, a to v důsledku hormonálních změn a určitých vrozených dispozic. Nejvíce bývá postižen obličej, hrudník a horní část zad. Záněty jsou nepříjemné a bolestivé. Léčba tohoto onemocnění nebývá vždy úspěšná. K ucpávání mazových žláz dochází pod povrchem kůže a nepomůže žádné čištění. Akné nezpůsobuje mastnota zvenku, ale uvnitř pod kůží.


Účinky rostliny:

Důležité je zmírnit záněty a ošetřovat pleť co nejšetrněji. Pokud totiž budete kůži kosmetickými přípravky co nejvíce odmašťovat, mazové žlázky se budou snažit co nejvíce znovu produkovat maz a zanítí se. Dostanete se tak do začarovaného kruhu.

Domácí léčba akné

Režimová opatření

  • Ani domácí léčba akné nabývá snadná, je třeba mít trpělivost. A také si uvědomte, že neodbornými zásahy můžete projevy nemoci zhoršit. Důležité je zmírnit zánět a s pletí zacházet velmi jemně - například ji neodmašťovat kosmetickými přípravky. Tím byste mazové žlázy stále dráždili a projevy zánětu by se zhoršovaly.
  • Toto onemocnění souvisí s činností nadledvin, které pomáhají regulovat hormonální systém v těle a orgánově spadají pod ledviny. Na začátku léčby nejprve 4 týdny užívejte ledvinový čaj, začněte první den po úplňku. Potom další 4 týdny užívejte čaj na zlepšení látkové výměny. Z jídelníčku vylučte mléko a mléčné produkty. Maso jezte jenom 2x týdně a vyhýbejte se hamburgerům a hranolkům a podobným průmyslově zpracovaným potravinám a jídlům.
  • Řeřišnice pročišťuje organismus a zlepšuje stav pleti s akné. Mladé listy a výhonky řeřišnice hořké se výborně hodí do jarních zdravotních salátů, omelet nebo i smažených vajec. Snažte se jíst zásadotvornou stravu. Omezte v jídelníčku živočišné bílkoviny, které krev okyselují.

 

Bylinné čaje proti akné, trudovitosti

  • Ledvinový čaj: smíchejte 20 g kvetoucí natě celíku zlatobýlu, 10 g natě mateřídoušky úzkolisté a 10 g natě rdesna ptačího. Vše dejte do 0,5 l studené vody a nechte projít varem necelé 2 minuty, potom 10 minut louhujte a přeceďte. Poté dejte čaj do termosky a celý den po šálcích popíjejte.
  • Čaj na zlepšení látkové výměny: smíchejte po 25 g natě z mladé kopřivy dvoudomé, břízy bělokoré, meduňky lékařské a 10 g krušinové kůry (z krušiny olšové). 2 čajové lžičky směsi přelijete 250 ml vroucí vody, 10 minut louhujte a pijte 3x denně před jídlem. 
  • Čaj z březového listí břízy bělokoré se dobře uplatňuje proti akné a jemným vyrážkám. Přibližně 2 hrsti listů přelijte 300 ml vroucí vody, nechte pár sekund přejít varem, 1 hodinu vyluhujte a potom sceďte. Várku rozdělte na 3 díly a studený čaj pijte ráno, v poledne a večer. 
  • Čaj na čištění krve při akné: připravte směs ze 2 lžic listí břízy bělokoré, 1 lžíce kopřivy dvoudomé a 1 lžíce přesličky rolní. Vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně. 

 

Obklady na akné

  • Smíchejte 30 g květu heřmánku pravého a 20 g natě mateřídoušky úzkolisté, 2 lžíce směsi přelijte 0,5 1 vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat. Tento nálev používejte k obkladům, k omývání, do koupele (dávku ale zvyšte).
  • Obklady z kořene lopuchu většího jsou velmi účinné: 50 g sušeného kořene povařte v 0,5 1 vody na mírném ohni 20 minut. Sceďte a obklady teplé asi 36 °C přikládejte na postižená místa na 10 minut. 
  • Bylinné obklady lze připravit ze šalvěje lékařské nebo majoránky zahradní. Dává se 1 vrchovatá lžíce na 200 ml vroucí vody, zalijte a 10 minut vyluhujte. Vlažný obklad přikládejte na postižené místo. 
  • Místa postižená akné si omývejte odvarem z mladých výhonků a listů maliníku obecného. Vhoďte 1 hrst maliníku do 300 ml vroucí vody a 5-10 minut vařte, 15 minut vyluhujte a pak sceďte.