Uši patří mezi smyslové orgány, které zajišťují sluch a rovnováhu, proto se porucha tohoto orgánu projeví právě v těchto oblastech. Časté potíže uší postihují většinou starší populaci. Postižený si stěžuje na hučení, zvonění, šum v uších, nedoslýchavost, závratě a nestabilní chůzi. U malých dětí se zase při infekčních onemocněních setkáváme se zánětem středního ucha. Potíže uší podle orientální medicíny jsou spojené s hormonální činností pohlavních orgánů.
Účinky rostliny:
Domácí léčba nemocí uší
Režimová opatření a doporučení
- Při nedoslýchavosti, zvonění nebo šumu v uších doplňte do stravy hlavně zinek a vitamin A. Nejlepším zdrojem je včelí pyl, který obsahuje i velké množství aminokyselin. Užívejte ho 1 čajovou lžičku 2x denně. Každý druhý den si uši polévejte několik sekund studenou vodou, a to pro lepší prokrvení této oblasti. Hlava zůstává suchá.
Tinktura
- Pokud vám v uších šumí a zhoršuje se sluch, užívejte vnitřně tinkturu z jinanu dvoulaločného, kterou zakoupíte v obchodě s bylinami.
Kapky
- Při hučení v uších si každou hodinu nakapejte do každého ucha 4-8 kapek šťávy z kokošky pastuší tobolky.
- Při zánětech, nedoslýchavosti či šumění kapejte do ucha šťávu z aloe stromovité nebo z netřesku střešního. Před tím vytřete ucho olejem. Kapejte 2x či 3x denně 2 kapky čerstvé šťávy. Můžete šťávu nakapat na vatový tampon, který vsunete do ucha.
- Pokud nemáte k dispozici čerstvé bylinky, nakapte na vatu švédské kapky, vatu vsuňte do zvukovodu a nechte působit. Zánět středouší se rychleji vyhojí.
Obklady
- Obklad na zánět připravte ze směsi 20 g máty peprné, 20 g mateřídoušky úzkolisté a 40 g natě komonice lékařské. Hrst bylin spařte na plátně vroucí vodou a udělejte obklad na ucho tak, aby se zápar dostal dovnitř.
- Při zánětu středního ucha vhoďte do vroucí vody hrst pelyňku pravého a napařte si choré ucho. Po napaření hned přiložte odvar ze směsi stejných dílů heřmánku pravého a řebříčku obecného, který vařte 5 minut. Přikládejte na ucho obklad tak horký, jak snesete.
- Při bolestech ucha z prochladnutí si připravte směs stejných dílů popence obecného , šalvěje lékařské a řebříčku obecn éh o . Přelijte 2 čajové lžičky směsi 300 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Teplým nálevem se vymývají uši nebo se přikládají teplé obklady.
- Na bolesti za ušima u dětí i u dospělých použijte obklady z tvarohu, do něhož jste zamíchali rozetřený česnek. Obklad přiložte na bolestivé místo za ušima a zavažte šátkem.
Koupel
- Při hučení v uších vezměte stejný díl květu hlohu obecného s listem, kořene pampelišky (smetanky lékařské) s natí, kvetoucí nať nebo listy šalvěje lékařské a kvetoucí nať pryskyřníku prudkého. Vařte 1 hrst směsi v 1 1 vody 10 minut a sceďte do teplé koupele, která má trvat asi 8 minut. Koupejte nohy i ruce.