alergie pyl potraviny byliny bylinky babske radyPřecitlivělost na jídlo, kvetoucí stromy, prach, zvířecí srst apod. rok od roku stoupá a postihuje lidi jakéhokoli věku. Tělo reaguje na podněty zvenčí, ale hlavní problém leží v naší duši a myšlení. Alergie má vždy silnou psychosomatickou složku. Alergie oslabuje játra, látkovou výměnu a projeví se somatický - tělesný - problém, jako je slzení, otoky, podráždění kůže, svědění atd. Léčba je vždy zdlouhavá a onemocnění může přejít do chronického stavu.


Účinky rostliny:

Domácí léčba alergie

  • Při alergii dodržujete postní kúry k odstranění jedů z organismu. Doporučuje se půst vždy jeden den v týdnu, kdy máte na jídelníčku jen zeleninu (může být i vařená). Každé tři měsíce pak 7 dnů půstu, což znamená celý týden nejíst žádné živočišné bílkoviny. Během postní kúry by se pravidelně měla vyprazdňovat střeva očistnými klystýry. Přitom je třeba pít hodně vody a zeleninové šťávy: 250 ml šťávy z mrkve a červené řepy, 350 ml šťávy z mrkve, 100 ml celerové šťávy a 250 ml šťávy z mrkve a brambor. Půst je důležitým léčebným prostředkem a zeleninové šťávy výborným detoxikačním činidlem.
  • Chlebový nápoj (kvas) se vyrábí z chleba a obsahuje důležité minerální látky, vitaminy skupiny B a významně se podílí na látkové výměně. Používá se i při kožních vyrážkách a ekzémech. Nakrájejte 2-3 kg černého žitného chleba na kostky a pomalu je pečte v troubě, dokud nebudou tmavě hnědé. Chléb pak zalijte 7 až 8 l vroucí vody a nechte 6 hodin vyluhovat. Potom ho rozmačkejte pořádně ve vodě, rozmíchejte a navrch rozdrobte 1 kostku droždí. V teple nechte asi 12 hodin kynout. Potom přidejte ještě 1 1 studené vody a směs přeceďte přes gázu. Kvas pijte 3x denně vždy 200 ml bez přidání cukru. Kvas tiší žízeň a doporučuje se po těžké namáhavé práci a při sportování. Je velmi léčivý při onemocnění látkové výměny, například při obezitě, dně, revmatických chorobách, arterioskleróze apod.
  • U různých druhů alergie, například při kopřivce, senné rýmě či astmatických záchvatech, pomáhají semena ostropestřce mariánského, který i naše babičky znaly jako nejlepší rostlinný lék na játra. Dejte 1 čajovou lžičku nadrobno roztlučeného semene ostropestřce mariánského do 0,5 l vody, uveďte do varu, krátce povařte a potom přidejte vždy 1 čajovou lžičku kořene pampelišky (smetanky lékařské), natě řepíku a natě třezalky tečkované. Nechte asi 20 minut vylouhovat. Přeceďte a pijte 2x či 3x denně půl hodiny před jídlem. V dnešní době můžete zakoupit tinkturu ostropestřce mariánského, která je účinnější než čaj ze semen.

 

Alergie na pyl

  • Léčba vždy začíná na Hromnice, tj. 2. února, kdy je příroda v útlumu a nic nekvete. Každý den snězte 1 čajovou lžičku pylu zakoupeného v prodejnách s včelími produkty. Pyl takto požívejte až do května, tedy do období, kdy se začne objevovat pyl kvetoucích rostlin. Vaše tělo si však už samo vytvořilo ochranné látky. Kúru můžete každoročně opakovat. 

 

Alergie na potraviny

  • V tomto případě jsou nejúčinnější postní kúry, aby se z organismu odstranily jedy, které vyvolávají alergické reakce. Dva týdny jezte jen brambory a rýži natural, přitom pijte pouze vodu. S největší pravděpodobností zjistíte, že nepříjemné symptomy podstatně zeslábly nebo zcela zmizely. Po dvou týdnech rozšiřte svůj jídelníček o další potraviny, například zeleninu. Pokud se váš zdravotní stav v průběhu třetího týdne nezhorší, můžete vycházet z toho, že tyto potraviny nejsou pro vás nebezpečné a lze je beze strachu zařadit do běžného každodenního jídelníčku. Začněte jíst každý následující týden novou potravinu, jako mléčné výrobky, ořechy, cukr, čokoládu, slunečnicový olej, ovoce nebo maso. Dříve nebo později objevíte jeden či více druhů potravin, které nesnášíte a které vám způsobují po konzumaci nevolnost. Tyto potraviny musíte z jídelníčku vyloučit.
  • Velmi dobře zabírá čtrnáctidenní pročištění organismu - sestavte si jídelníček bez mléčných výrobků, masa a bílé mouky, ale s léčivými bylinami (například užívejte čaje z kapitoly Látková výměna).