astma byliny bylinky babske rady caje sirupy koupele obkladyRozeznáváme několik typů astmatu: průduškové astma (astma bronchiale) vzniká náhlým zúžením průdušek. Podkladem je chronický zánět průdušek, který zesiluje reakci dýchacích cest na různé podněty - zevní vlivy, infekce, emoce, fyzickou námahu. Reakci vyvolávají i některé alergeny - pyl, prach, peří, určité potraviny, které jsou vyvolavateli i dalších onemocnění: atopického ekzému, senné rýmy. Často je ve hře rovněž vliv psychický. 


Účinky rostliny:

Srdeční astma (astma cardiale) se projevuje noční záchvatovou dusností. Vzniká na základě závažné poruchy levé srdeční komory, která není schopna v dostatečné míře přečerpávat krev, ta se hromadí v plicích a vyvolává dušnost (a někdy až plicní edém). Dušnost se vždy zhoršuje vleže, posazením se potíže zmírňují. 
Může vzniknout i smíšené astma, to při kombinaci obou faktorů. Abychom předešli častým záchvatům, je třeba uvědomit si svůj styl života.  Pobyt v zakouřené místnosti, pití alkoholu, špatná strava s nedostatkem vitaminů a minerálních látek, časté stresové situace - to vše vyvolává a podporuje záchvaty. Dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu, dechová cvičení, zdravá strava a poklidný život bez těžkých emocí onemocnění výrazně zmírňují.

 

Domácí léčba astmatu

Dechová cvičení:

  • U astmatického záchvatu musíte umět hlavně vydechovat. Nejlepší cvičení je, když nafukujete balónky. U malých dětí se doporučuje hra na flétnu, při níž se úžasně cvičí dech a uvolnění. 
  • Lidé trpící průduškovým astmatem s alergiemi mají většinou problém v nedostatku molybdenu. Jeho zdrojem jsou celozrnné obiloviny, hlavně pšenice špalda, dále rýže natural, červené fazole, zelí, špenát, čočka, droždí, žlutý hrách, fazole adzuki. 
  • Důležitá je dieta na podporu funkce jater, z léčiv jsou nejlepší tinktury: smil písečný, bříza bělokorá nebo ostropestřec mariánský. 

 

Bylinné čaje na astma bronchiale

  • Z plicníku lékařského, kopřivy dvoudomé, omanu pravého, anýzu vonného, jablečníku obecného, květu lípy obecné si namíchejte směs ze stejných dílů, na 200 ml vroucí vody dejte vrchovatou čajovou lžičku směsi, vyluhujte 15 minut a popíjejte 3x denně. 
  • Jako uklidňující čaj při záchvatu pomáhá čaj z majoránky zahradní: 1 čajovou lžičku majoránky přelijte 150 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat a sceďte. Pijte po doušcích 2x denně.
  • Čaj proti záchvatu: pukléřku islandskou, květ bezu černého, květ heřmánku pravého, mateřídoušku úzkolistou, lékořici lysou, plicník lékařský smísíte ve stejném množství, pak 1 vrchovatou lžíci směsi zalijte 200 ml vroucí vody, nechte 15 minut vyluhovat a sceďte. Užívejte 3x denně 1 šálek čaje.
  • Proti křečovitému kašli při astmatickém záchvatu je výborný čaj z mateřídoušky úzkolisté: 3 lžičky suché natě mateřídoušky přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat, sceďte, můžete přisladit medem. Pijte 3 šálky denně.
  • Další léčivá bylinka je proskurník lékařský, jako prostředek proti kašli ji používali i Egypťané před pěti tisíci lety. Proskurník nevařte ani nespařujte, aby neztratil své léčivé účinky. Pouze 2 čajové lžičky nechte 8 hodin vyluhovat ve 200 ml studené vody, potom sceďte a ohřejte na vlažný nápoj.

 

Výluh na astma z proskurníku

  • Studený výluh z proskurníku můžete smíchat s čajovou směsí z fenyklu obecného, mateřídoušky úzkolisté, lípy obecné. Večer si připravte proskurníkový výluh a ráno ho smíchejte s čajovou směsí připravenou ve formě nálevu.

 

Sirup na astma

  • Proskurníkový sirup: 1 čajovou lžičku z kořene proskurníku vyluhujte ve 100 ml vody při pokojové teplotě nejméně 3 hodiny, sceďte a doplňte vodou opět na 100 ml, přidejte 60 g medu a pořádně zamíchejte. Dávkujete dospělému 1 lžíci každé 2 hodiny, dětem 1 čajovou lžičku každé 2 hodiny.

 

Koupele

  • Mateřídoušková koupel proti kašli: 200 g suché natě mateřídoušky úzkolisté dejte do 4 l vody. Nať krátce povařte, vyluhujte 5 minut, sceďte a nalijte do připravené koupele. Koupel by měla být tak horká, jak ji snesete. V této koupeli provádějte dechová cvičení. Koupel by měla trvat 20 minut.
  • Účinně působí i horké koupele rukou a nohou nebo horké obklady na hruď a břicho.

 

Obklady při astmatu

  • Při chronickém astmatu mažte hruď a záda čerstvě vyškvařeným a ztuhlým sádlem. Zabalte plátnem a ulehněte. Pod hlavu si dejte dost polštářů, ať neležíte vodorovně.