nezit zanet vlasoveho mazoveho vacku furunkl byliny bylinky babske rady obklady cajeNežit neboli furunkl vzniká zánětem a zhnisáním vlasového váčku v kůži. Nežity jsou hlubší nežli puchýřky při akné. Zánět váčku je způsoben bakteriemi a vznik hnisu pod kůží je vlastně výrazem boje organismu proti těmto vetřelcům. Při nešetrné manipulaci a ošetření zejména na horním rtu může dojít k rozšíření nežitů. Vzniku nežitu nahrává snížená o dolnost organismu, zejména v důsledku nedostatku vitaminů, při cukrovce apod.


Účinky rostliny:

Domácí léčba nežitu

Režimová opatření a doporučení

  • Důležitá je úprava jídelníčku. Jezte hodně zeleniny a ovoce, kysaného zelí, celozrnných obilovin.

Bylinné čaje

  • Pijte čaje na zlepšení látkové výměny: smíchejte 30 g listu kopřivy dvoudomé, 20 g natě třezalky tečkované, 10 g listu pelyňku pravého a 10 g listu šalvěje lékařské. Přelijte 1 lžíci směsi 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
  • Smíchejte 40 g lučního jetele, 30 g kopřivy dvoudomé, 5 g měsíčku lékařského a 25 g dubové kůry: 2 čajové lžičky směsi dejte do 200 ml vroucí vody, 5 minut vařte, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denné po jídle.
  • Kopřiva čistí krev, z listů, nejlépe čerstvých, se připravuje odvar proti vyrážkám. Zalijte 10 lístků z kopřivy dvoudomé 200 ml studené vody a asi za půl hodiny uveďte do varu, vařte 5 minut, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně.
  • Čaj z macešky trojbarevné je vhodný prostředek na čištění krve i pro děti trpící vyrážkami: 2 čajové lžičky macešky přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně. Dávky léků z macešky nesmí být silné ani je není možné dlouhodobě užívat, protože působí projímavé a mohou vyvolat i zvracení.
  • Odvar z kořene a listů pampelišky (smetanky lékařské) se užívá proti kožním chorobám (vyrážkám): 2 čajové lžičky sušené pampelišky (list a kořen) dejte do vroucí vody a vařte 5 minut, vyluhujte také 5 minut, pak sceďte. Pijte 2x denně.
  • Dejte 60 g kořene lopuchu p lstn a téh o do 1 1 vroucí vody. Vařte 10 minut, 5 minut vyluhujte, sceďte a pijte 3x denně vždy šálek tohoto teplého čaje.

 

Obklady

  • Čerstvé kořínky lopuchu plstnatého nastrouhejte a přiložte na nežity. Obklad změkčí nežit, zmírní svědění i bolesti a zabrání vzniku dalších.
  • Nežity okamžitě změknou a prasknou bez bolesti, přiložíte-li na ně mast, kterou připravíte ze stejných dílů kysaného zelí a medu. Směs natřete na plátýnko a přiložte na postižené místo.
  • Na postižené místo přikládejte obklady z šedého jílu s příměsí nadrobno nasekaného jitrocelové listí z jitrocele kopinatého. Obklad se dává na plátýnko a vyměňuje se.