zacpa byliny bylinky babske rady caje rezimova doporuceniZácpou trpí stále více lidí. Jen málokdo ví, že zdravé je mít stolici minimálně jedenkrát denně. Nepravidelné a namáhavé vyprazdňování, kdy je stolice je tuhá, suchá a zapáchá, znamená, že látková výměna je zpomalená, je narušena normální funkce střeva, hromadí se hnilobné bakterie a probíhají kvasné procesy, a tak vznikají škodlivé, prudce jedovaté látky, které prostupují stěnou střeva přímo do krve. Pomalu, ale jistě si otravujete celý organismus. 


Účinky rostliny:

Zácpa je původcem jiných potíží, například bolestí hlavy, chronických zánětů různých orgánů, nádorových onemocnění, křečových žil, bolestí v zádech ad. Zácpu většinou způsobuje nedostatek vlákniny ve stravě, nepravidelná strava či nedostatek tekutin. Na jejím vzniku se podílí i nedostatek pohybu, stres, napětí a hormonální poruchy.

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Chronickou zácpu, střídání zácpy s průjmem či krev ve stolici vždy musí vyšetřit proktolog. Léčbu zácpy je možné zahájit bylinami či režimovými opatřeními (více pohybu ad.), ale došetření lékařem je nezbytné. 

 

Domácí léčba zácpy

Režimová opatření a doporučení

  • Vláknina má významný účinek na vaše střeva. Svou přítomností ve stravě podporuje střevní pohyby - peristaltiku. Vláknina na sebe váže vodu, a tím změkčuje střevní obsah a usnadňuje jeho vylučování. Zdrojem vlákniny je listová zelenina, kořenová zelenina, ovoce, semena, luštěniny, obiloviny či celozrnné výrobky.
  • Při vytváření návyku na pravidelnou stolici je vhodný klystýr. Zaveďte do konečníku klystýr s 200 ml studené vody. Udržte v sobě nálev 1 minutu a pak se vyprázdněte. Klystýr provádějte vždy ve stejnou denní dobu. 
  • Snažte se odbourat lékárenská projímadla. Ta dráždí celý trávicí systém a také vzniká nepříjemný návyk. Stolice musí odcházet přirozeně! Pomáhá jemné masírování břicha krouživými pohyby. 
  • Účinné je krátké osprchování břicha studenou vodou, čímž dojde k silnému prokrvení v této oblasti.
  • Pijte dostatek tekutin. Ráno nalačno vypijte 1-2 sklenice vody nebo bylinného čaje. Nepijte během jídla. Pijte 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle. Denně celkem vypijte 2-2,5 1 tekutin. 
  • Používejte minerální vody s projímavým účinkem.
  • Vyvarujte se přejídání, které způsobuje zácpu! Mějte na mysli, že zácpu může vyvolávat černý čaj a káva. 
  • Projímavé účinky mají švestky, sušené švestky, jablka, fíky, jahody, lékořice, syrový hlávková salát, špenát a kysané zelí.
  • Fíková kúra: 4 až 8 omytých fíků dejte do 0,5 1 vlažné vody a nechte je přes noc namáčet. Ráno fíky snězte a vodu, v níž se máčely, vypijte.  Pokud chcete kúru zesílit, místo vody použijte olivový olej a fíky namáčejte 24 hodin. Jakmile máte stolici pravidelnou, kúru ukončete. 
  • Každé ráno na lačný žaludek vypijte 150 ml šťávy z kysaného zelí. Jezte hodně syrového kysaného zelí.
  • Lněné semeno je jeden z nejlepších prostředků proti zácpě. Dodává střevu sliz a vlákninu. Celé semeno rozkousejte, pokud vám už zuby neslouží, pomelte ho a můžete ho přidávat do jídla - do kaší, tvarohu, salátů apod. Jinak užívejte 2-3 čajové lžičky semene lnu 3x denně.

 

Bylinné čaje proti zácpě

  • Projímavý čaj připravte z 1 čajové lžičky semene anýzu vonného,  čajových lžiček krušinové kůry, plodu rakytníku řešetlákového, kořene lékořice lysé a 3 čajových lžiček listu senný. Povařte 2 čajové lžičky směsi 20 minut ve 250 ml vody a sceďte. Pijte 1-2 šálky denně, hlavně večer.
  • Připravte směs 15 g krušinové kůry a 30 g listu máty peprné: 1 lžíci směsi přelijte 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte večer.