Žloutenka je lidový název pro zánět jater - hepatitidu. Obvykle je způsobena viry. Nahromadění žlutého barviva v tkáních, kůži a očích je typickým projevem hepatitidy neboli žloutenky. Dále se projevuje nucení na zvracení, zvracení, ztráta chuti k jídlu, citlivost v pravém podbřišku, svalové bolesti a bolest kloubů. Infekční žloutenka může dosáhnout až rozsahu epidemie. Virus typu B se vyskytuje v krvi nakažených osob a rozšiřuje se injekční jehlou, sexuálním stykem apod. Je proto třeba vždy dbát na řádnou hygienu.
Účinky rostliny:
Při prvních příznacích musíte co nejrychleji vyhledat odbornou pomoc, teprve po návratu z nemocnice lze léčbu podpořit bylinkami, abyste pomohli játrům zbavit se škodlivin.
TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Léčba žloutenky vždy spadá do rukou infekcionisty. Léčba bylinkami je alternativní podpůrná metoda. Názory infekcionisty vždy akceptujte.
Domácí léčba žloutenky, hepatitidy
Režimová opatření
- U žloutenky typu A je nutné zabezpečit hlavně hygienu, po použití WC si vždy umýt ruce a udržovat záchod v naprosté čistotě. Pamatuji si, že když na základní škole propukla žloutenka, na záchodě jsme si museli ruce umývat v ředěném chloru, dezinfekcí se umývaly lavice, kliky i madla. V prvé řadě však začněte držet přísnou dietu určenou pro játra.
- Kurkuma je bylina používaná jako koření. V celé Asii se lze setkat s používáním této byliny, mezi jejíž „kompetence" patří i léčba žloutenky. Prášek kurkumy dostane koupit v obchodě se zdravou výživovou. Přidávejte ji do každého jídla.
Bylinné čaje
- Při žloutence popíjejte bylinný čaj z 25 g natě routy, 100 g květu smilu písečného a 15 g listu máty peprné. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
- Smíchejte 50 g kořene pampelišky (smetanky lékařské), 50 g natě pampelišky, 25 g natě meduňky lékařské a 25 g listu slézu přehlíženého. Přelijte 1 vrchovatou lžičku směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x až 4x denně teplý čaj před jídlem.
- Smíchejte 50 g natě a kořenů smetanky lékařské, 25 g čekanky obecné, 25 g mařinky vonné a 50 g rozrazilu lékařského. Přelijte 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte.
- Pijte 2x denně po doušcích teplý čaj ze směsi 25 g květu měsíčku lékařského a 25 g natě pelyňku pravého. Přelijte 2 čajové lžičky směsi
- 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte před jídlem.
- Při žloutence svařte 15-20 g hořce žlutého v 0,5 1 vody, vyvařte na poloviční objem a sceďte. Vypijte vše najednou vždy ráno nalačno.
- Přelijte 1 čajovou lžičku rozdrcených semen ostropestřce mariánského 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2-3 šálky denně.
Tinktury
- Schizandra (klanopraška čínská) je orientální bylina asi jako u nás ostropestřec mariánský. Dokáže likvidovat toxiny v játrech a je protizánětlivá. Zakoupíte ji v podobě tinktury v obchodě a bylinkami.
- Velmi účinná je vlaštovičníková tinktura.