nizky tlak krve hypotenze byliny bylinky babske rady bylinne caje koupeleCo je to vlastně tlak krve? Je to tlak působící na stěnu cév, zejména tepen. Vzniká vypuzováním krve ze srdce do aorty. Krevní tlak stoupá a klesá podle průběhu srdečního cyklu. Výška tlaku je ovlivňována silou vypuzování krve ze srdce, stavem stěn aorty a odporem, který proudící krvi kladou drobnější cévy. Krevní tlak si lidské tělo udržuje v určitém rozmezí. Kolísání se projevuje jako nízký nebo vysoký krevní tlak. 


Účinky rostliny:

Určující hodnoty jsou pod 110/70 torr (mm Hg). Nízký tlak krve (hypotenze) není přímo poruchou zdraví, i když na druhou stranu může způsobovat poruchy v prokrvení (nedokrvení) mozku i jiných orgánů. Lidé trpící nízkým tlakem si stěžují na slabost, únavu, nedostatek energie, sklon k mdlobám při prudkém vstávání nebo při dlouhém stání. Vyskytuje se u bledých mladých lidí, kteří rychle vyrostli, stejně tak u starších lidí, jejichž krevní oběh je citlivý například na vedro nebo fyzické zatížení. Nízký tlak způsobuje nedostatečné prokrvení břišních orgánů, zrychlený tep a pocit slabosti kolem srdce.

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: První pomoc při nízkém tlaku krve a různá doporučení jsou uvedená zde. 

 

Domácí léčba nízkého krevního tlaku, hypotenze

Režimová opatření a doporučení

  • Snesete-li to váš žaludek, je vhodné pít zrnkovou kávu, která zvyšuje krevní tlak, a také červené víno.

  • Pravidelně se věnujte sportům, například plavání. 

  • V sezóně navštěvujte alespoň lx týdně saunu. Saunování podporuje srdeční činnost, prokrvuje celé tělo.

  • Popíjejte celerovou šťávu, půl šálku 2x denně. 

  • Povařte 2 cibule (i se slupkou) velikosti vejce se 100 g kandovaného cukru 10-15minut, čaj pijte po doušcích 3x denně.

 

Bylinné čaje

  • Na nízký tlak krve je nejůčinnější bylinou rozmarýn lékařský: 2 čajové lžičky přelijte 200 ml studené vody a pomalu zahřívejte k varu, pak odstavte a ihned sceďte. Pijte 2 šálky denně, nejlépe ráno a večer. 

  • Smíchejte po 25 g hlohu obecného, kopřivy dvoudomé a měsíčku lékařského. Večer naložte 25 g jmelí bílého (bez bobulí) do 3 šálků studené vody, směs hlohu, kopřivy a měsíčku přelijte 3 šálky vroucí vody, 5 minut vyluhujte. K tomuto horkému čaji přidejte studený výluh ze jmelí, sceďte. Pijte 3 šálky denně.

  • Rozmarýnové víno na zvýšení krevního tlaku: 20 g sušeného rozmarýnového listu dejte do 1 1 bílého vína (suchého ryzlinku), nechte 1 týden vyluhovat a slijte. Uskladněte v chladu. Vydrží až 1 měsíc. Užívejte 2x-3x denně 200 ml.

 

Koupele

  • Při nízkém tlaku krve přidávejte do koupele 15 kapek rozmarýnové silice, kterou nejdříve smícháte s 1 sklenic í smetany, aby se pořádně rozpustila, a směs nalijete do koupele. Koupel by měla být teplá 38-39° C a trvat by měla 20-30 minut. Potom se krátce osprchujte studenou vodou. Zabalte se do osušky. Potom si ještě na 20 minut lehněte a teple se přikryjte. Koupel si udělejte 2x týdně.

  • Přelijte 100 g oloupaného puškvorcového kořene 1 1 vroucí vody, nechte 15 minut vyluhovat, znovu krátce povařte a sceďte do koupele.  Lázeň trvá 20-30 minut.

  • Dejte si 2x-3x denně střídavou sprchu. Nejdříve se osprchujte horkou, co snesete, a potom krátce studenou vodou.