nechutenstvi anorexie byliny bylinky babske rady caje obklady doporuceniAnorexie (nechutenství) může mít řadu příčin, včetně vlivu některých léků. Běžně vzniká u horečnatých infekčních onemocnění, ale to není tak závažné. Vážnější onemocnění je mentální anorexie - ta postihuje převážně mladé dívky či ženy, které se snaží zhubnout, odmítají jídlo a vyvolávají si zvracení. Dochází k výraznému poklesu tělesné hmotnosti, přesto se postižené touto nemocí stále považují za tlusté. Přibývají často další psychické změny - hysterie a neurotické rysy, nezralost osobnosti atd. Léčba této psychické poruchy je velmi obtížná.


Účinky rostliny:

Domácí léčba nechutenství, anorexie

Režimová opatření a doporučení při nechutenství, anorexii

  • Za prevenci u tohoto onemocnění považuji dobré rodinné vztahy, zvýšenou pozornost dospívající dívence a povzbuzování sebevědomí. Pokud je rodina zaměřena na zdravou výživu a vládnou dobré rodinné vztahy, je šance se tomuto onemocnění u dospívající dcery vyhnout nebo je včas podchytit a řešit.
  • Jakmile zjistíte u postižené dívky či ženy (vzácněji pak u chlapců a mužů) příznaky mentální anorexie, bylinná léčba příliš nepomůže. Je třeba si i uvědomit, že nikdo za vás, za rodiče tento problém nevyřeší. Odborníci vám poradí, ale práce na duševní úrovni jak u vás, tak u dcery je jen na vás samotných. Příčina mentální anorexie je většinou u matky. Matka se více soustředí na své partnerské vztahy, na jiné sourozence nebo sama na sebe a to způsobuje u postiženého člověka pocit nedostatku lásky a sebevědomí. V pubertě vzniklá situace přechází v boj mezi dcerou a matkou. Dcera se kvůli svému postavení v rodině neumí dostatečně bránit, a tak se začne silně soustředit na sebe i na svou zlobu. Jakmile matka pochopí postoj k dceři, a hlavně dokáže být k sobě kritická, udělá první krok k řešení tohoto závažného problému. Pokud to matka nepochopí, pak dcera sama je schopna si uvědomit výchovné chyby svých rodičů teprve v pozdějším věku, a tím dojít k vlastnímu poznání a řešení problému. Mezitím však vlastně jedná stejně jako matka. Také se soustředí na sebe a pozornost si vynucuje tím, že sama sebe poškozuje.
  • Velmi vhodná je regresní terapie, kineziologie a konzultace - rozbor vlastního dětství. Samozřejmě u odborníků s mnohaletou praxí a zkušenostmi v této oblasti.
  • Při onemocnění mentální anorexií je důležité se soustředit na dostatek vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Nedoporučuji tabletovou formou, ale spíše nemocnou vést k tomu, aby výživné látky přicházely do těla pomocí stravy. A neustále připomínat, že strava je základ krásného a zdravého těla. Pokud je osoba hodně zesláblá, podávejte jí čerstvou šťávu z ovoce nebo zeleniny - 3x denně 300 ml a ledvinový čaj 2x denně. Pořádně rozvařte rýži natural nebo špaldu s mrkví a pokapejte několika kapkami panenského oleje, nejlepší je ze světlíku lékařského. 
  • Do jídelníčku přidávejte listy bazalky, která zvyšuje chuť k jídlu, uklidňuje nervy a zvyšuje činnost ledvin. 
  • Naše babičky neznaly přímo anorexii, ale podobné onemocnění přiřazovaly k tělesné slabosti a nechutenství. Na posílení organismu se doporučovala polévka se sušeného žitného chleba: žitný chleba nakrájejte na kostičky a usušte. Hrst kostiček přelijte 200 ml vroucí vody, nechte chleba rozpustit a máte připravenou velmi vydatnou polévku. 
  • Osoby slabé a hubené mají jíst zvláště před spaním jablka nebo pít asi 200 ml čerstvého jablečného moštu.

 

Bylinný čaj

  • Popencový čaj: 10 g popence obecného vařte asi 10 minut v 0,5 l vody, půl hodiny vyluhujte a sceďte. Pijte přes den. Popenec povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení a působí příznivě na odhlenění žaludku.

Další vhodné rostliny na léčbu nechutenství:  

  • Pažitka - ráno si dejte chléb s tvarohem a čerstvou pažitkou. Tradiční bylinka obsahuje éterické oleje, které urychlují a zlepšují látkovou výměnu, a tím vyvolávají chuť k jídlu.Pažitka - Ráno si dejte chléb s tvarohem a čerstvou pažitkou. Tradiční bylinka obsahuje éterické oleje, které urychlují a zlepšují látkovou výměnu, a tím vyvolávají chuť k jídlu.
  • Chmelový čaj - hořčiny obsažené v chmelu jsou vynikajícím stimulátorem chuti. Čtyři lžičky chmelových šišek (z lékárny) zalijte 1 litrem vroucí vody a nechte zakryté 10 minut louhovat. Čaj pijte vlažný po malých doušcích, hodinu před obědem a před večeří.
  • Zázvor - okořeňte si jídlo čerstvým zázvorem nebo cucejte zázvorové bonbony. Látky, které jsou příčinou jeho štiplavé chuti, podporují tvorbu žaludečních šťáv. Pro povzbuzení trávení proto pijte zdravý zázvorový čaj: 1 lžíci čerstvého jemně nastrouhaného zázvoru přelijte šálkem vroucí vody a nechte 5-8 minut louhovat. Poté přeceďte a pijte teplý.
  • Skořice - aromatické koření způsobuje zvýšenou tvorbu trávicích šťáv, čímž spouští v mozku signál „chci jíst". Na čaj spařte polovinu lžičky skořicové kůry šálkem vroucí vody a po 10 minutách přeceďte. Teplý a neslazený čaj pijte před jídlem.
  • Ovocné či zeleninové šťávy - mezi jídly vypijte sklenici zeleninové (rajčatové, mrkvové nebo celerové), případně neslazené ovocné šťávy. Ta stimuluje trávení a zvýší vám chuť na příští jídlo.

 

Obklad

  • Pro tělesně slabé jsou vhodné obklady z řebříčku obecného: 15-20 g řebříčku vařte 10 minut v 0,5 1 vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Odvarem potírejte tělo nebo přikládejte obklady z odvaru.