Narušená látková výměna (metabolismus) brzdí fungování orgánů celého těla. Vyvolává onemocnění cukrovkou, otylost, kožní choroby, dnu, revmatismus, zvýšení krevního tlaku, střevní choroby, krevní choroby atd. Co vejde do těla, musí být organismem přetvořeno (metabolizováno) a nepoužitelné látky musí být vyloučeny. Pokud to organismus nezvládne, zůstávají odpadní látky v těle a celý organismus zatěžují.
Účinky rostliny:
V dnešní moderní stravě, kterou konzumujete, je trvalý nedostatek výživných látek nutných pro správnou látkovou výměnu. Strava našich předků tyto látky běžně obsahovala. Například odtučněné mléko ztrácí s tukem kromě vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E) i množství prvků jako mangan, selen, molybden, chrom a částečně i hořčík, vápník a zinek. Podle mých zkušeností z poradny klient často nemůže jmenovat jedinou potravinu ve svém jídelníčku, z níž by jeho tělo získávalo přirozenou formu vitaminu C nebo vápníku.
Dodávání chybějících složek potravy je velmi složitá záležitost. Jednak proto, že množství chybějících látek je silně individuální. Každý reaguje jinak nebo potřebuje něco jiného. A jednak proto, že je třeba opatrnosti kvůli předávkování, zvláště když se výživné látky doplňují tabletovou formou.
Konkrétně pro látkovou výměnu je, mimo řadu dalších prvků, velmi důležitý jod. Hormony, které tvoří štítná žláza, obsahují právě jod. A tyto hormony jsou důležité pro látkovou výměnu. Působí na většinu orgánů těla. Zvyšují spotřebu kyslíku a metabolismus, zrychlují srdeční činnost a jsou důležité pro správný vývoj mozku v dětství. Jejich nadbytek nebo nedostatek způsobuje celou řadu potíží.
Domácí léčba poruch matabolismu
- Jak je zmíněno výše, je léčení velmi individuální. Každý podle svých příznaků potřebuje něco jiného.
- Do denního života si zařaďte cvičení na prokrvení tkání a orgánů. Pro nemocné je vhodné dechové cvičení, které také velmi dobře prokrvuje organismus.
- Chybějící složky výživy se snažte doplnit z přírodních zdrojů.
- Prakticky všechny potřebné prvky jsou obsaženy v mořských řasách a v melase z cukrové třtiny. V jídelníčku pro svou nutriční hodnotu by se měla často objevovat celozrnná pšenice, obilné klíčky, otruby, rýže natural, ječmen, žito, ovesné vločky, kroupy, proso, pohanka, luštěniny, semena slunečnice, dýně, lnu, sezamu, ořechy, mořská sůl, dostatek sezónního ovoce a zeleniny.
Jód
- Jód je zbytný pro správné fungování celé látkové výměny. Ruku na srdce, kdy jste se naposledy zamysleli, kolik jodu dostanete do svého těla a z jakých potravin? Potřebný denní příjem jodu není nijak velký, ale je velmi nezbytný! Stačí 150-300 mg denně, poďle hmotnosti těla. Dospívající mládež, těhotné a kojící ženy mají potřebu joflu větší. Nejlepšími zdroji jodu jsou mořské řasy, treska, tresčí latra, makrela, humr, losos, sleď, višně, třešně, mořská sůl. Z bylin především karbinec evropský a mořská řasa bublinatka. I pobyt u moře je vhodný zdroj jodu, který tak dostáváte do těla pomocí inhalace.
- Bublinatku pomelte na prášek a zamíchejte do kuchyňské soli. Při solení pokrmů tak získáváte zároveň i jod. Bublinatka má pro někoho (obzvláště pro malé děti) nepříjemnou chuť po rybách. Uvedeným způsobem tuto nepříjemnost odstraníte.
- Užívejte půl čajové lžičky pomleté bublinatky ráno a večer nalačno a hodně ji zapijte vodou. Bublinatka obsahuje dostatek slizu a dobře působí i ve střevech.
- V sezóně jezte hodně třešní a višní. Nezapomeňte ani na zimní období a připravte si z třešní a višní kompoty.
Bylinné čaje
- Přelijte 1 čajovou lžičku karbince evropského 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte, pijte 3x denně nalačno. Čaj obsahuje dostatek jodu a posiluje činnost srdce.
- Smíchejte 30 g listu kopřivy, 20 g natě třezalky, 10 g listu pelyňku pravého a 10 g listu šalvěje: 1 lžíci směsi přelijte 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte. Pijte 3x denně. Tento čaj je příznivý na látkovou výměnu a zlepšuje zažívání.
- Připravte směs 20 g chaluhy bublinatky, 10 g kůry krušiny olšové, 10 g kořene pýru plazivého a 10 g kořene jehlice trnité: 1 čajovou lžičku směsi povařte 3 minuty ve 150 ml vody 15 minut, vyluhujte a sceďte. Pijte 1-2 šálky denně po dobu 1-2 týdnů. Čaj je účinný na vylučování přebytečné tekutiny z tkání.
- Smíchejte 10 g kořene pampelišky (smetanky lékařské) a 10 g plodů šípků (růže šípkové): dejte 2 čajové lžičky směsi na 200 ml vody, 3 minuty vařte, 10 minut vyluhujte a sceďte. Můžete osladit medem. Pijte 2x denně.
- Zázvor povzbuzuje tvorbu trávicích šťáv a tradičně se používá k léčení zažívacích problémů včetně nevolnosti a zvracení. Prokrvuje a odhleňuje organismus, čímž zvyšuje látkovou výměnu. Pomáhá rovněž jako prevence proti chřipce. Zázvorový kořen nastrouhejte do zeleninového salátu nebo 1 čajovou lžičku nastrouhaného kořene přelijte 150 ml vroucí vody a pijte po doušcích.
Koupele
- Na posílení látkové výměny se nejvíce hodí koupel z ovesné slámy: 50-100 g slámy přelijte 2 1 vody, vařte 30 minut, sceďte do vody na koupel 38 °C teplé. Koupejte se 15 až 20 minut.
- Horká pára s vysokou vlhkostí rozšiřuje cévy, zlepšuje se tak prokrvení kůže a začne hojné vylučování potu. Přímo a rychle je z organismu odstraněn přebytek kyseliny mléčné. V parní lázní použijte kartáč a kartáčujte celé tělo od paty k hlavě. Kůže zčervená, póry se otevřou a povzbudí se látková výměna.