materske mleko tvorba materskeho mleka podpora utlum byliny bylinky babske rady cajeTvorba mateřského mléka je způsobena laktací v mléčné žláze prsu ženy. Vše spouští hormonální systém už během těhotenství. Prsní žlázy nejprve vylučují mlezivo, které se po porodu přeměnění na mateřské mléko. Podnětem pro tvorbu a vylučování mateřského mléka je sání bradavek dítětem (po odstavení dítěte se tvorba mléka zastaví). Během období kojení (laktace) se u ženy přerušuje menstruační cyklus.


Účinky rostliny:

Lidské mateřské mléko je určeno k výživě dítěte. Má optimální složení všech živin, minerálních látek, vitaminů a tekutin potřebných pro kojence. Zároveň dokáže dítě chránit před některými infekcemi, protože obsahuje i protilátky od matky. Ovšem do mléka přecházejí od matky také cizorodé látky (například léky). Proto užívání jakýchkoli léků i různých vitaminových doplňků během kojení je nutné konzultovat s lékařem, abyste kojením svému dítěti neublížila.

 

Domácí léčba poruch tvorby mateřského mléka

Režimová opatření a doporučení

  • V první řadě musí mít kojící matka dostatečnou výživu (správné složení živin, vitaminy, vápník, dostatek tekutin).
  • Po porodu nastane do dvou až tří dnů dostatečná tvorba mateřského mléka. V tomto období může mít žena pocit přeplnění prsů. Tyto pocity lze odstranit horkou sprchou nebo horkými obklady na prsa před kojením. Pak nakrmte své miminko nebo mléko odsajte odsávačkou na mateřské mléko, kterou zakoupíte v obchodech se zdravotními potřebami. Pocit přeplnění prsů obvykle zmizí do 48 hodin. 
  • Pokud vás po kojení pálí bradavky nebo jsou zanícené, zkuste do nich vetřít trochu mateřského mléka (ano, čtete správně) či tvarohu ("z alobalu") místo krému. Mateřské mléko je léčebné a pomáhá na bolestivé bradavky či jejich zánět stejně dobře jako medicínské masti. Na zánět bradavek se dále hodí olše lepkavá (rozdrcený list). Některé ženy mluví o pozitivním vlivu rozmačkaného listu hlávkového zelí. Drtina se přikládá přímo na zanícené místo a vede k úlevě. Samozřejmostí je pohodlné prodyšné prádlo (bavlna), pít hodně tekutin. Nic nezkazíte ani čajem z měsíčku lékařského.
  • Pozor na agresivní prací prášky. Při kojení jsou bradavky velmi citlivé a nevhodné prací prostředky mohou vyvolat nepříjemnou reakci. 
  • Naučte se odstřikovat mateřské mléko. Odstřikujte mléko odsávačkou nebo ručně. Pokud nemůžete kojit z důvodů své nepřítomnosti, může osoba pečující o dítě dávat dítěti odstříkané mléko. Odstříkané mateřské mléko vydrží v chladničce 72 hodin.
    Čerstvě odstříkané mléko v uzavřené nádobě může zůstat v místnosti s pokojovou teplotou 5-6 hodin.

 

Bylinné čaje a podporu a útlum tvorby mateřského mléka (laktace)

Na zvýšení tvorby mateřského mléka:

  • Smíchejte 20 g semene kmínu, 30 g semene fenyklu obecného a 20 g semene anýzu vonného: 1 lžíci směsi přelijte 200 ml vroucí vody a 20 minut vyluhujte. Pijte 2x denně před jídlem. 
  • Přelijte 3 čajové lžičky rozsekané kopřivy dvoudomé 0,5 1 vroucí vody, 10 minut vyluhujte a pijte v průběhu dne. 
  • Připravte směs stejných dílů natě jestřabiny lékařské, listu kopřivy dvoudomé, semen anýzu vonného a semen kmínu: do 0,5 l vroucí vody dejte 2 lžíce směsi, vařte 3 minuty, 20 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 6x denně malý šálek 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
  • Přelijte 2 čajové lžičky rozmělněných plodů jestřabiny lékařské 500 ml vroucí vody. Nálev popíjejte během dne. Usušenou nať mateřídoušky úzkolisté rozmělněte na prášek, snězte ho několikrát denně na špičku nože a zapijte. Totéž můžete udělat i s natí sporýše lékařského.

Čaj na snížení tvorby mateřského mléka:

  • Smíchejte 20 g listu ořešáku vlašského, 40 g šištic chmelu otáčivého a 40 g listu šalvěje lékařské: 2 čajové lžičky směsi přelijte 250 ml vroucí vody, 20 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x-3x denně před jídlem.