Zbytnění prostaty - předstojné žlázy u mužů - se dává do souvislosti s pohlavními hormony. Projevuje se především obtížemi při vyprazdňování močového měchýře. Tyto potíže se začnou projevovat okolo padesátého roku života. Nemocní mají častější nutkání se vymočit, proud moči je slabý a pomalý a komplikace se stupňují.
Účinky rostliny:
Proto tyto potíže ze studu nepřehlížejte a řešte je s odborníkem. Zadržování moči spojené s prostatou vytváří podmínky pro vznik a šíření infekce, která se může dostat až do ledvin.
Domácí léčba nemocí prostaty
- Nejdůležitějšími pro dobrou funkci prostaty jsou zinek a vitamin A. Zdroj zinku najdete ve včelím pylu, který lze zakoupit v prodejnách pro včelaře. Pozor na tablety se včelím pylem! Přečtěte si, kolik pylu je obsaženo v jedné tabletě. Většinou bývá 5-10%, a to je málo. Včelí pyl je nejúčinnější ve fermentovaném stavu. Smíchejte 1 kg rouškového pylu, 250 ml vody a 150 g medu. V teplé vodě rozpusťte med, přidejte pyl a uhněťte těsto. Nechte ho odpočinout a vychladnout na stole. Pak těsto natlačte do zavařovací láhve, zatižte podobně jako okurky, lehce zakryjte plátnem a nechte zhruba týden fermentovat při teplotě 35° C. Fermentovaný pyl uschovejte v chladu. Užívejte ráno a večer jednu čajovou lžičku až do požití celé dávky. Vitamin A najdete v másle, plnotučném domácím mléku, vaječném žloutku, telecích játrech, sledi a makrele.
- Jezte 2 lžíce dýhových semínek 3x denně. Zpevňuje to svalovinu močového měchýře.
- Popíjejte 6 týdnů alkalickou minerálku. V minerálce můžete rozmíchat 1 čajovou lžičku rouškového pylu, 2x denně. K tomu užívejte pivovarnické kvasnice.
- Užívejte 3x denně 1 čajovou lžičku rozemletého lněného semene. Nebo si na snídani zamíchejte 1 lžíci rozemletých lněných semínek do misky plno tučného tvarohu.
Bylinné čaje
- Bylinná směs na prostatu: stejný dílem smíchejte celík zlatobýl, vrbovku malokvětou, vřes obecný a komonici lékařskou. Přelijte 1 lžíci směsi 250 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně před jídlem.
- Kopřiva dvoudomá blokuje enzym odpovědný za nadměrné zvětšování prostaty. Kořen kopřivy je nejúčinnější při léčbě středně pokročilé zvětšené prostaty: 15-25 g očištěného kořene dejte do 0,5 1 vody, vařte 10 minut, 20 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně šálek teplého čaje.
- Smíchejte 30 g celíku zlatobýlu, 15 g pýru plazivého, 15 g jehlice trnité, 15 g kořene kopřivy dvoudomé, 15 g přesličky rolní a 10 g dobromysli obecné: 2 čajové lžičky směsi dejte do 200 ml vody a nechte vařit 3 minuty, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně půl hodiny před jídlem. Po minimálně 4 týdnech si udělejte měsíční přestávku a pak kúru opakujte.
- Připravte směs stejných dílů listu černého rybízu, listu brusinky obecné, listu ostružiny (ostružníku křovitého) a listu maliníku obecného: 2 čajové lžičky směsi přelijete 200 ml vroucí vody a 10 minut vyluhujte. Pijte 2x denně, abyste předešli zánětu močových cest při potížích s prostatou.
- Směs při zánětu prostaty: smíchejte 20 g celíku zlatobýlu, 7 g heřmánku pravého, 10 g přesličky rolní, 15 g třezalky tečkované, 20 g růže šípkové, 20 g truskavce ptačího, 20 g řebříčku obecného, 15 g máty peprné a 15 g semen fenyklu obecného. Dejte 1 vrchovatou lžíci směsi do 0,5 1 vroucí vody, 10 minut vařte, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně 1 šálek teplého čaje.
- Vařte hrst vřesových květů z vřesu obecného v 1 litru vody tak dlouho, až se objem zmenší na jednu třetinu, sceďte. Pijte teplé po lžičkách, 2 šálky denně.
- Jednou z nejlepších bylinek na nemoci prostaty je vrbovka, informace o bylině jsou uvedené zde.
Obklad
- Na noc přikládejte obklady na krajinu hráze, horkou kašičku připravenou z rozvařených mletých semínek pískavice řeckého sena nebo lnu. Mezi nohy umístěte obalený termofor pro důsledné prohřátí krajiny hráze. Prostata potřebuje teplo.