Moje babička říkávala: „Lepší spaní nežli papání." Tato stará lidová moudrost upozorňuje, že spánek dodává více životní energie než jídlo. Denní biorytmus udává střídání dne a noci ve 24hodinovém rytmu. Přes den za světla pracujete, jíte, pijete, jste tvořiví. Jakmile slunce ukončí svou denní pouť a nastane tma, dostaví se únava a touha po odpočinku, která nás nutí k ulehnutí a spánku.
Účinky rostliny:
Ve spánku se tělo regeneruje a čerpá energii na nový tvůrčí den. Pokud tento denní biorytmus narušujete tím, že chodíte spát v pozdních hodinách, špatně večer jíte, přes den trpíte stresem a vypětím a pijete alkohol či kávu, narušíte vnitřní biorytmus a vznikne porucha spánku, kterou můžete opět odstranit nastolením řádu! Nedostatkem spánku vzniká velká únava, zpomalí se myšlení, tvořivost, jste podráždění a nervově vyčerpaní. Život ve spěchu a neustálém stresu nic dobrého nepřinese.
Domácí léčba nespavosti
Režimová opatření a doporučení
- Poruchami spánku více trpí ženy, které jsou citlivější na emocionální podněty. To neznamená, že se to mužů netýká. Emocionální nevyrovnanost oslabuje hlavně nadledviny, které jsou zodpovědné za produkci tzv. antistresových hormonů. Lidové léčitelství nabízí celou řadu postupů a prostředků na úpravu spánku, a proto si každý musí najít sám ten správný lék proti nespavosti - podle své psychiky, charakteru a temperamentu. Například pro cholerika nebude účinná léčba, která zabírá u melancholika.
- Zvyšte příjem vitaminu B5 - jezte hodně jablka, sušené meruňky, burské oříšky, sušené fíky a telecí játra. Snižuje únavu a zlepšuje nespavost. K večeru se nepřejídejte. Choďte spát polohladoví. Těžká masitá večeře způsobuje neklidný spánek.
- Studené nohy bývají příčinou obtížného usínání. Zahřejte je třením a pak je sprchujte ledovou vodou. Pořádně osušte, promasírujte a běžte spát.
- Choďte spát nejpozději okolo 22. hodiny. Spánek od půlnoci do druhé hodiny ranní nejvíc posiluje.
- Pro děti na neklidný spánek: před spaním dejte dítěti 2 lžíce včelího medu.
- Fíky jsou účinný prostředek na spánek, který byl známý už v době Římanů. Před spánkem nebo v noci, když se probudíte a nemůžete usnout, snězte čtyři fíky.
- Nespavost zahání 200 ml vlažného mléka s 1 lžící medu.
- Před spaním snězte 3 jablka, dokážou uklidnit a zlepšit usínání.
Bylinné čaje
- Jedna z nejúžasnějších bylin na usínání je kozlík lékařský. Dejte 5 g kořene kozlíku lékařského do 200 ml studené vody, nechte 24 hodin vyluhovat a sceďte. Vypijte najednou večer před spaním.
- Podobné sedativní účinky jako kozlík má i mučenka opletní. Uklidňuje celkově nervy. Udělejte si čaj ze směsi 20 g meduňky lékařské, 20 g mučenky opletní, 20 g kozlíku lékařského a 10 g listu máty peprné.
Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Vypijte před spaním. - Smíchejte 30 g šištic chmelu obecného, 20 g meduňky lékařské a 20 g květu heřmánku pravého: 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte, sceďte a vypijte před spaním.
- Připravte směs 30 g listu máty peprné, 30 g natě meduňky lékařské, 10 g semen fenyklu obecného a 5 g kořene kozlíku lékařského: 2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a pijte těsně před spaním.
- Přelijte 1 vrchovatou čajovou lžičku šištic chmele obecného 150 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte večer při přecitlivělosti a nespavosti. Pokud chmel proti nespavosti používáte při menopauze, pomáhá zároveň tlumit migrény a depresi.
- Smíchejte 35 g kozlíku lékařského, 30 g vachty trojlisté a 35 g máty peprné: 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně, odpoledne a večer.
- Nespavost při špatném prokrvení nohou s močovými potížemi: připravte směs z 20 g vřesu obecného, 20 g meduňky lékařské a 100 g kozlíku lékařského. Dejte 1 čajovou lžičku směsi do 200 ml vroucí vody, vařte 5 minut, sceďte. Pijte ráno a večer šálek tohoto čaje.
- Málo známé je, že na nespavost zabírá bylinka srdečník.
Tinktury na nespavost
- Jedna z nejúžasnějších bylin na usínání je kozlík lékařský. Pach a chuť kozlíku mohou být pro některé lidi velmi nepříjemné. Existují však na trhu tabletky, dražé nebo kozlíkové kapky, které jsou chuťově neutrální. Lze užívat 1 čajovou lžičku kozlíkové tinktury těsně před spaním.
- Tinktura při nespavosti: 20 g chmelových šištic dejte do 100 g konzumního lihu, nechte 3 dny odstát na okně, sceďte a přefiltrujte. Užívejte 20 kapek před spaním na kostce cukru.
Koupele při nespavosti
- Koupel na spánek a lepší usínání: 100 g rozdrceného kořene kozlíku lékařského přelijte 1 l vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte a nalijte do koupele 38 °C teplé. Koupel má trvat 15 minut, pak hned běžte spát.
- Koupel v ovesné slámě: 500 g ovesné slámy vařte 15 minut v 5 l vody. Sceďte do vany s vodou 38 °C teplou. Koupel trvá 15 minut. Pak se osušte a běžte hned spát.
Obklad na nespavost
- Nespavost u dítěte: namočte ručník (plátno) do studené vody a přiložte jej dítěti na způsob krátkého ovinku. Dítě pak brzy usne.