deprese byliny bylinky babske rady bylinne caje koupeleDeprese je stav charakterizovaný nadměrným smutkem. Pocity sklíčenosti, pesimismus nebo sebelítost bývají depresivní reakce na bolestné události v životě a většinou odezní během krátké doby bez nutnosti léčby. Pokud se však objeví chorobná úzkostlivost a smutek, nemocný ztrácí radost ze života, zabývá se myšlenkami na smrt a má sebevražedné sklony, jedná se o závažný stav, který bychom v žádném případě neměli přehlížet.


Účinky rostliny:

U lidí postižených maniodepresí (maniodepresivní psychóza, bipolární afektivní porucha) se střídá obrovská aktivita a nasazení s fázemi ochablosti, únavy a zoufalství. Mezitím bývá krátké období, kdy se postižený cítí normálně. Výkyvy se opakují jednou až dvakrát za rok.

Deprese může propuknout v kterémkoli věku, dokonce i v dětství. Její nejtěžší formy však postihují dospělé, především ženy, které depresemi trpí dvakrát častěji než muži.

Ženy se mohou cítit velmi špatně po porodu. Poporodní deprese začíná asi 3 týdny po porodu a trvá nejméně měsíc. Trvá-li déle nebo je-li velmi silná, je rovněž nutná léčba.

O příčinách deprese a způsobech léčení se neustále vedou živé diskuse. Dnešní lékaři říkají, že určitou roli hrají geny a chemické pochody v mozku.

Mějte na mysli, že na trvalé pocity pesimismu, smutku, beznaděje, na únavu, nespavost nebo myšlenky na smrt vám domácí léčba nepomůže. V takovém případě už musíte vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Je lepší užívat psychofarmaka, než se úplně zhroutit. Deprese bývá někdy také příznakem jiné choroby nebo mohou být příčinou léky, které užíváte. To je nutné konzultovat s lékařem. Hlavně nemějte strach hovořit 0 svých pocitech. Čím dříve se tyto problémy podchytí, tím lépe a rychleji se z nich dostanete!

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Pokud máte těžkou formu deprese, vždy se řiďte pokyny svého psychiatra. Je nutné rozlišit skutečnou depresi od přechodných stavů rozlady nebo úzkostí, které mají reálný podklad v běžném životě (problémy v práci, rozvod, rozchod, úmrtí blízké osoby apod.). Deprese je způsobena organickým poklesem serotoninu v mozku. Léčba bylinami je podpůrná, svévolně nevysazujte antidepresiva, berete-li je. Příznaky skutečné deprese jsou uvedené zde. Mezi hlavní symptom patří dlouhodobý nevysvětllitelný stav smutku. Stav důvodného smutku nemusí být nutně deprese, antidepresiva jsou často nadužívána (v praxi je předepisují je lékaři bez uvážení). 
U maniodepresivní psychózy (stejně jako u všech ostatních psychóz) je vždy nezbytně nutné dodržovat léčbu předepsanou psychiatrem. 

 

Domácí léčba deprese

Režimová opatření a doporučení

Důležitý je určitý životní řád. Občas se zamyslete, zda to, co vylinuje váš každodenní program, je dostatečně uspokojivé, nebo zda jste jen „ve vleku" ostatních. Snažte se dodržovat tato doporučení:

  • Jezte vyváženou sezónní stravu.
  • Dbejte na kvalitní a dostatečný spánek.
  • Mějte na paměti, že alkohol je depresivum! Vyhýbejte se používání drog a alkoholu.
  • Buďte aktivní. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje náladu i spánek. Proto si naplánujte denní cvičení, nejlépe v kolektivu. Choďte plavat do bazénu, zajděte si do sauny.
  • Neizolujte se od druhých. Máte-li smutnou náladu, vyhledejte své přátele nebo blízké a promluvte si o svých problémech, vždyť sdělený problém je poloviční problém.
  • Deprese často přicházejí na podzim nebo v zimě, což způsobuje nedostatek slunečního záření; obvykle se projeví značné výkyvy nálad. Jak jen se to možné, vycházejte na slunce nebo jezděte na slunná místa. Choďte na dlouhé procházky. Pomocí představy si nainstalujte vnitřní světlo imitující sluneční záření, které vás příjemně prohřívá.
  • Pomáhá otužování. Překvapivě jsou pacienti, kteří po opakovaném otužování neměli symptomy deprese a antidepresiva se svolením psychiatra vysadili. 
  • Podpůrnou léčbou je akupunktura. Bylo zjištěno, že se pomocí ní uvolňuje emoce i smutek.

 

Pečujte o své celkové zdraví

Ačkoli bývá deprese často spojována s nějakou emoční ztrátou, častěji spíše souvisí s chemickou nerovnováhou v našem těle, kterou je možné napravit pomocí léčivých bylin, potravinových doplňků, odpočinku, stravy a fyzického pohybu a cvičení. Vhodná dieta může mít obrovský vliv na vaše zdraví. V obdobích deprese či úzkosti vám doporučuji obrátit se na léčitele nebo terapeuta, který se věnuje přírodním léčebným postupům, aby vám pomohl sestavit program užívání vhodných potravinových doplňků na překonání náročného
období a vašich konkrétních potíží.

Fyzický pohyb a cvičení tvoří důležitou součást všech programů na léčbu deprese. Sestavte si plán fyzického cvičení a pohybu, který budete moci dodržovat. Ačkoli je cvičení v posilovně skvělé, nic vás nepovznese na duchu více než kontakt s přírodou - vycházka, turistika, jízda na kole či na kanoi. Odevzdejte své starosti Matce Zemi a mocnému léčivému duchu přírody. Začleňte do svého každodenního života také masáž. Někdy vám vnější péče v podobě masáže může pomoci uzdravit příčinu vašeho problému.

 

Vitaminy, látky a rostliny s antidepresivními účinky

  • Pšeničné otruby a vlašské a lískové ořechy mají silný protidepresivní účinek. Otruby přidávejte do obilných kaší, kyšky, tvarohu: 1 lžíci otrub denně k snídani a asi 10 ks ořechů. 
  • Hořčík je nezbytný pro nervy. Utišuje pocity úzkosti a zabraňuje vzniku negativních emocí. Proto do jídelníčku zařaďte více potravin, které obsahují hořčík: sušené pivovarnické kvasnice, kroupy, lískové ořechy, vlašské ořechy, pšeničné klíčky, otruby, mák, kakao, luštěniny, minerální vodu s obsahem hořčíku.
  • Proti depresivním stavům a náladám účinně působí vitamin C a vitaminy skupiny B. Nejbohatším zdrojem vitaminu C jsou šípky, pažitka, křen, růžičková kapusta, černý rybíz atd. Vitaminy skupiny B jsou v pekařském droždí, sušeném pivovarnickém droždí, v rybách, celozrnných obilovinách, luštěninách.
  • Komplex látek v celeru vyživuje nervy a dodává tělesným buňkám energii, odstraňuje podrážděnost a depresivní stavy. Proto přidávejte hodně celeru do jídelníčku nebo denně vypijte 100 ml celerové šťávy připravené odšťavovačem. Šťáva z celeru se nedoporučuje těhotným ženám!

 

Třezalka - nejznámější bylina proti depresi vůbec ... už od pradávna

Nejúčinnější bylinkou proti depresi je pravděpodobně třezalka tečkovaná. Ačkoli je na trhu propagována, jako by byla nejnovějším objevem, používá se již po staletí při léčbě deprese, úzkosti a narušené funkci nervové soustavy. Je zajímavé, že americká veřejnost objevila třezalku tečkovanou ve stejné době, kdy lidé pojídali většinu populárních chemických antidepresiv jako bonbony. Tato bylina je přinejmenším stejně účinnou alternativou pro ty, kdo se rozhodnou léčit svou nervovou soustavu přírodní cestou.

Třezalka tečkovaná nejvíce pomáhá lidem s mírnou depresí, ačkoli může být užívána i při těžších depresích jako součást celkového léčebného programu společně s úpravou jídelníčku, poradenstvím a fyzickým pohybem. Užívejte Y:z čajové lžičky tinktury třikrát až čtyřikrát denně anebo 2 kapsle třikrát denně. Mnoho lidí doporučuje užívat standardizovaný extrakt s 0,3 procenty hypericinu, ale zjistila jsem, že stejně tak účinný je i extrakt z celých rostlin, pokud se připraví správně.

Třezalka tečkovaná má nepochybně schopnost zlepšit vám náladu, ale její účinky se nedostavují okamžitě - je zapotřebí ji užívat přibližně 3 až 4 týdny, než zjistíte, zda vám pomáhá.

 

Bylinné čaje proti depresi

  • Přelijte 1 čajovou lžičku meduňky lékařské 150 ml vroucí vody. Nechte 10 minut vyluhovat, sceďte a pijte 3x denně. Tento čaj lze používat i dlouhodobě.
  • Připravte směs stejných dílů meduňky lékařské a dobromysli obecné: 1 čajovou lžičku směsi přelijte 100 ml vroucí vody. Nechte 10 minut vyluhovat a sceďte. Čaj se doporučuje pít hlavně na noc, pro klidné usínání a klidný spánek.
  • Přelijte 1 vrchovatou lžíci třezalky tečkované vroucí vodou a celý den po šálcích popíjejte. Třezalka je právem nazývána „bylinou nervů“. Čaj z této byliny je třeba užívat delší dobu, tj. alespoň 25 dnů i více. Pak se teprve projeví její antidepresivní účinky. Neužívejte ji však déle než dva měsíce. Protože je třezalka velice účinná bylina, může snižovat

 

Bylinná směs proti depresi

  • 2 díly heřmánku
  • 1 díl květů brutnáku lékařského (pokud je seženete)
  • 1 díl meduňky lékařské
  • 1/2 dílu květů levandule
  • 1/2 dílu růže

Smíchejte uvedené byliny a připravte si z nich výluh. Pijte jeden šálek čaje třikrát denně.

 

Koupel zmírňující depresi

  • Koupele s mořskou solí nebo s éterickými oleji z meduňky, mandarinky, šalvěje velmi prospívají. Doba koupele by měla být 20 minut. Po koupeli se neutírejte, jenom tělo zabalte do froté županu a ještě si na 20 minut lehněte a teple se přikryjte.

 

Používejte květové esence

Květové esence jsou velmi vhodné při léčbě depresí a působí přímo na daný problém, a to dokonce i v případě, že si nejste jisti tím, co je jeho příčinou.

Najděte si ve svém okolí terapeuta, který se věnuje léčení pomocí květových esencí, a objednejte se k němu, anebo si přečtěte některou z řady vynikajících knih, která vás krok za krokem provede výběrem konkrétní květové esence.

Na stránce  Květové esence - princip účinku, využití pro různé psychické stavy, seznam esencí najdete přehled květových esencí, které se nejvíce doporučují při léčbě psychických poruch.