bodnuti kousnuti hmyzem alergie na bodnuti svedeni po bodnuti byliny bylinky babske rady obkladyNěkterá bodnutí hmyzem jsou jen chvilková nepříjemnost, jiná jsou velmi bolestivá. U některých lidí se může po bodnutí dostavit i silná alergická reakce, která je ohrožuje na životě (anafýlaktický šok). Takový stav vyžaduje neodkladnou lékařskou péči (zavolejte záchrannou lékařskou službu). Po bodnutí se obyčejně dostaví zčervenání, otok, bolest v místě vpichu a později nepříjemné svědění.


Účinky rostliny:

Některý hmyz je infikovaný, je tedy důležité místo vpichu ošetřit a není na škodu si dobu vpichu i zapsat do kalendáře, protože později za několik týdnů může nastat další problém, který je s bodnutím spojený (hlavně u klíšťat).

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Máte-li silné alergické reakce na bodnutí hmyzem, níže uvedený čaj je nedostatečnou léčbou a je nutné ošetření u lékaře s podáním kortikoidů tlumících imunitní reakci organismu. 

 

Domácí léčba bodnutí hmyzem pomocí bylin, bylinek

Bylinný čaj při alergii na bodnutí hmyzem

  • Při alergii na bodnutí hmyzem (včelou) se osvědčil čaj ze směsi 20 g vřesu obecného, 10 g kopřivy dvoudomé a 10 g řepíku lékařského. Jednu lžíci této směsi spařte 250 ml vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a sceďte. Pijte čaj teplý, malými doušky.

 

Obklady na bodnutí hmyzem

  • Největším nebezpečím při bodnutí hmyzem je přenos infekce. Proto je potřeba co nejrychleji potřít místo vpichu syrovou cibulí nebo octem.

  • Na zklidnění výborně působí kvalitní éterický olej z levandule lékařské, kterým potřete postižené místo. Místo vpichu lze rovněž potřít propolisovou tinkturou.

  • Svědění zmírní obklady nebo koupel postiženého místa ve slané vodě. 

  • Při kousnutí hmyzem použijte 30 kapek tinktury ze šalvěje lékařské, kterou rozmíchejte v 150 ml vody a ro zto k p oužijte na o b klady. Pokud nemáte tinkturu, lze dobře použít i běžný nálev ze šalvěje.

  • Na otoky po bodnutí hmyzem použijte čerstvé listy jitrocele kopinatého, mírně je buď rozmělněte nebo vymačkejte. Šťávu z těchto listů natírejte na postižené místo. Šťáva mírní nepříjemné pálení, zmenšuje otok a zabraňuje vytvoření zánětu, hlavně po vpichu žihadla vosy nebo včely.

  • Na místo bodnutí přikládejte rozmačkané listí netřesku střešního. Zmírní se tím pálení a otok se vstřebá. Podobný účinek má i petrželová nať. 

  • Při otoku po bodnutí hmyzem použijte balíček tvarohu vychlazeného v chladničce, do něhož nakapete asi 5 kapek éterického levandulového oleje, zamícháte a přiložíte na postižené místo. Na obklad přiložte kapesník namočený ve vodě a zavažte suchou utěrkou. Obklad nechte hodinu působit a potom vyměňte. Tvaroh přiložte i na noc. Ráno postižené místo osprchujete ledovou vodou. Do dvou dnů pocítíte úlevu.

  • Zanícená místa po bodnutí hmyzem lze léčit čerstvou šťávou vytlačenou z celeru, kterou smícháte s menším množství octa, nejlépe vinného. Směs velmi mírně osolte. Použijte ve formě obkladů na zanícená místa.

  • I hnisavá místa a špatně se hojící místa po bodnutí hmyzem ošetřete roztokem z 30 g natě přesličky rolní, kterou dáte do 0,5 l studené vody a necháte macerovat 2 hodiny. Pak 15 minut povařte a 15 minut vyluhujte. Odvar se používá k omývání míst nebo k obkladům.

  • Při úporném svědění oloupejte brambor, nařežte ho na plátky a těmi potírejte svědící místo. Nebo na něj brambor přiložte ve formě kašovitého obkladu.