Záchvaty padoucnice (epilepsie) jsou vyvolány elektrickými výboji určité části nervových buněk v mozku. Nejčastěji se projevují poruchami vědomí a vnímání a křečemi, ale mohou se projevovat jen záchvatem bolesti hlavy nebo záškuby v určitých svalových skupinách bez ztráty vědomí. Epilepsii mohou také vyvolávat některé světelné podněty, hluboké dýchání, některé léky, stresové situace, nádory na mozku či stavy po mozkové mrtvici.


Účinky rostliny:

Domácí léčba

Režimová dopourčení na snížení záchvatové pohotovosti epilepsie

  • Poruchy uvědomělého myšlení a schopnost logického uvažování jsou spíše fyzikální podstaty než podstaty psychiatrické. Mohly by být způsobeny poruchami metabolismu, nedostatkem vitaminů a nerovnováhou v minerálních látkách. Příkladem je i epilepsie. Nedostatečná výživa, hlavně nedostatek hořčíku a vápníku, může způsobit stavy od lehkého zmatení až po těžké bezvědomí - kóma. Domácí léčba padoucnice je jenom podpůrná a může pouze pomoci slav pacienta zleftšit. K přípravkům od lékaře můžete přidat bylinné čaje a upravit stravu. 
  • V první řadě postiženému epilepsií upravte stravu tak, aby obsahovala co nejvíce hořčíku, vápníku a selenu. Pro lepší vstřebávání těchto minerálních látek potřebuje ještě vitamin E, vitaminy B2 a B6, které se při této léčbě vzájemně podporují. Ale pozor - vysoké dávky hořčíku mohou snížit množství vitaminu E a vápníku v těle. A vysoké dávky vápníku snižují schopnost těla vstřebávat hořčík. Proto je třeba příjem minerálních látek a vitaminů rozdělit během dne. Vápník a vitamin E přijímejte alespoň půl hodiny před jídlem.
  • Nejlepším zdrojem selenu jsou paraořechy, rýže natural, vlašské ořechy, celozrnný chléb, slunečnicová semena a tuňák. 
  • Nejlepším zdrojem hořčíku je kakao, slunečnicová semena, otruby, žitný chléb, dýňová semena a melasa z cukrové třtiny. 
  • Nejlepším zdrojem vápníku jsou sezamová semínka, ovesné vločky, zelené fazolové lusky, sušené fíky, tofu, sardinky v oleji, tvarohové sýry a plnotučné domácí mléko. 
  • Nejlepším zdrojem vitaminu E je pšeničný olej, slunečnicový olej, slunečnicová semena a lískové ořechy. 
  • Nejlepším zdrojem vitaminu B2 (riboflavinu) je droždí, vejce, hovězí maso, vepřové ledviny a plnotučné domácí mléko. 
  • Nejlepším zdrojem vitaminu B6 (pyridoxinu) jsou obilné klíčky, pšeničné otruby, růžičková kapusta, zelí, hovězí maso, treska a hovězí játra. 

 

Bylinné čaje proti epilepsii

  • Padoucnici léčí odvar z kořene pelyňku pravého: 1 čajovou lžičku kořene pelyňku dejte do 200 ml vroucí vody a vařte 5 minut, 30 minut vyluhujte a sceďte. Stačí 1 lžíce odvaru denně, a to ráno na lačný žaludek.
  • Na léčení padoucnice podpůrně působí čajová směs z 30 g natě routy vonné a 20 g kořene kozlíku lékařského. Dejte 3 čajové lžičky směsi do 3 šálků vody vařit na 10 minut a sceďte. Během dne vypijte 3 šálky teplého čaje. Čajovou směs pijte nanejvýš po dobu 6 týdnů, pak přerušte na 8 týdnů a znovu pokračujte.

 

Tinktury proti padoucnici

  • Tinktury a čaje z mučenky červené působí proti křečím, nervovým obtížím a epilepsii. Přelijte 1 čajovou lžičku sušených listů šálkem vroucí vody, 10-15 minut vyluhujte, sceďte a pijte 3x denně. 
  • Kozlík lékařský má podobné účinky jako mučenka. Nejlepší je ve formě tinktury, kterou zakoupíte v lékárně. Užívejte ji 3x denně podle doporučení. Můžete používat i prášek z kořene kozlíku: 1-2 g prášku zapijte vodou, užívejte ho 2x-4x denně.