Mozek je nejdůležitější centrální řídící jednotkou našeho těla. Je to orgán kontroly myšlení, řeči a emocí. Mozek je součástí centrální nervové soustavy (CNS), která koordinuje rovněž zdraví organismu. Na člověka působí každodenní stres, nesprávný způsob výživy, genetické zatížení apod. a to vše má tendenci narušovat rovnováhu organismu i CNS. Výsledkem tohoto narušení je nemoc.
Účinky rostliny:
TIP NEUROLOGA ZBYŇKA MLČOCHA: DŮLEŽITÉ! Při příznacích cévní mozkové příhody vždy okamžitě volejte na 155. Nikdy neřešte poruchu hybnosti končetin nebo poruchu mluveného slova samoléčbou doma. Klíčové je vždy co nejdříve se dostavit do nemocnice! Účinná léčba může být podána jen cca. do 3 hodin od prvních příznaků cévní mozkové příhody, pak mohou být změny nevratné!
Náhlá mozková příhoda - lidově mrtvice - vzniká nedokrvením určité části mozku nebo prasknutím cévky v mozku. Jak nedokrvení, tak vylitá krev vyřadí příslušnou mozkovou oblast z provozu. Rozsah postižení pacienta je závislý na tom, jak velká oblast mozku je zasažena.
Domácí léčba mrtvice, cévní mozkové příhody
Režimová opatření a doporučení
- Přímo na činnost mozku nemůžete působit, ale lze se zaměřit na podporu jeho činnosti. K tomu mohou být nápomocny byliny, které mají významný vliv na celkové zdraví. Například užívání kořene kozlíku lékařského dopomáhá k lepšímu spánku a přes den zase k lepšímu soustředění.
- Mozek a mozkovou činnost lze kladně ovlivnit dodáváním látek, které jsou pro mozek nutné. Mezi ně patří hořčík. Nejlepšími zdroji hořčíku jsou kakaový prášek, melasa, slunečnicový olej, dýňová semena, otruby, ořechy či celozrnné pečivo.
- Rovněž potřebný pro mozek je vápník, který je nejvíce obsažen v sezamových semínkách, sardinkách v oleji, tvrdém sýru, tofu, domácím plnotučném mléku, tvarohu a v máku.
- Stejně důležité jsou pro výživu mozku také vitaminy A, E a B, které najdete ve slunečnicových semenech a oleji, lískových oříšcích, sezamových semínkách, droždí, sušených meruňkách, vlašských ořeších, obilných klíčcích, máslu, zelenině a ovoci.
- Také je nutný jod, kterého nejvíce obsahují treska, makrela, tresčí játra, losos, třešně a višně. Hodně jodu obsahuje chaluha bublinatka, která příznivě působí rovněž na činnost mozku.
- Snažte se vyhýbat kouření (a pobytu v zakouřeném prostoru), pití alkoholu a většímu množství kávy.
- Nekonzumujte příliš často kořeněná a pikantní jídla.
- Česnek zlepšuje průtok krve v mozku i nejmenšími krevními kapilárami. Užívejte 2 stroužky česneku denně.
Bylinné čaje k rekonvalescenci po CMP
- Zelený čaj podporuje činnost mozku po mozkové příhodě. Zlepšuje jeho činnost, působí na metabolismus tuků v krvi a upravuje hladinu cholesterolu. Doporučená denní dávka je 3-4 šálky.
- Čaj z rozmarýnu lékařského zlepšuje prokrvení mozku: 1 čajovou lžičku listu rozmarýnu přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně.
- Čaj pro prevenci mrtvice: připravte směs stejných dílů kořene kozlíku lékařského, kořene andělíky lékařské, mochny husí, mochny plazivé, květu levandule lékařské, majoránky zahradní, rozmarýnu lékařského, šalvěje lékařské, yzopu lékařského a violky vonné: 1 vrchovatou čajovou lžičku směsi přelijte 0,25 l vroucího jablečného moštu, 3 minuty vyluhujte a sceďte. Pijte 3x či 4x denně vždy čerstvě připravený čaj.
- Čaj po mrtvici s ochrnutím: smíchejte stejné díly meduňky lékařské, třezalky tečkované, rozrazilu lékařského, levandule lékařské a šalvěje lékařské: 1 vrchovatou lžíci přelijte 200 ml vroucí vody, 35 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 1 šálek před obědem a 1 šálek po obědě.
Tinktura na mrtvici
- Z bylin je nejúčinnější jinan dvoulaločný (Ginkgo hiloha). Jinan je schopen preventivně působit proti poškození mozku a vzniku mozkových příhod. Pravidelné užívání celého listu formou čaje nemá velkou účinnost.Léčebné látky mohou působit jenom ve formě koncentrovaného extraktu. Tinktury z jinanu jsou běžně dostupní na trhu, ale není vůbec problém si tintkturu za pár desetikorun vyrobit. Léčba jinanem výrazně zvyšuje přítok krve do mozku, jinan je také schopen neutralizovat volné radikály, má sedativní účinky a výborně aktivuje nervovou soustavu. U starších lidí zlepšilo pravidelné užíváním tinktury z jinanu jejich mentální výkony.
Koupele po mrtvici
- Rozmarýnová koupel po mozkové příhodě: 50 g listu rozmarýnu lékařského přelijte 200 ml vroucí vody, 30 minut vyluhujte a sceďte do lázně. Koupejte se při teplotě vody 38 °C nejméně 15 minut. Koupel z ovesné slámy na mozkovou vitalitu: 100 g slámy přelijte 2 l vody, vařte 30 minut a sceďte do koupele. Koupejte se při teplotě vody 38 °C nejméně 15 minut.
Obklad
- Při náhlé cévní mozkové příhodě se doporučují masáže nebo obklady postižených údů a páteře yzopovým olejem: 1 hrst kvetoucí natě yzopu lékařského dejte do 400 ml slunečnicového oleje. Zahřívejte půl hodiny v parní lázni. Pak nechte směs 5 dnů macerovat na okně. Sceďte přes filtr a olej uchovávejte v tmavé sklenici, v chladu.