srdce byliny bylinky babske rady caj tinktura mast mazaniSrdce je výjimečná a pozoruhodná pumpa schopná fungovat po léta nepřerušenou aktivitou i v těch nejtěžších podmínkách. Pohon srdce vytváří i váš „srdeční život“. Neustálý stres, napětí, strach, nešťastná láska a trápení srdeční činnost oslabují. Naopak „srdečná radost" posílí i váš nejvzácnější sval. Neschopnost srdce plnit svoji pracovní funkci může být spojena s různými srdečními chorobami, například arytmií, zánětem srdečního svalu, anginou pectoris, infarktem myokardu atd. Domácí léčba srdce v dnešní době je jenom podpůrná při odborné léčbě.


Účinky rostliny:

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Vždy respektujte rady lékaře (internista, kardiolog, praktický lékař). Byť je léčba bylinami účinná, nutno ji považovat za doplňkovou. Velmi pečlivě bereme léky při poruchách srdečního rytmu (fibrilace síní ad.).

 

Prevence a domácí léčba srdečních nemocí - režimová opatření a doporučení

  • Důležitá je správná životospráva. Těžká obezita zatěžuje srdeční sval, proto se snažte udržovat optimální hmotnost svého těla, tj. přiměřenou věku a výšce. Srdeční sval tepe v rytmu a řádu, tak jak vnímáte rytmus a řád v celé přírodě a v celém vesmíru. Utvořením řádu a rytmu v osobním životě budete v souladu i se svým srdečním tepem.
  • Hořčík je nejdůležitější prvek pro srdce. Nejvíce je ho obsaženo v melase z cukrové třtiny, minerálce Magnézia, růžičkové kapustě, kakau, slunečnicových a dýňových semenech, celozrnném pečivu a otrubách. Dále pro srdíčko potřebujete vitamin A obsažený například v másle, vaječném žloutku či telecích játrech. A také v rybách - sledi a makrele. Rovněž potřebuje srdce vitamin E, jenž je obsažen v obilných klíčcích, slunečnicových semenech, slunečnicovém oleji, lískových oříšcích a pupalkovém oleji. Důležitý je také vitamin B6, obsažený například v růžičkové kapustě, zelí, tresce, obilných klíčcích a pšeničných otmbách, a konečně vitamin B2, obsažený ve vejcích, plnotučném domácím mléku, tvarohu a droždí. 
  • Při vadě srdečních chlopní můžete užívat podpůrné přírodní léčebné prostředky. Jezte močopudné potraviny - celer, cibuli, jalovcové bobule a libeček. Jezte také dýňová a slunečnicová semena.
  • Na všeobecnou srdeční slabost pijte denně 1-2 sklenice čerstvé třešňové šťávy. 
  • Na podporu srdeční činnosti rozžvýkejte 3x denně na špičku nože koprového semene a zapijte ho vodou.
  • Při srdeční slabosti zamíchejte ve sklenici vody 1 lžíci jablečného octa a 2 čajové lžičky medu. Pijte 2x či 3x denně.

 

srdce byliny bylinky babske rady caj tinktura mast mazani 2Bylinné čaje

  • Čaj proti bušení srdce: smíchejte 40 g květu hlohu obecného, 20 g natě meduňky lékařské, 20 g natě srdečníku obecného, 10 g natě třezalky tečkované a 10 g kořene kozlíku lékařského. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2-4 šálky denně.
  • Při srdeční neuróze: smíchejte 30 g srdečníku obecného, 10 g mochny husí, 20 g meduňky lékařské, 20 g kořene bedrníku obecného (lze nahradit řebříčkem obecným) a 10 g routy vonné. Přelijte 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.
  • Smíchejte stejné díly jablečníku obecného a květu hlohu obecného. Převařte 1 lžíci ve 200 ml vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně. K tomuto čaji užívejte kozlíkovou tinkturu. 
  • Při bušení srdce, neuróze, srdeční slabosti, vysokém krevním tlaku, krvácení tepen: smíchejte 1 čajovou lžičku sušených listů hlohu obecného a 1 čajovou lžičku květů hlohu. Směs přelijte 250 ml vroucí vody, nechte přejít varem, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte ráno a večer jeden šálek čaje.
  • Na srdeční slabost spojenou s otoky nohou (čaj na posílení srdce) smíchejte 20 g přesličky rolní, 30 g truskavce ptačího a 50 g hlohu obecného. Přelijte 1 čajovou lžičku směsi 200 ml vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2-3 šálky teplého čaje denně.
  • Směs 15 g jablečníku obecného, 15 g chmele otáčivého a 50 g hlohu obecného: 1 čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Pijte při srdeční slabosti s pokašláváním denně jeden šálek teplého čaje po doušcích.
  • Na zlepšení prokrvení srdečního svalu přelijte 2 čajové lžičky arnikových květů (prhy chlumní) 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně.
  • Pijte denně 1-2 šálky hlohového čaje: 2 čajové lžičky květu hlohu obecného přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. 
  • Na bušení srdce smíchejte 1 čajovou lžičku levandule lékařské a 1 čajovou lžičku srdečníku obecného, přelijte je 200 ml vroucí vody a 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně. 
  • Přelijte 1 vrchovatou čajovou lžičku natě nebo květů tužebníku jilmového 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte přikryté a sceďte. Pijte při bušení srdce jen 3 dny, vždy mezi jídly. 
  • Bříza bělokorá, kopřiva dvoudomá a petržel zahradní podporují odvodňování: 1 lžíci natě a kořene petržele přelijete 200 ml vroucí vody, 15 minut přikryté vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně. Stejným způsobem se připravuje čaj z břízu i kopřivy.

 

Tinktura na nemoci srdce

  • Špatná životospráva a stres zatěžuje srdeční činnost. Kozlík lékařský má uklidňující účinky a odbourává stres, člověk přitom zůstává přes den výkonný. Užívejte kozlíkovou tinkturu, kterou zakoupíte v lékárně. Nebo si připravte kozlíkový výluh za studená: 2 čajové lžičky kozlíkového kořene přelijte 200 ml studené vody, nechte 12 hodin vyluhovat, sceďte a mírně ohřejte. Pijte několik šálků během dne.

 

Mazání

  • Potírejte si krajinu srdeční rozmarýnovým olejem. Dejte do výšky jedné třetiny sklenice čerstvý rozmarýn lékařský, zalijte olivovým olejem a 3 týdny macerujte v teple. Denně obsah sklenice zamíchejte. Nakonec přeceďte, nalijte do tmavé láhve a uchovávejte v chladničce. 
  • Když vás píchá u srdce, natírejte si krajinu srdeční ráno i večer křenovým lihem. Nastrouhaný křenový kořen dejte do poloviny sklenice a zalijte 40% lihem. Vyluhujte 10 dnů za občasného promíchání. Nakonec sceďte a přefiltrujte. Samozřejmostí je vyšetření internistou, kardiologem nebo praktickým lékařem.