V dnešní době je velmi moderní opalovat se na slunci. Letní dovolené u moře se proměnily v soutěže, kdo bude více opálený. Mít silně opálené tělo znamená, že máte na to, dopřát si pěknou dovolenou u moře. Nikdo už nehodnotí odpočinek, léčivé účinky moře, historické památky, ale vaše opálení. Kosmetický průmysl si při tomto trendu také přišel na své. Tolik krémů, olejů a různých přípravků na opalování, před opalováním, po opalování, s různými faktory a látkami však vaše tělo mnohem více ohrožuje, než chrání.
Účinky rostliny:
A tak rok od roku stoupá počet alergií na sluneční záření. Odkud to asi plyne? Pro seveřana je sluneční svit na jižní polokouli násilný a nepřirozený. Tělo nadměrným slunečním zářením trpí, a když k tomu přidáte (nekvalitní a škodlivé) kosmetické přípravky, není divu, že tělo reaguje alergicky. Sluneční alergie doslova znamená, že tělo má „plné zuby“ slunění a chce být ve stínu. Ne všechny lidi to zastaví, dokonce ani tolik propagovaný strašák - rakovina kůže z nadměrného opalování - nezabírá.
Domácí léčba spálené kůže od slunce
Režimová opatření a doporučení
- Ve starých knihách se dočtete o sluneční koupeli, která dodává energii do lidského těla, navodí dobrou náladou a radost. Sluneční koupel je nejkvalitnější, když sluneční paprsky na vás září přes zelené listí stromů, přes chlorofyl. Pobyt pod stromem na zahradě nebo v parku je to nejlepší, co můžete od sluníčka dostat.
- Sluneční svit má blahodárný vliv na veškerý život, celá příroda, každý list, každý živočich čerpá energii ze slunce. Kdo chce být zdravý, musí pobývat hodně na slunci. Sluneční světlo ničí bakterie, podporuje hojení, budí veselou náladu . Ale „opalování dohněda“ ve sluneční lázni není zdravé! Všeho dobrého s mírou! Proti slunečnímu úpalu si chraňte lehkou pokrývkou hlavu a stále měňte polohu na slunci. Choulostiví jedinci si musejí zvykat na sluneční lázeň postupně! Nejlepší opalovací prostředky jsou olejové, které lépe chrání pokožku než opalovací tělová mléka.
Obklady na kůži spálenou od slunce
- Léčba kůže spálené nevhodným opalováním: Namočte plátno nebo šátek do studeného silného čaje a přiložte ho na postižené místo.
- Namočte plátno nebo šátek do studené vody s octem smíchané 1:10 a přiložte ho na kůži.
- Udělejte si obklad z 250 g tvarohu, do něhož jste nakapali 4 kapky kvalitního éterického levandulového oleje. Tvaroh promíchejte, namažte na spálené místo. Po půlhodině opláchněte vlažnou vodou a natřete novou vrstvu. Místo tvarohu můžete použít vychlazený bílý jogurt.
- Na bolestivá místa přikládejte tvaroh rozředěný kyselým mlékem.
- Na kůži přikládejte obklady nebo ji omývejte teplým lipovým odvarem. Dejte 100 g lipového květu do 2 1 vroucí vody, 3 minuty vařte, 10 minut vyluhujte a sceďte. Teplý lipový odvar mírní bolesti a působí příznivě na tvorbu pokožky.
- Uvařte lněné semeno - jednu a půl lžíce - v 0,5 1 vody a přeceďte. Ve vlažném odvaru namočte plátno a přikládejte ho na postižená místa. Jakmile palčivost poleví, můžete kůži potřít třezalkovým olejem.
Masti
- Nejdříve kůži zklidněte obkladem, a teprve potom použijte masti nebo oleje.
- Jeden z nejlepších olejů na spálenou kůži je třezalkový olej, který opatrně vtírejte do kůže.
- Třezalkový olej: do 300 ml panenského, za studená lisovaného slunečnicového oleje dejte 100 ml čerstvých světů třezalky. Láhev zakryjte plátnem a dejte na okno. Denně zamíchejte. Po 3 týdnech olej sceďte přes jemné plátno. Dejte do tmavé sklenice s uzávěrem a do chladničky. Denně olejem jemně natírejte postižená místa. Stejným způsobem jako třezalkový olej můžete připravit i olej z řepíku lékařského, který má rovněž léčivé a uklidňující účinky na kůži.