Sirup ze smrkových výhonků, pupenů - recept: výhonky dobře umyjeme, necháme okapat. Plníme velkou 5litrovou láhev tak, že vložíme vrstvu výhonků asi 5 cm vysokou, prosypeme třtinovým cukrem, položíme 2 kolečka citronu a opakujeme, dokud není láhev plná. Jemně přitlačíme. Láhev převážeme celofánem a postavíme na okno na slunné místo.
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání
- revma, revmatismus, revmatoidní artritida
- bolesti svalů
- bolesti končetin
- zánět šlachy, záněty šlach, záněty šlachové pochvy (tendovaginitida)
- zdroj vitamínu C
Necháme stát 2-3 týdny. Začne se tvořit hustá šťáva, kterou pak přes plátýnko přecedíme, slejeme do láhví a uložíme na chladné místo.
Užíváme jako prevenci i léčbu kašle 1 lžíci každé ráno nebo k ochucení čaje či nápoje. Sirup má velmi příjemnou chuť a ocení jej i děti.
V lidovém léčitelství byly známé léčivé síly mladých větviček, šišek a pryskyřice, které obsahují terpentýnovou silici. Ta rozpouští hleny, čímž uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání, zmírňuje revma, tiší bolesti končetin a svalů, stejně jako záněty šlachové pochvy. Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitaminu C, jenž odvádí z těla toxiny a posiluje imunitu. Mladé smrkové výhonky sbíráme v dubnu až květnu.
Sirup ze smrkových výhonků, pupenů - suroviny:
- mladé smrkové výhonky (do délky 5 cm)
- třtinový cukr
- citrony