Třezalkový olej Janů olej recept postup návod příprava suroviny ingredienceJanův třezalkový olej: květy, natrhané za slunečného dne, volně naplníme do láhve až po hrdlo a zalejeme jemným olivovým nebo jiným (slunečnicový, řepkový) olejem. Pokud chcete květy vážit, natrhejte si 150 gramů květů na 1000 ml oleje. Květy musí být v oleji ponořené a nesmí vyčuhovat, jinak by zplesnivěly. Dobře uzavřenou láhev postavíme na několik týdnů (3 a více) na slunce nebo na teplé místo. Po čase se olej zbarví do červena. Potom přefiltrujeme přes velmi jemné sítko nebo hadřík. Zbytek vylisujeme, olej uschováme v tmavých lahvičkách. 


Účinky rostliny:

 

3 recepty, postupy výroby třezalkového oleje:

1. 500 g čerstvých květů, olivový olej, 1/2 l bílého vína. Macerujeme 5 dní, pak vaříme ve vodní lázni, dokud se víno neodpaří. Gázu namočenou v oleji dáváme jako obklad na rány, popáleniny nebo vředovitost, jinak používáme na potírání při revmatické neuralgii.

2. Květy nasbírané za slunečného dne zalijeme olivovým olejem tak, aby byly zakryté. Nádobu uzavřeme a necháme několik týdnů na slunci nebo na teplém místě. Olej získá červenou barvu. Přecedíme ho a uchováváme v tmavé láhvi. Takto připravený olej používáme na obličej, lze ho také používat jako mazání při bolestech zad, svalů, revmatismu, ischiasu a bolestech břicha u malých dětí (mažeme ve směru hodinových ručiček, nikdy obráceně).

3. 50 g čerstvých květů navlhčíme 50 ml 95% lihu, přidáme 250 ml slunečnicového oleje a 2 hodiny zahříváme v páře. Když květy zkřehnou, přecedíme a výrazně červenou tekutinu přelijeme do láhve. Používáme na léčení kožních chorob - na obklady a omývání.