Třezalkový olej Janů olej recept postup návod příprava suroviny ingredienceTřezalkový Janův olej je úžasná záležitost, kterou si snadno a levně vyrobíte. Stačí mít několik ingrediencí. Patří mezi ně třezalková nať s převahou květů a samozřejmě tekutý tuk, ve kterém se kvetoucí nať "vylouhuje." Při výrobě byste měli dodržet několik pravidel, aby olej by kvalitní a dlouho vám vydržel.


Účinky třezalkového oleje na zdraví:

 Třezalkový olej - recept, postup, návod na výrobu

  1. Květoucí nať s převahou květů (horní část rostliny) nasbíráme za slunečného dne, nasekáme keramickým nožem na hrubší kusy, necháme lehce zavadnout (ne usušit - sušená třezalka špatně uvolňuje barvivo hypericin).
  2. Zalijeme olivovým (nebo řepkovým, není vhodný slunečnicový olej - je nestabilní, rychle stárne) olejem tak, aby byly květy pod hladinou oleje. Pokud by byly nad hladinou, mohly by začít plesnivět.
  3. Nádobu bychom neměli uzavírat zcela, aby mohla odcházet vlhkost z květů pryč. Optimální je ústí lahve přikrýt plátýnkem a stáhnout na obvodu gumičkou.
  4. Necháme 3 týdny na teplém místě (expozicie na slunci je otazná - na slunci by mohl olej degradovat UV zářením - hlavně olivový a slunečnicový, u řepkového je degradace méně výrazná).
  5. Přecedíme přes sítko, velejemné sítko nebo plátýnko a uchováváme ideálně v tmavých skleněných nádobách (lékovky).
  6. Scezený olej doporučuji dát do lednice.

 

  • Takto připravený olej používáme na obličej, lze ho také používat jako mazání při bolestech zad, svalů, revmatismu, ischiasu a bolestech břicha u malých dětí (mažeme ve směru hodinových ručiček, nikdy obráceně).

 

  • Pokud bychom chtěli mít třezalkový olej jako kosmetikum, je možné použít na maceraci MAKADAMIOVÝ olej.
  • Pokud chceme mít třezalkový olej na bolesti zad a dobrý stav meziboratlových plotének, případně kloubů, používáme OLIVOVÝ olej.