Základní bylinou pro valeriánské kapky je zde kozlík lékařský, který můžete najít ve vyšších, chladnějších oblastech nebo jej můžete pěstovat stejně jako já ve své zahradě. Z pěstované rostliny se používá oddenek s mnoha drobnými kořeny, který se vykopává druhým rokem právě v říjnu. Pokud kozlík nepoznáte a na zahradě nebo v okolí jej nemáte, můžete si sušený kořen koupit v bylinkárně. Často jej mají i v prodejnách se zdravou výživou.
Účinky rostliny:
Kozlík lékařský latinsky Valeriana officinalis naložená v lihu je známá také pod názvem ,, Valeriánské kapky'' . O léčivých účincích tohoto medikamentu psala svatá Hildegarda ve svých lékařských spisech již před tisíci lety a spousta lidí na ně nedá do dnes dopustit.
Tento bylinný prostředek se používá ke zklidnění při větším psychickém vypětí, úzkostných stavech a poruchách spánku. Japonci údajně přišli také na další využití této byliny. Zjistili, že látky obsažené v kořenech a oddénku kozlíku efektivně blokují šíření viru HIV v organismu.
Oproti běžným lékům na spaní nedochází při užívání Valeriánských kapek k ranní otupělosti. Jedná se pouze o přirozené navození spánku bez vedlejších účinků.
Valeriánské kapky neužívejte dlouhodobě, jinak si tělo navykne a prostředek nebude fungovat.
Dávkování: 1 čajová lžička 30 - 45 min. před spaním. Nedoporučuje se těhotným ženám. Po užití může docházet ke snížené sexuální aktivitě (dočasný stav).
Příprava Valeriánských kapek - suroviny:
- kořen (oddenek) kozlíku lékařského
- meduňka lékařská
- případně chmel nebo levandule
- domácí pálenka nebo vodka
Valeriánské kapky - recept:
Na 0,5 l alkoholu používáme 5 lžic kozlíku, 2 lžíce sušené meduňky a 1 lžíci chmelu nebo sušených květů levandule. Uzavřeme do sklenice a nechám 4-8 týdnů macerovat při pokojové teplotě. Protřepte ideálně každý den. Pak slijte do tmavých skleniček.
Chuť kozlíkových kapek není příliš vábná proto doporučujeme užívat společně s trochou medu.
Krásné sny :-)