Česneková tintkura - 50 g nakrájeného česneku zalijeme 250 g 40% vodky. Často protřepáváme. Česnek se musí macerovat 10 dní. Výsledek přefiltrujeme. Užíváme jako antiseptikum, na rozšíření cév, na snížení tepenného tlaku, na revmatické bolesti. Na astma - při záchvatu nakapeme na kostku cukru 5 kapek tinktury a cucáme. 


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

revma, revmatické bolesti

antiseptikum

vazodilatancium (roztahuje cévy)

snižuje krevní tlak (hypertenze)

astma, astmatický záchvat

závpenatění cév, ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen

 

Na snížení krevního tlaku i jako prostředek proti kornatění cév doporučuji také jinou česnekovou tinkturu: 1 kg česneku zalijeme Ví 1 vodky. Užíváme několik dní 30 kapek dvakrát denně. Lze též rozdrtit 26 stroužků česneku a přidat šťávu ze tří citronů. Zalijeme 1 1 převařené, studené vody a 2 -3 dny necháme stát. Pijeme dvakrát denně stopku. 

A ještě jeden recept na tinkturu, doporučovanou zejména v počáteční fázi kornatění cév a jako preventivní prostředek proti kornatění (ateroskleróza, arterioskleróza). Doporučuje se užívat ji po delší dobu: 100 g oloupaných a nadrobno pokrájených stroužků česneku zalijeme 200 g čisté obilné pálenky (pravá vodka) a necháme 7 dní stát. Tinktura se bere před hlavními jídly, 2-4 krát denně 20 kapek.