majorakova mast recept postup navod priprava suroviny ingredience pouziti vyuzitiMájoránková mast - recept, postup, výroba, příprava: Mast si můžete vyrobit sami a to z olejového macerátu z majoránky. Macerát vyrobíme tak, že táhneme (tj. macerujeme ve vodní lázni v oleji při teplotě 40°C /používáme pro tento účel kastrol v katrolu s vodou - jako kdybychom rozehřívali čokoládu - důvod je ten, aby se olej dole nepřehříval/) v kastrolu max. 4 hodiny majoránku v olivovém oleji. Na 1000 ml nosného oleje dáváme asi 100 gramů sušené nebo čerstvé majoránky a 1 lžičku propolisu. Po cca. 4 hodinách macerát přecedíme, pečlivě vymačkáme gumovými rukavicemi (nebo v odstředivce) a zvážíme kolik oleje máme. Po zvážení olej vrátíme do čistého kastrolu a přidáme 20% hmotnosti včelího vosku (tzn. např. máme 100 gramů vymacerovaného oleje, přidáme 20 gramů včelího vosku). Vosk necháme rozpustit (pokud máte hroudu, trvá to i hodinu). Úplně na závěr přidáme esenciální oleje (od každého asi 5 kapek na litr masti, dávkujeme pipetou). Já používám měsíčkový, levandulový a tea tree esenciální olej. Po nakapání esencí promícháme a okamžitě hotovou tekutou směs slijeme do kelímků (pokud bychom otáleli, esence by se vypařily do vzduchu a tím by se snížila účinnost masti!!!). Necháme v kelímku schládnout. Esenciálních olejů nedáváme víc, protože jsou velmi silné a ve větším množství by mohly naopak dráždit pokožku dítěte! Esenciální olej je něco zcela jiného než macerát (tj. výluh), protože se vyrábí destilací čerstvé rostliny.


Všechny účinky majoránkové masti:

Majoránková mast kam správně natírat kolem nosu?

Mast můžeme udělat zajímavější tím, že vyrobíme i macerát z rýmovníku, který přilijeme. Rýmovník by měl být ale hodně předsušený, protože platí, že čím více stopové vody v masti je, tím je mast náchylnější ke kažení.

Esenciální oleje a využití rýmovníku nejsou nutností. Je to zde zmíněno jen jako tip jak zvýšit voňavost, účinnost, léčivost a hojivost masti.

Pečlivě zvažte hmotnost oleje a včelího vosku. Pokud dáte vosku moc, bude mast tuhá. Pokud málo, tak bude moc tekutá a bude se vám doma rozpouštět.

 

Aplikace masti na dítě:

Pomocí vatového tamponku vpravíme mast několikrát denně na vnitřní část nosder (u nosní přepážky) a také do okolí nosu (kořen nosu, čelo, pod nos, ...).

Aplikace masti vede k usnadnění vysmrkání tuhého hlenu a také urychluje léčbu rýmy. Funguje i jako prevence zánětu nosních dutin, protože vede k uvolnění hlenu a zabraňuje hromdění hlenů. Nahromaděné hleny jsou jedním z faktorů vzniku zánětu vedlejších dutin (sinusitida).

Mast funguje i na pohmožděniny a otoky.

Mohu ji také doporučit při lupénce, hemeroidech a jako podpůrnou léčbu při potížích s plísní. U některých typů pleti může pomoci i s akné. Zmírňuje svědění po kousnutí hmyzem a přináší úlevu při omrzlinách.