majorakova mast recept postup navod priprava suroviny ingredience pouziti vyuzitiMájoránková mast - recept, postup, výroba, příprava: Mast si můžete vyrobit sami a to z olejového macerátu z majoránky. Jako první si zvažte olej. Macerát pak vyrobíme tak, že táhneme (tj. macerujeme ve vodní lázni v oleji při teplotě 40°C /používáme pro tento účel kastrol v katrolu s vodou - jako kdybychom rozehřívali čokoládu - důvod je ten, aby se olej dole nepřehříval/) v kastrolu 5 hodin majoránku v olivovém oleji. Na 1000 ml nosného oleje dáváme asi 100-150 gramů sušené nebo čerstvé majoránky. Ve 2/3 táhnutí přidáme 20% hmotnosti včelího vosku (tzn. např. máme 100 gramů vymacerovaného oleje, přidáme 20 gramů včelího vosku), necháme vosk rozpustit (pokud máte hroudu, trvá to hodinu a déle), úplně na závěr přidáme (ale nemusíme!) esenciální oleje (od každého asi 5 kapek na litr masti, dávkujeme pipetou) a po nakapání esencí okamžitě hotovou tekutou slijeme do kelímků a necháme schládnout. Esenciálních olejů nedáváme víc, protože jsou velmi silné a ve větším množství by mohly naopak dráždit pokožku dítěte! Esenciální olej je něco zcela jiného než macerát (tj. výluh), protože se vyrábí destilací čerstvé rostliny.


Účinky rostliny:

Majoránková mast kam správně natírat kolem nosu?Mast můžeme udělat zajímavější tím, že vyrobíme i macerát z rýmovníku, který přilijeme. Rýmovník by měl být ale hodně předsušený, protože platí, že čím více stopové vody v masti je, tím je mast náchylnější ke zkažení.

Esenciální oleje a využití rýmovníku nejsou nutností. Je to zde zmíněno jen jako tip jak vylepšit a zvýšit účinnost, léčivost a hojivost masti.

Pečlivě zvažte hmotnost oleje a včelího vosku. Pokud dáte vosku moc, bude mast tuhá. Pokud málo, tak bude moc tekutá a bude se vám doma rozpouštět.

Pomocí vatového tamponku vpravíme mast několikrát denně na vnitřní část nosder (u nosní přepážky) a také do okolí nosu (kořen nosu, čelo, pod nos, ...) při rýmě z nachlazení a bolestech hlavy způsobených zánětem vedlejších dutin nosních. Aplikace masti vede k usnadnění vysmrkání tuhého hlenu a také urychluje léčbu rýmy.

Doporučuji mastí rovněž mazat pohmožděniny a opuchliny.

Mohu ji také doporučit při lupénce, hemeroidech a jako podpůrnou léčbu při potížích s plísní. U některých typů pleti může pomoci i s akné. Zmírňuje svědění po kousnutí hmyzem a přináší úlevu při omrzlinách.