Májoránková mast - recept, postup, výroba, příprava: Mast si můžete vyrobit sami a to z olejového macerátu z majoránky. Macerát vyrobíme tak, že táhneme (tj. macerujeme ve vodní lázni v oleji při teplotě 40°C /používáme pro tento účel kastrol v katrolu s vodou - jako kdybychom rozehřívali čokoládu - důvod je ten, aby se olej dole nepřehříval/) v kastrolu max. 4 hodiny majoránku v olivovém oleji. Na 1000 ml nosného oleje dáváme asi 100 gramů sušené nebo čerstvé majoránky a 1 lžičku propolisu. Po cca. 4 hodinách macerát přecedíme, pečlivě vymačkáme gumovými rukavicemi (nebo v odstředivce) a zvážíme kolik oleje máme.
Všechny účinky majoránkové masti:
Po zvážení olej vrátíme do čistého kastrolu a přidáme 20% hmotnosti včelího vosku (tzn. např. máme 100 gramů vymacerovaného oleje, přidáme 20 gramů včelího vosku). Vosk necháme rozpustit (pokud máte hroudu, trvá to i hodinu). Úplně na závěr přidáme esenciální oleje (od každého asi 5 kapek na litr masti, dávkujeme pipetou). Já používám měsíčkový, levandulový a tea tree esenciální olej. Po nakapání esencí promícháme a okamžitě hotovou tekutou směs slijeme do kelímků (pokud bychom otáleli, esence by se vypařily do vzduchu a tím by se snížila účinnost masti!!!). Necháme v kelímku schládnout. Esenciálních olejů nedáváme víc, protože jsou velmi silné a ve větším množství by mohly naopak dráždit pokožku dítěte! Esenciální olej je něco zcela jiného než macerát (tj. výluh), protože se vyrábí destilací čerstvé rostliny.
Mast můžeme udělat zajímavější tím, že vyrobíme i macerát z rýmovníku, který přilijeme. Rýmovník by měl být ale hodně předsušený, protože platí, že čím více stopové vody v masti je, tím je mast náchylnější ke kažení.
Esenciální oleje a využití rýmovníku nejsou nutností. Je to zde zmíněno jen jako tip jak zvýšit voňavost, účinnost, léčivost a hojivost masti.
Pečlivě zvažte hmotnost oleje a včelího vosku. Pokud dáte vosku moc, bude mast tuhá. Pokud málo, tak bude moc tekutá a bude se vám doma rozpouštět.
Aplikace masti na dítě:
Pomocí vatového tamponku vpravíme mast několikrát denně na vnitřní část nosder (u nosní přepážky) a také do okolí nosu (kořen nosu, čelo, pod nos, ...).
Aplikace masti vede k usnadnění vysmrkání tuhého hlenu a také urychluje léčbu rýmy. Funguje i jako prevence zánětu nosních dutin, protože vede k uvolnění hlenu a zabraňuje hromdění hlenů. Nahromaděné hleny jsou jedním z faktorů vzniku zánětu vedlejších dutin (sinusitida).
Mast funguje i na pohmožděniny a otoky.
Mohu ji také doporučit při lupénce, hemeroidech a jako podpůrnou léčbu při potížích s plísní. U některých typů pleti může pomoci i s akné. Zmírňuje svědění po kousnutí hmyzem a přináší úlevu při omrzlinách.