Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

V roce 1922 zjistili vědci Evans a Bishop, že krysy potřebují pro své úspěšné rozmnožování látku obsaženou v tucích obilních klíčků a olejnatých semenech rostlin. Pokud tato látka v potravě chyběla, nebyla zvířata schopná se normálně rozmnožovat. Nejprve ji nazvali "faktor X", později ji zařadili mezi vitaminy a označili písmenem E. 

Až do roku 1936 pracoval Evans na identifikaci této látky a zjistil, že jde o dvě velmi podobné sloučeniny. Nazval je tokoferol,
což v řečtině znamená "přinášející narození", a rozdělil na alfa a beta. Později se objevily další tokoferoly, včetně příbuzných účinných látkek, a všechny tyto sloučeniny tvoří dohromady vitamin E. Podává se hlavně při neplodnosti, u nervových a svalových nemocích, jako prevence aterosklerózy a rakoviny. Vitamin E (tokoferol) je rozpustný v tucích. Má významné antioxidační účinky (až 3krát silnější než vitamin C) a podílí se mimo jiné také na stabilitě buněčné membrány. Zabraňuje předčasnému stárnutí a zpomaluje rozvoj degenerativních změn, které se stárnutím souvisejí. Je obsažen v řadě potravin, např. v máslu, drůbežích vnitřnostech, mléce, vejcích nebo oleji, proto je v praxi jeho nedostatek vzácný. Pokud jde o rostliny, vyskytuje se především v klíčcích, jádrech, semenech a ořeších; tedy částech, které jsou navíc velmi
bohaté na nenasycené mastné kyseliny, Dnes jsou také známé jako esenciální kyseliny. Velmi cenná je skutečnost, že potraviny bohaté na vitamin E obsahují i velké množství stopových prvků manganu a selenu, které se rovněž podílejí na podpoře imunitního systému.
Přitom alfa-tokoferol je daleko silnější, zatímco beta-tokoferol vykazuje jen asi poloviční účinnost. Je tedy velmi důležité, která účinná látka a v jakém množství je v daném produktu zastoupena. Denní potřeba byla u dospělého člověka stanovena na 12mg beta-tokoferolu.

Rostliny bohaté na vitamín E (sestupně):

olej z pšeničných klíčků, lněné semínko, olej ze semen bavlníku, slunečnicový olej, olej z vlašských ořechů, olej z kukuříčných klíčků, sojový olej, sezamový olej, mandle, arašídový olej, slunečnicová semena, olivový olej.

Obecně velmi malý obsah alfa-tokoferolu je v zelenině, i když mají vhodný podíl selenu a manganu. Množství od 2 do 6 mg na 100 g mají např. fenykl, kapusta, hrách, pár, špenát nebo chřest, ostatní druhy jej obsahují 1 mg a méně. Působí jako účinný antioxidant zabraňující poškození tkání a buněk těla. Pomáhá předcházet například rakovině, kornatění tepen a také Alzheimerově chorobě. Pokud jde o boj proti rakovině, je nejen silným antioxidantem, ale rovněž brání poškození buněčných membrán a navíc posiluje obranyschopnost organismu.

Zvýšené dávky tohoto vitaminu pomáhají diabetikům, neboť celkově zlepšují kardiovaskulární systém a brání poškození zraku. Příznivě působí na krevní stěnu, snižuje hladinu krevního tuku a nadměrnou srážlivost krve. Při jeho nedostatku dochází k poškozování červených krvinek a zhoršuje se buněčné dýchání.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

kloub   angína   teplé   bylinná směs   stonek   vliv   víno   krk   list   ateroskleróza   rýma   zrak   mateřské   tinktura   Moučka   pěstování   použití   kvasinky   vývar   metabolismus   využití   řídnutí kostí   slinivka   plísně   pálení   ruka   trávicí   zdraví   Zentrich   abytyše Hildegarda   sběr   horké   písek   obsažené   rostlina   Zentrich   jaterní   vřed   výroba   hemoroid   recept   astma   štítná   zánět   slezina   choroba   zpracování   zácpa   průjem   kůra   indikace   kontraindikace   dna   alergie   nohy   sušení   nemoc   keř   pupen   babské rady   stvol   nachlazení   kolika   prášek   studené   koupel   Podhorná   odvar   osteoporóza   kořen   komplikace   fytoterapie   hemeroid   Janča   játra   arteriskleróza   obsahuje   mrtvice   sval   Váňa   děti   viry   fermentace   sirup   opar   kameny   bylina   kontraindikace   neht   zelina   nálev   zlomenin   šlacha   čaj   Paracelsus   olej   inhalace   slezina   epilepsie   ledvin   stonek   nať   močopudný   migrén   antibiotik   žaludek   premenstruační   nežádoucí   kůže   strom   vitamín   játra   Janča   bolest   minut   tlak   dásně   houba   zelenina   krvácení   návod   ovoce   kojenec   Galenos   pijeme   zalijeme   noha   srdce   akné   Treben   chladné   menstruační   horečka   roztroušená   vlas   postup   hlavy   žlučník   chřipka   Avicena   zápal   užití   květ   mensturace   končetina   vitamin   revma   kapsaicin   plíseň   chřipka   bylinka   hlas   brnění   střev   katar   sliznice   kornatění   artróza   Mattioli  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)