MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

V roce 1922 zjistili vědci Evans a Bishop, že krysy potřebují pro své úspěšné rozmnožování látku obsaženou v tucích obilních klíčků a olejnatých semenech rostlin. Pokud tato látka v potravě chyběla, nebyla zvířata schopná se normálně rozmnožovat. Nejprve ji nazvali "faktor X", později ji zařadili mezi vitaminy a označili písmenem E. 

Až do roku 1936 pracoval Evans na identifikaci této látky a zjistil, že jde o dvě velmi podobné sloučeniny. Nazval je tokoferol,
což v řečtině znamená "přinášející narození", a rozdělil na alfa a beta. Později se objevily další tokoferoly, včetně příbuzných účinných látkek, a všechny tyto sloučeniny tvoří dohromady vitamin E. Podává se hlavně při neplodnosti, u nervových a svalových nemocích, jako prevence aterosklerózy a rakoviny. Vitamin E (tokoferol) je rozpustný v tucích. Má významné antioxidační účinky (až 3krát silnější než vitamin C) a podílí se mimo jiné také na stabilitě buněčné membrány. Zabraňuje předčasnému stárnutí a zpomaluje rozvoj degenerativních změn, které se stárnutím souvisejí. Je obsažen v řadě potravin, např. v máslu, drůbežích vnitřnostech, mléce, vejcích nebo oleji, proto je v praxi jeho nedostatek vzácný. Pokud jde o rostliny, vyskytuje se především v klíčcích, jádrech, semenech a ořeších; tedy částech, které jsou navíc velmi
bohaté na nenasycené mastné kyseliny, Dnes jsou také známé jako esenciální kyseliny. Velmi cenná je skutečnost, že potraviny bohaté na vitamin E obsahují i velké množství stopových prvků manganu a selenu, které se rovněž podílejí na podpoře imunitního systému.
Přitom alfa-tokoferol je daleko silnější, zatímco beta-tokoferol vykazuje jen asi poloviční účinnost. Je tedy velmi důležité, která účinná látka a v jakém množství je v daném produktu zastoupena. Denní potřeba byla u dospělého člověka stanovena na 12mg beta-tokoferolu.

Rostliny bohaté na vitamín E (sestupně):

olej z pšeničných klíčků, lněné semínko, olej ze semen bavlníku, slunečnicový olej, olej z vlašských ořechů, olej z kukuříčných klíčků, sojový olej, sezamový olej, mandle, arašídový olej, slunečnicová semena, olivový olej.

Obecně velmi malý obsah alfa-tokoferolu je v zelenině, i když mají vhodný podíl selenu a manganu. Množství od 2 do 6 mg na 100 g mají např. fenykl, kapusta, hrách, pár, špenát nebo chřest, ostatní druhy jej obsahují 1 mg a méně. Působí jako účinný antioxidant zabraňující poškození tkání a buněk těla. Pomáhá předcházet například rakovině, kornatění tepen a také Alzheimerově chorobě. Pokud jde o boj proti rakovině, je nejen silným antioxidantem, ale rovněž brání poškození buněčných membrán a navíc posiluje obranyschopnost organismu.

Zvýšené dávky tohoto vitaminu pomáhají diabetikům, neboť celkově zlepšují kardiovaskulární systém a brání poškození zraku. Příznivě působí na krevní stěnu, snižuje hladinu krevního tuku a nadměrnou srážlivost krve. Při jeho nedostatku dochází k poškozování červených krvinek a zhoršuje se buněčné dýchání.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

akné   Mattioli   zácpa   stonek   vývar   pálení   opar   chřipka   fermentace   zrak   indikace   krvácení   Zentrich   výroba   horečka   trávicí   list   olej   rostlina   artróza   nálev   tlak   řídnutí kostí   močopudný   mateřské   sušení   neht   kameny   viry   štítná   minut   kojenec   abytyše Hildegarda   hemeroid   kontraindikace   pupen   komplikace   stonek   použití   játra   návod   užití   čaj   účinky   šlacha   zlomenin   písek   kapsaicin   brnění   sběr   koupel   bylinka   žaludek   Moučka   hlavy   menstruační   katar   migrén   arteriskleróza   Váňa   zelenina   kořen   odvar   kontraindikace   dna   premenstruační   teplé   nohy   pijeme   krk   srdce   chřipka   zánět   víno   zalijeme   střev   kornatění   osteoporóza   slezina   sliznice   astma   zdraví   ateroskleróza   hlas   mensturace   účinek   angína   hemoroid   nachlazení   recept   stvol   nať   sirup   plísně   vlas   žlučník   Avicena   zpracování   nemoc   kvasinky   Treben   strom   průjem   Podhorná   vitamín   vitamin   chladné   bylinná směs   metabolismus   plíseň   kůra   květ   noha   kolika   alergie   Paracelsus   kloub   babské rady   ovoce   postup   obsažené   ruka   zelina   vřed   zápal   antibiotik   dásně   sval   slinivka   choroba   Zentrich   ledvin   revma   obsahuje   bolest   kůže   houba   studené   nežádoucí   fytoterapie   horké   epilepsie   tinktura   využití   mrtvice   pěstování   Galenos   Janča   rýma   slezina   prášek   končetina   bylina   Janča   vliv   jaterní   játra   inhalace   keř   děti   roztroušená  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)