MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

V roce 1922 zjistili vědci Evans a Bishop, že krysy potřebují pro své úspěšné rozmnožování látku obsaženou v tucích obilních klíčků a olejnatých semenech rostlin. Pokud tato látka v potravě chyběla, nebyla zvířata schopná se normálně rozmnožovat. Nejprve ji nazvali "faktor X", později ji zařadili mezi vitaminy a označili písmenem E. 

Až do roku 1936 pracoval Evans na identifikaci této látky a zjistil, že jde o dvě velmi podobné sloučeniny. Nazval je tokoferol,
což v řečtině znamená "přinášející narození", a rozdělil na alfa a beta. Později se objevily další tokoferoly, včetně příbuzných účinných látkek, a všechny tyto sloučeniny tvoří dohromady vitamin E. Podává se hlavně při neplodnosti, u nervových a svalových nemocích, jako prevence aterosklerózy a rakoviny. Vitamin E (tokoferol) je rozpustný v tucích. Má významné antioxidační účinky (až 3krát silnější než vitamin C) a podílí se mimo jiné také na stabilitě buněčné membrány. Zabraňuje předčasnému stárnutí a zpomaluje rozvoj degenerativních změn, které se stárnutím souvisejí. Je obsažen v řadě potravin, např. v máslu, drůbežích vnitřnostech, mléce, vejcích nebo oleji, proto je v praxi jeho nedostatek vzácný. Pokud jde o rostliny, vyskytuje se především v klíčcích, jádrech, semenech a ořeších; tedy částech, které jsou navíc velmi
bohaté na nenasycené mastné kyseliny, Dnes jsou také známé jako esenciální kyseliny. Velmi cenná je skutečnost, že potraviny bohaté na vitamin E obsahují i velké množství stopových prvků manganu a selenu, které se rovněž podílejí na podpoře imunitního systému.
Přitom alfa-tokoferol je daleko silnější, zatímco beta-tokoferol vykazuje jen asi poloviční účinnost. Je tedy velmi důležité, která účinná látka a v jakém množství je v daném produktu zastoupena. Denní potřeba byla u dospělého člověka stanovena na 12mg beta-tokoferolu.

Rostliny bohaté na vitamín E (sestupně):

olej z pšeničných klíčků, lněné semínko, olej ze semen bavlníku, slunečnicový olej, olej z vlašských ořechů, olej z kukuříčných klíčků, sojový olej, sezamový olej, mandle, arašídový olej, slunečnicová semena, olivový olej.

Obecně velmi malý obsah alfa-tokoferolu je v zelenině, i když mají vhodný podíl selenu a manganu. Množství od 2 do 6 mg na 100 g mají např. fenykl, kapusta, hrách, pár, špenát nebo chřest, ostatní druhy jej obsahují 1 mg a méně. Působí jako účinný antioxidant zabraňující poškození tkání a buněk těla. Pomáhá předcházet například rakovině, kornatění tepen a také Alzheimerově chorobě. Pokud jde o boj proti rakovině, je nejen silným antioxidantem, ale rovněž brání poškození buněčných membrán a navíc posiluje obranyschopnost organismu.

Zvýšené dávky tohoto vitaminu pomáhají diabetikům, neboť celkově zlepšují kardiovaskulární systém a brání poškození zraku. Příznivě působí na krevní stěnu, snižuje hladinu krevního tuku a nadměrnou srážlivost krve. Při jeho nedostatku dochází k poškozování červených krvinek a zhoršuje se buněčné dýchání.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

Mattioli   játra   játra   pálení   alergie   děti   plísně   rostlina   choroba   Zentrich   Zentrich   fytoterapie   astma   Galenos   obsahuje   končetina   krvácení   vitamín   stonek   pěstování   teplé   Janča   osteoporóza   horké   nálev   řídnutí kostí   menstruační   Paracelsus   žlučník   migrén   dásně   zelenina   sliznice   bolest   účinky   Janča   list   nohy   Treben   močopudný   šlacha   kojenec   brnění   krk   arteriskleróza   sušení   kornatění   epilepsie   sběr   noha   trávicí   květ   štítná   roztroušená   průjem   vliv   bylina   opar   studené   pijeme   nežádoucí   vlas   jaterní   zácpa   Moučka   abytyše Hildegarda   artróza   zrak   zdraví   písek   indikace   metabolismus   dna   chřipka   Avicena   slezina   komplikace   angína   horečka   slezina   kloub   hemeroid   sirup   ledvin   babské rady   ateroskleróza   kapsaicin   vitamin   recept   strom   viry   houba   kvasinky   obsažené   tlak   mrtvice   pupen   čaj   katar   nemoc   fermentace   kolika   ruka   akné   hlavy   žaludek   Podhorná   hlas   zánět   revma   koupel   kořen   chladné   kůra   hemoroid   chřipka   využití   slinivka   zlomenin   nachlazení   vývar   bylinka   antibiotik   nať   kontraindikace   zápal   návod   zpracování   bylinná směs   účinek   rýma   zalijeme   inhalace   vřed   kameny   prášek   stonek   stvol   neht   postup   Váňa   použití   sval   mateřské   víno   plíseň   srdce   užití   kontraindikace   tinktura   mensturace   premenstruační   střev   keř   odvar   olej   kůže   výroba   minut   ovoce   zelina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)