Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

V roce 1922 zjistili vědci Evans a Bishop, že krysy potřebují pro své úspěšné rozmnožování látku obsaženou v tucích obilních klíčků a olejnatých semenech rostlin. Pokud tato látka v potravě chyběla, nebyla zvířata schopná se normálně rozmnožovat. Nejprve ji nazvali "faktor X", později ji zařadili mezi vitaminy a označili písmenem E. 

Až do roku 1936 pracoval Evans na identifikaci této látky a zjistil, že jde o dvě velmi podobné sloučeniny. Nazval je tokoferol,
což v řečtině znamená "přinášející narození", a rozdělil na alfa a beta. Později se objevily další tokoferoly, včetně příbuzných účinných látkek, a všechny tyto sloučeniny tvoří dohromady vitamin E. Podává se hlavně při neplodnosti, u nervových a svalových nemocích, jako prevence aterosklerózy a rakoviny. Vitamin E (tokoferol) je rozpustný v tucích. Má významné antioxidační účinky (až 3krát silnější než vitamin C) a podílí se mimo jiné také na stabilitě buněčné membrány. Zabraňuje předčasnému stárnutí a zpomaluje rozvoj degenerativních změn, které se stárnutím souvisejí. Je obsažen v řadě potravin, např. v máslu, drůbežích vnitřnostech, mléce, vejcích nebo oleji, proto je v praxi jeho nedostatek vzácný. Pokud jde o rostliny, vyskytuje se především v klíčcích, jádrech, semenech a ořeších; tedy částech, které jsou navíc velmi
bohaté na nenasycené mastné kyseliny, Dnes jsou také známé jako esenciální kyseliny. Velmi cenná je skutečnost, že potraviny bohaté na vitamin E obsahují i velké množství stopových prvků manganu a selenu, které se rovněž podílejí na podpoře imunitního systému.
Přitom alfa-tokoferol je daleko silnější, zatímco beta-tokoferol vykazuje jen asi poloviční účinnost. Je tedy velmi důležité, která účinná látka a v jakém množství je v daném produktu zastoupena. Denní potřeba byla u dospělého člověka stanovena na 12mg beta-tokoferolu.

Rostliny bohaté na vitamín E (sestupně):

olej z pšeničných klíčků, lněné semínko, olej ze semen bavlníku, slunečnicový olej, olej z vlašských ořechů, olej z kukuříčných klíčků, sojový olej, sezamový olej, mandle, arašídový olej, slunečnicová semena, olivový olej.

Obecně velmi malý obsah alfa-tokoferolu je v zelenině, i když mají vhodný podíl selenu a manganu. Množství od 2 do 6 mg na 100 g mají např. fenykl, kapusta, hrách, pár, špenát nebo chřest, ostatní druhy jej obsahují 1 mg a méně. Působí jako účinný antioxidant zabraňující poškození tkání a buněk těla. Pomáhá předcházet například rakovině, kornatění tepen a také Alzheimerově chorobě. Pokud jde o boj proti rakovině, je nejen silným antioxidantem, ale rovněž brání poškození buněčných membrán a navíc posiluje obranyschopnost organismu.

Zvýšené dávky tohoto vitaminu pomáhají diabetikům, neboť celkově zlepšují kardiovaskulární systém a brání poškození zraku. Příznivě působí na krevní stěnu, snižuje hladinu krevního tuku a nadměrnou srážlivost krve. Při jeho nedostatku dochází k poškozování červených krvinek a zhoršuje se buněčné dýchání.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

Podhorná   fermentace   kontraindikace   Zentrich   sval   noha   kůže   odvar   sirup   slezina   hemeroid   střev   výroba   kornatění   kojenec   horké   vitamin   stvol   babské rady   ateroskleróza   ruka   postup   sběr   nežádoucí   květ   Avicena   písek   Janča   zácpa   jaterní   stonek   Moučka   tinktura   Janča   vývar   žaludek   kapsaicin   inhalace   kvasinky   vitamín   nať   pijeme   rostlina   zánět   žlučník   mateřské   kontraindikace   trávicí   neht   metabolismus   dásně   ovoce   víno   vřed   teplé   užití   obsažené   katar   Zentrich   studené   nohy   využití   fytoterapie   plíseň   revma   list   opar   nachlazení   játra   kůra   slinivka   zlomenin   abytyše Hildegarda   bylinná směs   indikace   antibiotik   arteriskleróza   horečka   koupel   játra   premenstruační   hlas   choroba   hemoroid   pěstování   vlas   pupen   roztroušená   štítná   prášek   zdraví   mensturace   plísně   pálení   ledvin   Galenos   krk   močopudný   zpracování   zalijeme   menstruační   bylina   sušení   sliznice   viry   krvácení   průjem   bylinka   keř   artróza   kloub   použití   kameny   Paracelsus   olej   minut   angína   šlacha   obsahuje   akné   chladné   kořen   astma   zápal   stonek   mrtvice   Mattioli   epilepsie   návod   nálev   houba   zelenina   čaj   zrak   slezina   osteoporóza   tlak   chřipka   Váňa   alergie   hlavy   bolest   dna   komplikace   recept   chřipka   migrén   zelina   srdce   Treben   řídnutí kostí   kolika   strom   děti   nemoc   brnění   rýma   vliv   končetina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)