MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

V roce 1922 zjistili vědci Evans a Bishop, že krysy potřebují pro své úspěšné rozmnožování látku obsaženou v tucích obilních klíčků a olejnatých semenech rostlin. Pokud tato látka v potravě chyběla, nebyla zvířata schopná se normálně rozmnožovat. Nejprve ji nazvali "faktor X", později ji zařadili mezi vitaminy a označili písmenem E. 

Až do roku 1936 pracoval Evans na identifikaci této látky a zjistil, že jde o dvě velmi podobné sloučeniny. Nazval je tokoferol,
což v řečtině znamená "přinášející narození", a rozdělil na alfa a beta. Později se objevily další tokoferoly, včetně příbuzných účinných látkek, a všechny tyto sloučeniny tvoří dohromady vitamin E. Podává se hlavně při neplodnosti, u nervových a svalových nemocích, jako prevence aterosklerózy a rakoviny. Vitamin E (tokoferol) je rozpustný v tucích. Má významné antioxidační účinky (až 3krát silnější než vitamin C) a podílí se mimo jiné také na stabilitě buněčné membrány. Zabraňuje předčasnému stárnutí a zpomaluje rozvoj degenerativních změn, které se stárnutím souvisejí. Je obsažen v řadě potravin, např. v máslu, drůbežích vnitřnostech, mléce, vejcích nebo oleji, proto je v praxi jeho nedostatek vzácný. Pokud jde o rostliny, vyskytuje se především v klíčcích, jádrech, semenech a ořeších; tedy částech, které jsou navíc velmi
bohaté na nenasycené mastné kyseliny, Dnes jsou také známé jako esenciální kyseliny. Velmi cenná je skutečnost, že potraviny bohaté na vitamin E obsahují i velké množství stopových prvků manganu a selenu, které se rovněž podílejí na podpoře imunitního systému.
Přitom alfa-tokoferol je daleko silnější, zatímco beta-tokoferol vykazuje jen asi poloviční účinnost. Je tedy velmi důležité, která účinná látka a v jakém množství je v daném produktu zastoupena. Denní potřeba byla u dospělého člověka stanovena na 12mg beta-tokoferolu.

Rostliny bohaté na vitamín E (sestupně):

olej z pšeničných klíčků, lněné semínko, olej ze semen bavlníku, slunečnicový olej, olej z vlašských ořechů, olej z kukuříčných klíčků, sojový olej, sezamový olej, mandle, arašídový olej, slunečnicová semena, olivový olej.

Obecně velmi malý obsah alfa-tokoferolu je v zelenině, i když mají vhodný podíl selenu a manganu. Množství od 2 do 6 mg na 100 g mají např. fenykl, kapusta, hrách, pár, špenát nebo chřest, ostatní druhy jej obsahují 1 mg a méně. Působí jako účinný antioxidant zabraňující poškození tkání a buněk těla. Pomáhá předcházet například rakovině, kornatění tepen a také Alzheimerově chorobě. Pokud jde o boj proti rakovině, je nejen silným antioxidantem, ale rovněž brání poškození buněčných membrán a navíc posiluje obranyschopnost organismu.

Zvýšené dávky tohoto vitaminu pomáhají diabetikům, neboť celkově zlepšují kardiovaskulární systém a brání poškození zraku. Příznivě působí na krevní stěnu, snižuje hladinu krevního tuku a nadměrnou srážlivost krve. Při jeho nedostatku dochází k poškozování červených krvinek a zhoršuje se buněčné dýchání.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

osteoporóza   kontraindikace   sval   kvasinky   mateřské   játra   kornatění   zelina   keř   Váňa   sušení   užití   rostlina   obsahuje   slezina   studené   vývar   srdce   opar   plísně   průjem   vliv   sběr   kameny   zápal   strom   Avicena   návod   tinktura   pěstování   žaludek   fytoterapie   vitamin   babské rady   odvar   migrén   teplé   kůra   krk   stonek   nemoc   zelenina   řídnutí kostí   účinek   horké   nať   bylinná směs   výroba   obsažené   zpracování   nohy   olej   neht   sirup   mrtvice   choroba   kořen   houba   chladné   zánět   komplikace   jaterní   bolest   zlomenin   ruka   chřipka   Paracelsus   střev   vřed   bylinka   plíseň   tlak   Zentrich   koupel   žlučník   stvol   kojenec   postup   nachlazení   epilepsie   rýma   list   hemeroid   nálev   slezina   indikace   inhalace   hlavy   písek   roztroušená   menstruační   štítná   zdraví   alergie   artróza   fermentace   revma   hemoroid   Mattioli   dásně   katar   šlacha   močopudný   víno   vitamín   Galenos   astma   chřipka   kolika   ateroskleróza   kloub   zácpa   květ   akné   antibiotik   využití   zalijeme   účinky   vlas   kůže   metabolismus   sliznice   končetina   děti   angína   nežádoucí   Janča   Zentrich   bylina   kapsaicin   dna   arteriskleróza   ovoce   minut   Janča   pijeme   krvácení   Treben   premenstruační   čaj   trávicí   horečka   ledvin   pupen   pálení   slinivka   Podhorná   brnění   recept   Moučka   hlas   použití   noha   zrak   abytyše Hildegarda   stonek   prášek   játra   kontraindikace   mensturace   viry  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)