Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

V roce 1922 zjistili vědci Evans a Bishop, že krysy potřebují pro své úspěšné rozmnožování látku obsaženou v tucích obilních klíčků a olejnatých semenech rostlin. Pokud tato látka v potravě chyběla, nebyla zvířata schopná se normálně rozmnožovat. Nejprve ji nazvali "faktor X", později ji zařadili mezi vitaminy a označili písmenem E. 

Až do roku 1936 pracoval Evans na identifikaci této látky a zjistil, že jde o dvě velmi podobné sloučeniny. Nazval je tokoferol,
což v řečtině znamená "přinášející narození", a rozdělil na alfa a beta. Později se objevily další tokoferoly, včetně příbuzných účinných látkek, a všechny tyto sloučeniny tvoří dohromady vitamin E. Podává se hlavně při neplodnosti, u nervových a svalových nemocích, jako prevence aterosklerózy a rakoviny. Vitamin E (tokoferol) je rozpustný v tucích. Má významné antioxidační účinky (až 3krát silnější než vitamin C) a podílí se mimo jiné také na stabilitě buněčné membrány. Zabraňuje předčasnému stárnutí a zpomaluje rozvoj degenerativních změn, které se stárnutím souvisejí. Je obsažen v řadě potravin, např. v máslu, drůbežích vnitřnostech, mléce, vejcích nebo oleji, proto je v praxi jeho nedostatek vzácný. Pokud jde o rostliny, vyskytuje se především v klíčcích, jádrech, semenech a ořeších; tedy částech, které jsou navíc velmi
bohaté na nenasycené mastné kyseliny, Dnes jsou také známé jako esenciální kyseliny. Velmi cenná je skutečnost, že potraviny bohaté na vitamin E obsahují i velké množství stopových prvků manganu a selenu, které se rovněž podílejí na podpoře imunitního systému.
Přitom alfa-tokoferol je daleko silnější, zatímco beta-tokoferol vykazuje jen asi poloviční účinnost. Je tedy velmi důležité, která účinná látka a v jakém množství je v daném produktu zastoupena. Denní potřeba byla u dospělého člověka stanovena na 12mg beta-tokoferolu.

Rostliny bohaté na vitamín E (sestupně):

olej z pšeničných klíčků, lněné semínko, olej ze semen bavlníku, slunečnicový olej, olej z vlašských ořechů, olej z kukuříčných klíčků, sojový olej, sezamový olej, mandle, arašídový olej, slunečnicová semena, olivový olej.

Obecně velmi malý obsah alfa-tokoferolu je v zelenině, i když mají vhodný podíl selenu a manganu. Množství od 2 do 6 mg na 100 g mají např. fenykl, kapusta, hrách, pár, špenát nebo chřest, ostatní druhy jej obsahují 1 mg a méně. Působí jako účinný antioxidant zabraňující poškození tkání a buněk těla. Pomáhá předcházet například rakovině, kornatění tepen a také Alzheimerově chorobě. Pokud jde o boj proti rakovině, je nejen silným antioxidantem, ale rovněž brání poškození buněčných membrán a navíc posiluje obranyschopnost organismu.

Zvýšené dávky tohoto vitaminu pomáhají diabetikům, neboť celkově zlepšují kardiovaskulární systém a brání poškození zraku. Příznivě působí na krevní stěnu, snižuje hladinu krevního tuku a nadměrnou srážlivost krve. Při jeho nedostatku dochází k poškozování červených krvinek a zhoršuje se buněčné dýchání.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

zlomenin   astma   ruka   dásně   krk   použití   játra   krvácení   olej   Galenos   Mattioli   vývar   rostlina   slezina   bylinná směs   tinktura   zápal   trávicí   Zentrich   tlak   zelenina   angína   střev   písek   pupen   kořen   zácpa   návod   plísně   Zentrich   kolika   kojenec   keř   list   stonek   jaterní   obsahuje   zelina   vitamín   pijeme   abytyše Hildegarda   ledvin   nachlazení   chřipka   hemeroid   využití   zánět   květ   štítná   močopudný   akné   čaj   vlas   kontraindikace   sval   studené   zpracování   slezina   sliznice   bylinka   nežádoucí   Moučka   sirup   ovoce   fermentace   noha   migrén   mateřské   premenstruační   menstruační   kůže   plíseň   dna   játra   srdce   komplikace   epilepsie   nohy   prášek   choroba   viry   nálev   obsažené   bylina   kontraindikace   vitamin   houba   žlučník   průjem   horké   užití   babské rady   metabolismus   mrtvice   antibiotik   zalijeme   opar   Váňa   Podhorná   slinivka   kůra   děti   mensturace   výroba   zdraví   vliv   teplé   chřipka   inhalace   sušení   arteriskleróza   řídnutí kostí   katar   pěstování   kameny   sběr   postup   kapsaicin   artróza   strom   horečka   chladné   odvar   osteoporóza   šlacha   fytoterapie   Paracelsus   žaludek   hlavy   Janča   Avicena   nemoc   kvasinky   pálení   kornatění   indikace   vřed   koupel   Treben   hlas   víno   minut   alergie   neht   rýma   Janča   brnění   recept   zrak   nať   roztroušená   končetina   stonek   ateroskleróza   hemoroid   revma   stvol   kloub   bolest  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)