Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

V roce 1922 zjistili vědci Evans a Bishop, že krysy potřebují pro své úspěšné rozmnožování látku obsaženou v tucích obilních klíčků a olejnatých semenech rostlin. Pokud tato látka v potravě chyběla, nebyla zvířata schopná se normálně rozmnožovat. Nejprve ji nazvali "faktor X", později ji zařadili mezi vitaminy a označili písmenem E. 

Až do roku 1936 pracoval Evans na identifikaci této látky a zjistil, že jde o dvě velmi podobné sloučeniny. Nazval je tokoferol,
což v řečtině znamená "přinášející narození", a rozdělil na alfa a beta. Později se objevily další tokoferoly, včetně příbuzných účinných látkek, a všechny tyto sloučeniny tvoří dohromady vitamin E. Podává se hlavně při neplodnosti, u nervových a svalových nemocích, jako prevence aterosklerózy a rakoviny. Vitamin E (tokoferol) je rozpustný v tucích. Má významné antioxidační účinky (až 3krát silnější než vitamin C) a podílí se mimo jiné také na stabilitě buněčné membrány. Zabraňuje předčasnému stárnutí a zpomaluje rozvoj degenerativních změn, které se stárnutím souvisejí. Je obsažen v řadě potravin, např. v máslu, drůbežích vnitřnostech, mléce, vejcích nebo oleji, proto je v praxi jeho nedostatek vzácný. Pokud jde o rostliny, vyskytuje se především v klíčcích, jádrech, semenech a ořeších; tedy částech, které jsou navíc velmi
bohaté na nenasycené mastné kyseliny, Dnes jsou také známé jako esenciální kyseliny. Velmi cenná je skutečnost, že potraviny bohaté na vitamin E obsahují i velké množství stopových prvků manganu a selenu, které se rovněž podílejí na podpoře imunitního systému.
Přitom alfa-tokoferol je daleko silnější, zatímco beta-tokoferol vykazuje jen asi poloviční účinnost. Je tedy velmi důležité, která účinná látka a v jakém množství je v daném produktu zastoupena. Denní potřeba byla u dospělého člověka stanovena na 12mg beta-tokoferolu.

Rostliny bohaté na vitamín E (sestupně):

olej z pšeničných klíčků, lněné semínko, olej ze semen bavlníku, slunečnicový olej, olej z vlašských ořechů, olej z kukuříčných klíčků, sojový olej, sezamový olej, mandle, arašídový olej, slunečnicová semena, olivový olej.

Obecně velmi malý obsah alfa-tokoferolu je v zelenině, i když mají vhodný podíl selenu a manganu. Množství od 2 do 6 mg na 100 g mají např. fenykl, kapusta, hrách, pár, špenát nebo chřest, ostatní druhy jej obsahují 1 mg a méně. Působí jako účinný antioxidant zabraňující poškození tkání a buněk těla. Pomáhá předcházet například rakovině, kornatění tepen a také Alzheimerově chorobě. Pokud jde o boj proti rakovině, je nejen silným antioxidantem, ale rovněž brání poškození buněčných membrán a navíc posiluje obranyschopnost organismu.

Zvýšené dávky tohoto vitaminu pomáhají diabetikům, neboť celkově zlepšují kardiovaskulární systém a brání poškození zraku. Příznivě působí na krevní stěnu, snižuje hladinu krevního tuku a nadměrnou srážlivost krve. Při jeho nedostatku dochází k poškozování červených krvinek a zhoršuje se buněčné dýchání.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

použití   rýma   stonek   nálev   Váňa   mateřské   zápal   choroba   bylinka   sval   roztroušená   migrén   kapsaicin   neht   vřed   močopudný   hemeroid   ruka   zelenina   zpracování   pijeme   kůže   vývar   antibiotik   astma   nať   ledvin   kontraindikace   květ   pálení   epilepsie   studené   zánět   trávicí   hlavy   šlacha   stvol   srdce   alergie   indikace   angína   Galenos   hemoroid   Janča   noha   sliznice   chřipka   prášek   viry   nachlazení   obsahuje   nežádoucí   nohy   kořen   osteoporóza   odvar   fytoterapie   zácpa   akné   menstruační   vlas   jaterní   Podhorná   inhalace   Moučka   chřipka   krvácení   Mattioli   bylinná směs   sušení   ateroskleróza   teplé   návod   chladné   ovoce   tinktura   rostlina   Zentrich   pěstování   děti   recept   dna   kojenec   pupen   tlak   užití   horké   nemoc   zdraví   brnění   metabolismus   plísně   kolika   sirup   list   bylina   zlomenin   zalijeme   štítná   opar   obsažené   dásně   slinivka   revma   žaludek   babské rady   slezina   abytyše Hildegarda   premenstruační   využití   hlas   mensturace   plíseň   kloub   čaj   houba   keř   Paracelsus   sběr   Avicena   Janča   vliv   komplikace   Zentrich   katar   játra   výroba   zrak   končetina   postup   písek   arteriskleróza   játra   kontraindikace   kůra   fermentace   kornatění   zelina   olej   vitamin   bolest   průjem   střev   kameny   koupel   artróza   kvasinky   slezina   víno   stonek   krk   žlučník   řídnutí kostí   horečka   vitamín   Treben   mrtvice   strom   minut  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)