Skvalen - jaterní oleje obsahují mnoho tzv. nezrnýdelnitelného zbytku, zejména cholesterolu. Vyskytují se v něm i nenasycené uhlovodíky, k nimž patří zejména skvalen, řazený k isoprenoidům. Je prekurzorem v syntéze steroidů a důležitých antioxidačních látek, jako je koenzym Q 10. Tato látka se v přírodě vyskytuje nejen vzácně, ale také v malém množství. 


Účinky rostliny:

Skvalen je obsažen hlavně v játrech žraloka a některých dalších ryb, ale také v semenech mnohých laskavců (Amaranthus). Olej ze semen těchto rostlin má nejen vysoký podíl skvalenu, ale také nenasycených mastných kyselin, zvláště olejové a linolové. Skvalen je důležitý pro běžnou látkovou výměnu v lidském organismu. Zároveň má výrazný antioxidační účinek, tj. chrání buňku před poškozením a mutacemi, způsobenými volnými kyslíkovými radikály. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, a tím rovněž riziko vzniku aterosklerózy, ale i dalších kardiovaskulárních nemocí, jako je například ischemická choroba srdeční či angina pectoris. Skvalen zvyšuje odolnost lidského organismu proti infekcím i negativním vlivům vnějšího prostředí. Zpomaluje proces stárnutí kůže, chrání před slunečním zářením i proti radioaktivním paprskům. Velmi dobrých výsledků
bylo dosaženo v podpůrné léčbě u pacientů s rakovinou plic. 

Skvalen tedy výrazné imunostimulační účinky a je vhodná pro osoby s větší psychickou a fyzickou zátěží, ale i pro ty, kteří prodělali těžká onemocnění, úrazy či jsou po náročném operačním zákroku. Je rovněž vhodným potravinovým doplňkem pro diabetiky a pacienty s kardiovaskulárními chorobami a poruchami metabolismu tuků a zároveň je preventivním prostředkem proti vzniku rakoviny. Zpomaluje proces stárnutí kůže a vznik vrásek, zvyšuje odolnost proti ultrafialovým paprskům a radioaktivnímu záření.