Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Glukany jsou přírodní polysacharidy, které aktivují buňky zajišťující obranyschopnost organismu, tj. mikrofágy a makrofágy, leukocyty a T-Iymfocyty. Přitom makrofág je buňka schopná pohlcování a zničení (fagocytózy) cizorodého materiálu včetně mikroorganismů. Plní i další důležité úkoly při řízení imunity. 

Vzniká z monocytu, což je zvláštní bílá krvinka (leukocyt). Tento monocyt je schopen opustit krevní řečiště, proniknout do místa zánětu nebo infekce a změnit se v makrofág, který likviduje patogeny, Podílí se jak na obraně organismu proti infekci, tak má i další významnéfunkce v činnosti imunitního systému. 

Makrofágy neustále kolují orgány těla s cílem najít a zlikvidovat všechno cizí. Jsou to právě glukany, které dokáží makrofágy stimulovat k maximální činnosti, která se projevuje jejich vyšší odolností vůči infekci a rychlejším množením. Kromě těchto aktivačních účinků na makrofágy zachycují glukany rovněž volné radikály a omezují škodlivý vliv ultrafialového a rentgenového záření. 

Lymfocyt je druh bílé krvinky, který se významným způsobem podílí na obranyschopnosti organismu. Kzákladní funkci T-Iymfocytů patří především regulace ostatních buněk účastnících se na imunitní odpovědi a likvidace choroboplodných zárodků, případně i vlastních nakažených buněk. Kromě tohoto Iymfocytu jsou v organismu zastoupeny i B-Iymfocyty, které se přeměňují na plazmatické buňky tvořící protilátky (imunoglobuliny). Lymfocyty v organismu přežívají po mnoho let a tvoří tzv. paměťové buňky, které mají v sobě zakódované setkání s cizorodou látkou a jsou schopny proti ní opětovně zasahovat. V běžné stravě není glukanů dostatek, neboť se vyskytují především v kvasnicích, získávají se například z produktů kvasinky pivní, Saccharomycetes cerevisiae, a dále jsou obsaženy například v obilovinách. Tuto účinnou látku obsahují mnohé houby, především dřevokazné. Jejich mimořádné léčivé účinky jsou známé z dávné minulosti. Již 3 000 let př, n. l. Egypťané věřili, že houby jsou posvátné. Nejstarší písemný dokument o jejich účincích pochází z Indie a je starý asi 5 000 let. Stáří asi 3 300 let má pravděpodobně mumie "ledového muže" Oetziho nalezeného v Alpách, u kterého byl objeven sáček se sušenými houbami. Japonci zjistili, že zde žijící opice netrpí rakovinou, vysokým krevním tlakem ani diabetem, neboť v přírodě sbírají a jedí houbu shii-také. Proto se vybrané druhy hub v boji proti rakovině nejvíce využívají v Číně, Japonsku, Koreji a Rusku. Glukany v nich obsažené jsou specifické pro každý druh, např. u shii-také je to lentinan, u outkovky krestin a u hlívy pleuran nebo skleroglukan. Tyto houbové polysacharidy jsou modifikátory biologické reakce (BRM) a pomáhají lidskému tělu adaptovat se na různé nepříznivé podmínky prostředí. Neútočí na rakovinné buňky přímo, ale aktivují imunitní systémy organismu (více v kapitolách o jednotlivých druzích hub).

Ale u všech těchto potravin je množství glukanů omezeno, navíc tepelnou úpravou dochází k rozkladu účinných látek, a tím k jejich znehodnocení.
Proto se k jejich získávání používá především šetrná metoda řízené extrakce za studena.  Glukany tedy výrazně zvyšují přirozenou imunitu, a tím působí preventivně proti řadě nemocí. Jsou účinným prostředkem v boji s rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, astmatem, artritidou, chronickými záněty, ekzémy i dalšími kožními nemocemi. Jako podpůrný prostředek se používají při chřipkách, angínách a nachlazení, ale také při zlomeninách a otocích. Snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, upravují krevní tlak, regenerují játra a slinivku břišní, zlepšují a upravují střevní peristaltiku.

Zároveň zvyšují fyzickou a psychickou kondici, jsou tedy vhodným prostředkem proti stresu. Nejcennější je však protinádorová aktivita 13-1,3-0 glukanu, kombinovaná s dalšími léky, která spočívá v posílení imunitního systému organismu. Zvýšením imunity má tělo dostatek sil nádor nejen zakonzervovat, ale často i zničit. Navíc u glukanů působí tzv. synergický efekt, který násobí účinky jednotlivých léčebných metod, zlepšuje vstřebávání účinných látek v organismu, a tím zlepšuje celý efekt léčby.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

šlacha   olej   abytyše Hildegarda   premenstruační   migrén   hemeroid   nálev   epilepsie   minut   zrak   artróza   játra   fytoterapie   kolika   pupen   recept   choroba   krk   arteriskleróza   slezina   obsahuje   tinktura   Treben   obsažené   kůra   pěstování   žaludek   děti   babské rady   stonek   mateřské   bylinka   zápal   sval   játra   močopudný   ledvin   Avicena   kvasinky   Paracelsus   teplé   zalijeme   pálení   zdraví   vlas   kornatění   srdce   fermentace   průjem   Janča   bolest   ateroskleróza   zpracování   vitamín   sušení   pijeme   mrtvice   čaj   nemoc   zácpa   Moučka   plísně   angína   střev   víno   ruka   kontraindikace   alergie   komplikace   slinivka   dna   rostlina   list   užití   krvácení   inhalace   vřed   Mattioli   stvol   výroba   kojenec   viry   Váňa   brnění   metabolismus   Podhorná   chřipka   opar   antibiotik   mensturace   sběr   revma   použití   žlučník   Zentrich   postup   kůže   zelenina   bylinná směs   kloub   návod   strom   horké   kapsaicin   akné   prášek   sirup   horečka   noha   houba   sliznice   vitamin   nať   neht   astma   osteoporóza   hlas   dásně   využití   indikace   jaterní   květ   Zentrich   vývar   nachlazení   nohy   katar   slezina   štítná   rýma   hemoroid   zlomenin   kameny   roztroušená   Galenos   nežádoucí   plíseň   zánět   odvar   stonek   řídnutí kostí   písek   chladné   keř   Janča   hlavy   bylina   vliv   kořen   trávicí   koupel   zelina   studené   menstruační   kontraindikace   chřipka   tlak   končetina   ovoce  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)