Glukany jsou přírodní polysacharidy, které aktivují buňky zajišťující obranyschopnost organismu, tj. mikrofágy a makrofágy, leukocyty a T-Iymfocyty. Přitom makrofág je buňka schopná pohlcování a zničení (fagocytózy) cizorodého materiálu včetně mikroorganismů. Plní i další důležité úkoly při řízení imunity. 

Vzniká z monocytu, což je zvláštní bílá krvinka (leukocyt). Tento monocyt je schopen opustit krevní řečiště, proniknout do místa zánětu nebo infekce a změnit se v makrofág, který likviduje patogeny, Podílí se jak na obraně organismu proti infekci, tak má i další významnéfunkce v činnosti imunitního systému. 

Makrofágy neustále kolují orgány těla s cílem najít a zlikvidovat všechno cizí. Jsou to právě glukany, které dokáží makrofágy stimulovat k maximální činnosti, která se projevuje jejich vyšší odolností vůči infekci a rychlejším množením. Kromě těchto aktivačních účinků na makrofágy zachycují glukany rovněž volné radikály a omezují škodlivý vliv ultrafialového a rentgenového záření. 

Lymfocyt je druh bílé krvinky, který se významným způsobem podílí na obranyschopnosti organismu. Kzákladní funkci T-Iymfocytů patří především regulace ostatních buněk účastnících se na imunitní odpovědi a likvidace choroboplodných zárodků, případně i vlastních nakažených buněk. Kromě tohoto Iymfocytu jsou v organismu zastoupeny i B-Iymfocyty, které se přeměňují na plazmatické buňky tvořící protilátky (imunoglobuliny). Lymfocyty v organismu přežívají po mnoho let a tvoří tzv. paměťové buňky, které mají v sobě zakódované setkání s cizorodou látkou a jsou schopny proti ní opětovně zasahovat. V běžné stravě není glukanů dostatek, neboť se vyskytují především v kvasnicích, získávají se například z produktů kvasinky pivní, Saccharomycetes cerevisiae, a dále jsou obsaženy například v obilovinách. Tuto účinnou látku obsahují mnohé houby, především dřevokazné. Jejich mimořádné léčivé účinky jsou známé z dávné minulosti. Již 3 000 let př, n. l. Egypťané věřili, že houby jsou posvátné. Nejstarší písemný dokument o jejich účincích pochází z Indie a je starý asi 5 000 let. Stáří asi 3 300 let má pravděpodobně mumie "ledového muže" Oetziho nalezeného v Alpách, u kterého byl objeven sáček se sušenými houbami. Japonci zjistili, že zde žijící opice netrpí rakovinou, vysokým krevním tlakem ani diabetem, neboť v přírodě sbírají a jedí houbu shii-také. Proto se vybrané druhy hub v boji proti rakovině nejvíce využívají v Číně, Japonsku, Koreji a Rusku. Glukany v nich obsažené jsou specifické pro každý druh, např. u shii-také je to lentinan, u outkovky krestin a u hlívy pleuran nebo skleroglukan. Tyto houbové polysacharidy jsou modifikátory biologické reakce (BRM) a pomáhají lidskému tělu adaptovat se na různé nepříznivé podmínky prostředí. Neútočí na rakovinné buňky přímo, ale aktivují imunitní systémy organismu (více v kapitolách o jednotlivých druzích hub).

Ale u všech těchto potravin je množství glukanů omezeno, navíc tepelnou úpravou dochází k rozkladu účinných látek, a tím k jejich znehodnocení.
Proto se k jejich získávání používá především šetrná metoda řízené extrakce za studena.  Glukany tedy výrazně zvyšují přirozenou imunitu, a tím působí preventivně proti řadě nemocí. Jsou účinným prostředkem v boji s rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, astmatem, artritidou, chronickými záněty, ekzémy i dalšími kožními nemocemi. Jako podpůrný prostředek se používají při chřipkách, angínách a nachlazení, ale také při zlomeninách a otocích. Snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, upravují krevní tlak, regenerují játra a slinivku břišní, zlepšují a upravují střevní peristaltiku.

Zároveň zvyšují fyzickou a psychickou kondici, jsou tedy vhodným prostředkem proti stresu. Nejcennější je však protinádorová aktivita 13-1,3-0 glukanu, kombinovaná s dalšími léky, která spočívá v posílení imunitního systému organismu. Zvýšením imunity má tělo dostatek sil nádor nejen zakonzervovat, ale často i zničit. Navíc u glukanů působí tzv. synergický efekt, který násobí účinky jednotlivých léčebných metod, zlepšuje vstřebávání účinných látek v organismu, a tím zlepšuje celý efekt léčby.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

hlas   bylinka   choroba   slinivka   neht   akné   nemoc   sirup   recept   řídnutí kostí   brnění   Treben   mensturace   Váňa   obsahuje   Podhorná   minut   inhalace   artróza   olej   vitamin   kameny   střev   teplé   zlomenin   horké   migrén   chřipka   kornatění   pupen   víno   písek   opar   Janča   zánět   metabolismus   zrak   arteriskleróza   ovoce   kůra   rýma   Moučka   štítná   šlacha   postup   premenstruační   trávicí   noha   zpracování   dna   chřipka   bylinná směs   stonek   katar   použití   ruka   vlas   močopudný   prášek   slezina   květ   pěstování   kapsaicin   zelenina   revma   bolest   viry   kůže   studené   vývar   zápal   využití   kořen   koupel   plísně   játra   kloub   užití   horečka   odvar   zelina   jaterní   hemoroid   mateřské   tinktura   bylina   srdce   tlak   sušení   chladné   kolika   sběr   ateroskleróza   vliv   pálení   mrtvice   keř   alergie   nať   komplikace   roztroušená   návod   houba   krvácení   fermentace   osteoporóza   hlavy   nohy   nachlazení   kvasinky   pijeme   dásně   kojenec   obsažené   průjem   Zentrich   Mattioli   kontraindikace   slezina   strom   hemeroid   Galenos   končetina   vitamín   stvol   játra   Avicena   děti   nežádoucí   zdraví   antibiotik   plíseň   babské rady   výroba   Paracelsus   žlučník   kontraindikace   ledvin   Zentrich   angína   žaludek   krk   menstruační   indikace   abytyše Hildegarda   sliznice   astma   zácpa   vřed   sval   fytoterapie   Janča   nálev   rostlina   list   epilepsie   zalijeme   stonek   čaj  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)