MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

Glukany jsou přírodní polysacharidy, které aktivují buňky zajišťující obranyschopnost organismu, tj. mikrofágy a makrofágy, leukocyty a T-Iymfocyty. Přitom makrofág je buňka schopná pohlcování a zničení (fagocytózy) cizorodého materiálu včetně mikroorganismů. Plní i další důležité úkoly při řízení imunity. 

Vzniká z monocytu, což je zvláštní bílá krvinka (leukocyt). Tento monocyt je schopen opustit krevní řečiště, proniknout do místa zánětu nebo infekce a změnit se v makrofág, který likviduje patogeny, Podílí se jak na obraně organismu proti infekci, tak má i další významnéfunkce v činnosti imunitního systému. 

Makrofágy neustále kolují orgány těla s cílem najít a zlikvidovat všechno cizí. Jsou to právě glukany, které dokáží makrofágy stimulovat k maximální činnosti, která se projevuje jejich vyšší odolností vůči infekci a rychlejším množením. Kromě těchto aktivačních účinků na makrofágy zachycují glukany rovněž volné radikály a omezují škodlivý vliv ultrafialového a rentgenového záření. 

Lymfocyt je druh bílé krvinky, který se významným způsobem podílí na obranyschopnosti organismu. Kzákladní funkci T-Iymfocytů patří především regulace ostatních buněk účastnících se na imunitní odpovědi a likvidace choroboplodných zárodků, případně i vlastních nakažených buněk. Kromě tohoto Iymfocytu jsou v organismu zastoupeny i B-Iymfocyty, které se přeměňují na plazmatické buňky tvořící protilátky (imunoglobuliny). Lymfocyty v organismu přežívají po mnoho let a tvoří tzv. paměťové buňky, které mají v sobě zakódované setkání s cizorodou látkou a jsou schopny proti ní opětovně zasahovat. V běžné stravě není glukanů dostatek, neboť se vyskytují především v kvasnicích, získávají se například z produktů kvasinky pivní, Saccharomycetes cerevisiae, a dále jsou obsaženy například v obilovinách. Tuto účinnou látku obsahují mnohé houby, především dřevokazné. Jejich mimořádné léčivé účinky jsou známé z dávné minulosti. Již 3 000 let př, n. l. Egypťané věřili, že houby jsou posvátné. Nejstarší písemný dokument o jejich účincích pochází z Indie a je starý asi 5 000 let. Stáří asi 3 300 let má pravděpodobně mumie "ledového muže" Oetziho nalezeného v Alpách, u kterého byl objeven sáček se sušenými houbami. Japonci zjistili, že zde žijící opice netrpí rakovinou, vysokým krevním tlakem ani diabetem, neboť v přírodě sbírají a jedí houbu shii-také. Proto se vybrané druhy hub v boji proti rakovině nejvíce využívají v Číně, Japonsku, Koreji a Rusku. Glukany v nich obsažené jsou specifické pro každý druh, např. u shii-také je to lentinan, u outkovky krestin a u hlívy pleuran nebo skleroglukan. Tyto houbové polysacharidy jsou modifikátory biologické reakce (BRM) a pomáhají lidskému tělu adaptovat se na různé nepříznivé podmínky prostředí. Neútočí na rakovinné buňky přímo, ale aktivují imunitní systémy organismu (více v kapitolách o jednotlivých druzích hub).

Ale u všech těchto potravin je množství glukanů omezeno, navíc tepelnou úpravou dochází k rozkladu účinných látek, a tím k jejich znehodnocení.
Proto se k jejich získávání používá především šetrná metoda řízené extrakce za studena.  Glukany tedy výrazně zvyšují přirozenou imunitu, a tím působí preventivně proti řadě nemocí. Jsou účinným prostředkem v boji s rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, astmatem, artritidou, chronickými záněty, ekzémy i dalšími kožními nemocemi. Jako podpůrný prostředek se používají při chřipkách, angínách a nachlazení, ale také při zlomeninách a otocích. Snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, upravují krevní tlak, regenerují játra a slinivku břišní, zlepšují a upravují střevní peristaltiku.

Zároveň zvyšují fyzickou a psychickou kondici, jsou tedy vhodným prostředkem proti stresu. Nejcennější je však protinádorová aktivita 13-1,3-0 glukanu, kombinovaná s dalšími léky, která spočívá v posílení imunitního systému organismu. Zvýšením imunity má tělo dostatek sil nádor nejen zakonzervovat, ale často i zničit. Navíc u glukanů působí tzv. synergický efekt, který násobí účinky jednotlivých léčebných metod, zlepšuje vstřebávání účinných látek v organismu, a tím zlepšuje celý efekt léčby.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

vřed   pálení   indikace   premenstruační   játra   zápal   Janča   kontraindikace   Zentrich   Zentrich   bylinná směs   využití   čaj   brnění   zdraví   Galenos   kloub   hlas   Váňa   nemoc   tinktura   šlacha   zácpa   stvol   pupen   průjem   sval   zelenina   antibiotik   kapsaicin   nálev   list   viry   vývar   plísně   kůra   epilepsie   mrtvice   Treben   krvácení   ledvin   kontraindikace   horké   nachlazení   metabolismus   tlak   zelina   minut   rýma   olej   revma   štítná   písek   inhalace   choroba   jaterní   sliznice   květ   Moučka   Podhorná   strom   keř   alergie   bolest   chřipka   Avicena   menstruační   bylinka   ruka   pijeme   slinivka   výroba   střev   angína   stonek   mateřské   roztroušená   dásně   vitamín   pěstování   postup   fytoterapie   teplé   mensturace   užití   nežádoucí   zrak   děti   zalijeme   slezina   fermentace   zpracování   plíseň   použití   žaludek   žlučník   vlas   rostlina   bylina   nohy   ovoce   účinky   artróza   studené   srdce   řídnutí kostí   astma   neht   Mattioli   sušení   končetina   houba   návod   koupel   účinek   kolika   hemoroid   ateroskleróza   víno   obsažené   obsahuje   komplikace   nať   arteriskleróza   játra   opar   kůže   vitamin   noha   horečka   akné   odvar   Janča   migrén   trávicí   dna   zlomenin   krk   kameny   Paracelsus   prášek   močopudný   recept   slezina   kvasinky   babské rady   sběr   abytyše Hildegarda   kornatění   chladné   zánět   chřipka   hemeroid   sirup   osteoporóza   vliv   hlavy   katar   kořen   kojenec   stonek  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)