Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Glukany jsou přírodní polysacharidy, které aktivují buňky zajišťující obranyschopnost organismu, tj. mikrofágy a makrofágy, leukocyty a T-Iymfocyty. Přitom makrofág je buňka schopná pohlcování a zničení (fagocytózy) cizorodého materiálu včetně mikroorganismů. Plní i další důležité úkoly při řízení imunity. 

Vzniká z monocytu, což je zvláštní bílá krvinka (leukocyt). Tento monocyt je schopen opustit krevní řečiště, proniknout do místa zánětu nebo infekce a změnit se v makrofág, který likviduje patogeny, Podílí se jak na obraně organismu proti infekci, tak má i další významnéfunkce v činnosti imunitního systému. 

Makrofágy neustále kolují orgány těla s cílem najít a zlikvidovat všechno cizí. Jsou to právě glukany, které dokáží makrofágy stimulovat k maximální činnosti, která se projevuje jejich vyšší odolností vůči infekci a rychlejším množením. Kromě těchto aktivačních účinků na makrofágy zachycují glukany rovněž volné radikály a omezují škodlivý vliv ultrafialového a rentgenového záření. 

Lymfocyt je druh bílé krvinky, který se významným způsobem podílí na obranyschopnosti organismu. Kzákladní funkci T-Iymfocytů patří především regulace ostatních buněk účastnících se na imunitní odpovědi a likvidace choroboplodných zárodků, případně i vlastních nakažených buněk. Kromě tohoto Iymfocytu jsou v organismu zastoupeny i B-Iymfocyty, které se přeměňují na plazmatické buňky tvořící protilátky (imunoglobuliny). Lymfocyty v organismu přežívají po mnoho let a tvoří tzv. paměťové buňky, které mají v sobě zakódované setkání s cizorodou látkou a jsou schopny proti ní opětovně zasahovat. V běžné stravě není glukanů dostatek, neboť se vyskytují především v kvasnicích, získávají se například z produktů kvasinky pivní, Saccharomycetes cerevisiae, a dále jsou obsaženy například v obilovinách. Tuto účinnou látku obsahují mnohé houby, především dřevokazné. Jejich mimořádné léčivé účinky jsou známé z dávné minulosti. Již 3 000 let př, n. l. Egypťané věřili, že houby jsou posvátné. Nejstarší písemný dokument o jejich účincích pochází z Indie a je starý asi 5 000 let. Stáří asi 3 300 let má pravděpodobně mumie "ledového muže" Oetziho nalezeného v Alpách, u kterého byl objeven sáček se sušenými houbami. Japonci zjistili, že zde žijící opice netrpí rakovinou, vysokým krevním tlakem ani diabetem, neboť v přírodě sbírají a jedí houbu shii-také. Proto se vybrané druhy hub v boji proti rakovině nejvíce využívají v Číně, Japonsku, Koreji a Rusku. Glukany v nich obsažené jsou specifické pro každý druh, např. u shii-také je to lentinan, u outkovky krestin a u hlívy pleuran nebo skleroglukan. Tyto houbové polysacharidy jsou modifikátory biologické reakce (BRM) a pomáhají lidskému tělu adaptovat se na různé nepříznivé podmínky prostředí. Neútočí na rakovinné buňky přímo, ale aktivují imunitní systémy organismu (více v kapitolách o jednotlivých druzích hub).

Ale u všech těchto potravin je množství glukanů omezeno, navíc tepelnou úpravou dochází k rozkladu účinných látek, a tím k jejich znehodnocení.
Proto se k jejich získávání používá především šetrná metoda řízené extrakce za studena.  Glukany tedy výrazně zvyšují přirozenou imunitu, a tím působí preventivně proti řadě nemocí. Jsou účinným prostředkem v boji s rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, astmatem, artritidou, chronickými záněty, ekzémy i dalšími kožními nemocemi. Jako podpůrný prostředek se používají při chřipkách, angínách a nachlazení, ale také při zlomeninách a otocích. Snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, upravují krevní tlak, regenerují játra a slinivku břišní, zlepšují a upravují střevní peristaltiku.

Zároveň zvyšují fyzickou a psychickou kondici, jsou tedy vhodným prostředkem proti stresu. Nejcennější je však protinádorová aktivita 13-1,3-0 glukanu, kombinovaná s dalšími léky, která spočívá v posílení imunitního systému organismu. Zvýšením imunity má tělo dostatek sil nádor nejen zakonzervovat, ale často i zničit. Navíc u glukanů působí tzv. synergický efekt, který násobí účinky jednotlivých léčebných metod, zlepšuje vstřebávání účinných látek v organismu, a tím zlepšuje celý efekt léčby.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

mrtvice   zalijeme   sval   stvol   epilepsie   tlak   kapsaicin   recept   nemoc   ruka   kornatění   Treben   bylinná směs   inhalace   víno   chladné   strom   horké   Moučka   stonek   trávicí   slinivka   obsahuje   antibiotik   plísně   pijeme   angína   osteoporóza   Janča   postup   zpracování   fermentace   list   obsažené   kameny   nálev   vliv   střev   rostlina   hlas   studené   tinktura   bylinka   olej   menstruační   artróza   arteriskleróza   zánět   sliznice   katar   noha   Podhorná   květ   využití   kontraindikace   babské rady   ovoce   houba   choroba   Galenos   mateřské   teplé   močopudný   návod   prášek   koupel   zlomenin   žlučník   končetina   neht   nať   vitamín   Mattioli   řídnutí kostí   vitamin   odvar   játra   kvasinky   hemeroid   fytoterapie   Váňa   rýma   šlacha   chřipka   kůra   zácpa   pěstování   vlas   Paracelsus   komplikace   štítná   stonek   alergie   vřed   indikace   ledvin   hlavy   sušení   krvácení   krk   pupen   premenstruační   bylina   chřipka   vývar   roztroušená   děti   písek   sběr   brnění   nežádoucí   ateroskleróza   astma   akné   pálení   opar   kůže   abytyše Hildegarda   kořen   dna   žaludek   keř   nohy   zdraví   kolika   migrén   kojenec   zrak   Avicena   zelenina   jaterní   játra   nachlazení   slezina   minut   použití   průjem   výroba   Zentrich   hemoroid   bolest   plíseň   užití   revma   čaj   sirup   metabolismus   Janča   viry   kontraindikace   Zentrich   mensturace   slezina   horečka   zápal   dásně   srdce   kloub   zelina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)