pater bolesti patere paterni potize byliny bylinky babske rady obkladyV dnešní moderní době má stále více lidí nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a trpí obezitou, což vše představuje nebezpečí pro páteř. Stav svalových úponů je ochablý, a tím vznikají různé vady páteře. Nejčastěji se setkávám s onemocněním skoliózou, a to nejen u dětí. Tato nepříznivá situace je způsobena hlavně nedostatkem jodu, který je nezbytný pro dobrou funkci pojivových tkání a pomáhá udržovat v těle vápník pro stavbu kostí.


Účinky rostliny:

Ročníky z minulého století si určitě vzpomenou na rybí tuk, který jsme dostávali v mateřské škole. To bylo součástí péče o zdravý růst a vývin dítěte. V dnešní době se vláda tímto problémem nezabývá a zdravotně nevzdělaný člověk často vůbec netuší, co vše si může nedostatkem jodu způsobit.

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Nezanedbejte stav svých zad. Pokud vás páteř bolí dlouhodobě a intenzivně či je bolest zad spjatá třeba i s oslabením některých svalových skupin na končetinách, svěřte se vždy do rukou neurologa nebo fyzioterapetuta. Bylinky mohou pomoci páteř uvolnit např. při namožení, ale většinou nevyřeší mechanický problém - vyhřeznutí meziobratlového disku či jeho sekvestraci. 

 

Domácí léčba páteře

Režimová opatření a doporučení

  • Zařaďte pravidelné cvičení zaměřené na páteř, například jógu. Cvičení provádějte vždy ráno v posteli, pokud je páteř ještě prohřátá a uvolněná. Ranní cvičení je nejúčinnější. 
  • Pravidelná masáž svalových úponů kolem páteře, například aromaterapeutická masáž, pomáhá uvolňovat napětí a svalové blokace. 
  • Otužování je výborný prostředek na problémy s páteří. Po koupeli si vždy pár sekund sprchujte záda studenou vodou, to způsobí silné prokrvení svalů.
  • Vyhýbejte se prochlazení těla způsobené v letních měsících klimatizací. Civilizační vymoženosti sice zpříjemňují život, ale na druhou stranu způsobují nepřirozenost prostředí a tělo na to nelibě reaguje. 
  • Dlouhodobý pobyt ve vodě - bazénu, vířivce, vaně - způsobuje ztuhlost páteře a následné zdravotní potíže. Voda má silné ozdravující účinky, ale její používání musí být řízeno rozumem, a ne chvilkovým požitkem. 

 

Obklady při bolestech zad

  • Přikládejte zázvorový obklad na postižené místo na páteři 2x týdně, celkem 1 měsíc.
  • Páteř třete mokrou žínkou směrem nahoru 3x a potom suchým ručníkem směrem nahoru také 3x. Celkem 3x opakujete. Pak se teple přikryjte a odpočívejte. Mokrý otěr prokrvuje a uvolňuje napětí okolo páteře.

 

Na bolesti zad jsou vhodné tyto bylinky a přípravky: