preslicka-rolni-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPřeslička rolní  (latinsky equisetum arvense)- tato rostlina má široko rozložený a hluboko rostoucí oddenek. Počátkem jara z něho vyrážejí hnědě zbarvené plodné lodyhy, nesoucí spory. Teprve později se objevují zelené, až 40 cm vysoké přeslenovitě větvené jalové lodyhy, podobající se malým symetricky stavěným jedličkám. Přesličku lze nalézt na oraništích, náspech dopravních cest a na svazích.


Účinky rostliny:


Největší léčivý účinek má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť – v závislosti na stanovišti – obsahuje 3-16 % kyseliny křemičité, která má obzvláště dobrý léčivý účinek. Přesličku přirozeně nesbíráme na chemicky hnojených polích. Přesličku s nejjemnějším větvením, někdy označovanou jako „jemná“ přeslička (Přeslička lesní, Equisetum silvaticum L.), najdeme ponejvíce v lese a na jeho okrajích. I ona je léčivá.

V lidovém léčitelství si jí velmi vážili jako léčivky již ve starých dobách, především pro její schopnost zastavovat krvácení a pro úspěchy při vážném onemocnění ledvin a měchýře. Přesto se na ni v průběhu času zapomenulo. Nebyl to nikdo jiný, než náš velký lidový přírodní léčitel farář Kneipp, který obnovil její bývalý význam. Vyhlásil ji za „nenahraditelnou a neocenitelnou“ při krvácení, zvracení krve, chorobách ledvin a měchýře, při kamenech a písku. Dále hovoří: „Mimořádně poslouží při zastaralých chorobách, při hnisavých ranách, rakovinových vředech, dokonce i při zánětu kostní dřeně. Škodliviny umyje, rozpustí a vypálí. Často se vlhká, teplá bylina zabalí do mokrých ručníků a přiloží na léčené místo.“ 

Švýcarský farář Kunzle říká, že všichni lidé by měli od určitého věku denně vypít jeden šálek čaje z přesličky. Ztratily by se revmatismus, dna a nervové bolesti, každý člověk by prožil zdravé stáří.
preslicka-rolni-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-2Vypráví se, že jeden 86letý muž si koupelemi z přesličky vyléčil chorobu z kamenů a potom žil ještě hodně let. Kromě toho hovoří: „Bylina vyléčí nejsilnější krvotok a zvracení krve v krátké době, ba někdy okamžitě, když se vnitřně užívá jako čaj.“

Při prochladnutí měchýře s křečovitými bolestmi není lepšího prostředku, než když necháme 10 minut působit na měchýř (přitom jsme zahaleni do koupacího pláště) páry ze spařené přesličky. Když to několikrát zopakujeme, tak onemocnění brzy pomine. Staří lidé, kteří pojednou vůbec nemohou močit a svíjejí se v bolestech, nebo moč nanejvýš jen trochu kape, se mohou velmi rychle osvobodit od těchto bolestí horkými parami přesličky, aniž by musel lékař cévkovat moč pomocí hadičky. 

Při ledvinovém písku a kaméncích v močovém měchýři se užívají horké koupele z přesličky, přičemž se pije i teplý čaj z přesličky, moč se zadržuje, aby se mohla naráz pod tlakem vypustit. Po takové kúře kameny většinou odcházejí. Výsledkem těchto rad bylo, že jsem dostala více dopisů, které vše potvrdily: kúra vyplavila ledvinové kameny, postižení se nyní cítí výborně a na nic si už nestěžují. 

V případech, když selhaly jiné močopudné prostředky, pomohla přeslička, jako například při nahromadění vody v osrdečníku a v pohrudnici, při onemocnění ledvin po šarlachu (spále) a jiných infekčních nemocech, při kterých se naruší odvádění moči. Ve všech těchto případech je přeslička vynikající při vnitřním i vnějším užívání pro celý systém ledvin a měchýře. Při zánětech a hnisání ledvinové pánvičky již pouhá jedna přesličková sedací koupel má zázračný zdravotní účinek. Při této vnější aplikaci, a jenom při ní, používáme vysokou přesličku, mající na prst silné stonky, která roste na mokřinatých loukách a na půdách horských pastvin (Přeslička obrovská, E. telmatela L). Tato přeslička poskytne okamžitou pomoc … 

Jedna moje známá ležela týdny a měsíce s těžkým zánětem ledvinové pánvičky v nemocnici v Innsbrucku. Protože neviděla možnost ukončení léčby, prosila mne o pomoc. Poradila jsem jí sedací koupele z přesličky. Za několik dní jsem dostala dopis: „Zachránila jsi mi život. Jsem již doma. Koupele z přesličky odstranily všechny těžkosti a daly ml novou sílu.“ Vysoká přeslička se stonkem o síle prstu z močálovitých luk a pastvišť se smí použít pouze na sedací koupel. Na přípravu čaje se užívá jen přeslička rolní.

Po těžkém porodu se někdy u některých matek dostaví poruchy zraku. Příčina je zřejmě v tom, že při porodu dítěte trpěly i ledviny matky. Koupele s přesličkou napomohou prokrvení ledvin, čímž se odstraní tlak ledvin na oči a takto se těžkosti zraku pomalu odstraní. 

Velký německý „kneippovský“ lékař dr. Bohn nanejvýš chválí tuto bylinku: „Přeslička je jednak léčivkou proti krvácení, jednak – a to ještě ve větší míře – léčivkou pro ledviny. Když se vypije čaj ze spařené přesličky, velmi lehce odchází mnoho tmavě zbarvené moče. Velmi rychle léčí i vodnatelnost.“ Když již nezabírá žádný jiný prostředek na odvodnění, vynechají se všechny ostatní bylinkové čaje a pije se 4 až 5 dní (při těžkých případech až šest) denně 5 až 6 šálků čaje z přesličky, ale pouze po doušcích přes celý den. Zkušenost říká, že ve většině případů voda odejde. 

Při svědících vyrážkách kůže, i když jsou rohovité, hnisavé a strupovité, pomůže omývání a obklady z výluhu přesličky. Koupele a umývání přesličkou pomáhají i při hnisavém zánětu nehtového lůžka, při bércových vředech, zánětu kostní dřeně (osteomyelitis), při starých zahnívajících ranách, rakovinových nádorech, ostruze na patě, fistuli, vyrážkách po holení a při tuberkulóze kůže. Možno udělat i teplé obklady ze spařené rostliny zabalené do ručníku.

Při bolestivých hemoroidech a hemoroldálních uzlinách se přikládá kaše z čerstvých bylinek, která se připraví takto: čerstvá přeslička se umyje, na dřevěné desce se rozdrtí až do kašovitého stavu. Při opakujícím se krvácení z nosu se dává obklad z vychladlého výluhu přesličky. Jako prostředek na zastavení krvácení pomáhá při krvácení z plic, dělohy, hemoroidů, žaludku. Tu však nutno použít silnější odvary. Normálně se dává na jeden šálek (tj. na 1/4 litru) jedna vrchovatá čajová lžička, při krváceních se dávají na šálek dvě až tři lžičky. Přeslička, spolu s rozrazilem lékařským, je dobrým preventivním prostředkem proti zvápenatění tepen a ztrátě paměti, neboť pročišťuje krev. To je také nejlepší způsob prevence rakoviny.

Přesličkovou tinkturu mohu doporučit jako mimořádně dobrý prostředek při pocení nohou. Nohy se řádně umyjí, osuší a pak se vtírá tinktura. Kromě toho je třeba denně půl hodiny před snídaní vypít šálek čaje z přesličky. Stejně tak dobře pomáhají přesličkové koupele při pocení nohou. Při lupech se vlasy denně umývají v přesličkovém odvaru a pak se hlava masíruje olivovým olejem. Lupy rychle mizejí.

Když se denně vypije jeden až dva šálky čajové směsi z přesličky a třezalky a večeří se pouze suchá strava, tak to pomáhá proti nočnímu pomočování. Směs možno doporučit na kloktání při zánětu mandlí, zánětu sliznice dutiny ústní, při hnilobném procesu zubů, při krvácení dásní, zápachu z úst, při fistulích a polypech na patře a v krku. Při gynekologickém výtoku doporučuji ženám sedací koupele. 

Nesmí se zapomínat, že přeslička je jedním z nejlepších prostředků na plíce při zánětu průdušek (chronické bronchitidě), jakož i při plicní tuberkulóze. Pravidelným pitím čaje se za pomoci kyseliny křemičité vyléčí tuberkulóza plic a pomine též všeobecná slabost při tuberkulózním onemocnéní. Podle rakouského biologa Richarda Willforta nové výzkumy potvrzují domněnku, že delším užíváním přesličky se zastaví růst zhoubných tumorů (nádorů), ba nakonec i zmizí. Tímtéž způsobem se bojuje i proti polypům ve střevech a v konečníku, i proti zánětům slizového váčku. V obou případech se užívá léčba sedacími koupelemi a zapařenými obklady. Tyto zapařené obklady pomáhají i při křečích v žaludku, při žlučníkovém záchvatu a jater a při bolestivém městnání, které svým tlakem směrem vzhůru ovlivňuje činnost srdce.

Dne 19. prosince 1977 mi telefonovali z východního Štýrska. Jednalo se o 49letého sedláka, kterému se vytvořil na tvrdý výrůstek na patě. Už nemohl na nohu stoupat. Několik dní byl v nemocnici, ale poslali ho domů. Poradila jsem mu parní obklady z přesličky, vždyť ty odstraňují i nebezpečné tumory. Dovedete si představit mé překvapení, když mi za tři dny, 22. prosince 1977 telefonoval, že nádor zcela zmizel. Pokožka byla na dotyk měkká a tvrdý výrůstek již necítil. Mám i takovou zkušenost, že těžké poruchy plotének páteře často velmi rychle zmizely po sedacích koupelích v přesličce, pokud onu poruchu nezpůsobilo uskřípnutí nervu a rentgenové snímky ukazují ploténky opotřebované stářím. To však není důvodem, abychom měli stále bolesti. Tlak nemocné ledviny působí podle zkušeností směrem nahoru, zasáhne nervy, které jsou podél zádových obratlů a vyvolává tyto bolesti. Nejsou to tedy ploténky, ale tlak ledvin na volně položené nervy. Sedací koupel z přesličky působí na ledviny a odstraňuje jejich tlak směrem vzhůru. Jedna 38letá žena se tři roky léčila, neboť měla těžkosti s meziobratlovými ploténkami. Místo zlepšení se bolesti zvyšovaly, v oblasti krku a ramen byla tak neohebná, že se ráno z postele nadzvedla pouze pomocí tyče, kterou jí manžel namontoval nad lůžko. V té době jsem měla ve Seyru přednášku a seznámila jsem se s ní. Jistě užasnete, když vám řeknu, že tato žena ztratila bolesti a ztuhlost povolila po jedné jediné sedací koupeli z přesličky. To platí též pro poruchy plotének, které vyvolává jízda na traktoru. Otřesy traktoru nepoškozují ploténky, ale narušují se ledviny. Dojde k tomu hned, vznikne-li tlak směrem vzhůru a ten můžeme odstranit sedacími koupelemi.

Jedna dáma za Švýcarska měla už roky ztuhlé krční obratle. Každoroční kúra u dr. Zeileise v Gallspachu přinášela jen přechodné zlepšení, ale vyléčení se nepodařilo. Seznámila jsem se s ní náhodou. Nebyla mnou příliš přesvědčena, ale slíbila mi, že po návratu domů si dá sedací koupel z přesličky. Potom jsem velmi brzy dostala zprávu. Už během teplé sedací koupele po deseti minutách strnulost zmizela. Všechny bolesti ustoupily a nevrátily se, jak jsem se doslechla, ani po rocích. 

Velký nervový lékař dr. Wagner-Jauregg hovoří ve svých spisech: „Dvě třetiny všech nervově chorých by se nemuselo léčit v nemocnici, kdyby měli zdravé ledviny.“ Od té doby jsem už mnohým nešťastníkům, kteří měli z důsledku nemocných ledvin deprese, sklon k šílení, záchvaty zuřivosti, poradila sedací koupele z přesličky a tak jsem je uchránila před léčebným ústavem pro nervové nemoci. Je však třeba vedle kopřivy a řebříčku pít ráno a večer jeden šálek čaje z přesličky. Při těžkých onemocněních ledvin se všemi průvodními znaky se má používat k sedacím koupelím čerstvá přeslička; a to vysoká přeslička z nalezišť v močálu. Pro jednu koupel je třeba pětilitrové vědro plné rostlin. Při sedací koupeli musí být ledviny pod vodou 20 minut! Není třeba se utírat, ale je nutné se zabalit do koupacího pláště a ležet jednu hodinu v posteli, až pak se převléci do suchého prádla. Sedací koupel můžeme použít po ohřátí ještě dvakrát. 

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ PŘESLIČKY ROLNÍ

  • Čajový nálev z přesličky: 1 vrchovatá lžička přesličky na 1/4 litru vody, spaříme. 
  • Parní zábal z přesličky: Jednu vrchovatou dvouhrst přesličky dáme do síta, které zavěsíme nad hrnec s vařící vodou. Když je nať horká a měkká, zabalíme ji do lněného ručníku a přiložíme na nemocné místo. Bezpodmínečně je nutné všechno teple obalit! Necháme působit více hodin, případně celou noc.
  • Sedací koupele z přesličky: 100 g přesličky dáme do studené vody na noc, následující den ohřejeme k varu a přilejeme do vany. Doba koupání 20 minut. Neosušit se, mokrý se zabalit do koupacího pláště. Pařit se dále v posteli jednu hodinu. Voda musí při koupeli sahat až nad ledviny.
  • Tinktura z přesličky: 10 g čerstvé přesličky 14 dní necháme na slunku vyluhovat v 50 g pravé režné. Denně protřepáváme! 
  • Kašový obklad z přesličky: Čerstvá přeslička se dobře umyje a pak se na dřevěné desce rozmělní až na kaši. 

 

Jak se jinak říká přesličce rolní - synonymní názvy: 

Bezlist ☼ Duvok ☼ Chvost ☼ Kociál ☼ Plivačka ☼ Praslička ☼ Přanda ☼ Přaska ☼ Přáska ☼ Přaslena ☼ Přaslička ☼ Přesle ☼ Přeslice ☼ Přesličí ☼ Skřib ☼ Stolička ☼ Šmirglová tráva ☼ Traslavka ☼ Třaslena ☼ Třaslice

 

JAK POZNAT "ZDRAVOU" PŘESLIČKU OD JEDOVATÉ SE DOZVÍTE KLIKNUTÍM ZDE


Při onkologickém onemocnění je léčba bylinkami vždy jen podpůrná. Při léčbě rakoviny vždy naslouchjte rad svého lékaře!

 

Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi