zanet spojivek jecne zrno vred rohovky unavene oci byliny bylinky babske radyJeden z nejcennějších smyslů, které tělo má, je zrak. V první řadě nám poskytuje pohled na svět, ve kterém žijeme svůj každodenní život. Oči umožňují přijímat informace z okolního světa. Civilizační život nabízí mnoho pohodlí - umělé osvětlení, vysedávání u televizorů a počítačů. Život se změnil a změnily se i podmínky pro naše oči. Často si lidé stěžují na slzení či pálení očí, zhoršené vidění - vidění „jakoby v mlze“ , změny ve vnímání barev, zvýšené dioptrie. Je nutné o svůj cenný smysl pečovat dříve, než dojde k velkým degenerativním změnám.


Účinky rostliny:

Domácí léčba nemocí očí a víček

Režimová opatření a doporučení

  • Zdraví očí závisí na dostatku vitaminů A, C, E, B2 a vápníku. Nezapomínejte na správnou výživu obsahující tyto látky a vitaminy. 
  • Při nedostatku vitaminu A se oči rychle unaví, oční víčka pálí, svědí, objeví se tmavé skvrny v zorném poli a oči jsou přecitlivělé na světlo. Vitamin A najdete v čerstvé nasekané petrželce (nati) nebo snězte denně 4 listy pampelišky (smetanky lékařské). Nejvíce vitamínu A (karotenu) najdete v mrkvi. Je rozpustný v tucích, tak nezapomeňte vždy k mrkvi přidat trochu oleje.
  • Denní pojídání slunečnicových semen mezi jídly pomáhá zlepšit zrak. Doporučená dávka je 3x denně 1 čajová lžička semen, před spolknutím řádně rozkousat.
  • Nedostatek vitaminu B2 (riboflavinu) vyvolává pálení, svědění, oční slabost a šedý zákal. Nejbohatším zdrojem vitaminu B2 jsou pivní kvasnice a obilné klíčky. Dostatečný přísun tohoto vitaminu téměř neuvěřitelně zrak zlepší.
  • Skvrny před očima ( = mouches volantes) způsobuje nedostatečná činnost jater. Správnou funkci jater napravíte vhodnou dietou a bylinnou léčbou. 
  • Krví podlité oči léčí strava bohatá na vitaminy A a B2 - pivní kvasnice, obilné klíčky, červená řepa, petržel s natí a máslo. Jezte často borůvky, posilují zrak, léčí různá oční onemocnění a jsou prevencí proti šedému zákalu.

 

Koupele očí

  • Nejúčinnější léčivkou pro oči je světlík lékařský. Působí léčebně na slzné žlázy a na zánět očních víček. Tvoří-li se hlen v očích, koupejte oči ve světlíkové vodě. Přelijte 30 g světlíku lékařského 0,5 l vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Na oči dávejte jen vychladlou tekutinu 3x denně. Nebo ji použijte na obklady - v čaji namočte tampony a přiložte na oči. Na posílení můžete oči v čaji koupat preventivně ráno a večer.
  • Preventivně provádějte střídavé koupele očí teplou a studenou vodou, asi 5x teplou a 5x studenou. 

 

Vředy na rohovce

  • Koupel očí čajem ze světlíku lékařského (viz výše). Vnitřně zvyšte přísun vitaminu C (obsahují ho například šípky, rakytníkový sirup, kysané zelí).

 

Obklady

  • Váčky pod očima signalizují špatnou funkci ledvin. V tomto případě se doporučuje Jančův ledvinový čaj, dostatek s|xínku a obklady z čerstvé nakrájené okurky, která oči a jejich okolí osvěží. Místo okurek můžete použít i syrový brambor. Nastrouhejte ho na kaši, vymačkejte z něj vodu, utvořte dvě placky a ty přiložte na oči, 2x denně 20 minut. 
  • Na unavené oči je vhodný použitý sáček černého čaje, který jste nechali vyschnout. Přiložte ho na oči asi na 5 minut. Potom víčka opláchněte studenou vodou.
  • Bylinné obklady na zhoršující se zrak: 25 g světlíku lékařského, 25 g měsíčku lékařského. Přelijte 1 čajovou lžičku směsi 200 ml vroucí vody, 5 minut vyluhujte, sceďte. Přikládejte vlažné obklady na 20 minut.
  • Obklad na zarudlé oči z únavy, z pláče či po reakci na kosmetické přípravky: 2 čajové lžičky květu chrpy polní přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Přikládejte na víčka vlažné obklady ráno a večer. Místo chrpy můžete použít měsíček lékařský nebo proskurník lékařský.
  • Při zánětu očních víček: smíchejte stejné díly květu chrpy polní (jen okvětní lístky), natě komonice lékařské, natě pomněnky, listu jitrocele, natě světlíku lékařského a květu měsíčku lékařského (jen okvětní lístky). Přelijte 1 čajovou lžičku směsi 100 ml vroucí vody, 3 minuty vyluhujte a sceďte. Získaný čaj kapejte do očí nebo vatu namočenou v čaji přiložte na víčko.

 

Oční spojivky

  • Smíchejte 10 g jitrocele kopinatého, 25 g semena fenyklu obecného a 65 g světlíku lékařského. Přelijte 1 čajovou lžičku směsi 150 ml vroucí vody, 5 minut vyluhujte a sceďte. Vlažným čajem provádějte koupel očí 4x-5x denně.
  • Omývejte oči čajem z listů maliníku obecného a popíjejte ho. 2 čajové lžičky maliníku přelijte 250 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Vychladlým čajem omývejte oči a teplý čaj pijte 2x denně.

 

Ječné zrno

  • Onemocnění trvá obvykle 5-7 dnů. Přikládají se teplé obklady, které zánětlivý proces urychlí. Zvyšte přísun vitaminů C a skupiny B. Při utvoření ječného zrna popíjejte čaj z listu černého rybízu: 5 lžic listu vyluhujte v 0,5 l studené vody asi 1 hodinu. Pak pomalu zahřívejte až k varu, ale nevařte, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 1x denně ještě několik dnů po vymizení potíží.
  • Smíchejte 20 g heřmánku pravého, 20 g světlíku lékařského a 10 g měsíčku lékařského. Přelijte 2 čajové lžičky 200 ml vroucí vody, 3 minuty vyluhujte, sceďte. Teplé obklady přikládejte 3x-4x denně.