sadec konopac ucinky co leci pouziti uzivani vyuziti pro zdraviSadec konopáč (latinsky eupatorium cannabinum) patří do čeledi hvězdnicovité. Je vysoký 50-180 cm. Kvete od června do září. Je to vytrvalá bylina. Lodyha je přímá, nevětvená, hustě chlupatá, načervenalá. Listy vstřícné, chlupaté, dlanitě troj- až pětidílné, nestejně hrubě pilovité, kopinatě zašpičatělé, podobné listům konopí.


Účinky rostliny:

Květní úbory z 4—6 rezavě červených, později bílých trubkovitých květů, silně přečnívající tyčinky, jazykovité květy scházejí. Vrcholičnaté laty na konci lodyh. 

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Sadec konopáč obsahuje jedovatý pyrolicidin škodící játrům. Proto by se měl užívat jen v nepatrném dávkování a pouze krátkodobě. Severoamerický druh Eupatoriumperfoliatum (sadec prorostlý) tento alkaloid neobsahuje.

 

Výskyt a rozšíření:

Břehy, vlhké půdy na lesních mýtinách, lužní lesy, příkopy. Svědčí o vápnité, zásadité půdě.

 

Záměna:

Havez (adenostyles gldbrá). Jen 80 cm vysoká, lodyha jemně rýhovaná, srdčité listy, květenství většinou jen s 3 trubkovitými a 3 zákrovními listy. Mírně jedovatá. Používá se proti kašli.

 

Signalizuje vodu

Pii procházkách tuto statnou trvalku nu okraji lesa nepřehlédnete. Její květy se přímo hemží motýly a hmyzem. Mezi proutkaři se sadec konopáč považuje za čidlo signalizující přítomnost podzemní vody. Roste s oblibou na vodních žílách.

 

Posiluje imunitu a přináší novou energii

Hořké glykosidy, eupatorin, pryskyřice, třísloviny a éterický olej posilují nespecifickým způsobem imunitní systém, játra a lymfatický systém. Pomáhá při nachlazení s horečkou, pocitu rozlámanosti a svalové bolesti. Pomáhá i při akutních virových onemocněních, má dobrý efekt i při léčbě viróz způsobených H1N1. Po delších infekcích rychle dodá nové síly. Za slunného počasí si z květů můžete připravit květovou esenci, kterou můžete užívat k posílení imunity nebo při horečnatých nemocích z nachlazení. 

 

Léčí játra a "přináší déšť"

Král Eupatorius z Pontu používal tuto bylinu asi před 2 100 lety k léčení svých jaterních problémů (viz strana 24, řepík lékařský). Cannabinum připomíná listy podobné listům konopí. Lidově se rostlina označuje jako kostihoj nebo ranhojič. Dříve se používala i k přivolání deště.

 

Květová esence ze sadce

Do skleněné mističky nalijte asi 50 ml pramenité vody a hladinu pokryjte drobnými kvítky sadce. Misku nechejte stát na slunci asi 3 hodiny, aby voda vstřebala informace. Poté květy vylijte, vodnatou esenci naplňte do odměrky a přidejte stejné množství brandy. Esenci uchovávejte v hnědých uzavíratelných a označených lahvičkách. K posílení své individuality užívejte až třikrát denně jednu kapku na sklenici vody.

Zajímavost

Rostlina přitahuje velkého motýla, který se jmenuje otakárek fenyklový.