medunka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Meduňka lékařská (latinsky melissa officinalis) - nebýt výborných léčivých vlastností meduňky, ani bychom nevěděli, že existuje. Na jejím vzhledu je totiž těžké něco pěkného objevit. Drobné květy rozkvétají postupně, vyskytují se řídce, celá rostlina je málo atraktivní a jako okrasa nevhodná. Výhodou je, že krásně voní a ve formě přímé konzumace (listy) nebo čajů krásně uklidňuje (má tedy sedativní účinky). 


Účinky rostliny:

Co sbíráme z meduňky a kdy?

Nať meduňky sbíráme pouze v suchém počasí, nejlépe za chladného odpoledne (kolem 14. hodiny), ještě před začátkem rozkvétání květů, neboť v době květu se již léčivé vlastnosti mění. Má příjemnou, trochu citronovou vůni a chuť velmi podobnou medu, podle níž také dostala pojmenování. Rostlina je víceletka, u nás ale volně v přírodě neroste, pěstuje se. Dostaneme ji však běžně, takže je každému dostupná. Jak pěstovat meduňku a jak ji zazimovat se dozvíte zde.

 

Účinky na zdraví

Velká popularita meduňky nyní, kdy je život plný stresu, se dá snadno pochopit. Dobré vlastnosti meduňky však byly známé již odedávna. Proslulý lékař a přírodovědec Paracelsus ji nazýval elixírem života, zřejmě proto, že je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Takových rostlin máme více, ale meduňka působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a zaražené větry, pomůže proti zvracení v těhotenství

Je výborným uspávacím prostředkem (u dětí, stejně jako u starých lidí). Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom prospívá celému tělu.
Čaj je úplně neškodný, můžeme ho pít denně. 

Osvědčuje se i využívání meduňky ve formě tinktury nebo vína. Již několik století se z meduňky vyrábí takzvaný karmelitánský líh (Spiritus melissae compositus), který dosud občas dostaneme ve specializovaných lékárnách. 

Při vnějším použití se doporučuje natírat podrcenými listy nebo tinkturou čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně, osvědčilo se i natírání postižených míst při oparu (herpesu).

 

Těhotenství, kojení, děti

Je vhodný pro těhotné ženy, kojící ženy i děti.

 

Pěstování meduňky

Jak pěstovat meduňku a jak ji zazimovat se dozvíte zde.

 

Recepty s meduňkou

 

Čajová směs proti stresu:

  • nať meduňky 5 (dílů)
  • nať majoránky 5
  • kořen anděliky 4 (díly)
  • nať třezalky 3
  • nať dobromysli 3
  • kořen kozlíku 2

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme asi 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, můžeme ho podle chuti osladit medem nebo hroznovým cukrem, a pijeme ho 2-3x denně.

 

Další kombinace meduňky s jinými sedativně působícími rostlinami

Můžeme dát do směsi s: srdečník, chmel, kozlík, vřes.

 

Jak se jinak říká meduňce - synonymní názvy:

apiastrum ☼ balšám jemný ☼ balzám ☼ citronelka ☼ citronová melisa ☼ doubravnice ☼ doušník ☼ doušník  lékařský ☼ dubravník ☼ elixír života a mládí ☼ kalaminta ☼ kocúrnik ☼ lemonika ☼ lemonka ☼ marule ☼ melisa ☼ marulka ☼ marulka horní ☼ matečník ☼ materník ☼ mateřník ☼ matkové thé ☼ medinice ☼ medlinka ☼ medovka ☼ medun ☼ meduň ☼ medunice ☼ medunka ☼ melisa ☼ modra ☼ planá máta ☼ potěšení srdce ☼ rojovník ☼ včelanka ☼ včelí bylina ☼ včelník

 


Způsoby využití a zpracování meduňky:

1. Smoothie

Meduňka je svou lehce citronovou příchutí skvělým doplňkem jakéhokoliv zdravého smoothie. Jak to u těchto mixovaných nápojů bývá, možných kombinací ovoce a zeleniny je nespočet. Zkuste však pár lístků meduňky přidat třeba k hrušce a cuketě.

2. Sirup

Hrnek listů meduňky a hrnek cukru přidejte do hrnku vody, povařte asi minutu, než se cukr rozpustí, poté přikryjte a nechte 30 minut odpočinout. Nakonec přeceďte lístky a sirup nechte uležet v lednici. Skvěle se hodí k dochucení limonád, ledových čajů nebo letních koktejlů.

3. Čaj

Meduňkový čaj je asi nejčastějším využitím této bylinky a my si ho nemůžeme vynachválit. Nejen že je opravdu lahodný, ale má také zklidňující účinky na psychiku. Je tak výborný do každé pohody i nepohody.

4. Na kuře či jiné maso

Meduňka je také skvělým bylinkovým kořením! Dvě lžičky natrhané meduňky promíchejte s ¼ hrnku másla. Tímto bylinkovým máslem pak pomažte kuře, než ho dáte do trouby. Hrst lístků můžete také dát přímo dovnitř kuřete.

5. Med

Naplňte zavařovačku do půli meduňkovými lístky, které poté zalijte medem. Nechte měsíc odstát a lístky přeceďte. Med s meduňkou se hodí k dochucování čajů nebo třeba dezertů.

6. Ovocný salát

Přidejte pár lžiček nasekané meduňky do ovocných salátů, abyste jim dodali citronovou příchuť bez obvyklé kyselosti citronů. Meduňku můžete také zamíchat do jogurtu a udělat si tak výborný dresink na salát.

7. Balzám na rty

Meduňka má léčivé účinky i na opary. Smíchejte ji s mandlovým olejem a včelím voskem a užívejte jako balzám na rty, kdykoliv budete cítit začínající svrbění na rtech.

8. Ocet

Podobně jako u medu, naplňte zavařovačku do půli meduňkou a zalijte bílým vinným octem. Nechte 3 až 4 týdny ustát a poté přeceďte. Ocet můžete využít do salátových dresinků nebo salsy.

9. Likér

Opět naplníme půl zavařovačky meduňkou a tentokrát zalejeme (klidně levnou) vodkou. Nechte měsíc uležet na tmavém místě a občas protřepejte. Poté likér přeceďte a doslaďte nějakým sirupem. Podávejte na ledu jako chutný nápoj pro dospělé.

10. Dezerty

Meduňku můžete využít při dochucování různých koláčů, buchet a dortů pro lehký citronový dotyk nebo při zavařování marmelády, které dodá úžasnou bylinkovou texturu navíc.