Kontryhel roste především na okrajích lesů a cest, na svazích a mokrých loukách, ve vyšších polohách a pohořích. Rostlina má půlkruhovité, sedmi až devítilaločné listy na pevné, nevelké lodyze (stonku) a nenápadné, žlutozelené květy, které rozkvétají od dubna do června, ale nezřídka i později.
Účinky rostliny:
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:
- Jak od sebe odlišit kontryhel obecný a kontryhel měkký?
- Jaké účinky má kontryhel měkký proti kontryheli obecnému?
Listy kontryhele leží někdy naplocho na zemi a ráno v nich vidíme uprostřed kapičku, která se leskne jako perla (někdy se říká, že "kontryhel pláče", listy kontryhele na sobě mají malinkaté chloupky, díky tomu rosa nesteče, ale zůstane na listu). Ve výškách nad 1000 metrů vidíme na něm stříbřitý povlak, který se vyskytuje na rostlinách ve vápenité půdě. Z obou rostlin, do a nad 1000 m, sbíráme nať v čase, kdy kvete, později již jen listy. Samotné německé jméno nám říká, že rostlina je slavná jako léčivka především pro ženy. (Frauenmantel – ženský plášť.) Od doby křesťanství je zasvěcena Panně Marii. Uplatňuje se blahodárně nejen při poruchách menstruace, výtoku (bělotoku), při nepravidelnosti v létech přechodu, při obtížích ženských pohlavních orgánů, pomáhá i na začátku puberty a spolu s řebříčkem obecným příznivě ovlivňuje periodu. V případě, když se mladým děvčatům i přes lékařem předepsaný lék nechce dostavit měsíční perioda, tehdy vše správně usměrní kontryhel spolu s řebříčkem obecným (smíšené v rovném poměru). Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje. Používá se též jako prostředek, který odvádí vodu a posilňuje srdce, při horečkách, zhnisaných ranách, při zanedbaných vředech.
Po extrakci, vytržení zubů se doporučuje kontryhel jako nejlepší prostředek. Po vícenásobném vyplachování zahojí ránu v průběhu jediného dne. Kontryhel odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti.
Je velkým pomocníkem při zranění při porodu, při ochabnutí lůna žen, které mají těžké porody anebo když jsou náchylné k potratům, upevňuje plod (zabraňuje potratu), neboť posiluje ochablé vazivo dělohy.
Ženy by měly od třetího měsíce těhotenství pít čaj z kontryhelu. Je všelékem při všech ženských nemocech kromě endometriózy a spolu s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá I při vyhřeznutí dělohy a tříselné kýle ("průtrži"). V naposled zmiňovaných případech se pijí čtyři šálky čaje přes den po doušcích, a to, pokud možno, z čerstvě natrhaných rostlin. Kromě toho masírujeme příslušné místo tinkturou z pastuší tobolky. Při vyhřeznutí dělohy začínáme s masáží zevně, počínajíc od pochvy směrem nahoru. Ještě navíc se tu aplikují sedací koupele z řebříčku (100 g bylinky na koupel), během týdne tři koupele. Tutéž vodu můžeme po ohřátí použít ještě dvakrát.
Naši předkové používali rostlinu při epilepsii a při kýle. Uvádím citát z jednoho starého bylináře: „Když má člověk kýlu, ať již je mladý nebo starý, nechť povaří hrst byliny v „měřici“ vody tak dlouho, jako se vaří vejce na tvrdo a potom nechť to pije.“
V dnešním lidovém léčitelství bylinka opět dosáhla uznání a svého místa. Švýcarský farář Kunzle zvlášť zdůraznil: „Dvě třetiny operací žen by byly vcelku zbytečné, kdyby se zavčas a delší dobu používala tato rostlina, neboť ona vyléčí záněty lůna, horečky, sněť, zhnisání, vředy i průtrže. Každá šestinedělka by měla 5 až 10 dní pít mnoho čaje z této bylinky. Mnohé děti by ještě měly svoji matku a nejeden utrápený vdovec svoji ženu, kdyby byli poznali tento boží dar. Zvenku hojí kontryhel rány, bodné i sečné, když na ně tuto bylinku rozmělníme. Děti, které navzdory dobré stravě mají slabé svaly, zesílí po delším pití tohoto čaje.“ Kontryhel, který roste ve vyšších polohách, má lidový název ženský (stříbrný) plášť, protože spodní strana listů se stříbřitě leskne. Možno jej použít zvláště při obezitě. Dva až tři šálky denně působí velmi dobře.
Kontryhel poslouží, i když má někdo špatný spánek. Často by jej měli pít lidé trpící cukrovkou.
Slabší (neprospívající) děti viditelně zesílí, když jim do koupele přidáme kontryhel. Na jednu koupel bereme asi 200 g bylinky.
Kontryhel spolu s pastuší tobolkou léčí, jak je o tom zmínka v kapitole „pastuší tobolka“, atrofie – chřadnutí svalů, neléčitelné onemocnění svalů. Tato velmi hodnotná bylinka se nasazuje i při skleróze multiplex. Z Burgundska ml sdělili, že čaj z kontryhelu přivodil v krátkém čase podstatné zlepšení při těžkých poškozeních srdečního svalu, přičemž se pil čaj a zvenku se používal na omývání v oblasti srdce.
A tak náš Stvořitel ve své dobrotivosti nechal vyrůst pro každou chorobu jednu rostlinu. Nemůžeme mu za to ani dost poděkovat.
ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ KONTRYHELE:
Příprava čaje z kontryhele: Jednu vrchovatě naplněnou lžíci dáváme do 1/4 litru vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat. Obklad: Příslušné množství čerstvých rostlin rychle umyjeme, válečkem na nudle je na desce rozmělníme a tak přiložíme.
Přísada - kontryhel do koupele: Pro celkovou koupel bereme 200 g sušených nebo několik dvouhrstí čerstvých bylinek, dáme je na noc do nádoby se studenou vodou, následující den vše zahřejeme a tekutinu přilejeme do koupele.
Kontryhel v těhotenství, při porodu a při kojení - může ublížit a je vhodný?
Kontryhel je univerzální ženskou bylinkou a používá se jak na podporu otěhotnění, tak při silné menstruaci, dále i v těhotenství pro udržení plodu a také po porodu pro dezinfekci porodních cest a snadnější zavinutí dělohy. Má výrazné dezinfekční a protikřečové účinky, pomáhá při bolestech, podporuje snadnější hojení a čištění dělohy. Konryhel podporuje tvorbu mateřského mléka a může se užívat při kojení.
Ze stránky přátelé léčivých rostlin ze října 2019:
Pokud jste si nestačili nasbírat dost kontryhelové nati, je teď na podzim možnost nasbírat si ještě jeho kořeny. Na sečených loukách se dají jeho lístečky ještě najít a sklidit tak můžete celou rostlinku. Někteří bylinkáři považují jeho kořen za nejúčinnější část rostliny. Odvar z čerstvého kořene je universální prostředek k zastavení různého krvácení a je silnější než odvar z natě. Ostatní účinky jsou stejné.
Kontryhel můžete sbírat po celou sezónu, buď jednotlivé lístky nebo kvetoucí nať, zpravidla až do září. Poslední možnost je právě sběr kořene. Kontryhel je od pradávna považován za magickou bylinu. Zajímavé je, od těch bylinek, které mají skutečně vynikající léčivou sílu, žádala i magie věci skutečně nelehké. Nebeskou rosu, jak se říká kapičkám, které se zrána tvoří na listech, používali alchymisté k hledání kamene mudrců, který dokáže přeměnit obyčejný kov na zlato. Mladé dívky ji zase používaly jako magickou pleťovou vodu, která jim měla zajistit věčné mládí a krásu. No, věčně to asi nejde, ale možná tím své pleti pomohly. Tyto kapky, které se zrána objevují na listech totiž nejsou jen kapky rosy, jak se mnozí domnívají, ale vylučuje je i sama rostlina. Jedná se o jev, zvaný gutace. A vzhledem k tomu, že kontryhel působí na pleť hojivě a blahodárně, mohlo by jí to skutečně prospět. Jinak je kontryhel typická bylinka pro ženy, kterým pomůže s mnoha problémy, ale nejen pro ně. Používá se ve formě čaje, tinktury a masti.
Kontryhel podporuje imunitu, staví krvácení různého druhu, pomáhá při silné menstruaci, při potížích v klimaktériu, výtocích, po těžkém porodu nebo při zraněních během něho, léčí průjem i zácpu, pomáhá při katarech a špatném trávení, odstraňuje nadýmání, zlepšuje plodnost žen i mužů, pomáhá při onemocněních dýchacích cest, podporuje silné cévy a zdravé srdce, pomáhá při žaludečních vředech, cukrovce, jaterních a ledvinových chorobách, při zánětech močového měchýře a dutiny ústní, kloktání pomáhá zastavit krvácení z nosu, hojí ránu po vytrženém zubu a staví krvácení. Kontryhel pomáhá při vodnatelnosti, zklidňuje a zlepšuje spánek.
Zevně se používá na špatně se hojící rány, ekzémy a bércové vředy.
Jak se jinak říká kontryhelu - synonymní názvy: Jak se jinak říká kontryhelu - synonymní názvy:
Kontryhel ostrolaločný ☼ Alchemilka ☼ Arcisléz ☼ Bylina alchymistů ☼ Divý muškát ☼ Husí drápky ☼ Husí nožka ☼ Husí šlapka ☼ Hvězdoš ☼ Kloboučky ☼ Knedlíček ☼ Kondolík ☼ Kontrhal ☼ Lví noha ☼ Lví stopa ☼ Nebeská rosa ☼ Perlová bylina ☼ Pláštíček Panny Marie ☼ Polní muškát ☼ Rosička ☼ Stříbrník
Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny