Řepík lékařský - samotný německý název Konigskraut – královská bylina naznačuje s jakou velkolepou léčivou rostlinou máme co dělat. Roste na slunečných a suchých místech, na okrajích lesů a cest, na mezích a chodnících, na kopcích a svazích, v prosvětlených lesích i na rumištích. Malé žluté kvítky tvoří dlouhé hrozny, podobné divizně (ale na rozdíl od divizny má zcela jiné listy!).
Účinky rostliny:
Účinky rostliny:
- záněty krku
- záněty dutiny ústní, zánět v dutině ústní
- zánět hrtanu
- angína - zánět mandlí
- kurděje, skorbut
- ztráta hlasu, unavené hlasivky, přetížené hlasivky po křiku
- chudokrevnost, anémie, blednička
- revma, revmatismus, revmatoidní artritida
- cirhóza jater, tvrdnutí jater
- nemoci jater, posílení jater
- nemoci sleziny
- tuberkulóza krčních uzlin
- bolesti v kříži, hexenšus
- těžké trávení
- rozedma plic, emfyzém plic
- zvětšené srdce
- křečové žíly, varixy
- bércové vředy
- též žaludeční vředy
Celá rostlina je jemně chlupatá, má velké listy, podobné divizně, až deset centimetrů dlouhé, přetrhané lichozpeřené. Rostlina dorůstá do výšky osmdesát centimetrů a patří do téže čeledi (růžovitých) jako kontryhel.
Sbírá se kvetoucí nať v době květu v červnu až srpnu. Tato léčivá rostlina má velmi staré dějiny, znali ji už staří Egypťané.
Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí), onemocnění krku, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a mají přetížené hlasivky, by měli denně preventivně kloktat řepíkem.
Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus), těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje.
Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti, mající tuberkulózu krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat.
Řepík patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny, a to pro svoje svíravé účinky a pro veliký obsah léčivých látek. Dr. Schlerbaum hovoří: „Třikrát denně jeden šálek čaje léčí rozšíření srdce, žaludku, střev a rozedmu plic, dále po delším užívání i nemoci ledvin a močového měchýře."
Při křečových žilách a bércových vředech je možné vřele doporučit řepíkovou mast, která má podobné užití jako mast z měsíčku lékařského.
Při onemocnění jater se užívá čajová směs ze 100 g řepíku, 100 g svízele a 100 g mařinky vonné.
Denně se pije jeden šálek na lačno a přes den dva šálky po doušcích.
ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ ŘEPÍKU:
- Čaj z řepíku: Jedna čajová lžička byliny na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
- Koupel z řepíku: 200 g bylinek na celkovou koupel.
- Směs z řepíku na nemocná játra: Řepík, svízel, mařinka - smícháme rovným dílem. Jedna vrchovatá čajová lžička na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
- Mast z řepíku: Jedna vrchovatá dvouhrst nadrobno nařezaných květů, listů a stonků na250 g vepřového sádla (viz ve všeobecné části – příprava masti a přípravu masti u měsíčku zahradního).
Pěstování
Jak pěstovat řepík na zahradě se dozvíte zde.
Jak se jinak říká řepíku - synonymní názvy:
Bylina královská ☼ Eupatoria ☼ Hepatitis ☼ Hřebíček ☼ Konopěnec ☼ Řepíček ☼ Starček ☼ Stouček ☼ Útrobník ☼ Varkočky Panny Marie ☼ Traňk sv. Kunhuty
Poznámka
Rod řepík je značně rozsáhlý a již Linné rozlišoval několik desítek druhů řepíku. Musíme tedy upřesnit, že nať, určenou pro lékařské použtití sbíráme z druhů Agrimonia eupatoria subsp. eupatoria (řepík lěkařský) a Agrimonia procera Walls (řepík vonný).
Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny