Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

pampeliska-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPampeliška lékařská roste jako nepříjemný plevel na trávnících, pro trpící lidi je však cennou léčivkou. Kvete v dubnu a v květnu na mezích, loukách a trávnících. Koberec ze žlutých květů nás každý rok na jaře obšťastňuje. Rostlina se vyhýbá mokrým loukám a jiným vlhkým plochám. Vyznačují ji dvě vynikající vlastnosti – léčí choroby žlučníku a jater. Účinky rostliny:

 • zánět jeter (hepatitida)
 • cukrovka
 • jarní únava, prostá únava
 • svědění kůže
 • lišej
 • vyrážka
 • čistí žaludek
 • zlepšuje trávení
 • žlučníkové kameny
 • poruchy metabolismu
 • nemoci sleziny
 • čistí krev
 • vypocení
 • podpora močení, zadržování tekutin v těle

Listy sbíráme před květem, kořeny na jaře a na podzim, stvoly a úbory květů po dobu květu. Celá rostlina je léčivá. Již sama jsem si zvykla na jaře předkládat salát z pampelišky nebo k večeři připravit salát smíchaný s brambory, doplněný vajíčky naměkko. Když jsem byla v Jugoslávii, tak hosté lázní, kromě jiných čerstvých salátů, denně dostávali mističku salátu z pampelišky. Lékařem tam byl známý specialista na játra. Na mou otázku odpověděl, že pampeliška má velmi dobrý vliv na játra. Dnes vím, že čerstvé stvoly květů, když jich denně sníme pět až šest v syrovém stavu, rychle pomáhají při chronickém zánětu jater (hepatitidě). Pomáhají i při cukrovce. Cukrovkáři by měli denně sníst až deset stvolů po celý čas, kdy pampeliška kvete. stvol-pampelisky-obrazek-fotografie-jatra-zlucnik-zlucove-cestyNejprve se stvoly spolu s květy umyjí, až potom se květ odstraní a stvoly se pomalu žvýkají. Stvol květu má zpočátku hořkou chuť, je vzpřímený, křupavý a šťavnatý a má chuť jako list štěrbáku (endivie). Lidé stále nemocní, kteří cítí únavu a jsou ochablí, měli by absolvovat čtrnáctidenní kúru s čerstvými stvoly pampelišky. Budou překvapeni vynikajícím účinkem.

Pampeliška však pomáhá i při jiných chorobách. Odstraňuje svrbění kůže, lišeje a vyrážky, vylepšuje žaludeční šťávy a pročišťuje žaludek od všelijakých usazených látek. Čerstvé stvoly mohou bezbolestné rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku. Pampeliška obsahuje kromě minerálních solí i léčivé látky, které jsou důležité při léčení chorob látkové výměny (metabolismu). Pro své krev pročišťující účinky pomáhá i při dně a revmatismu. Jestliže se kúra s čerstvými stvoly dodrží čtyři týdny, ustoupí i otoky žláz. Pampeliška se s úspěchem užívá i při žloutence a chorobách sleziny

Jedí-li se čerstvé kořeny pampelišky nebo se pije čaj z usušených, tak pročišťují krev, napomáhají trávení, podporují pocení a močení, působí povzbudivě. Jsou vynikajícím prostředkem proti husté krvi. Všechny knihy o léčivých rostlinách píší, že ženy používají nálev z kořene a stvolů pampelišky jako zkrášlující prostředek. Umývají si tvář a oči a věří, že se jim tvář zjasní. Pampeliška patří k rostlinám, které ani v zimě neodpočívají a rostou i ve studeném období.

Každým rokem si na jaře dělám z květů pampelišky sirup, neboť má vynikající chuť a přitom je i prospěšný zdraví. Vánoční perník si připravuji jen se sirupem z pampelišky. Moje matka jednou potkala ženu, která nesla plnou zástěru květů pampelišky. Když se jí ptala co s tím bude dělat, dozvěděla se recept na přípravu vynikajícího pampeliškového sirupu, který vám nyní píši, abyste si ho i vy mohli udělat.

Pampeliškový sirup: Do jednoho litru studené vody nasypeme dvě vrchovaté dvojhrstě květů a pomalu zahřejeme do varu. Necháme vzkypět, hrnec odstavíme a necháme stát přes noc. Druhý den šťávu scedíme přes síto, necháme odkapat a květy dobře rukou vymačkáme. Do šťávy přidáme jeden kilogram přírodního cukru, půlku citrónu nakrájeného na plátky (když je citrón ošetřený chemikálií, použijeme ho bez kůry). Více citrónu se nedává, bylo by to kyselé. Hrnec postavíme na plotnu a slabě ohříváme tak, aby se tekutina odpařovala bez vaření. Sirup se nechá jednou či dvakrát vychladnout a tak zjistíme správnou hustotu. Nesmí být hodně hustý, protože by po delším skladování krystalizoval. Nesmí být ale ani řídký, po krátkém čase by začal kvasit. Musí to být správný, hustě se táhnoucí sirup, který výborně chutná, když jím ráno potřeme rohlík nebo chléb s máslem.

Jednou u nás pracoval truhlář, kterému jsem k večeři připravila chlebíčky. Rodina však s chutí pojídala máslové chlebíčky s čerstvým, právě uvařeným sirupem z pampelišky. I náš truhlář na ně dostal chuť. Byl včelař a nevěřil, že jsem si „med“ sama připravila. Byl nadšený a povídal, že sirup se dá těžko rozeznat od pravého medu. Musíme ještě poznamenat, že lidé s nemocnými ledvinami nesnášejí kyseliny, které obsahuje pravý med, proto je pro ně sirup z pampelišky přijatelnější. 

Tato cenná, léčivá rostlina má v lidovém léčitelství významné místo. Žel, že většina lidí ji neuznává a považuje ji za dotěrný plevel. V procesí na Božím těle jsem si všimla, že mladík, který nesl prapor, má tvář znetvořenou od akné (uhry na tváři). Jeho matku jsem upozornila na krev pročišťující kopřivu a pampelišku. Matka ani jednu z nich neznala, ačkoliv bydlila v malém městečku. Když jsem jí rostliny ukázala, odpověděla mi uraženě, že přece nemůže svému synovi dávat takový plevel. 

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ PAMPELIŠKY LÉKAŘSKÉ:

 • Čaj z pampelišky: Jedna vrchovatá čajová lžička kořene se dá na noc do 1/4 litru studené vody, druhý den zahřejeme do varu a scedíme. Vypijeme po doušcích půl hodiny před a po snídani.
 • Salát z pampelišky: Z čerstvých, syrových kořenů a listů (vizte příslušný text). 
 • Stvoly z pampelišky: v době květu denně pět až deset syrových, umytých stvolů dobře rozžvýkat a spolknout. 
 • Pampeliškový sirup: vizte příslušnou stať v textu.
 • Pampeliškový med: recept zde

 

Jak se jinak říká pampelišce, smetance - synonymní názvy: 

Smetánka lékařská ☼ Hadí mlíčí ☼ Husí kap ☼ Kačenek ☼ Kačinec ☼ Kašinec ☼ Lucerničky ☼ Lucerny ☼ Lví zub ☼ Mléč ☼ Mléčný lupen ☼ Mlíčí ☼ Mlíčník ☼ Mlíčňák ☼ Odvančík ☼ Pampalíšek ☼ Pamprlice ☼ Pampuliška ☼ Pleska ☼ Plečka ☼ Pleška ☼ Prasečí rypák ☼ Pupava ☼ Smetanka ☼ Smetaník

 

 

Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

fytoterapie   viry   nálev   zelenina   sběr   Zentrich   slinivka   kapsaicin   inhalace   Moučka   ruka   sirup   roztroušená   játra   katar   chřipka   tinktura   slezina   artróza   ledvin   keř   zelina   zácpa   krvácení   použití   kůže   nachlazení   dásně   vitamín   Janča   močopudný   vřed   nohy   prášek   kojenec   sušení   účinky   bylinná směs   premenstruační   střev   astma   Galenos   koupel   zánět   vliv   sval   chladné   kořen   menstruační   zalijeme   sliznice   horečka   brnění   čaj   migrén   ovoce   bylinka   hemoroid   Paracelsus   kontraindikace   pijeme   studené   zápal   Zentrich   slezina   krk   játra   Mattioli   zlomenin   kvasinky   kolika   houba   komplikace   list   bolest   květ   využití   nať   plíseň   plísně   mensturace   kameny   výroba   olej   zrak   žaludek   Podhorná   návod   arteriskleróza   minut   kornatění   pěstování   kůra   obsažené   metabolismus   rostlina   antibiotik   šlacha   vitamin   abytyše Hildegarda   epilepsie   nemoc   končetina   víno   stvol   stonek   jaterní   mrtvice   teplé   Avicena   vlas   opar   ateroskleróza   dna   tlak   postup   bylina   pálení   osteoporóza   rýma   nežádoucí   noha   řídnutí kostí   akné   vývar   Materia medica   Treben   užití   písek   indikace   recept   alergie   trávicí   kloub   děti   choroba   Janča   horké   hlas   hlavy   obsahuje   revma   žlučník   štítná   účinek   babské rady   neht   srdce   Váňa   mateřské   stonek   zdraví   odvar   kontraindikace   strom   angína   fermentace   chřipka   zpracování   průjem   hemeroid   pupen  

Počet stránek ve webu:

3330

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online