konopice polni ucinky co leci pouziti uzivani vyuziti pro zdraviKonopice polní (latinsky galeopsis tetrahit) patří do čeledi hluchavkovité. Je vysoká 20—60 cm. Kvete v červenci až říjnu. Je to většinou jednoletá bylina. Lodyha je čtyřhranná, přímá, větvená, na uzlinách ztluštělá, s tuhými, pichlavými chlupy. Listy vstřícné, takřka vejčité, řapíkaté, skoro lysé. Růžové květy dlouhé až 22 mm, ve vrcholových lichopřeslenech, výrazný horní a dolní pysk; dolní pysk s 2 dutými zubovitými výstupky. Kalichy jsou pichlavé.


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

  • černý kašel - rekonvalescence
  • posílení průdušek (bronchů)
  • posílení sleziny
  • podpora krvetvorby
  • kožní ekzémy
  • tuberkulóza - doplňková léčba

Výskyt a rozšíření:

na bohatých půdách, na okrajích lesů, cest, na rumovištích, mokřinách a suťoviskách. 

 

Záměna:

čistec lesní (Stachys sylvatica). Listy s měkkými chloupky a vyšší klasovité fialové květenství, koruna dlouhá až 13 mm, kalich měkký. Roste jen v lese. Obsahuje hořčiny.

 

„Vulkanická" konopice

Konopice polní roste vždy poblíž lidských osídlení. Odebírá ze země velké množství minerálů a předává je v tomto přírodním balení zpět lidskému organismu. V dobách tuberkulózy byla sháňka hlavně po konopici rostoucí na vulkanických horninách v oblasti Eifel. 

 

Posiluje průdušky a celý organismus 

Sklízejte kvetoucí bylinu. Odřízněte ji nízko nad zemí a pečlivě usušte na stinném místě. 2 lžičky konopice vařte 10 minut v 500 ml vody, aby se z ní uvolnily minerály a kyselina křemičitá. Získáte tím velice dobrý čaj proti kašli. Obsahuje kyselinu křemičitou, třísloviny, flavonoidy, saponiny a něco éterických olejů a pomáhá hlavně při dlouho trvajících plicních potížích. Plicní tkáň bývá hlavně po černém kašli často tak poškozená, že neustále přetrvává dráždění ke kašli.

Čaj posílí průdušky a současně podpoří slezinu, povzbudí krvetvorbu a postará se, aby pacient zesílil. Obklad ponořený do čaje pomáhá proti svědícím a snadno zánětlivým kožním ekzémům.

 

"Kuna uvnitř květu"

Dva duté oddenky na dolním pysku květu mají zavést hlavu včely nebo vosy přímo k nektaru. Kdo ví, možná i vy ve tvaru květu s trochou fantazie rozpoznáte hlavu kuny? Každopádně tuto rostlinu po ní pojmenovali. Galea znamená kuna a epis obličej. Te trahit by mohlo znamenat přitáhne tě. Tato část názvu nejspíš vychází z nějakého dávného kouzelného zaklínadla.

 

Vynikající zdroj kyseliny křemičité

Kolik kyseliny křemičité tato rostlina obsahuje, to můžete zjistit na podzim a v zimě, kdy z ní zbývají už jen prázdné kalichy květů. Jsou tak
odolné, že přečkají bouři, déšt i sníh. Její ostré chloupky trčí do vzduchu jak zuby. Vlákna konopice se dříve dokonce používala k výrobě lan. Až
na ni někde na procházce narazíte, zkuste ji utrhnout bez pomoci nože - jen sotva se vám to podaří.