Svízel vonný (latinsky galium odoratum, dříve nazýván jako mařinka vonná) patří do čeledi mořenovité. Je vysoký 10-30 cm. Kvete v dubnu a květnu. Je to vytrvalá bylina. Lodyha je přímá, tenká, hladká, čtyřhranná, vždy nevětvená. Listy po 6-9 v přeslenech, kopinaté, s vystouplou žilkou, na okraji a žilce drsné. Koruna nálevkovitá, bílá, až do středu čtyřlaločná, široká asi 5 mm. Květenství laty vidlanů. Plody s ostrými háčky.
Účinky rostliny:
Slavné příbuzenstvo
Svízel vonný má ve své rostlinné čeledi mořenovitých mnoho slavných sourozenců. Patří k nim mořena barvířská (rubia tinctoruní), z jejíchž kořenů se získávalo barvivo, které oblékalo evropské armády do zářivě rudých uniforem. Tropický chininovník (cinchona) je zdrojem antimalarik a z brazilské hlavěnky dávivé (psycbotria ipecacuanha) byl izolován prostředek na zvracení. K mořenovitým patří i kávovník (coffea arabica).
Co sbíráme?
Kvetoucí nať, kterou odstříháváme u země (má křehké kořínky, takže ji lze snadno vytrhnout ze země). Ideální čas sběru je kolem poledne.
Můžeme ji sušit nebo z ní vyrobit tinkturu dle postupu uvedného v mém videu www.WebinarTinktury.cz
Tišící účinky
Neustále se ozývají hlasy, podle nichž je svízel nebezpečný, možná dokonce rakovinotvorný. Novější šetření to jednoznačně popřela. Jen příliš velký obsah kumarinu, který má na svědomí jeho charakteristickou vůni, může způsobovat bolesti hlavy.
V mírnějším dávkování může čaj ze svízele pomoci při křečovitých bolestech hlavy a zmírnit křeče při menstruaci nebo v břiše. Čaj posiluje nepravidelně bijící srdce a odstraňuje melancholii a tlumí depresi. Pomáhá také při usínání.
Svízel trhejte před rozkvětem a připravte z něj čaj: 1 lžičku byliny zalijte 250 ml horké vody a pod pokličkou nechejte 5 minut táhnout.
Umí srážet mléko
Galium pochází z gala, což je starý řecký výraz pro mléko. Svízel totiž dokáže srážet mléko. Odoratus znamená vonný a popisuje osvěžující vůni rostliny, které lidé odedávna připisovali velkou léčivou sílu. Svízel vonný je také znám pod názvem mařinka vonná.
Svízelový likér
Natrhejte 10-15 lodyh před rozkvětem a nechejte je několik hodin proschnout. Pak je společně s 3 lžícemi kandysu a kůrou z biocitronu vložte do šroubovací sklenice a vše zalijte 40% alkoholem. Likér nechejte zrát 4 týdny. Mezitím sklenici pravidelně protřepávejte. Na závěr likér přelijte přes kávový filtr a nechejte dále zrát v okrasné lahvi. Dá se dobře kombinovat se sektem.
Silná rostlina, dávkování
Mařinku lze užívat jen krátkodobě a v přiměřených dávkách. Při předávkování se mohou objevit bolesti hlavy, zvracení, závratě a může dojít i k poškození jater. Z těchto důvodů je mařinka vonná jen zřídka podávána samostatně, obvykle je přidávána do směsí.
Pokud si vyrobíte tinkturu, použijte 100 gramů směsi na 1 litr 40% lihu (10 gramů na 100 ml 40% lihu) a dávkujte pouze 3x denně 20 kapek.
Těhotné, kojící ženy a děti tuto léčivou rostlinu nesmí užívat.
Jak se jinak říká svízeli vonnému - synonymní názvy:
Mařinka vonná ☼ Božcové koření ☼ Božec ☼ Hlízové koření ☼ Mařenka ☼ Voňavka ☼ Planá mořena ☼ Valdmajstr ☼ Voňavý svízel