Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

horec zluty ucinky co leci pouziti uzivani vyuziti pro zdraviHořec žlutý, trlič (latinsky gentiana lutea) patří do čeledi hořcovité. Je to rostlina vysoká 50-120 cm, kvete v červnu až srpnu. Je to vytrvalá bylina. Lodyha je kulatá, přímá, nevětvená, dutá. Listy široce kopinaté, tvoří přízemní růžici, namodrale zelené, dolní řapíkaté, horní částečně přisedlé. Květy žluté, 3 až 10 v paždích horních párů listů, široce nálevkovité, 5-7 korunních lístků, plodem je tobolka.Účinky rostliny:

  • zlepšení metabolismu
  • podpora tvorby slin
  • podpora tvorby žaludečních šťáv
  • podpora funkce jater
  • podpora žlučníku
  • podpora funkce slinivky
  • posílení obranyschopnosti, imunity organismu
  • zánět žaludku a střev - posílení obranyschopnosti
  • mor

 Historie:

Inspirován Dioskuridovou Materia medica píše Albert Veliký v e svém Bylináři o hořci: "Roste hojněji v horách a na stinných a vlhkých místech. Nazývají jej Gentiana, protože prvním, kdo účinnost sil jeho odhalil, byl bájný (ilyrský) král Gentium."

O jeho účincích píše Hildegarda z Bingenu: "Kdo horkost m á v žaludku, ten nechť encián práškovaný v teplém vine často pije, (...) a jeho žaludek bude od horkosti očištěn."

Dioskurides a Galén z Pergamu, dva velcí lékaři antiky, počítali kořen hořce žlutého k nejsilnějším hořkým lékům a přičítali mu velkou čisticí sílu,
jež "stravuje" šťávy a "otevírá" zácpu. Klášterní léčitelství klasifikovalo hořcový kořen jako hřejivý a vysušující ve třetím stupni. Hodil se tedy
především k léčení chronického astmatu a jako blahodárný prostředek na játra a žaludek.

 

Původ a pěstování hořce:

Statný, až 140 centimetrů vysoký hořec žlutý patří do čeledi hořcovitých (Gentianaceae). Roste na loukách v horských oblastech Evropy a Malé Asie. Planě rostoucí rostliny jsou přísně chráněné, pro léčebné účinky a účely se hořec žlutý pěstuje. Sbírá se oddenek, který je považován za nejsilnější tuzemský hořký prostředek.

 

Výskyt a rozšíření:

Alpské louky, pastviny, suché křoviny, většinou v horách.

 

Záměna:

Kýchavice bílá pravá (veratrum album). Vysoká až 180 cm. Listy vždy krátce pýřitě chlupaté, šroubovité uspořádané, zřasené podél obloukovitých žilek. Květy žlutozelené, květenství hustá vrcholová lata. Rostlina je jedovatá. V České republice patří k ohroženým druhům.

 

Tip pro sběrače kořenů

Asi v sedmdesáti letech života hořce je kořen této rostliny silný jako mužská paže, měří až 1 metr a váží několik kilogramů. Jeho sběr je relativně snadný a při nadměrné sklizni by se bylina mohla velice rychle vyhubit. Proto je hořec chráněný. Pěstuje se na výrobu alkoholu a k lékařským účelům. Lékařsky se využívá pouze žlutě kvetoucí hořec.

 

Sběr, co sbíráme z hořce, obsahové látky:

V léčitelství se používá oddenek, který váží často až několik kilogramů a obsahuje hořčiny amarogentin a gentiopikrin. Tyto látky povzbuzují
vylučování slin a žaludeční šťávy, zlepšují pohyb žaludku a střev a podporují trávení.

 

Aplikace a dávkování:

Hořcový oddenek je součástí mnoha rostlinných přípravků na žaludek a střeva, může se však připravovat i samotný jako čaj (ale pozor, je velmi hořký!). Denní dávka činí 2 až 4 gramy. M á se používat jen sušený, protože čerstvý může například způsobovat nevolnost.

 

Nežádoucí vedlejší účinky a kontraindikace (kdy se nesmí používat):

Nesmí se používat při žaludečních a dvanáctníkových vředech, vysokém tlaku a v těhotenství.
Vedlejší účinky nejsou známy.

 

Hořká bylina prospívá trávení

Hořec je nejhořčejší ze všech tuzemských léčivých bylin. Některé z obsažených hořčin chutnají hořce i pro zředění 1:58 milionům. Povzbuzují látkovou výměnu (metabolismus), podporují tvorbu slin a žaludečních štáv a starají se o lepší prokrvení celého trávicího traktu. Hořec působí i ve formě čaje.

Obstarejte si malé kousky kořenu hořce v prodejně bylinek a žvýkejte je jako žvýkačku. Nejprve bude chutnat mírně hořce, ale postupně si jeho chuť oblíbíte.

Na čaj z hořce použijte tolik - nebo lépe řečeno tak málo - kořene, kolik budete chtít, a zalijte jej 250 ml studené vody.
Směs nechejte stát 8 hodin, optimálně přes noc. Pak ji sceďte, ohřejte a pijte neslazenou 15-30 minut před jídlem. Čaj můžete okořenit trochou kardamomu nebo zázvoru. Povzbuzuje funkci žaludku, jater, žlučníku a slinivky. Posiluje také imunitní systém při zánětlivých onemocněních žaludku a střev.

 

Svítivá žluť proti všem nemocem

Král jménem Gentius z oblasti dnešní Albánie prý jako první použil kořen hořce proti moru. Luteus znamená žlutý. Hořec je někdy také nazýván i podle svého rodového jména encián.

 

Esence, která naladí optimisticky

K výrobě esence Gentian používal Edward Bach jiný druh hořce, červenofialově kvetoucí hořec obecný (Gentiana amarella). Tato esence je vhodná pro každého, kdo sklenici vidí napůl prázdnou, ne napůl plnou. Dodává víru v konstruktivní síly života.

 


Související pojmy:

ecián ► pěstování ► zákonem chráněný ► sběr ► co se sbírá ► jarní ► rostlina ► alpský ► stromkový ► křížatý ► kořen ► panonský ► bezlodyšný ► modrý ► nahořklý ► ozdobný ► kde sehnat ► kde koupit ► stromek ► jak pěstovat ► brvitý ► tinktura ► čaj ► drsný

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

hlas   jaterní   zrak   kornatění   nemoc   minut   nežádoucí   ruka   kvasinky   končetina   zelenina   slezina   kolika   dna   játra   kůže   sirup   pupen   děti   brnění   koupel   sliznice   opar   chřipka   katar   Moučka   nať   revma   zpracování   rostlina   menstruační   plíseň   dásně   nálev   Zentrich   hemoroid   krk   studené   vitamín   sušení   postup   vývar   horké   řídnutí kostí   nohy   Paracelsus   hlavy   prášek   tlak   antibiotik   keř   vlas   kontraindikace   zelina   strom   kůra   Materia medica   účinek   víno   ledvin   stvol   kojenec   Podhorná   teplé   chřipka   bylina   krvácení   akné   kloub   močopudný   žaludek   recept   Mattioli   indikace   ateroskleróza   houba   sběr   tinktura   komplikace   artróza   Janča   kapsaicin   výroba   odvar   použití   ovoce   Treben   pálení   noha   neht   stonek   stonek   mensturace   zánět   kontraindikace   žlučník   játra   účinky   chladné   květ   choroba   průjem   migrén   list   zdraví   pěstování   olej   slezina   premenstruační   Janča   obsahuje   vliv   sval   angína   viry   zácpa   fermentace   štítná   babské rady   nachlazení   písek   střev   astma   užití   využití   zlomenin   horečka   alergie   zápal   Avicena   čaj   slinivka   inhalace   vřed   mrtvice   fytoterapie   mateřské   epilepsie   Galenos   zalijeme   arteriskleróza   Zentrich   bolest   abytyše Hildegarda   rýma   Váňa   osteoporóza   šlacha   metabolismus   srdce   návod   kameny   plísně   bylinka   bylinná směs   kořen   vitamin   pijeme   trávicí   hemeroid   roztroušená   obsažené  

Počet stránek ve webu:

3373

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online